Przepis dotyczący konfiskaty pojazdu pijanym kierowcom już obowiązuje!

14 marca 2024 roku wszedł w życie przepis zaostrzający kary dla pijanych kierowców. Zmiany wiążą się z nowelizacją kodeksu karnego. Kierowca, który wsiądzie za kółko po spożyciu alkoholu, straci swój samochód. Surowsze kary mają ograniczyć jazdę na podwójnym gazie. Pijani kierowcy są sprawcami wielu wypadków. W 2023 roku doszło do 1600 zdarzeń drogowych, do których doprowadzili nietrzeźwi kierujący. W wypadkach tych zginęło 251 osób, a 1741 zostało rannych.

konfiskata samochodu pijanemu kierowcy

Kiedy i na jakich warunkach pijany kierowca może stracić swój samochód?

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty samochodu dotyczą kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi wyniesie 1,5 promila lub więcej. Ci, którzy popełnią to przestępstwo ponownie, stracą swój samochód już po wykryciu 0,5 promila alkoholu we krwi.

O odebraniu pojazdu nietrzeźwym kierującym decyduje sąd. Kluczowe w tej sytuacji są okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, a także rodzaj zarzucanego czynu. Do odebrania samochodu dojdzie nie tylko w sytuacji, gdy kierowca będzie nietrzeźwy, ale także kiedy spowoduje kolizję, wypadek lub ucieknie z miejsca zdarzenia, będąc pod wpływem alkoholu.

UWAGA!

Sąd może orzec konfiskatę samochodu również w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie z winy kierującego, u którego stężenie alkoholu we krwi wyniosło 0,5 promila.

Jeśli kierujący autem jest nietrzeźwy, samochód zostanie tymczasowo zabrany przez policję na okres 7 dni. O dalszych losach samochodu zdecyduje prokurator oraz sąd. Niemniej jednak od chwili wejścia w życie przepisów zaostrzających prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, rezygnacja z orzeczenia o przepadku samochodu to rzadkość. Takie sytuacje wiążą się ze szczególnymi okolicznościami. Od 14 marca 2024 roku policja skonfiskowała już niemal 1 tys. pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE …

Choć konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu dotyczą ruchu lądowego, wodnego oraz powietrznego, konfiskata pojazdu możliwa jest wyłącznie w ruchu lądowym. Oznacza to zatem, że jeśli np. kierowca motorówki będzie pod wpływem alkoholu, nie grozi mu konfiskata pojazdu.

Co, jeśli pijany kierowca nie jechał swoich samochodem?

Często zdarzają się sytuacje, kiedy użytkownik pojazdu nie jest jego właścicielem lub samochód jest w posiadaniu kilku osób. Np. kiedy jest własnością małżeństwa, rodziców, wyłącznie męża lub żony bądź jest pojazdem służbowym czy wziętym w leasing. Co w przypadku, kiedy policja złapie pijanego kierowcę, który prowadzi taki samochód? Czy dochodzi wówczas do konfiskaty auta, które nie jest własnością kierującego?

Jeśli pijany kierowca wsiądzie za kółko pojazdu, który nie jest jego własnością, sąd orzeka przepadek równowartości samochodu. Jeśli kierujący spowoduje kolizję bądź wypadek, brana jest pod uwagę wartość rynkowa auta sprzed zdarzenia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy pijany kierowca prowadzi samochód w ramach obowiązków służbowych. Wówczas sąd orzeka obowiązek wpłacenia datku w wysokości od 5 tys. zł do 100 tys. zł na rzecz Funduszu Sprawiedliwości.

Na jakie jeszcze kary narażają się pijani kierowcy?

Kara związana z konfiskatą samochodu kierowcy, który prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu, to nie wszystko. Jeśli jazda skończy się kolizją lub wypadkiem, na sprawcę może zostać nałożona również kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna. 

Zgodnie z artykułem 87 kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, w zależności od wykrytego stężenia alkoholu we krwi, grozi:

  • kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w przypadku recydywy do 5 lat,
  • grzywna w wysokości nawet do 100 tys. zł,
  • zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat,
  • 15 punktów karnych.

Jaki jest limit alkoholu dla kierowców w Polsce?

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu to 0,2 promila, czyli 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Kierujący, u których badanie wykaże wyższy wynik, narażają się na surowe kary.

Stan po spożyciu alkoholu, czyli od 0,2‰ do 0,5‰, traktowany jest jako wykroczenie. Kierującym grozi wówczas grzywna w wysokości minimum 2,5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat i 15 punktów karnych.

Stan nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5‰, traktowany jest jako przestępstwo. Wówczas kierujący naraża się na karę pozbawienia wolności do 3 lat, grzywnę w wysokości nawet do 100 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat i 15 punktów karnych.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC