Jak działa AdBlue w samochodzie?

Troska o środowisko w ostatnich latach jest o wiele bardziej widoczna niż wcześniej. Co więcej, przełożyła się na realne działania, a jednym z aspektów wprowadzanych w wielu europejskich krajach są ograniczenia dla kierowców poruszających się samochodami napędzanymi silnikiem Diesla. Według dyrektywy Euro 6, a w przypadku niektórych pojazdów już według dyrektywy Euro 5, nowsze modele z takim napędem muszą posiadać dodatkowe systemy, które zmniejszają zanieczyszczenia. Mowa tu o systemie SCR i używaniu płynu AdBlue. Czym jest, jak działa i jakie korzyści przynosi?

tankowanie płynu AdBlue

Jak działa AdBlue i czym jest?

AdBlue to specjalny płyn, który stosuje się w samochodach napędzanych dieslem. Mówiąc bardziej precyzyjnie, jest to roztwór mocznika i demineralizowanej wody, złożony z 32,5% tej pierwszej substancji oraz 67,5% wody. Jego zadaniem jest neutralizowanie zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Jak taki płyn działa w praktyce?

Płyn AdBlue znajdujący się w osobnym zbiorniku nie miesza się jednak z zatankowanym na stacji paliwem, ale trafia pod ciśnieniem do katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction, czyli selektywnej redukcji katalitycznej), który znajduje się na drodze układu wydechowego. To tam pod wpływem wysokiej temperatury ze znajdującego się w roztworze mocznika wydziela się amoniak, który reagując z tlenkiem azotu, zamiast spalin uwalnia parę wodną i nieszkodliwy lotny azot. Sam płyn też nie jest szkodliwy dla człowieka ani środowiska.

Gdzie znajduje się wlew do zbiornika AdBlue w aucie?

Jak już było wyżej wspomniane, płyn AdBlue nie trafia do zbiornika z paliwem. Jego miejsce jest w osobnym zbiorniku, którego wlew może znajdować się w różnych miejscach w zależności od pojazdu. Otwór, przez który tankuje się AdBlue, może mieścić się tuż przy wlewie na paliwo (pod tą samą klapką), ale równie dobrze może zostać umieszczony w bagażniku pojazdu lub pod maską.

jak tankować AdBlue?

Zbiornik na płyn AdBlue możesz napełnić prosto z dystrybutora na stacji paliw, chociaż miejsca, w których jest to możliwe, wciąż należą do rzadkości. Jeśli jednak masz w pobliżu taki dystrybutor, możesz liczyć na spore oszczędności, bo za litr AdBlue zapłacisz około 7 zł (ceny w ostatnim czasie znacząco wzrosły). Dużo łatwiej jest dokonać zakupu kanistra z roztworem w ASO lub na stacjach benzynowych, chociaż ich cena może być wówczas sporo wyższa. Roztwór jest wtedy dostępny w większych kanistrach, a koszt litra płynu może być dwukrotnie wyższy i sięgnąć około 15-20 zł.

Płyn AdBlue może być dostępny pod różnymi markami. Istnieje bowiem wiele firm produkujących tego typu roztwór dla pojazdów tankowanych olejem napędowym. Marka nie ma jednak większego znaczenia. Wybierając płyn do swojego auta, zwróć jednak uwagę na to, czy produkt posiada odpowiedni certyfikat. Warto szukać oznaczenia zgodności z normą ISO 22241-1.

CIEKAWOSTKA

Preparat AdBlue w pierwszych modelach samochodów zawierających system SCR był uzupełniany przez pracownika ASO podczas przeglądu. Dopiero z czasem kontrolowanie ilości płynu w zbiorniku i jego zakup stały się obowiązkiem właściciela auta.

Jaka jest wydajność zbiornika napełnionego płynem?

Posiadanie zbiornika AdBlue to dodatkowy wydatek dla właściciela auta, w którym został on zamontowany. Posiadacze samochodów z takim systemem muszą sukcesywnie uzupełniać zużyty płyn, bo jego brak w baku uniemożliwi uruchomienie pojazdu. Pojazd jednak przypomina kierowcy o kończącym się roztworze i konieczności jego uzupełnienia.

Uzupełnianie zbiornika z pewnością nie należy do codziennych ani nawet do cotygodniowych obowiązków użytkownika pojazdu. Zbiornik AdBlue zazwyczaj jest w stanie pomieścić od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu litrów cieczy. A taka ilość w zupełności wystarczy na przejechanie około 10 tysięcy kilometrów. Wydajność płynu zależy jednak w dużej mierze od stylu jazdy kierowcy.

Przykład

Samochód Aleksandry był wyposażony w zbiornik AdBlue i zaprojektowany w ten sposób, aby emitować dźwięk alarmowy, gdy płynu zostało na tyle mało, że wystarczyłby tylko na przejechanie następnych 600 kilometrów. Aleksandra zignorowała sygnał, a potem zapomniała o uzupełnieniu płynu. W pewnym momencie płyn skończył się, a Aleksandra nie mogła uruchomić silnika. Udało jej się to zrobić dopiero po zakupie kanistra z roztworem na stacji benzynowej, przywiezieniu go do domu i wlaniu AdBlue do zbiornika.

Jakie korzyści płyną ze stosowania AdBlue?

Wykorzystywanie AdBlue w pojazdach niesie wymierne korzyści zarówno dla środowiska, dla zdrowia osób często korzystających z auta napędzanego dieslem, ale także dla finansów kierowcy. Jakie są zalety posiadania samochodu z wlewem na AdBlue?

 • Ochrona środowiska

Dostosowanie pojazdu do unijnych norm dotyczących emisji gazów wiele ułatwia, ale przede wszystkim dużą zaletą stosowania AdBlue jest związana z tym ochrona środowiska, bo szkodliwe substancje wydobywające się z rury wydechowej pojazdu są neutralizowane i pojawiają się w powietrzu w postaci nieszkodliwej pary wodnej i lotnego azotu.

 • Zniżki podczas korzystania z auta z wtryskiem AdBlue

W niektórych miastach europejskich, w trosce o środowisko i zdrowie obywateli, wprowadzono ograniczenia i dodatkowe opłaty dla kierowców podróżujących samochodami napędzanymi za pomocą diesla. Stosowanie płynu AdBlue zwalnia ich niejako z części opłat, pozwalając zaoszczędzić parę groszy.

 • Zmniejszenie spalania oleju napędowego

Okazuje się, że samochody, które mają zamontowany zbiornik na tego typu płyn, odnotowują zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 5%. Dodatkowo w ich przypadku rejestruje się rzadziej występujące awarie.

Na co uważać, używając AdBlue?

 • Podczas napełniania zbiornika płynem AdBlue, czy to prosto z dystrybutora, czy też z kanistra, należy zachować szczególną ostrożność, uważając, aby substancją nie polać karoserii samochodu. Jeśli zdarzy Ci się uronić odrobinę płynu podczas tankowania, koniecznie od razu zetrzyj ciecz. AdBlue ma bowiem silne właściwości korodujące, dlatego rozlanie go może nie tylko oszpecić pojazd, ale także uszkodzić zalane roztworem elementy.
 • AdBlue ma niezbyt przyjemny zapach. O ile prawdopodobnie zniesiesz go w ciągu tych kilku minut podczas uzupełniania zbiornika, to płyn wylany na tapicerkę na długo pozostawi ślad w postaci unoszącego się we wnętrzu auta odoru.
 • Płyn AdBlue może zamarznąć w zbiorniku, jeśli temperatura na zewnątrz osiągnie poziom -11 stopni Celsjusza. Wystarczy zatem, że samochód będzie zaparkowany pod gołym niebem w mroźną, zimową noc, aby płyn zmienił stan skupienia. Producenci tychże systemów przewidzieli i to, dlatego zamontowali w zbiornikach grzałki, które są w stanie przywrócić ciekły stan skupienia w ciągu kilkunastu minut jazdy. Zdarza się czasem, że kryształki lodu zatykają układ wtryskowy, powodując uszkodzenie pompy.
Przykład

Podczas jazdy swoim samochodem Leszek zauważył, że zapaliła się kontrolka przypominająca o zbliżającej się konieczności uzupełnienia płynu AdBlue. Postanowił zrobić to od razu i w tym celu zjechał na najbliższą stację benzynową. Z roztargnienia wlał jednak AdBlue do znajdującego się tuż obok wlotu zbiornika paliwa. Nie zauważył pomyłki i ruszył niczego nieświadomy, ale po przejechaniu kilkudziesięciu metrów silnik zgasł. Błąd okazał się bardzo kosztowny – konieczne było płukanie zbiornika i wymiana zanieczyszczonej mieszanki, a do tego uszkodzeniu uległ układ wtryskowy.

Gdzie kupić i ile kosztuje AdBlue?

AdBlue możesz kupić przez internet, na stacjach paliw, w sklepach motoryzacyjnych, a nawet w niektórych marketach. Preparat dostaniesz w kanistrach o różnej pojemności, a na stacjach paliw możesz uzupełnić go bezpośrednio z dystrybutora.

Jeśli zdecydujesz się na zakup AdBlue przez internet, za 1 litr tego specyfiku zapłacisz kilka złotych. W sklepach stacjonarnych i na stacjach paliw cena za AdBlue będzie wyższa. Za 1 litr preparatu zapłacisz wówczas średnio kilkanaście złotych. Zwykle bardziej opłacalny jest zakup butelki o większej pojemności, np. 5-litrowej.

Czy za niestosowanie AdBlue grożą kary?

Mimo że wyłączenie, a nawet usunięcie AdBlue jest możliwe, działanie to jest niezgodne z prawem i wiąże się z naruszeniem norm środowiskowych, za co grozi grzywna. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić sprawność tego systemu. Wówczas za niestosowanie AdBlue grozi kara zwykle w wysokości 500 zł. Ponadto funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu do czasu przywrócenia działania systemu. Mało tego, samochody z nieaktywnym systemem Adblue mogą nie przejść badania technicznego, co uniemożliwia jazdę autem.

Czy rezygnacja z systemu AdBlue to dobry pomysł?

Jeśli nie będziesz uzupełniał Adblue w swoim samochodzie, silnik może przejść w tryb awaryjny. Wówczas jego moc może spaść nawet o kilkadziesiąt procent, a po zgaszeniu auta nie będziesz mógł go odpalić. Chyba że uzupełnisz płyn. Skutkiem tego może być obowiązkowa wizyta w serwisie. 

Brak AdBlue powoduje zwiększenie emisji szkodliwych tlenków azotu, a niekiedy może prowadzić nawet do uszkodzeń układu wydechowego. Zwykle jednak dezaktywacja lub całkowite usunięcie systemu AdBlue nie wpływa ani na sprawność, ani na osiągi silnika. Auto bez tego systemu może działać zupełnie bez zarzutu. Problem może powstać jednak w przypadku kontroli policji, która jeśli odkryje, że w aucie nie działa AdBlue, może wystawić mandat. O ile w Polsce kary te nie są jeszcze tak dotkliwe, o tyle za granicą są bardzo srogie. 

Co zrobić, gdy zabraknie AdBlue?

Kiedy zabraknie Adblue, na desce rozdzielczej Twoje samochodu pojawi się kontrolka. Na rezerwie możesz przejechać zwykle około 2 tys. km. To dość sporo, ale mimo to nie zwlekaj z uzupełnieniem preparatu. Jeśli w zbiorniku całkowicie go zabraknie, auto może przejść w tryb awaryjny. Będzie to skutkowało zmniejszoną mocą silnika, a nawet późniejszą niemożnością odpalenia auta. Zatem jeśli auto poinformuje Cię o kończącym się płynie AdBlue, po prostu go uzupełnij.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AdBlue

Jakie samochody mają system SCR?
Czy jeśli zdecyduję się na pojazd z systemem SCR, będę musiał zmieniać stanowisko na stacji, żeby go zatankować?
Pod jaką nazwą znajdę AdBlue na różnych stacjach benzynowych?
PODSUMOWANIE
 • AdBlue to roztwór mocznika i demineralizowanej używany w silnikach napędzanych dieslem i służący do neutralizowania zanieczyszczeń emitowanych przez silnik.
 • AdBlue można zatankować na stacji paliw albo kupić w ASO.
 • Korzyści, jakie płyną z korzystania z AdBlue, są związane nie tylko z ochroną środowiska, ale i z oszczędnością paliwa.
 • Przy wlewaniu AdBlue do zbiornika znajdującego się w samochodzie należy zachować ostrożność, ponieważ płyn ten ma właściwości korodujące i może uszkodzić karoserię i inne elementy pojazdu.
 • Na rezerwie AdBlue można przejechać średnio 2 tys. km.
 • AdBlue można dezaktywować lub całkowicie usunąć, jednak działanie to jest niezgodne z prawem i grozi mandatem.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Artykuł bardzo fajny, ale kompletnie jest odwrotnie jeśli chodzi o cenę. Owszem, na stacjach jest on po 7zł za litr, ale na znanym portalu kiedyś aukcyjnym można kupić 18 litrów za 60zł (marzec 2023). Jak kupowałem pół roku temu, to 10 litrów kosztowało 60zł, a na stacjach cena było pod 9zł/litr. Za każdym razem wychodzi mi, że na stacji jest drożej
avatar autora komentarza
masz racje, za każdym razem jak podjeżdżam na stacje to jest coraz drożej, za każdym razem, kiedyś kupowalem po 5,99 teraz 6,54

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC