9 razy NAJ atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku

Turyści obierający Dolny Śląsk jako kierunek swoich wakacyjnych podróży najczęściej trafiają w takie miejsca jak Wrocław – stolica regionu, Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, czy Zamek Książ. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Każde z tych miejsc jest w stu procentach godne odwiedzenia, a wrażenia z pobytu na długo pozostaną w pamięci. Dolny Śląsk skrywa jednak wiele więcej tajemnic i oferuje także inne, mniej znane atrakcje, ale wyróżniające region na tle kraju, a nawet Europy.

lato na hali izerskiej

Najwyżej położony zamek w Polsce

To miano należy się zamkowi Rogowiec, który od kilkuset lat znajduje się na jednym ze szczytów Gór Suchych o tej samej nazwie – Rogowiec, czyli na wysokości 870 m.n.p.m. Murowany zamek powstał prawdopodobnie za panowania Bolka I – księcia świdnickiego (wcześniej Bolesław Wysoki wybudował drewnianą konstrukcję). Czasy świetności obiektu przypadają na okres między XIII a XV wiekiem. Pod koniec XV wieku zamek został zniszczony i od tamtej pory popadał w ruinę, dlatego dziś możemy podziwiać jedynie jego pozostałości. Na szczycie Rogowca zobaczyć można resztki baszty i okrągłej wieży, a także zewnętrznych murów.

Jeden z najwyżej położonych mostów kolejowych w Polsce

Mowa tu o moście łączącym dwa brzegi Jeziora Pilchowickiego, utworzonego na rzece Bóbr. Wybudowano go w 1909 roku. Długi na niemal 132 metry most znajduje się na wysokości około 40 metrów nad dnem doliny i około 300 m.n.p.m. Most jest oparty na dwóch kamiennych filarach i posiada metalową, dolną kratownicę. Uroki mostu docenili twórcy filmowi, bo ten element infrastruktury wykorzystano jako plener zdjęciowy filmu Kocham kino i Skąpani w ogniu.

Najstarsze drzewo w Polsce

Chociaż wielu osobom mogłoby się wydawać, że najstarszym drzewem w Polsce jest popularny Dąb Bartek, to prawda na ten temat jest nieco inna. Bartek istotnie jest leciwym drzewem (według badań Cezarego Pacyniaka ma ponad 654 lata), jednak rośnie w Polsce drzewo, które pamięta wcześniejsze czasy. Najstarszym drzewem w naszym kraju jest rosnący od ponad tysiąclecia na Dolnym Śląsku cis pospolity Henryk. Wiek drzewa znajdującego się w Henrykowie Lubańskim oszacowano na ponad 1250 lat. Cis Henrykowski został kilkukrotnie uszkodzony (m.in. przez siły przyrody oraz działania wojenne). Mimo to pomnik przyrody wciąż wypuszcza nowe pędy.

Jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce

Dla jednych najzimniejszym miejscem w Polsce są Suwałki, dla innych… Hala Izerska. To właśnie to miejsce uznawane jest za jedno z najbardziej mroźnych w Polsce. Z dokonywanych tam pomiarów wynika, że najniższa temperatura, jaką odnotowano na Hali Izerskiej to -45 st. Celsjusza. Nawet latem zdarza się, że termometry pokazują kilka stopni poniżej zera. Wszystko to związane jest z ukształtowaniem terenu. Halę Izerską otaczają bowiem górskie szczyty, z których spływa zimne powietrze, ochładzając tamtejszy klimat. Niskie temperatury nawet w okresie letnim warto wziąć pod uwagę, planując wyprawę w tamte rejony.

Największy hotel mieszczący się w zabytkowym obiekcie

Największy hotel zlokalizowany w zamku mieści się w niewielkiej, niepozornej wiosce – Kliczków. Zamek Kliczków został zaadaptowany w całości na obiekt hotelowo-konferencyjny, oddając do dyspozycji przyjezdnych około 90 pokoi z miejscem dla ponad 200 gości. W zamku mieści się też kilka sal restauracyjnych, basen, a także centrum SPA. Mimo że zabytek zyskał praktyczną funkcję i odgrywa wiele niezwiązanych ze swoją historią ról, niemal w całości zachował swój klimat. Zarówno restauracja, korytarze, jak i pokoje hotelowe są urządzone w stylu z dawnej epoki.

Najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się pod górą zwaną Małym Wołowcem, na trasie między Wałbrzychem a Kłodzkiem. Właściwie w tym miejscu znajdują się dwa równoległe tunele wykonane metodą drążenia, z których pierwszy ma 1560 metrów długości i został oddany do użytku w 1880 roku, natomiast drugi – o długości 1601 metrów – służy od 1912 roku.

Największy kompleks stawów rybnych w Polsce

Największy kompleks stawów rybnych znajduje się w Dolinie Baryczy. Stawy Milickie – bo o nich tutaj mowa – to zespół 285 rozlewisk, które zajmują łącznie 77 km2 powierzchni. Początki kompleksu datuje się na XIII wiek. Stawy milickie to nie tylko raj dla rybaków, ale także miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, bo w tamtej okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków. Podczas spaceru można obserwować różnorakie ptactwo wodne i błotne, m.in. bieliki, łabędzie nieme, żurawie i wiele innych.

Najwyżej położony rynek w Polsce

Najwyżej zlokalizowany rynek w Polsce znajduje się na wysokości 591 m i 58 cm n.p.m. Jest częścią niewielkiego miasteczka o nazwie Boguszów-Gorce, w powiecie wałbrzyskim. Warto odwiedzić to miejsce – Plac Odrodzenia – chociażby dla samego faktu bycia na najwyżej mieszczącym się rynku kraju. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na znajdujący się tam barokowy ratusz pochodzący z 1731 roku.

Jedyny podziemny wodospad w Polsce

Chociaż to Tatry mogą pochwalić się najwyższym wodospadem w Polsce (Siklawa – 65 m wysokości), to także dolnośląskie pasma górskie mają swoją perełkę w tej kategorii. Nie chodzi tu jednak o wysokość tamtejszych wodospadów, a o położenie jednego z nich. Na Dolnym Śląsku na szczególną uwagę zasługuje jedyny w Polsce podziemny wodospad, który można podziwiać podczas zwiedzania kopalni złota w Złotym Stoku. To właśnie tam – na głębokości 23 m – z 8 m wysokości z ogromnym hukiem spływają wody wodospadu, który dla jeszcze lepszych wrażeń zwiedzających doświetlono, tworząc niepowtarzalny klimat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?
Jakie są ciekawe, choć mniej znane miejsca na Dolnym Śląsku?
Gdzie znajduje się jedyny podziemny wodospad w Polsce?
PODSUMOWANIE
  • Na Dolnym Śląsku znajdują się najwyżej położony w Polsce zamek (Rogowiec – 870 m n.p.m.) oraz most kolejowy (nad Jeziorem Pilchowickim – ok. 300 m n.p.m.).
  • W dolnośląskim Henrykowie Lubańskim znajduje się najstarsze drzewo w Polsce – jest nim mający ponad 1250 lat cis pospolity Henryk.
  • Temperatura w Hali Izerskiej, jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce, potrafi spaść nawet do -45°C.
  • Na Dolnym Śląsku znajdują się m.in. najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy, największy kompleks stawów rybnych, najwyżej położony rynek i jedyny w Polsce podziemny wodospad.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!