Urzędy skarbowe i urzędy rejestrujące pojazdy zwiększą współpracę w przyszłości!
Urzędy rejestrujące pojazdy będą w przyszłości przesyłać do naczelników urzędów skarbowych informacje o rodzaju dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu oraz wartości maszyny. Na co jeszcze wskazuje projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów? Czy ma to jakieś znaczenie dla sprzedającego i kupującego auto lub motocykl?
W Rządowym Centrum Legislacji 17 lutego 2022 roku pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, które ma zmienić rozporządzenie z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. Pod koniec marca 2022 roku prace nad projektem nadal trwają i są na etapie opiniowania. Co jednak zmieni się dla nas, obywateli, gdy nowe prawo wejdzie w życie?
Jakie jest uzasadnienie zmian?
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 17 lutego 2022 roku zakłada wprowadzenie zmian dotyczących informacji podatkowych. Urzędy rejestrujące pojazdy mają w przyszłości przekazywać urzędom skarbowym informacje o:
- rodzaju dokumentu, który potwierdza nabycie pojazdu,
- wartości pojazdu, która jest wskazana w owym dokumencie.
Celem zmian jest usprawnienie i przyspieszenie pracy urzędów skarbowych związanych z określaniem obowiązku podatkowego. Uzasadnienie rozporządzenia wskazuje:
Pozyskiwanie tych danych usprawni dokonywanie czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Pozwoli na wyeliminowanie zbędnego wzywania podatników do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dokumentów w urzędzie skarbowym w szczególności w tych przypadkach, w których nie powstał obowiązek zapłaty podatku lub złożenia deklaracji, m.in. na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111), gdy czynność jest opodatkowana VAT lub zwolniona od tego podatku.
Źródło: Uzasadnienie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.
W uzasadnieniu możemy także przeczytać, że obecnie urzędy skarbowe nie otrzymują dostatecznych informacji odnoszących się do dokumentów potwierdzających uzyskanie własności pojazdu, co skutkuje koniecznością wzywania podatników do składania wyjaśnień lub wysyłania kopii tych dokumentów.
Które dokumenty będą potwierdzać nabycie pojazdu?
W projekcie rozporządzenia zapisano także katalog dokumentów, które potwierdzają nabycie pojazdu – dodano cały nowy ustęp do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. Nowy ust. 5 brzmi następująco:
5. Dokumentem potwierdzającym nabycie pojazdu, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, jest w szczególności:
1) umowa sprzedaży;
2) umowa zamiany;
3) umowa darowizny;
4) umowa o dział spadku;
5) umowa o zniesienie współwłasności;
6) faktura potwierdzająca nabycie pojazdu;
7) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności;
8) zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.
Źródło: Projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.
Nałożenie obowiązku przekazywania informacji na temat powyższych dokumentów oraz wartości pojazdu ma obniżyć koszt działalności urzędów skarobowych.
Co nowy obowiązek urzędów rejestrujących będzie oznaczał dla właścicieli pojazdów?
Nowe przepisy, wejdą w życie 3 miesiące po ogłoszeniu nowego rozporządzenia, mają usprawnić proces dokonywania czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Przekazanie informacji o wartości pojazdu pozwoli na sprawniejsze badanie podstaw opodatkowania – dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, VAT, podatku dochodowego i podatku od spadków i darowizn.
Dzięki temu nowy właściciel pojazdu nie będzie wzywany w celu złożenia wyjaśnień czy okazania odpowiednich dokumentów – najczęściej dotyczyło to sytuacji potwierdzenia umowy nabycia pojazdu fakturą VAT. W szczególności jest to ważne w przypadku, gdy nie powstał obowiązek podatkowy, a podatnik musiał iść to potwierdzić w urzędzie skarbowym.
Dołącz do dyskusji