Ubezpieczyciele pytali o punkty karne kierowców 144 mln razy w 2023 roku
Niedługo miną dwa lata, od kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo wglądu w historię wykroczeń drogowych kierowców. Czy ubezpieczyciele korzystają z tego narzędzia? A jeśli tak, to kiedy i jak często sprawdzają, czy kierowca był karany?
144 mln zapytań od ubezpieczycieli o punkty karne kierowców w 2023 roku
Ubezpieczyciele zdają się chętnie korzystać z możliwości sprawdzenia kierowców. Tylko w ubiegłym roku do UFG wpłynęło ok. 1,5 miliarda zapytań o historię polisowo-szkodową. Liczba zapytań o przewinienia i uprawnienia kierowców wyniosła 283 milionów, co stanowi 19% zapytań o dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Statystycznie, co piąte żądanie dotyczyło innych danych, z czego blisko 139 milionów (49%) uprawnień do kierowania, a pozostałe 144 miliony (51%) obejmowała punkty karne. Można więc przyjąć, że co 10 ze wszystkich zapytań dotyczyła mandatowej przeszłości drogowej. W 2023 roku większa liczba żądań (o ok. 5 milionów) dotyczyła danych pojazdów niż osób kierujących.
Wykroczenia drogowe do wglądu
17 czerwca 2022 roku – dokładnie tego dnia zakłady ubezpieczeń zrzeszone w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego uzyskały dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych polskich kierowców. Dane są gromadzone przez Centralną Ewidencję Kierowców, a ich obsługą zajmuje się Ośrodek Informacji UFG.
Wgląd ubezpieczycieli w liczbę punktów karnych daje możliwość większej indywidualizacji składek ubezpieczenia komunikacyjnego (np. OC/AC). Cena polisy z uwzględnieniem karalności drogowej konkretnej osoby ma bardziej odzwierciedlać realne zagrożenie, jakie swoim dotychczasowym postępowaniem stwarza na drogach.
Przedtem do ustalenia wysokości składki wykorzystywany był wskaźnik eSCOR, który nie brał pod uwagę wykroczeń drogowych. Bazował jedynie na grupie rówieśników zamieszkujących daną okolicę i na przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia. Wliczały się w to szkody, ale nie mandaty – nawet wtedy, gdy to kierowca był odpowiedzialny karnie za kolizję. Teraz nie musi dojść do szkody, żeby niebezpieczne zachowanie zostało odnotowane w systemie.
Mandaty widoczne przez 2 lata
Historia szkód udostępniana jest ubezpieczycielom do 5 lat wstecz. Czy tak samo jest z mandatami drogowymi? Okazuje się, że nie. Informacja o punktach karnych widnieje w systemie przez 2 lata, po czym jest usuwana. Warunkiem niezbędnym, aby karalność uległa zatarciu, jest niezwłoczne uiszczenie mandatu, gdyż ten okres liczony jest od momentu opłacenia grzywny.
Punkty karne kasują się obecnie po roku. Może być tak, że punkty są aktywne nawet przez 24 miesiące i nie jest to błąd systemu. Taka sytuacja tyczy się kierowców, którzy zostali ukarani mandatem w okresie od 17 września 2022 do 17 września 2023. W tym czasie obowiązywała 2-letnia ważność punktów karnych. Po 17 czerwca 2024 w systemie nie będzie punktów otrzymanych 17 czerwca 2022, ale nadal będą widniały te zdobyte zarówno 17 września 2022, jak i 17 września 2023 (przedawnią się tego samego dnia – 17 września 2024, choć te z roku 2023 pozostaną w systemie aż do 2025).
Czy każdy ubezpieczyciel patrzy na mandaty?
Towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do przebiegu wykroczeń drogowych i na ogół z niego korzystają. Obecnie możliwość odpytywania o informacje na temat punktów karnych i uprawnień kierowców posiada 10 zakładów ubezpieczeń, zaś ich udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych OC wynosi ponad 85%. To same zakłady ubezpieczeń decydują, czy i jaką rolę przy wyliczaniu składki odgrywają mandaty drogowe.
Zmiana sposobu ustalenia ceny ubezpieczeń komunikacyjnych dotyka zwłaszcza recydywistów drogowych, którzy w danym czasie popełniają dwa razy (lub więcej) to samo wykroczenie. Aktualnie podlegają podwójnej karze grzywny, ale również płacą więcej za ubezpieczenie auta w kolejnym roku. Sprawiedliwość dosięga również tych piratów drogowych, którzy nagminnie łamią przepisy, ale nie powodują szkód w ramach polisy OC/AC, przez do niedawna mogli utrzymać swoje zniżki.
Na podstawie nowelizacji przepisów ubezpieczyciel wie:
- ile masz punktów karnych na koncie,
- ile punktów grozi Ci po zapadnięciu prawomocnego wyroku sądu,
- jaka jest klasyfikacja prawna i rodzaj popełnionego czynu zabronionego za kółkiem,
- kiedy i gdzie doszło do wykroczenia lub przestępstwa drogowego,
- jakim pojazdem zostało popełnione wykroczenie,
- jaki organ wykrył naruszenie przepisów drogowych,
- jak zostało rozstrzygnięte postępowanie mandatowe.
Jeśli w wyniku przekroczenia liczby punktów karnych zostały Ci odebrane uprawnienia do kierowania, to również będzie widoczne w systemie. Nie zamaże tego data ponownego uzyskania prawa jazdy. Udział w przywróconych ponownie od 17 września 2023 kursach redukujących liczbę punktów karnych również będzie zatem widoczny.
W końcu ciągłe łamanie prawa drogowego oznacza większe zagrożenie w ruchu niż kierowca, któremu raz powinęła się noga na parkingu, czym doprowadził do niegroźnej stłuczki. Do niedawna tylko ten drugi był obarczony zwyżką na zakup ubezpieczenia OC – w przeciwieństwie do człowieka, który kodeks drogowy ma sobie za nic.
Dołącz do dyskusji