500 plus czy 500 minus? Tylko 3 na 10 kierowców płaci za OC mniej niż 500 zł rocznie. Czy to już koniec obniżek?

Ceny OC spadają od blisko dwóch lat. Średnia cena OC zgodnie z wyliczeniami porównywarki Mubi, wynosi na początku listopada 755 zł, czyli o 8 % mniej niż na początku września 2019. 3 na 10 Polaków płaci za OC mniej niż 500 zł rocznie. Czy tak musi być? Czy tylko wybrani kierowcy mogą korzystać z konkurencyjnych stawek?

Ubezpieczenia komunikacyjne są jednym z niewielu produktów, które widocznie staniały w ciągu ostatnich lat. Obniżki te, w zależności od metodologii badania, wynoszą nawet około 20 % w skali 2 ostatnich lat. Oznacza to, że kierowcy płacą mniej. Zwiększa się też liczba polis, które są znacznie tańsze niż średnia cena ubezpieczenia.

OC poniżej 300 zł?

Bardzo tanie polisy, a więc także takie poniżej 300 zł za pełen rok ochrony, zdarzają się w ofertach towarzystw, ale stanowią bardzo niewielki procent. Tylko 3 kierowców na 10 płaci za OC poniżej 500 zł, a 6 na 10 znajduje polisę poniżej kwoty 700 zł. Oznacza to, że ceny OC faktycznie spadły, ale także, że stawki wyrównały się na poziomie mediany – a więc wynoszą aktualnie najczęściej około 625 zł.Średnią zawyżają głównie oferty dla mieszkańców największych ośrodków miejskich i kierowców poniżej 26 roku życia, z krótką historią ubezpieczeniową.

Tanie OC tylko dla starszych kierowców?

Wokół tematyki OC narosło wiele mitów – jednym z nich jest przekonanie, że tylko starsi oraz bardzo doświadczeni kierowcy mogą kupić niedrogie polisy. Okazuje się jednak, że od tej reguły są wyjątki i jest ich całkiem dużo.Tanie polisy na Mubi.pl znaleźli między innymi:

  1.  Mężczyzna, 24 lata, Kętrzyn, Volkswagen Golf, pojemność silnika 1.6, OC – 432 zł
  2. Mężczyzna, 25 lat, Sucha, Opel Corsa, pojemność silnika 1.2, OC – 450 zł
  3. Mężczyzna, 25 lat, Puławy, Audi A3, pojemność silnika 1.6, OC – 496 zł
  4. Kobieta, 23 lata, Sosnowiec, Seat Ibiza, pojemność silnika 1.2, OC – 515 zł
  5. Kobieta, 23 lata, Białystok, Honda Civic, pojemność silnika 1.4, OC – 553 zł

Chcesz płacić mniej za OC? Pamiętaj! Nie ma reguł!

OC, mimo sporych obniżek, jest dla wielu kierowców ciągle dużym obciążeniem w budżecie domowym. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby płacić mniej, nie jest wcale proste. Faktem jest, iż towarzystwa ubezpieczeniowe premiują kierowców bezszkodowych. Tanią polisę może znaleźć równie dobrze dwudziestokilkulatek z dużego miasta, jak i właściciel wiekowego auta.

Warto pamiętać o tym szczególnie wtedy, kiedy otrzymujemy ofertę odnowieniową – jeśli jest wyższa od zeszłorocznej, a nasza historia ubezpieczeniowa się nie pogorszyła, najprawdopodobniej możemy znaleźć OC dużo taniej w innej firmie sprzedającej polisy.

Barbara Zielińska z Mubi.pl

Co dalej z cenami OC?

Biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, warto rozważyć jaka przyszłość czeka rynek ubezpieczeń komunikacyjnych i co to oznacza dla kierowców. Rośnie inflacja, drożeją usługi, ale polisy OC tanieją. Czy to się zmieni?

Biorąc pod uwagę czynniki rynkowe, dalszy spadek cen OC jest nieuzasadniony. Aktualnie nie obserwujemy mniejszej liczby wypadków, kwoty odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli rosną z roku na rok, zwiększają się także koszty pracy, które bezpośrednio wpływają na koszt likwidacji szkód z OC. Dlatego prognozujemy w najbliższych miesiącach raczej odwrócenie trendu i wzrost cen polis. Warto o tym pamiętać i po pierwsze dbać o swoją historię ubezpieczeniową, a po drugie świadomie wybierać ubezpieczyciela i porównywać oferty.

Barbara Zielińska, Mubi.pl

Oceń artykuł:
11,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!