Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach – ile może kosztować Cię szkoda?

Z policyjnych statystyk wynika, że październik bywa najniebezpieczniejszym miesiącem na polskich drogach. Wypadek czy zwykła stłuczka, o jaką nietrudno w okresie podróży związanych z 1 listopada, może kosztować przede wszystkim życie, zdrowie, a w wariancie bardziej optymistycznym „tylko” dużo pieniędzy. Ile kosztują nas szkody komunikacyjne, kto za to płaci?

samochód droga w lesie

Liczba pojazdów silnikowych poruszających się po polskich drogach zwiększyła się od 2009 roku o blisko 35%. Suma zarejestrowanych pojazdów prawdopodobnie już w tym roku przekroczy 30 milionów. Nie pozostaje to bez wpływu na liczbę wypadków i kolizji na polskich drogach. Dobrą wiadomością jest na pewno fakt, iż są to zdarzenia mniej groźne, a z roku na rok ginie mniej osób. Koszty takich zdarzeń pozostają jednak niebagatelne i to dla wszystkich uczestników zdarzenia. 

Podsumowanie treści: 

  1. Październik jest najbardziej wypadkowym miesiącem w roku.
  2. Ryzyko wypadku rośnie przy dobrych warunkach atmosferycznych.
  3. Październikowe statystyki podbijają wyjazdy związane z 1 listopada –  w tym okresie warto zachować szczególną ostrożność.
  4. Koszty związane z likwidacją szkód komunikacyjnych są coraz wyższe. Średnia wartość szkody likwidowanej z OC w Polsce przekracza 7000 zł, ale wiele szkód to roszczenia o wartości przekraczającej kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. 
  5. Koszt ubezpieczenia OC po spowodowaniu wypadku lub kolizji jest wyższy zwykle o kilkanaście do kilkudziesięciu procent od kosztu sprzed szkody. 

Mniej wypadków, więcej kolizji

Z danych policji wynika, że liczba wypadków w całym roku 2018 była niższa o około 3% od roku 2017, natomiast liczba kolizji zwiększyła się w porównaniu z 2016 o około 7%. Bardzo dobrą wiadomością jest ta o znacznym spadku liczby osób zabitych w wypadkach drogowych w ostatnich latach. W roku 2010 było to blisko 4000 osób, aktualnie statystyki mówią o około 2800 osób ginących rocznie w wypadkach drogowych.

Rok 2019 nie wygląda jednak już tak różowo. Ze statystyk wynika, że pierwsza połowa 2019 była gorsza niż analogiczny okres 2018 – a liczba zabitych w wypadkach wzrosła o 16%. Biorąc pod uwagę, że druga połowa roku bywa zwykle bardziej tragiczna w skutkach, możemy spodziewać się odwrócenia pozytywnego trendu.

Uważaj w październiku i listopadzie!

Wbrew obiegowej opinii, najwięcej wypadków zdarza się nie w miesiącach zimowych, ale właśnie w październiku. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianą aury oraz wyjazdami w okresie Wszystkich Świętych, które często podwyższają jeszcze październikowe statystyki.

Wypadki komunikacyjne w Polsce – kiedy i gdzie najczęściej do nich dochodzi?

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych? Które drogi są najbardziej niebezpieczne? Sprawdź koniecznie!

Czytaj dalej

Jak czytamy w raporcie policji z „Akcji Znicz” z 2018, „Od 31 października do 4 listopada 2018 roku na polskich drogach doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 502 zostało rannych.” Wypadków w tym okresie było mniej, niestety były one bardziej tragiczne w skutkach, a liczba osób, które w nich zginęły była wyższa niż rok wcześniej.

Z prognoz meteorologicznych wynika, że tegoroczny weekend obejmujący 1 listopada, może być pod względem pogody wymagający – szczególnie w zestawieniu ze zwiększonym ruchem pojazdów, podróżami osób mniej doświadczonych za kółkiem. Wszystko to może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo na polskich drogach.

Ile nas kosztuje wypadek? Kto za to zapłaci? Wysokość szkody coraz wyższa.

Wypadki to przede wszystkim ogromne ludzkie tragedie, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Jednak każda szkoda, ma również wymiar ekonomiczny – płacimy za naprawę pojazdu, jeśli likwidujemy wyrządzoną przez siebie szkodę z własnej polisy OC to zapłacimy wyższą składkę.

Średnia wartość szkody likwidowanej w Polsce z OC to ponad 7 tys. złotych. Nie brak jednak takich przypadków, gdy wartość szkody przekracza kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Zwykle koszty te pokrywają towarzystwa ubezpieczeniowe – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba powodująca zdarzenie drogowe nie ma ważnej polisy OC. W takim wypadku odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zwróci się jednak do sprawcy z żądaniem regresowym

Barbara Zielińska, Mubi.pl

Ceny OC spadają, ale po szkodzie będzie drożej

Ceny OC komunikacyjnego spadają, a średnia cena OC wg. statystyk porównywarki Mubi, wynosi aktualnie 790 zł. To sporo mniej niż choćby w roku 2018, kiedy za OC płaciliśmy średnio około 1000 zł. Jednak, jeśli spowodowałeś wypadek/kolizję, w kolejnym roku zapłacisz prawdopodobnie wyższą składkę.Dlatego warto porównać ceny OC w innym towarzystwach niż to, w którym wykupiłeś polisę w danym roku polisowym, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem OC będzie tutaj droższe niż u konkurencji – radzi Barbara Zielińska z Mubi.pl

grafika
Zasady bezpieczeństwa przed wyjazdem na Wszystkich Świętych

Wyjeżdżasz na Wszystkich Świętych? Na to uważaj!

Przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie. Pośpiech nie jest dobrym doradcą! Głównym powodem wypadków drogowych, szczególnie tych, w których giną ludzie, jest nadmierna prędkość i brawura.

Wyjeżdżając warto pamiętać o kilku zasadach:

  •  Jeśli naprawdę nie musisz, nie poruszaj się autem w okolicy cmentarzy, skorzystaj z komunikacji miejskiej, zostaw auto na okolicznym parkingu, idź pieszo.
  • Bierz poprawkę na tzw. „niedzielnych kierowców” oraz tych na „podwójnym gazie”. Niestety co roku policja zatrzymuje ponad 1000 osób poruszających się z promilami we krwi. Ich liczba może być nawet kilkadziesiąt razy większa, a większość niestety unika kary.
  • Sprawdź, czy masz ważne OC – jeśli polisa kończy się w okolicy 1 listopada, porównaj ceny i wybierz nową! Rozważ zakupienie pełnego pakietu. Tylko wtedy naprawisz swoje auto na koszt towarzystwa – nawet jeśli będziesz sprawcą wypadku.
  • Sprawdź stan ogumienia, ważność przeglądu oraz stan techniczny pojazdu. Awaria na trasie w tym okresie oznacza spore kłopoty.
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC