Od 1 października 2023 roku zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców

Początek października przyniósł spore zmiany w kodeksie karnym. Wprowadzona reforma zaostrza wymiary kar dla kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Za jazdę za kółkiem w stanie nietrzeźwości kierujący może dostać nawet 60 tys. zł mandatu.

zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców

Zmiany w kodeksie karnym od 1 października

Od 1 października 2023 roku katalog kar nakłada 3 lata więzienia na osoby, które ponownie dopuszczą się prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Przepisy coraz mocniej uderzają w kierowców, którzy decydują się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości. 

Jeśli kierowca, będąc w stanie nietrzeźwości, spowoduje wypadek, w którym poszkodowany dozna uszczerbku na zdrowiu, naraża się karę pozbawienia wolności od 3 do 16 lat. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym to kara od 5 do 16 lat więzienia dla winowajcy. Nietrzeźwy kierujący może otrzymać także 3-letni lub nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dotyczy to również tych osób, które uciekną z miejsca zdarzenia lub spożyją alkohol, środek odurzający po wypadku, ale przed przeprowadzeniem badania trzeźwości.

UWAGA!

14 marca 2024 roku ma dojść do kolejnych zaostrzeń dotyczących kar za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Mowa tu o konfiskacie samochodu za kierowanie pojazdem oraz spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości.

Kary dla kierowców w 2023 roku

Zaostrzone przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu funkcjonują już od 2022 roku. To, jakie stężenie alkoholu we krwi ma kierujący pojazdem, wpływa na wysokość kary. Polskie prawo wyróżnia dwa stany: po spożyciu alkoholu, czyli 0,2–0,5 promila we krwi oraz stan nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila we krwi.

Za jazdę po spożyciu alkoholu kierującemu grozi mandat w wysokości od 2,5 do 30 tys. zł lub areszt do 30 dni. Ponadto naraża się on na karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 3 lat i otrzymanie 15 punktów karnych. 

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi:

 • kara pozbawienia wolności do 3 lat,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
 • kara finansowa w wysokości od 5 do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
 • 15 punktów karnych. 

Za recydywę kierowca naraża się na wyższą karę. Jeśli wsiądzie za kółko w stanie nietrzeźwości:

 1. po raz drugi, grozi mu:
 • kara pozbawienia wolności od 3 do 5 lat, 
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
 • kara finansowa w wysokości od 10 do 60 tys. zł. 
 1. po raz trzeci, grozi mu:
 • pozbawienie wolności od 3 do 5 lat,
 • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów,
 • świadczenie pieniężne w kwocie od 10 do 60 tys. zł.

Na najbardziej surową karę narażają się kierowcy, którzy spowodują wypadek po spożyciu alkoholu. Jeśli: 

 1. nie ma ofiar śmiertelnych, kierującemu grozi: 
 • kara pozbawienia wolności do 3 lat, 
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
 • kara finansowa w wysokości od 10 do 60 tys. zł. 
 1. poszkodowany dozna uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, sprawcy grozi: 
 • od 3 do 16 lat więzienia, 
 • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów,
 • mandat w kwocie od 10 do 60 tys. zł.
 1. są ofiary śmiertelne, kierującemu grozi:
 • od 5 do 16 lat pozbawienia wolności, 
 • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów,
 • mandat w kwocie od 10 do 60 tys. zł.

Statystyki wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców

Jak wynika z corocznego raportu Komendy Głównej Policji Wypadki drogowe w Polsce, wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców jest wciąż za dużo. Liczba ta z roku na rok spada. Nie oznacza to jednak, że problem nie występuje. 

W poniższej tabeli znajdziesz dane, które dotyczą liczby wypadków, rannych i zgonów w zdarzeniach, które spowodowali nietrzeźwi kierujący pojazdami.

RokLiczba wypadków, które spowodowali nietrzeźwi kierującyLiczba rannych w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierującychLiczba osób, które zginęły w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących
202016541845216
202116021917212
202214151690172
Źródło: Raport Wypadki drogowe w Polsce w latach 2020–2022 przygotowany przez Komendę Główną Policji
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC