Kalkulator zmiany oprocentowania – pomocne narzędzie UOKiK dla kredytobiorców!

Obecnie cieszymy się niskimi cenami kredytów. Jednak to może się zmienić, a raty kredytów mogą gwałtownie się podnieść. Aby zwrócić uwagę na ewentualny wzrost oprocentowania, UOKiK przygotował kalkulator zmiany oprocentowania, który pozwoli kredytobiorcą wyliczyć, o ile wzrośnie rata przy zmianie oprocentowania od 1,0% do 5,0%.

grafika

Dlaczego powstał kalkulator zmiany oprocentowania?

Pod koniec września 2021 roku główna stopa referencyjna wynosi 0,10%. Taki stan utrzymuje się od 29 maja 2020 roku i ma znaczący wpływ na raty kredytów w szczególności tych ze zmienną stopą oprocentowania. Obecnie rekordowo niska główna stopa referencyjna sprawia, że kredyty są tanie, a raty niskie. Jednak to może i najprawdopodobniej się zmieni!

Stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej. Niskie stopy zachęcają do brania kredytów i inwestowania w nieruchomości lub zakupy innych dóbr. Z drugiej strony taka sytuacji sprzyja wzrostowi inflacji (nie jest jedynym czynnikiem), którą w ostatnim czasie jest wysoka. Może to skłonić RPP do podniesienia stóp procentowych.

Mając świadomość wyjątkowo niskich stóp procentowych oraz innych danych z gospodarki, UOKiK przygotowało kampanię społeczną “Policz i nie przelicz się”, która ma za zadanie zwrócić uwagę na ryzyko wynikające z potencjalnego wzrostu stóp procentowych. Elementem tej kampanii jest kalkulator zmiany oprocentowania.

Jak korzystać z kalkulatora zmiany oprocentowania?

Kalkulator zmiany oprocentowania to wygodne narzędzie, dzięki któremu można szybko sprawdzić zmiany raty kredytu. Polecany jest on osobom, które planują wziąć kredyt, jak i tym posiadającym już takie zobowiązanie. Wyliczenia pozwolą przygotować się na wzrost raty kredytu. Kalkulator zmiany oprocentowania znajdziesz na: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Po wejściu na stronę należy wpisać parametry posiadanego lub planowanego kredytu. Jeśli masz już takie zobowiązanie wobec banku, to znajdziesz potrzebne dane w umowie kredytowej lub otrzymasz je po kontakcie z bankiem. W kalkulatorze musisz podać:

  • kwotę zobowiązania,
  • wysokość raty lub oprocentowanie,
  • termin spłaty ostatniej raty.

Po wpisaniu danych i przeprowadzeniu kalkulacji otrzymasz informacje o:

  • wysokości raty,
  • ilości pozostałych rat
  • wartości raty kapitałowej i raty odsetkowej,
  • wzroście raty przy wzroście stopy procentowej o 1,0 – 5,0%.

Wyniki z obliczeń wzrostu raty kredytu podane są w dwóch formach. Pierwsza to tabela z wyliczeniami:

grafika
Źródło: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Z kolei poniżej tabeli z wyliczeniami znajduje się wykres słupkowy prezentujący zmiany w ratach kredytu:

grafika
Źródło: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Na stronie kalkulatora znajdziesz także słownik, który wyjaśnia najważniejsze pojęcia, takie jak oprocentowanie kredytów hipotecznych, rata kapitałowa oraz rata odsetkowa.  

O ile może wzrosnąć rata kredytu?

Na tę chwilę trudno określić, jak długo stopy procentowe będą na rekordowo niskim poziomie. W środę 8 września 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Mimo to warto sprawdzić, jak zmieni się rata kredytu. 

Przy kredycie 300 000 zł, oprocentowaniu go 2,55% i ostatniej racie w 10.03.2040 roku rata kredytu przy stopie referencyjnej 0,10% wynosi 1 696,48 zł. Gdy jednak RPP podejmie decyzję o podniesieniu stopy, to raty również wzrosną. Oto jak zmienią się dla podanych danych:

grafika
Źródło: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Już wzrost oprocentowania do 1,0%, to podniesienie raty kredytu o 148,78 zł. W przypadku 5,0% wzrostu będzie to aż 815,11 zł! Warto pamiętać, że stopa procentowa do marca 2020 roku wynosiła 1,50%, na początku 2015 roku 2,00%, a w 2012 przez część roku 4,75%. 

Na szczęście mamy za sobą czasy, kiedy stopa referencyjna wynosiła ponad 20,00%! Działo się tak pod koniec lat 90. Jeszcze w 2000 roku podniesiono ją do 19,00%, po wcześniejszej obniżce do 13% w 1999 roku. Takie gwałtowne zmiany nas nie czekają, ale nawet kilkuprocentowy wzrost oprocentowania może być problemem finansowym dla części osób.

Źródła:

  • https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17844
  • https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy_archiwum.htm
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC