Koniec obniżek cen OC? Co nas czeka w roku 2020?

Ostatni rok na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych to wyraźne obniżki cen OC. Czy w 2020 roku kierowców czekają podwyżki? Czy znaczące wzrosty opłat z 2016 i 2017 roku mają szansę się powtórzyć?

ulica

Według raportu porównywarki ubezpieczeń Mubi mniejsza liczba wypadków oraz większa konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, a także dobre wyniki finansowe towarzystw ubezpieczeniowych przyczyniły się do spadków cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w 2019 roku.

Średnia cena, którą płacił właściciel pojazdu za OC na początku bieżącego roku, wynosiła 850 złotych, a mediana zaledwie 690 złotych. ¼ kierowców płaciła za ubezpieczenie mniej niż 500 złotych, a 60% klientów towarzystw ubezpieczeniowych udało się znaleźć interesującą ich ofertę w kwocie poniżej 700 złotych za cały rok ochrony polisą.

Koniec spadków cen w 2020 roku?

grafika
Ceny OC 2019

Przez cały bieżący rok mogliśmy obserwować sukcesywne obniżki w wyliczeniach opłat za roczne składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednakże jak zauważa Patryk Juchniewicz, Dyrektor Sprzedaży Mubi, ta tendencja powoli się zmienia:

Część ekspertów rynku ubezpieczeń w Polsce sądziła, że po ustabilizowaniu cen OC w 2018 roku w roku kolejnym, a więc 2019, czekają nas podwyżki. Tak się jednak nie stało – każdy kolejny kwartał 2019 roku okazał się tańszy od poprzedniego. Z naszych obserwacji wynika jednak, że spadki wyhamowały w październiku, a od listopada ceny nawet nieznacznie wzrosły. Średnia cena OC w grudniu wynosi według aktualnych kalkulacji 785 zł, jest więc nieznacznie wyższa niż cena w całym ostatnim kwartale tego roku.

Patryk Juchniewicz, Mubi.pl

Tania polisa? Tak, należy porównywać ceny!

Coraz więcej właścicieli samochodów świadomie analizuje ceny polis oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe. Z każdym rokiem przybywa kierowców, którzy decydują się na poszukiwanie najtańszej oferty poprzez Internet i porównywarki OC.  

W nadchodzącym roku nie będzie już prawdopodobnie kolejnych obniżek cen OC, choć klienci, którzy będą odnawiać swoje polisy w I półroczu 2020 roku, nadal będą mogli znaleźć tańszą polisę niż tę, którą kupili w analogicznym okresie rok wcześniej. Warto sprawdzić, czy oferta odnowienia nie będzie droższa od nowej polisy, np. porównując oferty ubezpieczycieli na mubi.pl.

podkreśla Patryk Juchniewicz z Mubi.

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC