Czy musisz płacić abonament RTV za radio samochodowe? Sprawdź, jakie są kary!

Przepisy prawne mówią o tym, że należy zarejestrować każdy odbiornik telewizyjny i radiowy. Mowa o urządzeniach znajdujących się zarówno w domu, jak i w samochodzie. Oznacza to również, że każdy posiadacz takiego sprzętu musi płacić abonament. Ile on wynosi? Jaka kara grozi za niewywiązanie się z tego obowiązku? Czy w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego możesz ubezpieczyć radio?

abonament za radio w samochodzie

Czy radio w samochodzie podlega abonamentowi RTV?

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych każdy odbiornik telewizyjny i radiowy podlega obowiązkowej opłacie. Nieważne, czy posiadasz radio w samochodzie, domu, biurze, czy na działce. Urządzenie, które kupujesz, musisz zarejestrować na poczcie lub przez internet w ciągu 14 dni i zapłacić za nie abonament. 

Jeśli płacisz abonament RTV za odbiorniki telewizyjne i radiowe znajdujące się w Twoim gospodarstwie domowym, nie musisz płacić dodatkowo za radio samochodowe. Jeśli korzystasz z auta w ramach działalności gospodarczej, wynajmujesz je, posiadasz w ramach leasingu, jako użytkownik pojazdu masz obowiązek opłacić każde auto osobno. Chyba że umowa leasingowa lub z bankiem mówią inaczej.

Ile wynosi abonament RTV za radio samochodowe w 2024 roku?

Kwota, którą musisz zapłacić za abonament RTV, dotyczy samego odbiornika radiowego, samego odbiornika telewizyjnego oraz opłaty za oba urządzenia. 

Od 1 stycznia 2024 roku za radio musisz zapłacić 8,70 zł miesięcznie. Za telewizor lub telewizor z radiem kwota jest nieco wyższa – 27,30 zł

Jeśli dokonujesz płatności z góry, możesz liczyć na zniżkę:

 • płacąc z góry za 2 miesiące, uzyskasz rabat 3%,
 • płacąc z góry za kwartał, uzyskasz rabat 4%,
 • płacąc z góry za pół roku, uzyskasz rabat 5%,
 • płacąc z góry za rok, uzyskasz rabat 10%.

Abonament musisz zapłacić do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Zrobisz to w każdej placówce Poczty Polskiej. 

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Nie wszyscy mają obowiązek płacić za abonament RTV. Pełna lista osób, które są zwolnione z opłat, znajduje się na stronie rządowej. Nie muszą tego robić między innymi:

 • emeryci, renciści, których świadczenie emerytalne nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • osoby, które ukończyły 75 lat,
 • osoby z I grupy inwalidzkiej,
 • osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy,
 • osoby niesłyszące, niewidome
 • weterani, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi,
 • bezrobotni, zarejestrowani w Urzędzie Pracy.

Informację dotyczącą zwolnienia z opłaty abonamentu RTV wraz z dokumentem potwierdzającym to uprawnienie należy zgłosić w dowolnej placówce pocztowej. Wówczas zniesienie obowiązku dokonywania opłat abonamentowych następuje od kolejnego miesiąca. Nie muszą tego robić osoby, które ukończyły 75. rok życia.

Obowiązkowi rejestracji nie podlegają odbiorniki wykorzystywane:

 • przy tworzeniu audycji i przekazów,
 • do tworzenia i rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych,
 • przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazane przez niego osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.

Co grozi za niepłacenie abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Poczta Polska może zweryfikować, czy posiadasz zarejestrowany sprzęt i płacisz abonament. Kontroli dokonują upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty. Jeśli nie płacisz abonamentu RTV, narażasz się na karę finansową w wysokości 261 zł za radio i 819 zł za telewizor. Stanowi to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty. 

Zaległości związane z opłatami przedawniają się po upływie 5 lat. Kontroler może wymagać od Ciebie uregulowania niedokonanych wpłat za cały okres posiadania auta. 

Czy radio możesz ubezpieczyć w ramach polisy komunikacyjnej?

Radio znajdujące się w Twoim samochodzie podlega ubezpieczeniu wyłącznie w ramach AC. Towarzystwa obejmują ochroną fabryczne wyposażenie i urządzenia zamontowane w aucie. Zatem jeśli w Twoim pojeździe znajdują się elementy dodatkowe, które nie są częścią podstawowej wersji pojazdu, musisz zadbać o rozszerzenie ochrony. Cena ubezpieczenia, które obejmuje dodatkowe wyposażenie pojazdu, zależy od tego, co dokładnie chcesz objąć ochroną i jaka jest wartość tych elementów.

Ile zapłacisz za polisę, jeśli decydujesz się na ochronę autocasco, a nie posiadasz żadnych elementów dodatkowych w pojeździe pojazdu? Już to sprawdzamy. Posłużymy się kalkulacją, której dokonał 50-letni Ireneusz. Posiada on auto marki Hyundai Kona z 2020 roku, z silnikiem zasilanym dieslem o pojemności 1,6 l. Aktualny przebieg samochodu to 40 tys. km. Ireneusz planuje przejechać autem do 10 tys. km rocznie. Żonaty mieszkaniec Opola parkuje swój pojazd w indywidualnym garażu i posiada prawo jazdy od ponad 30 lat. Od ponad 10 lat kupuje ubezpieczenia OC i AC. Jeździ bezszkodowo.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
UNIQAOC + AC + assistance 1253 zł
UNIQAOC + AC + NNW + assistance 1512 zł
TrastiOC + AC + NNW + assistance 1653 zł
LINK4OC + AC + NNW + assistance 1851,55 zł
Beesafe OC + AC + NNW + assistance 2 054,63 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o abonament RTV za radio w samochodzie

Jakich urządzeń dotyczy abonament RTV?
Ile wynosi abonament RTV za radio w samochodzie?
Czy obowiązek płacenia abonamentu za radio dotyczy każdego pojazdu?
PODSUMOWANIE
 • Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych informuje o tym, że musisz płacić abonament za wszystkie odbiorniki telewizyjne i radiowe.
 • Opłaty abonamentowej za radio w samochodzie musisz dokonać w terminie 14 dni od momentu zakupu pojazdu. Rachunek zapłacisz w każdej placówce Poczty Polskiej.
 • Zwolnieni z opłaty za abonament RTV są między innymi osoby, które ukończyły 75 lat, osoby z I grupy inwalidzkiej, niesłyszące, niewidome i bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy.
 • Jeśli nie płacisz abonamentu RTV, grozi Ci kara finansowa w wysokości 261 zł za radio i 819 zł za telewizor.
 • Radio będące fabrycznym wyposażeniem Twojego pojazdu możesz ubezpieczyć w ramach AC. Jeśli posiadasz urządzenie, które jest elementem dodatkowym auta, kup rozszerzenie ochrony.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC