W Rosji i na Białorusi przestaną obowiązywać Zielone Karty

Na skutek wypowiedzenia umów dwustronnych z Biurem Białoruskim i Biurem Rosyjskim przez PBUK, od 1 czerwca 2023 roku w tych krajach przestaną obowiązywać Zielone Karty wystawione przez ubezpieczycieli w Polsce. Umowy dotyczące systemu Zielonej Karty wypowiedziały tym krajom również inne Biura Narodowe państw należących do EOG i Biuro w Szwajcarii.

zanieczyszczenie powietrza przez stary samochód

PBUK wypowiedziało umowy dotyczące Zielonej Karty z Białorusią i Rosją

Na terenie Białorusi i Rosji niebawem przestaną działać Zielone Karty wystawione w Polsce. Jednocześnie Polska przestanie honorować Zielone Karty wystawione w tych krajach. Jest to związane z tym, że Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dotyczące Zielonej Karty z Biurem Białoruskim i Biurem Rosyjskim. Podobne kroki podjęły pozostałe kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także Szwajcaria.

Wypowiedzenie obowiązuje już od kilku miesięcy, bo od 1 czerwca 2022 roku, jednak zmiany z tym związane zauważymy dopiero za jakiś czas.

Do końca maja 2023 roku można podróżować z Zielona Kartą

Ze względu na zapisy, które wcześniej poczyniono w umowach z Białorusią i Rosją, Zielone Karty nie przestaną obowiązywać od razu. Do końca maja 2023 roku nadal będzie można wjechać na Białoruś i do Rosji, posługując się Zieloną Kartą. Natomiast od 1 czerwca 2023 roku konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego do tych krajów.

Przeczytaj też: OC graniczne. Kto i kiedy musi kupić ubezpieczenie graniczne

Czym jest Zielona Karta?

Kraje będące sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego honorują na swoim terytorium standardowe polisy OC wystawione w pozostałych krajach należących do tej grupy. Oznacza to, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wystawione w Polsce obowiązuje także m.in. w Niemczech, Francji, Danii czy we Włoszech. Zasada ta działa również odwrotnie: w Polsce honorowane są jednocześnie polisy wystawione przez ubezpieczycieli prowadzących działalność w innych krajach EOG, a także w Szwajcarii, Serbii czy Andorze.

Nie wszystkie kraje europejskie należą do Porozumienia Wielostronnego. Na ich terytorium zwykła polisa OC wystawiona w Polsce nie będzie honorowana. Większość z nich jednak przystąpiła do systemu Zielonej Karty. Posiadając dokument Zielonej Karty, który stanowi potwierdzenie zawarcia polisy OC, można zatem podróżować własnym samochodem również po drogach innych państw. Do systemu Zielonej Karty przystąpiły m.in. Albania, Maroko czy Turcja.

zielona karta 2022/23

Zieloną Kartę można pobrać w towarzystwie ubezpieczeniowym wystawiającym polisę OC. Chęć jej otrzymania warto zgłosić w chwili zakupu ubezpieczenia, aby móc korzystać z niej w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczeniowej. Istnieje też możliwość wnioskowania o wydanie dokumentu w późniejszym czasie. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę bezpłatnie.

Więcej informacji na temat systemu Zielonej Karty można znaleźć w artykule: Zielona Karta 2023 – ile kosztuje i gdzie jest potrzebna?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC