Nigdy nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie! Akcje społeczne i uświadamiające na czas upałów
Jak co roku w miesiącach letnich, gdy Europę i Polskę nawiedzają fale upałów z temperaturami powyżej 30°C, pojawiają się doniesienia o związanych z nimi tragicznych historiach. Wiele z nich dotyczy dzieci pozostawianych przez opiekunów w nagrzanych i zamkniętych samochodach, co prowadzi u nich do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci. Szereg różnego rodzaju akcji społecznych ma uświadamiać kierowców o niebezpieczeństwie oraz instruować świadków, co robić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dziecka.
Co dzieje się z organizmem dziecka w rozgrzanym aucie?
Nieważne, czy zaparkowany samochód znajduje się w cieniu, czy w słońcu i czy zostawiłeś w nim uchyloną szybę – wnętrze auta pozostawionego w upale działa jak piekarnik. Dla osób, a także zwierząt zamkniętych wówczas w środku pojazdu jest to śmiertelnie niebezpieczna sytuacja. W takich warunkach wystarczy zaledwie kilka minut, żeby doszło do tragedii.
Temperatura wewnątrz pojazdu może być o ok. 20°C wyższa niż na zewnątrz, nawet gdy nie ma upału.
Jak tłumaczą lekarze, sytuację można porównać do smażenia jajka. W składających się z białka organizmach ludzkich i zwierzęcych dochodzi pod wpływem wysokiej temperatury do jego zniszczenia, a to z kolei prowadzi do groźnych dysfunkcji organizmu.
Nadmierna temperatura wywołuje udary cieplne, które mogą skończyć się nie tylko poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ale nawet śmiercią w wyniku przegrzania organizmu. Przykłady tego typu sytuacji spotyka się co roku na całym świecie (według statystyk w USA od 1990 roku zmarło w ten sposób blisko 1000 dzieci), Polska nie jest niestety wyjątkiem.
Na niebezpieczeństwo są narażone szczególnie dzieci, bo już kilka chwil, na które w samochodzie pozostawi je opiekun załatwiający swoje sprawunki, może mieć tragiczne skutki. Temperatura w zamkniętym pojeździe rośnie błyskawicznie, w tempie ok. 20°C w ciągu 10 minut, mogąc szybko osiągnąć poziom nawet 60°C! Oczywiście wraz z tym wzrasta też temperatura ciała – w przypadku osoby dorosłej do utraty przytomności z dochodzi przy 42°C, u dziecka wystarczy już 40°C.
Kilka minut w takich warunkach wystarczy, żeby organizm dziecka przestał normalnie funkcjonować, skutkując u niego:
- sennością,
- osłabieniem,
- zawrotami głowy,
- nudnościami,
- wymiotami,
- bólem głowy,
- zaczerwienieniem twarzy,
- przyspieszeniem i spłyceniem oddechu,
- skurczami mięśni,
- podwyższeniem tętna,
- niepokojem ruchowym,
- lękiem,
- bladością skóry,
- wysoką temperaturą ciała,
- utratą przytomności,
- śpiączką,
- śmiercią.
Nawet jeśli dziecko przeżyje udar cieplny, może mieć on poważne konsekwencje, wywołując np. uszkodzenie nerek lub mózgu, którego dalszymi skutkami mogą się okazać m.in. nadpobudliwość, problemy z koncentracją czy padaczka. Miejmy tego świadomość, ponieważ przyczyną tragedii bywa nie tylko roztargnienie, brak wyobraźni czy pośpiech, ale również niewiedza kierujących pojazdami, jak niewiele czasu trzeba do nieszczęścia.
Pozostawienie dziecka w samochodzie stanowi przestępstwo narażenia go na utratę zdrowia lub życia zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Pozostawienie zwierzęcia w takiej sytuacji to znęcanie się nad nim, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Dziecko w rozgrzanym samochodzie – co robić?
Co bardzo istotne, świadomość zagrożenia powinni mieć nie tylko rodzice przewożący swoje pociechy w samochodach, ale także przypadkowi przechodnie. Każdy może bowiem zostać świadkiem tego rodzaju sytuacji, gdy w upalny dzień zobaczy dziecko zamknięte samotnie w samochodzie np. na parkingu przy galerii handlowej. Ponieważ liczy się każda minuta, trzeba wówczas szybko reagować – od tej reakcji może zależeć zdrowie i życie dziecka. Co zatem robić?
- Rozejrzyj się i zawołaj, aby upewnić się, że w pobliżu nie ma kierowcy. Jeżeli zauważysz, że kierowca zamyka samochód z dzieckiem/zwierzęciem w środku i odchodzi, nie wahaj się zwrócić mu uwagi. Jeśli jest to możliwe, możesz też poszukać właściciela samochodu (np. na stacji benzynowej, przy małym sklepie osiedlowym, itp).
- Sprawdź, czy drzwi samochodu są otwarte – czasem zwykłe pociągnięcie za klamkę może rozwiązać problem.
- Powiadom policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
- Pozostań na miejscu i obserwuj sytuację.
- Jeżeli widzisz, że dziecko zamknięte w samochodzie nie może czekać na przyjazd policji, niezwłocznie reaguj. Niepokojącymi sygnałami mogą być m.in. wyraźne rozgrzanie malucha, płacz lub brak reakcji na stukanie w szybę,
- Zachowując ostrożność, zbij szybę w samochodzie – wybierz szybę jak najbardziej oddaloną od dziecka, żeby nie zrobić mu krzywdy. Pamiętaj, że działasz w stanie wyższej konieczności, więc nie zostaniesz pociągnięty za to odpowiedzialności karnej lub cywilnej. Masz prawo zniszczyć mienie, ponieważ ratujesz życie.
- Do czasu przybycia policji/karetki możesz przenieść dziecko do zacienionego miejsca, schłodzić czoło namoczoną w zimnej wodzie chustką i podawać mu płyny, jeśli jest w stanie przełykać.
- Jeżeli dziecko nie oddycha, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.
Podstawowa zasada w każdej sytuacji brzmi natomiast: nigdy nie bądź obojętny! Wystarczy choćby zadzwonić pod numer 112 i opisać sytuację dyspozytorowi, który udzieli Ci dalszych informacji. Być może nie będzie się działo nic groźnego, ale możliwe, że swoją reakcją uratujesz życie dziecka lub czworonoga.
Nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie – akcje społeczne i edukacyjne
Mimo pojawiających się co roku apeli i ostrzeżeń, pozostawianie dzieci lub zwierząt w zamkniętych samochodach podczas upałów nadal stanowi nagminny problem. Nic więc dziwnego, że próbuje się na wszelkie możliwe sposoby zwrócić na to uwagę kierowców, uświadamiając ich, że zostawienie podopiecznego w aucie nawet “na minutkę” może mieć tragiczne konsekwencje. Informuje o tym choćby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie ❗ Wystarczy kilka minut, by doprowadzić do tragedii.
— MSWiA ?? (@MSWiA_GOV_PL) July 20, 2022
? Jeśli zauważyłeś dziecko zamknięte w samochodzie – zareaguj! pic.twitter.com/xt1EiNCTO5
Każdego lata w sieci i na ulicach można dostrzec różnego rodzaju działania policji, państwowych i lokalnych władz, czy oddolnych inicjatyw społecznych, które mają uświadomić skalę zagrożenia. Oto przykładowe akcje społeczne i edukacyjne dotyczące niebezpieczeństwa związanego z pozostawieniem dzieci w zamkniętym samochodzie podczas upału, które pochodzą z lata 2022 roku, a także lat poprzednich, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
- „Odwaga ratuje życie” – kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka organizowana od 2015 roku.
- „Twój przykład – Moje życie” – kampania edukacyjna świętokrzyskiej Policji.
- „Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów” – spot informujący o skutkach przegrzania emitowany w komunikacji miejskiej w Warszawie.
- „Nie zostawiam dziecka, nie zostawiam pupila w aucie, Ty też tego nie rób” – akcja społeczna łódzkich działaczy Lewicy, którzy rozdawali mieszkańcom naklejki zwracające uwagę na problem.
- „Nie zostawiaj mnie w samochodzie” – kampania uświadamiająca zagrożenia wynikające z pozostawiania dziecka lub zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie zorganizowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
- „One Decision” – amerykańska kampania społeczna autorstwa grupy RedCastle Crusade, której szokujący film obrazujący skutki zamknięcia dziecka w samochodzie na upale obejrzało ponad 21 mln osób.
- „Don’t be indifferent” – akcja duńskiej firmy ubezpieczeniowej Tryg Insurance zwracająca uwagę na zagrożenie dla życia zwierzęcia zamkniętego w samochodzie podczas upałów.
Dołącz do dyskusji