10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Podczas gdy wielu turystów wolny czas spędza na nadmorskich plażach lub zdobywa górskie szczyty, miłośnicy historii, architektury i sztuki wybierają sentymentalną podróż w przeszłość, kierując się ku okazałym zamkom, których w Polsce nie brakuje. Potężne, wybudowane z cegły mury, bogato zdobione wnętrza i opowieści snute przez przewodników pobudzą wyobraźnię każdego. Które z polskich zamków zasługują na szczególną uwagę?

Zamek w Malborku

Zamek Królewski na Wawelu

Nie sposób nie zacząć od budowli, która była świadkiem najważniejszych dla naszego kraju wydarzeń, a dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na zamkowej mapie Polski. Mowa oczywiście o zamku na Wawelu. Zamek Królewski bez względu na porę roku jest głównym punktem odwiedzin turystów przybywających do Krakowa. Jest częścią kompleksu, do którego należy również Katedra Wawelska z Dzwonem Zygmunta, znajdujące się w jej podziemiach grobowce, a także ogrody zamkowe czy Smocza Jama, która jest dostępna dla zwiedzających tylko w sezonie letnim. Znakiem rozpoznawczym samego zamku jest jego dziedziniec z charakterystycznymi krużgankami.

Dla zwiedzających udostępnione są ekspozycje przedstawiające królewskie komnaty i apartamenty. Zwiedzając Wawel, zobaczyć można nie tylko doskonały przykład architektury w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym, ale także przepiękne dzieła sztuki i meble z epoki, które zdobią sale wystawowe.

Zamek w Mosznej

W niepozornej wiosce na Opolszczyźnie znajduje się zamek, który z powodzeniem mógłby konkurować z budowlą dobrze znaną wszystkim miłośnikom bajek Disneya. Zamek w Mosznej to barokowa budowla, którą z czasem rozbudowywano o skrzydła w stylu neogotyckim i renesansowym. Zamek słynie z 365 pomieszczeń i 99 wież. W oknie jednej z nich można dojrzeć charakterystyczną postać.

Zabytek doskonale wkomponowuje się w otaczającą go przestrzeń. Na przyzamkowym terenie znajduje się okazały park, w którym można podziwiać rzadkie okazy rododendronów i leciwe dęby szypułkowe. W parku znajduje się również cmentarz, w którym chowano członków rodziny Tiele-Wincklerów, do których zamek należał w II połowie XIX i I połowie XX wieku.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. W tym zestawieniu wyprzedza go tylko zamek w Malborku i Wawel. Książ usytuowany jest na wzgórzu, a wokół budowli rozciąga się Księżański Park Krajobrazowy. Zamek pochodzi z XIII wieku. W kolejnych stuleciach dobudowano pałac w stylu gotycko-renesansowym, korpus z późnego baroku i neorenesansowy trakt. Zamek urozmaicają ogrody, a prawdziwe bogactwo zdobień można zobaczyć we wnętrzach.

Co roku na początku maja Książ tonie w przepięknych kwiatowych kompozycjach. Na zamku organizowany jest wówczas Festiwal Kwiatów i Sztuki.

Zamek Dunajec w Niedzicy

Średniowieczny zamek który został wzniesiony przez Węgrów i przez długie lata pozostawał w ich władaniu. W polskie ręce trafił ostatecznie po I wojnie światowej, gdy znalazł się na terytorium naszego kraju. Budowla znajduje się na wzgórzu tuż nad brzegiem Dunajca. Z tarasu widokowego zamku w Niedzicy rozpościera się przepiękny widok na okolicę (można stamtąd dojrzeć ruiny zamku w Czorsztynie, znajdujące się po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego, a na południu widoczne są nawet Tatry). Dla zwiedzających udostępniono zamek nie tylko od zewnątrz. Zwiedzać można także jego wnętrza, gdzie urządzono m.in. salę tortur i więzienie.

Zamek Czocha

Początkowo gotycka, a obecnie neorenesansowa, potężna warownia, która mieści się tuż nad rzeką Kwisą. Do zamku prowadzi murowany most postawiony na fosie, która jednak nie jest zalana wodą. Wnętrza zamku Czocha to swoisty labirynt z licznymi tajnymi przejściami, których lokalizację można poznać podczas zwiedzania. Trasa prowadzi bowiem właśnie przez kilka z nich. Zwiedzający mogą zobaczyć też m.in. zachowaną w stylu z epoki sypialnię. Co więcej, w komnatach zamkowych można zatrzymać się na dłużej. Funkcjonuje tam bowiem hotel i SPA.

Oprócz samego zamku dla zwiedzających udostępniono również multimedialną salę tortur oraz gabinet osobliwości.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale mieści się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Można podziwiać go z zewnątrz, ale dla zwiedzających dostępne są też jego wnętrza, w których wyeksponowano liczne obrazy i dzieła sztuki reprezentujące różne style, porcelanę, a także umeblowanie i tkaniny, które od lat zdobią zamkowe komnaty. Zamek jest obecnie filią zamku na Wawelu.

zamek pieskowa skała

Nieopodal zabytku w Pieskowej Skale znajduje się słynna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa.

Zamek w Pieskowej Skale niejednokrotnie stawał się plenerem zdjęciowym dla znanych realizacji filmowych. To tutaj kręcono sceny do takich filmów jak Janosik, Ogniem i mieczem, Stawka większa niż życie czy Podróż za jeden uśmiech.

Zamek krzyżacki w Malborku

Największy zamek nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Kompleks złożony z Zamku Wysokiego (na uwagę zasługuje dziedziniec z krużgankami), Zamku Średniego (którego częścią jest m.in. Pałac Wielkich Mistrzów, Wielki Refektarz i kaplica św. Bartłomieja) oraz Zamku Niskiego, w którym oprócz kaplicy św. Wawrzyńca i Karwanu znajdowały się liczne zabudowania gospodarcze. Ten polski przedstawiciel średniowiecznej architektury był budowany w kilku etapach. W swojej historii niejednokrotnie ulegał też zniszczeniom, także w czasie II wojny światowej, po której ponownie poddano go rekonstrukcji. Od 1997 roku Zamek krzyżacki w Malborku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na zwiedzenie całego kompleksu zamkowego warto zarezerwować sobie około 4 godzin.

Zamek Kliczków

Zamek we wsi Kliczków to odrestaurowany obiekt historyczny, który w całości zaadaptowano na centrum hotelowo-konferencyjne. W zamku znajduje się niemal 90 komnat zdolnych pomieścić ponad 200 gości. Mimo tej funkcji obiekt nadal jest dostępny dla zwiedzających. Turyści przybywający do zamku mają możliwość zwiedzenia odrestaurowanych i urządzonych w stylu z epoki sal restauracyjnych znajdujących się w części zamkowej, bogato zdobionych komnat, a także zamkowych korytarzy i niewielkiego, ale uroczego parku otaczającego obiekt. Między poszczególnymi skrzydłami zamku mieści się niewielki dziedziniec.

W pobliżu zamku Kliczków znajduje się także Folwark Zamkowy i stajnie.

Przeczytaj też: 10 najpiękniejszych pałaców w Polsce

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Według przypuszczeń zamek powstał w XVI wieku, a do jego budowy przyczyniła się rodzina Pileckich. Zanim obiekt trafił w ręce rodu Lubomirskich, którzy odcisnęli największy ślad na jego formie, wyglądzie i stanie obecnym, był jeszcze własnością rodziny Stadnickich. Zamek dziedziczyli potomkowie Stanisława Lubomirskiego. Chociaż w czasie II wojny światowej sam właściciel zamku wywiózł część dzieł znajdujących się w jego wnętrzach, dziś można podziwiać zamkowe komnaty wyposażone w pamiątki z dawnych czasów.

Poza komnatami i salami zamkowymi na terenie łańcuckiego zamku można zwiedzać także ujeżdżalnię, powozownię i oranżerię.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Gotycki zamek, którego korzenie sięgają XIV wieku. Z zewnątrz zachwyca prostotą i masywnością, we wnętrzach zaś bogactwem zdobień i gotyckimi malowidłami. Już od wejścia na dziedziniec zamek jawi się zupełnie inaczej niż ten oglądany od zewnątrz. Zdobione krużganki prowadzą do środka obiektu, gdzie znajduje się rokokowa kaplica, sala obrad, refektarz, a pod zamkiem piwnice z krzyżowo-żebrowym sklepieniem, w których niegdyś znajdowało się więzienie i pomieszczenia służące do przechowywania żywności.

Na zamku w Lidzbarku Warmińskim znajduje się także Galeria na Poddaszu, gdzie odbywają się liczne wernisaże. 

najpiękniejsze zamki w polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najpiękniejsze polskie zamki

Jakie są największe zamki w Polsce?
Czy wszystkie polskie zamki można zwiedzać?
Czy w Polsce jest więcej zamków, czy pałaców?
PODSUMOWANIE
  • Do najsłynniejszych zamków w Polsce należą m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek krzyżacki w Malborku czy Zamek Książ w Wałbrzychu.
  • Inne znane polskie zamki znajdują się m.in. w Mosznej (woj. opolskie), Niedzicy (woj, małopolskie), Łańcucie (woj. podkarpackie) i Lidzbarku Warmińskim (woj. warmińsko-mazurskie).
  • Zamek w Malborku to największa tego typu budowla w Polsce i jedyny polski zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • W niektórych polskich zamkach można zamieszkać, ponieważ uczyniono z nich hotele. Tak stało się m.in. z Zamkiem Kliczków i częścią Zamku Czocha.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dużo ostatnio słyszy się o zamku w Przezmarku, który nie jest tak potężną warownią jak zamek w Malborku, jednak wielu turystów chwali sobie wizytę w tym miejscu, a odległość od Malborka to zaledwie 40km.
avatar autora komentarza
a gdzie zamek Grodziec ocena 4,8, a nie jak Książ czy Czocha 4,5, jade porównać
To prawda, zamek Grodziec ma swój urok i na pewno zasługuje, żeby znaleźć się w takim rankingu. Niestety przy ogromie obiektów zamkowych, jakie mamy w Polsce, trudno ująć je wszystkie w zestawieniu.
avatar autora komentarza
Brakuje zamku Piastów Śląskich w Brzegu. To jest "mały Wawel" choć mniej reklamowany a przecież jest związany z polską dynastią Piastów. Brama wjazdowa pokazuje całą dynastię Piastów od od Mieszka I, a krużganki to dzieło włoskich architektów renesansu.
To prawda, zamek w Brzegu jest przepiękny, a jego dziedziniec rzeczywiście przypomina Wawel. W Polsce jest wiele imponujących obiektów tego typu, także z interesującą historią, jednak nie sposób wymienić wszystkich w jednym artykule. Ograniczyliśmy się do 10 i nie był to łatwy wybór. Zachęcam do dzielenia się w komentarzach Państwa faworytami do takiego zestawienia.
Polecam też artykuł 10 najpiękniejszych pałaców w Polsce.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!