OC stabilnie mimo pandemii – czy czekają nas zmiany w nawykach zakupowych?

Trudna sytuacja ekonomiczna związana z pandemią na razie nie wpłynęła na koszt obowiązkowych ubezpieczeń OC. Kierowcy, którzy do tej pory kupowali polisy w placówkach ubezpieczycieli lub stacjonarnie u agentów, musieli jednak przestawić się na inne formy zakupu ubezpieczenia. Mimo ułatwień wprowadzonych przez ubezpieczycieli, na razie nie widać większego zainteresowania zakupami polis na raty.

ceny OC a pandemia

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych dotyczą milionów Polaków, a z konieczności posiadania ciągłości ubezpieczenia nie zwalnia kierowców obecna pandemia. W okresie od 1 marca do końca kwietnia 2020 r., UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, wystawił około 25 tys. wezwań do zapłaty, w związku z brakiem lub przerwą w posiadaniu ważnej polisy ubezpieczeniowej.  Kary za brak OC są dotkliwe, mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Zakup ubezpieczenia z ułatwieniami – OC online to już standard

Mimo trudnej sytuacji związanej z niemożnością przemieszczania się i utrudnieniami w dostępie do placówek ubezpieczycieli kierowcy nie zostali bez możliwości zakupu OC. Roczne polisy przedłużają się automatycznie, jeśli zostały zawarte przez kierowcę rok wcześniej i pojazd nie zmienił właściciela.

Niemniej jednak, narodowa kwarantanna nie wpłynęła na konieczność pozostania w tej samej firmie ubezpieczeniowej co rok wcześniej. Polisę można kupić online, bez wychodzenia z domu i coraz większa grupa kierowców przekonuje się do tego rozwiązania. Część z nich w tym roku kupiła online z konieczności, przekonując się jednocześnie, że taka forma zakupu może być wygodna i często przynosi realne oszczędności. Korzystanie z porównywarki ubezpieczeń pozwala zaoszczędzić na polisie OC oraz wybrać ochronę dodatkową w postaci AC, NNW czy assistance, z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Wprawdzie w okresie pandemii nie obserwujemy lawinowego wzrostu zainteresowania zakupami polis OC w sieci, niemniej trend związany ze wzrostem rynku ubezpieczeń online jest stale obecny. Obecna pandemia może przyspieszyć ten trend i skłonić większe grupy kierowców, korzystających do tej pory z tradycyjnych kanałów dystrybucji do poszukiwania wygodniejszych formy zaopatrzenia się w niezbędną polisę.

Patryk Juchniewicz, Mubi

Ułatwienia dla kupujących jednak zbędne? Zainteresowanie zakupami ratalnymi bez zmian.

W związku z pandemią, ubezpieczyciele wprowadzili szereg ułatwień związanych z zakupem polis komunikacyjnych na przykład uproszczony proces zakupu polis AC. Wiele towarzystw zrezygnowało z oględzin pojazdu przed zawarciem umowy ubezpieczenia lub umożliwiło przeprowadzenie ich online za pomocą video rozmowy.  

Zgodnie z rekomendacją Rzecznika Finansowego część towarzystw zaproponowała również klientom ułatwienia związane z możliwością zakupu polisy na raty, także nisko lub zupełnie nieoprocentowane.

Raty zero procent znane klientom choćby z zakupów w sklepach RTV, AGD, pojawiły się również w ubezpieczeniach komunikacyjnych, oferują je niektóre towarzystwa. Większość jednak za opcję rozłożenia płatności za polisę na dwie lub więcej rat każe sobie zapłacić. Koszt polisy OC będzie zwykle w tym wypadku wyższy o 5 do 15 %

mówi Patryk Juchniewicz z Mubi.

Obserwując trendy zakupowe na przestrzeni 4 miesięcy tego roku, nie widzimy jednak znacząco większego zainteresowania płatnością za OC na raty –  zaznacza Juchniewicz. Nawet 3 z 4 kierowców decyduje się na zakup polisy z jednorazową płatnością, a jedynie co piąty płaci za OC w dwóch ratach. Rozkładanie opłaty na więcej niż dwie raty to właściwie zjawisko marginalne.

Ceny OC stabilne – większe zmiany być może dopiero jesienią

Ceny polis OC po dynamicznych wzrostach sprzed 3-4 lat, aktualnie utrzymują się na stabilnym, dość niskim poziomie. Mediana cen OC na początku maja 2020 roku, wyniosła zgodnie z wyliczeniami Mubi, 669 zł.Blisko 25% kierowców znajduje jednak polisę poniżej 500 zł za pełen rok ochrony, a 60% płaci nie więcej niż 700 zł.Z najdroższym OC muszą liczyć się mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Najtaniej jest w Rzeszowie, Kielcach i Opolu.  Nic nie wskazuje na to, aby obecna sytuacja miała w znaczący sposób wpłynąć na koszty ponoszone przez ubezpieczycieli, a te są głównym faktorem wpływającym na wysokość składek za ubezpieczenie obowiązkowe – podkreśla Patryk Juchniewicz.Jeśli zobaczymy na rynku znaczące ruchy w tym obszarze, to będą one miały miejsce najwcześniej jesienią po bilansie wyników za 2 pierwsze kwartały tego roku. Wcześniej nie należy spodziewać się ani dużych obniżek ani podwyżek. Warto jednak porównywać ceny OC u różnych ubezpieczycieli, bo różnice mogą być znaczne i tego pandemia z pewnością nie zmieni.

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC