15 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem do USA

Zanim wyjedziesz w wymarzoną podróż do USA, zapoznaj się z tym, co warto wiedzieć. Wskazówki pomogą Ci w organizacji pobytu i umilą Twój urlop. Poznasz wiele ciekawostek i zaznajomisz się z amerykańską kulturą, która jest naprawdę ciekawa i różnorodna. Co powinieneś wiedzieć? Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać oraz jakie miejsca odwiedzić?

15 ciekawostek o USA

Czy w USA jest bezpiecznie?

Można przyjąć, że w USA jest bezpieczne. Nie jest to oczywiście gwarancja tego, że nigdy nic Ci się nie stanie, bo w żadnym kraju na świecie nie jest całkowicie bezpiecznie. Zawsze każdy z nas będzie narażony na przykre sytuacje, których niekiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć, dlatego musisz być uważny.

To na co z pewnością powinieneś uważać w USA, to biedne, niebezpieczne dzielnice w dużych miastach. W takich regionach często dochodzi do napadów, przestępstw i kradzieży. Niekiedy spotkać tam można również dilerów narkotyków. Unikaj takich miejsc, a przede wszystkim nie wybieraj się tam nocą i w pojedynkę. Uważaj również na kieszonkowców, których ofiarami są najczęściej niczego niespodziewający się turyści. Nie wchodź w niepotrzebne dyskusje, a w szczególności z tymi, którzy proszą Cię o pieniądze. Bądź także ostrożny, kiedy jedziesz metrem poza godzinami szczytu. 

W USA problemem jest spora bezdomność. Aby przetrwać, wiele ludzi dopuszcza się kradzieży i przestępstw, przez co musisz być uważny i unikać miejsc, które uważane są za niebezpieczne. Staraj się nie wyruszać na samotne wycieczki nocą i zapoznaj się z danym miejscem, zanim je odwiedzisz. Dla przestępców turyści są łakomym kąskiem.

Co przyciąga turystów do USA?

W USA żyje ponad 9,5 miliona Polaków. W wielu miejscach, tam gdzie zamieszkuje najwięcej Polonii, czyli między innymi w Nowym Jorku, Chicago, New Jersey czy na Florydzie, znajdują się sklepy oferujące polskie produkty. Spotkasz tam także kościoły, w których msze odprawiane są w języku polskim oraz punkty usługowe, w których możesz porozumieć się w ojczystym języku. 

Stany Zjednoczone to kraj, który znajduje się na liście podróżniczych marzeń wielu turystów. Co przyciąga ich do USA? Odmienna kultura, mnóstwo ciekawych miejsc, a przede wszystkim chęć bliższego poznania tego, czym jest tak zwane american dream

W Stanach Zjednoczonych warto zobaczyć:

Nowy Jork

Ogromne miasto, będące wizytówką USA. Znane jest z wielu kultowych budynków, np. Statuy Wolności i drapaczy chmur. Oprócz tego spotkasz tam mnóstwo galerii sztuki i muzeów, które są znane na całym świecie. Możesz także wybrać się do Central Parku.

Las Vegas

Kolorowe, tętniące życiem miasto położone na środku pustyni. Słynie ze znajdujących się tam kasyn. Jest bogate w wiele kompleksów wypoczynkowych, atrakcji dla turystów w każdym wieku oraz pól golfowych.

San Francisco

Znakiem rozpoznawczym tego miasta jest czerwony most, czyli Golden Gate Bridge. San Francisco bogate jest w wiele ciekawych miejsc. Zobaczysz tam np. dzielnicę Chinatown, która słynie z kolorowych sklepów. Oprócz tego w mieście znajduje się także mnóstwo wiktoriańskich domów.

Hawaje

Rajska wyspa, archipelag wulkaniczny, w którego skład wchodzi 137 wysp. Hawaje to ostatni stan, który dołączył do USA w 1959 roku. Dzięki temu wyspa do tej pory zachowuje swoją naturalną i dziką tożsamość, bogatą w wiele cudów natury. 

Los Angeles

Drugie co do wielkości miasto w USA. Słynie z Hollywood Boulevard, czyli ulicy, na której znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd filmowych. Atrakcją jest także Beverly Hills, które zamieszkuje wielu celebrytów. W Los Angeles mieści się również pierwszy na świecie Disneyland.

Miami

Miasto, w którym główną atrakcją jest tętniące życie nocne i latynoski klimat. Jednocześnie Miami to miejsce portowe. Znajduje się tu najwięcej pasażerskich statków wycieczkowych na świecie. Możesz tu także skorzystać z uroków przepięknych, słonecznych plaż.

Wodospad Niagara

Składa się z trzech wodospadów – Horseshoe Falls, American Falls i Bridal Veil Falls. Największa i najsłynniejsza tego rodzaju atrakcja na świecie. Miejsce to można podziwiać, udając się na wycieczkę łodzią lub spacerując po pobliskim deptaku.

Park Narodowy Yellowstone

To pierwszy na świecie park narodowy, który powstał w 1872 roku. Chroni gejzery, obszary termalne, gorące źródła i dziką przyrodę. Leży na szczycie ogromnego płaskowyżu. 

Na podstawie jakich dokumentów można wjechać do USA?

Podróż do USA wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Od 2019 roku Polacy, aby móc wjechać na teren Stanów Zjednoczonych, muszą zarejestrować się w systemie ESTA, czyli w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Umożliwia on podróżowanie do USA bez wizy. Ci, którzy chcą przebywać na terenie USA więcej niż trzy miesiące lub nie otrzymali pozwolenia na wjazd, wypełniając wniosek w ESTA, wciąż mogą wjechać do kraju na podstawie wizy turystycznej. 

System ESTA udziela pozwolenia na wjazd do USA w ciągu maksymalnie 72 godzin. Koszt złożenia wniosku to 21 dolarów amerykańskich. Dokument ten upoważnia do wejścia na pokład samolotu, choć ostateczną decyzję podejmuje pracownik kontroli granicznej. Z odpowiedzią odmowną, dotyczącą przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych, mogą spotkać się osoby, które weszły w konflikt z prawem w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej. To samo dotyczy tych, którzy przebywali w USA legalnie, ale mają zatargi z prawem i ponownie chcą wjechać na teren tego kraju. 

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych, konieczne jest posiadanie paszportu biometrycznego lub elektronicznego. Okres ważności tego dokumentu warunkuje długość pobytu w USA. 

UWAGA!

12 maja 2023 roku przestały już obowiązywać obostrzenia dotyczące COVID-19 przy przekraczaniu granicy USA. Bieżące informacje dotyczące przepisów i bezpieczeństwa warto śledzić za pomocą rządowej strony.

O czym trzeba pamiętać przed podróżą do USA?

 1. Dry county i moist county – zakaz i ograniczenie sprzedaży alkoholu

W niektórych hrabstwach Stanów Zjednoczonych władze zakazały sprzedaży napojów alkoholowych. Nazywa się to dry county i dotyczy zarówno sklepów, jak i punktów gastronomicznych. Ograniczenie to obejmuje między innymi Teksas, Mississippi, Dakotę Południową czy Kansas.

Moist county to ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych, np. poprzez wyznaczenie odpowiednich dni, kiedy są one dostępne. Zakaz obowiązuje między innymi w Alabamie, Arkansas, Kentucky czy Mississippi.

 1. Jazda autem

Zasady ruchu drogowego w USA są nieco inne niż w Polsce. Amerykanie jeżdżą spokojnie, przepisowo i nie używają klaksonów. Prowadzenie samochodu z prędkością wyższą niż dozwolona i wymijanie aut gwarantuje zatrzymanie przez policję. Jeśli kierowca, którego spotkasz na drodze, zauważy Twoją brawurową jazdę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zadzwoni na policję.

 1. Gniazdka elektryczne

W USA gniazdka elektryczne posiadają inne napięcie, zasilanie oraz standard wtyczek. Na rynku dostępne są specjalne adaptery. Zakupu przejściówki dokonaj w Polsce. W USA jest ona trudno dostępna. Z uwagi na występujące tam niższe napięcie elektryczne nie wszystkie sprzęty będą działać. Nie bierz więc ze sobą elektrycznej maszynki do golenia czy suszarki do włosów. Telefon, tablet czy laptop, z uwagi na przystosowane zasilacze, możesz ładować bez problemu.

 1. Produkty w sklepach w cenie netto

W USA ceny produktów w sklepach podawane są w netto. Dopiero przy kasie dowiesz się, ile zapłacisz za dany produkt. Zwykle podatek wynosi kilka, kilkanaście procent. Jego kwota zależy od stanu.

 1. Hotele i restauracje

Standard hoteli i punktów gastronomicznych w USA niekiedy znacznie różni się od tego, co możesz spotkać w Polsce. Porcelanowe naczynia dostaniesz tylko w prestiżowych restauracjach. Normą są plastikowe talerze i kubki. Nie zobaczysz tu luksusów, choć w przydrożnym zajeździe, który wygląda obskurnie, prawdopodobnie zjesz najlepszego burgera w swoim życiu.

 1. Napoje z lodem

W USA każdy napój, nawet dla dzieci, serwuje się z lodem. Zatem jeśli chcesz napić się czegoś ciepłego, musisz poinformować o tym obsługę podczas składania zamówienia.

 1. Wielka dolewka

Jeśli zamawiasz napój w amerykańskich restauracjach, możesz dolewać go do woli. Po prostu dostajesz kubek i dostęp do dystrybutora.

 1. Darmowa woda

Jeśli wybierasz się do amerykańskiej restauracji, w każdym punkcie gastronomicznym otrzymasz wodę za darmo. Za pozostałe napoje musisz zapłacić.

 1. Napiwki

W Stanach Zjednoczonych panuje zwyczaj, dotyczący dawania napiwków. Przyjęto, że wysokość opłaty to 20% wartości rachunku. 

 1. Ćwierćdolarówki

Moneta o wartości 25 centów obsługuje niemal każdy automat. Koniecznie zaopatrz się zatem w zapas drobnych, abyś mógł korzystać między innymi z parkometru, pralni czy prysznica na plaży.

 1.  Samodzielne dokonywanie płatności

W niektórych miejscach w USA, np. w parkach stanowych, narodowych, nawet jeśli biuro   zbierające opłaty zakończy już pracę w danym dniu, konieczne jest dokonanie płatności za wejście. Wówczas należność uiszcza się poprzez wypełnienie odpowiedniego druku, włożenie pewnej kwoty do koperty, a potem wrzucenie jej do skrzynki. 

 1. Tankowanie samochodu

Jeśli chcesz zatankować swój pojazd, najpierw musisz zapłacić. Dopiero potem pracownik odblokuje dystrybutor z paliwem. Jeśli zatankujesz mniej niż zapłaciłeś, otrzymasz zwrot odpowiedniej kwoty.

 1. Problem z płatnościami kartą

W USA często nie działają karty płatnicze pochodzące z Europy. Powszechne są tu karty kredytowe. Najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup amerykańskiej karty MasterCard lub prepaid Visa. Możesz je zasilać poprzez aplikacje mobilne.

 1. Obsługa klienta

Amerykanie kierują się stwierdzeniem “Klient nasz Pan”. Możesz tu zwrócić prawie każdy towar, choć niekiedy zależy to od regulaminu sklepu. Przedsiębiorcy stawiają przede wszystkim na opinie. Uważają, że zadowolony klient opowie o danym sklepie czy firmie znajomym, a więc przyprowadzi kolejnych zainteresowanych.

 1. Ubezpieczenie

Opłaty związane z leczeniem w USA są bardzo wysokie. Narzekają na nie nawet sami Amerykanie. Jeśli zakupisz ubezpieczenie turystyczne, firma pokryje wszelkie koszty związane z opieką medyczną.

Co zabrać do USA?

Każda podróż, zwłaszcza tak daleka, wymaga przygotowania. Turyści wyruszający do USA przebywają tam zwykle kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Ważne jest zatem spakowania najpotrzebniejszych rzeczy, co może być trudne, bo ograniczeniem jest także waga i rozmiar bagażu. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie sporządzenie listy.

Jak powinieneś przygotować się na podróż do USA? Co powinieneś zabrać?

 • Pamiętaj o roamingu poza Europę i własnym internecie. Dzięki temu będziesz miał ciągły kontakt z bliskimi i będziesz mógł korzystać z nawigacji, czy portali społecznościowych, publikując zdjęcia z wycieczki.
 • Zabierz ze sobą przejściówkę do gniazdka. Wtyczki w USA są zupełnie inne niż w Europie.
 • Koniecznie weź ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport formularz ESTA, prawo jazdy, dowód osobisty.
 • Pamiętaj o zabraniu karty kredytowej i odpowiedniej ilości gotówki. Przez granicę USA bez konieczności zgłoszenia można przewieźć 10 000 USD.
 • Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, pamiętaj o spakowaniu odpowiedniej ilości opakowań. Najlepiej, jeśli będziesz miał ze sobą również zaświadczenie od lekarza potwierdzające ich przyjmowanie. Weź ze sobą także podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki odkażające, plastry i krem z filtrem.
 • Spakuj ze sobą odpowiednie ubrania, dostosowane do panujących warunków pogodowych.
 • Weź ze sobą ładowarkę do telefonu, aparatu i innych urządzeń, z których korzystasz. Przydać Ci się może również powerbank.
 • Słuchawki z pewnością przydadzą Ci się podczas długiej podróży. Wówczas będziesz mógł posłuchać ulubionej muzyki, obejrzeć serial lub film.
 • Zabierz ze sobą wygodny, pakowny plecak. Z pewnością przyda Ci się on podczas miejscowych wycieczek. 
 • Dobrym rozwiązaniem będzie sporządzenie planu podróży. Dzięki temu zwiedzisz wszystko, co planowałeś, nie marnując czasu na rozmyślanie o tym na miejscu. Będziesz wiedział, na co się przygotować i skorzystasz z wyjazdu na sto procent.
 • Obowiązkowym punktem podróży jest zakup ubezpieczenia turystycznego. Polisa ochroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi z opieką medyczną, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi.

Dlaczego ubezpieczenie na podróż do USA jest tak istotne?

Jeśli wyjeżdżasz do Stanów Zjednoczonych, musisz wiedzieć, że bez ubezpieczenia turystycznego, jesteś zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów związanych z leczeniem. Są one horrendalnie wysokie. Choroba lub wypadek mogą Cię spotkać w każdym momencie. Dzięki polisie na wyjazd ubezpieczyciel zorganizuje oraz pokryje koszty związane z wizytami lekarskimi, leczeniem, hospitalizacją czy transportem medycznym do Polski. Zapewni także zakwaterowanie osobie towarzyszącej Ci w podróży czy opiekę nad dziećmi, które przebywają z Tobą na terenie USA, jeśli będziesz musiał zostać w szpitalu.

Ubezpieczenie turystyczne zawiera zazwyczaj ochronę dotyczącą kosztów leczenia oraz assistance. Oprócz tego możesz poszerzyć polisę również o OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu. Jeśli wykupisz dodatkową ochronę, towarzystwo pokryje koszty leczenia związane z zaostrzeniem objawów choroby przewlekłej, na którą cierpisz, np. cukrzycy. Jeżeli ulegniesz wypadkowi podczas uprawiania sportu lub będąc w stanie nietrzeźwości, dzięki odpowiedniej klauzuli ubezpieczyciel opłaci Twoje leczenie.

USA to kraj, który jest szczególnie narażony na zamachy terrorystyczne. Zadbaj zatem o to, aby Twoja polisa obejmowała ochronę dotyczącą aktów terroru. Ważna jest także odpowiednia suma ubezpieczenia kosztów leczenia, która pozwoli pokryć wszystkie opłaty związane z opieką zdrowotną.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?

Cena polisy na wyjazd zależy od wielu czynników. Przede wszystkim miejsca, okresu i celu podróży, a także liczby ubezpieczonych oraz wybranego zakresu. Sprawdźmy składki na przykładzie kalkulacji, której dokonał 40-letni Jarosław. Planuje on spędzić dwutygodniowy urlop w USA u swojej rodziny. Chce poznać amerykańską kulturę, odpocząć i zwiedzać. Ile zapłaci za ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy za 14 dni ochrony
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
212,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
214,32 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
218,40 zł
WienerKL: 646 365 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 430 910 zł
345,00 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł
363,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Na przykładzie powyższych ofert, które otrzymał Jarosław, zauważysz, że im większy zakres polisy, tym droższe ubezpieczenie. Na podróż do USA warto wybrać polisę turystyczną, która posiada wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Ceny opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych są wysokie. Ważne jest zatem to, aby ochrona była wystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Ponadto transport medyczny z USA do Polski wiąże się z ogromnymi opłatami. Jeśli polisa nie będzie wystarczająca, część kosztów będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do USA

Jakie dokumenty są wymagane podczas podróży do USA?
Czy na podróż do USA wymagana jest wiza?
Czy europejska karta płatnicza zadziała w USA?
PODSUMOWANIE
 • Złożenie wniosku w systemie ESTA dotyczącego pozwolenia na przekroczenie granicy USA to koszt w wysokości 21 dolarów amerykańskich.
 • Pomimo otrzymania pozytywnej odpowiedzi od systemu ESTA, ostateczną decyzję dotyczącą przekroczenia granicy wydaje pracownik kontroli granicznej.
 • Część hrabstw Stanów Zjednoczonych jest objęta zakazem i ograniczeniem sprzedaży alkoholu, czyli tak zwanym dry county i moist county.
 • Jeśli chcesz zatankować pojazd w USA, najpierw musisz zapłacić, a dopiero potem możesz zalać paliwo.
 • Koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu za Twoje leczenie zapłaci ubezpieczyciel.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!