9 razy NAJ atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku

Turyści obierający Dolny Śląsk jako kierunek swoich wakacyjnych podróży najczęściej trafiają w takie miejsca jak Wrocław – stolica regionu, Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, czy Zamek Książ. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Każde z tych miejsc jest w stu procentach godne odwiedzenia, a wrażenia z pobytu na długo pozostaną w pamięci. Dolny Śląsk skrywa jednak wiele więcej tajemnic i oferuje także inne, mniej znane atrakcje, ale wyróżniające region na tle kraju, a nawet Europy.

Najwyżej położony zamek w Polsce

To miano należy się zamkowi Rogowiec, który od kilkuset lat znajduje się na jednym ze szczytów Gór Suchych o tej samej nazwie – Rogowiec, czyli na wysokości 870 m.n.p.m. Murowany zamek powstał prawdopodobnie za panowania Bolka I – księcia świdnickiego (wcześniej Bolesław Wysoki wybudował drewnianą konstrukcję). Czasy świetności obiektu przypadają na okres między XIII a XV wiekiem. Pod koniec XV wieku zamek został zniszczony i od tamtej pory popadał w ruinę, dlatego dziś możemy podziwiać jedynie jego pozostałości. Na szczycie Rogowca zobaczyć można resztki baszty i okrągłej wieży, a także zewnętrznych murów.

Jeden z najwyżej położonych mostów kolejowych w Polsce

Mowa tu o moście łączącym dwa brzegi Jeziora Pilchowickiego, utworzonego na rzece Bóbr. Wybudowano go w 1909 roku. Długi na niemal 132 metry most znajduje się na wysokości około 40 metrów nad dnem doliny i około 300 m.n.p.m. Most jest oparty na dwóch kamiennych filarach i posiada metalową, dolną kratownicę. Uroki mostu docenili twórcy filmowi, bo ten element infrastruktury wykorzystano jako plener zdjęciowy filmu Kocham kino i Skąpani w ogniu.

Najstarsze drzewo w Polsce

Chociaż wielu osobom mogłoby się wydawać, że najstarszym drzewem w Polsce jest popularny Dąb Bartek, to prawda na ten temat jest nieco inna. Bartek istotnie jest leciwym drzewem (według badań Cezarego Pacyniaka ma ponad 654 lata), jednak rośnie w Polsce drzewo, które pamięta wcześniejsze czasy. Najstarszym drzewem w naszym kraju jest rosnący od ponad tysiąclecia na Dolnym Śląsku cis pospolity Henryk. Wiek drzewa znajdującego się w Henrykowie Lubańskim oszacowano na ponad 1250 lat. Cis Henrykowski został kilkukrotnie uszkodzony (m.in. przez siły przyrody oraz działania wojenne). Mimo to pomnik przyrody wciąż wypuszcza nowe pędy.

Jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce

Dla jednych najzimniejszym miejscem w Polsce są Suwałki, dla innych… Hala Izerska. To właśnie to miejsce uznawane jest za jedno z najbardziej mroźnych w Polsce. Z dokonywanych tam pomiarów wynika, że najniższa temperatura, jaką odnotowano na Hali Izerskiej to -45 st. Celsjusza. Nawet latem zdarza się, że termometry pokazują kilka stopni poniżej zera. Wszystko to związane jest z ukształtowaniem terenu. Halę Izerską otaczają bowiem górskie szczyty, z których spływa zimne powietrze, ochładzając tamtejszy klimat. Niskie temperatury nawet w okresie letnim warto wziąć pod uwagę, planując wyprawę w tamte rejony.

Największy hotel mieszczący się w zabytkowym obiekcie

Największy hotel zlokalizowany w zamku mieści się w niewielkiej, niepozornej wiosce – Kliczków. Zamek Kliczków został zaadaptowany w całości na obiekt hotelowo-konferencyjny, oddając do dyspozycji przyjezdnych około 90 pokoi z miejscem dla ponad 200 gości. W zamku mieści się też kilka sal restauracyjnych, basen, a także centrum SPA. Mimo że zabytek zyskał praktyczną funkcję i odgrywa wiele niezwiązanych ze swoją historią ról, niemal w całości zachował swój klimat. Zarówno restauracja, korytarze, jak i pokoje hotelowe są urządzone w stylu z dawnej epoki.

Najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się pod górą zwaną Małym Wołowcem, na trasie między Wałbrzychem a Kłodzkiem. Właściwie w tym miejscu znajdują się dwa równoległe tunele wykonane metodą drążenia, z których pierwszy ma 1560 metrów długości i został oddany do użytku w 1880 roku, natomiast drugi – o długości 1601 metrów – służy od 1912 roku.

Największy kompleks stawów rybnych w Polsce

Największy kompleks stawów rybnych znajduje się w Dolinie Baryczy. Stawy Milickie – bo o nich tutaj mowa – to zespół 285 rozlewisk, które zajmują łącznie 77 km2 powierzchni. Początki kompleksu datuje się na XIII wiek. Stawy milickie to nie tylko raj dla rybaków, ale także miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, bo w tamtej okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków. Podczas spaceru można obserwować różnorakie ptactwo wodne i błotne, m.in. bieliki, łabędzie nieme, żurawie i wiele innych.

Najwyżej położony rynek w Polsce

Najwyżej zlokalizowany rynek w Polsce znajduje się na wysokości 591 m i 58 cm n.p.m. Jest częścią niewielkiego miasteczka o nazwie Boguszów-Gorce, w powiecie wałbrzyskim. Warto odwiedzić to miejsce – Plac Odrodzenia – chociażby dla samego faktu bycia na najwyżej mieszczącym się rynku kraju. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na znajdujący się tam barokowy ratusz pochodzący z 1731 roku.

Jedyny podziemny wodospad w Polsce

Chociaż to Tatry mogą pochwalić się najwyższym wodospadem w Polsce (Siklawa – 65 m wysokości), to także dolnośląskie pasma górskie mają swoją perełkę w tej kategorii. Nie chodzi tu jednak o wysokość tamtejszych wodospadów, a o położenie jednego z nich. Na Dolnym Śląsku na szczególną uwagę zasługuje jedyny w Polsce podziemny wodospad, który można podziwiać podczas zwiedzania kopalni złota w Złotym Stoku. To właśnie tam – na głębokości 23 m – z 8 m wysokości z ogromnym hukiem spływają wody wodospadu, który dla jeszcze lepszych wrażeń zwiedzających doświetlono, tworząc niepowtarzalny klimat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to region, który skrywa mnóstwo atrakcji turystycznych. Odwiedzający z pewnością w pierwszej kolejności wybiorą się do jego stolicy, czyli Wrocławia, w poszukiwaniu zabytków ruszą do Zamku Książ w Wałbrzychu, a chcąc aktywnie wypocząć, wybiorą się na wyprawę w Karkonosze. Na tym się jednak nie kończy, bo na Dolnym Śląsku można znaleźć również mniej oczywiste atrakcje.

Jakie są ciekawe, choć mniej znane miejsca na Dolnym Śląsku?

Poszukiwaczy nietypowych ciekawostek może zainteresować np. Hala Izerska, uznawana za jedno z najbardziej mroźnych miejsc w kraju. Na Dolnym Śląsku można też przejechać przez najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce (na trasie między Wałbrzychem a Kłodzkiem), odwiedzić największy kompleks stawów rybnych (Stawy Milickie) lub najwyżej położony rynek w miasteczku Boguszów-Gorce.

Gdzie znajduje się jedyny podziemny wodospad w Polsce?

Poszczycić się nim może dolnośląski Złoty Stok, a znaleźć go można, zwiedzając tamtejszą kopalnię złota. Podziemny wodospad ma 8 m wysokości, a znajduje się na głębokości 23 m.

PODSUMOWANIE
  • Na Dolnym Śląsku znajdują się najwyżej położony w Polsce zamek (Rogowiec – 870 m n.p.m.) oraz most kolejowy (nad Jeziorem Pilchowickim – ok. 300 m n.p.m.).
  • W dolnośląskim Henrykowie Lubańskim znajduje się najstarsze drzewo w Polsce – jest nim mający ponad 1250 lat cis pospolity Henryk.
  • Temperatura w Hali Izerskiej, jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce, potrafi spaść nawet do -45°C.
  • Na Dolnym Śląsku znajdują się m.in. najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy, największy kompleks stawów rybnych, najwyżej położony rynek i jedyny w Polsce podziemny wodospad.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!