Ubezpieczenie do Afganistanu

Podróż do Afganistanu to duże ryzyko i wyzwanie. Dlatego na dzisiaj odradzamy podróży do tego kraju, choć bez wątpienia jest on wart poznania. Afganistan ma wiele do zaoferowania – od zniewalających górskich krajobrazów, po zabytki przenikających się kultur i religii!

ubezpieczenie do afganistanu

Atrakcje turystyczne w Afganistanie – co warto zobaczyć?

Zaskoczeniem dla wielu osób może być, ile fantastycznych zabytków jest w Afganistanie. Oczywiście sam górzysty krajobraz kraju robi niesamowite wrażenie – płaskowyże z ośnieżonymi szczytami w tle.

grafika

Kabul

To stolica i jednocześnie największe miasto Afganistanu z ponad 4,5-milionową populacją. Poza pięknymi meczetami (np. Id Gah, Abdul Rahman) warto zobaczyć ruiny starożytnej fortecy Bala Hissar, ogród Bagh-e Babur czy Narodowe Muzeum Afganistanu.

Mazar-e-Sharif

Największe miasto w północnym Afganistanie, które słynie z Rauze-e Szarif, czyli Błękitnego Meczetu.

Herat

W tym starożytnym mieście odnaleźć można wiele śladów historii i zabytków kultury islamskiej, w tym Wielki Meczet w Heracie. Jednak wielkie wrażenie robi odbudowana niedawno forteca, która góruje nad miastem. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Balch

Starożytna Baktra została wpisana w 2004 roku na listę UNESCO. Do tej pozostały fragmenty murów ziemnych, a także zespół fortyfikacji Balu Hisar.

Ai Khanoum – miejsce archeologiczne

W afgańskiej prowincji Takhar znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym odkryto ruiny starożytnego hellenistycznego miasta – zostało założone w III wieku p.n.e. Zostało ono już zniszczone w starożytności. 

Dolina Bamiyan

W wielu miejscach zieloną dolinę otaczają surowe góry. To właśnie w nich wykuto VI wieku potężne posągi Buddy – dwa największe miału 53 i 36 metrów wysokości. Niestety talibowie zburzyli je w 2001 roku. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Afganistanu na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli źle się poczujesz podczas pobytu w Afganistanie.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas, zostanie uszkodzony lub zgubiony przez przewoźnika.
 • Otrzymasz finansowe zadośćuczynienie, jeśli podczas podróży doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie do Afganistanu a sport

Trekking w wysokich górach Afganistanu wymaga dodatkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów ekstremalnych. W ramach ubezpieczenia turystycznego można wykupić taką ochronę, lecz należy zwrócić uwagę na ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – szczegółowe informacje znajdziemy w OWU.

Afganistan a COVID-19 – zasady wjazdu i obostrzenia

Na dzień 28.02.2024 roku nie ma informacji na temat przepisów afgańskich dotyczących wjazdu do kraju w związku z koronawirusem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski podaje, że nie posiada danych na temat obostrzeń obowiązujących w Afganistanie.

Pamiętajmy, że podróż do Afganistanu z Polski odbywa się przez inne kraje – nie ma bezpośredniego połączenia – więc na lotniskach w państwach trzecich mogą obowiązywać restrykcje i obowiązek posiadania szczepienia. Przed ewentualną podróżą należy sprawdzić informacje na ten temat dla poszczególnych krajów przesiadkowych.

UWAGA!

Przed wyjazdem do Afganistanu sprawdź aktualne informacje na temat zasad wjazdu na stronie https://www.gov.pl/web/indie/afganistan-idp!

Ubezpieczenie turystyczne do Afganistanu a COVID-19

Pandemia COVID-19 zmieniła rynek turystyczny. Ubezpieczyciele również zareagowali na nowe zagrożenie. Oferują w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu do miejsca zamieszkania podróżnego, a także testu, w przypadku:

 • zachorowania,
 • izolacji,
 • kwarantanny.

Transport ubezpieczonego do domu oferowany jest w przypadku, gdy planowany termin powrotu minął z powodu zdarzenia objętego ochroną, czyli na przykład kwarantanny, izolacji czy leczenia. Pamiętajmy, że nie wszyscy ubezpieczyciele oferują różne zakresy ochrony COVID.

Ubezpieczenie turystyczne do Afganistanu – ile kosztuje?

Podróż do Afganistanu to ryzykowna wyprawa. Bez ubezpieczenia turystycznego nie powinno się w ogóle rozważać takiego wyjazdu. Sprawdźmy, ile za polisę do Afganistanu musi zapłacić 29-letni globtroter Jacek. Jego podróż ma trwać 7 dni. 

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego
WienerKoszty leczenia – 172 464 zł; Assistance; NNW – 10 000 zł; OC w życiu prywatnym – 107 790 zł35,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 129 201 zł;
Assistance
NNW – 15 000 zł
50,34 zł
WienerKoszty leczenia – 344 928 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 215 580 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł
62 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł;
Assistance;
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł;
Assistance
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł
109,20 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 646 005 zł;
Assistance
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 129 201 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł
114,26 zł
UNIQAKoszty leczenia – 1 250 000 zł;
Assistance
NNW – 75 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 5000 zł
135,10 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 40 000 000 zł;
Assistance;
NNW – 150 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 1 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 6 000 zł
166,01 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [28.02.2024].

Cena ubezpieczenia turystycznego do Afganistanu zależy w dużej mierze od sum ubezpieczenia i zakresu ochrony. W przypadku wyjazdu do tak niepewnego kraju, lepiej wybrać polisę droższą, ale z bogatszymi świadczeniami.

W przypadku wyjazdu w celu uprawiania trekkingu wysokogórskiego w Afganistanie wszystkie oferty byłyby mniej więcej dwukrotnie droższe. Jednak przed wykupieniem ochrony sportów ekstremalnych, koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. W przypadku trekkingu ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje uprawianie tego sportu do konkretnej wysokości – np. 5300 m n.p.m.

Ubezpieczenie turystyczne do Afganistanu a klauzule

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują klauzule chorób przewlekłych oraz klauzulę alkoholową. Rozszerzają one ochronę o zdarzenia, które w podstawowych wersjach polis znajdują się w wyłączeniach – pogorszenie stanu zdrowia w związku z przewlekłą chorobą i wypadek po spożyciu alkoholu.

Podróż do Afganistanu – pogoda, transport, bezpieczeństwo

Obecnie odradzamy podróżowania do Afganistanu, ponieważ trwa tam konflikt zbrojny. Liczymy jednak, że w końcu się on skończy i będzie można bezpiecznie odwiedzić ten kraj. Dlatego już teraz przygotowaliśmy kilka istotnych informacji, które będziemy systematycznie aktualizować i uzupełniać.

UWAGA!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jakichkolwiek podróży do Afganistanu!

Pogoda w Afganistanie

Afganistan jest dwukrotnie większy od Polski. Ponad 80% jego terytorium to góry. Położenie w środkowej Azji oraz górski charakter sprawiają, że klimat tam jest zróżnicowany, choć przeważa ten suchy kontynentalny z gorącymi i bezdeszczowymi latami.

Jednak w regionach wysokogórskich temperatury są zdecydowanie niższe i nawet latem rzadko przekraczają 0⁰C. Opady na pustynnych i półpustynnych terenach na południu kraju są niewielkie. Natomiast w prowincjach Kunar i Nuristan przy granicy z Pakistanem dochodzą do 1000 mm.

W Kabulu, stolicy Afganistanu, zdecydowanie najwyższe temperatury są latem od czerwca do września. Średnia z lat 2011-2020 w lipcu i sierpniu to około 26⁰C, choć zdarzały się lata, gdy dochodziły do ponad 32⁰C. Z kolei zimą średnie temperatury nie przekraczają 5⁰C.

Kiedy więc jechać do Afganistanu? Najlepiej wiosną i jesienią, aby uniknąć zarówno upałów, jak i zimna. W przypadku podróży w celu wspinaczki wysokogórskiej najlepsze będzie lato, gdyż w wysokich partiach gór temperatury są zdecydowanie niższe.

UWAGA!

Prowincje Kunar i Nuristan latem są pod wpływem monsunu, dlatego można spodziewać się tam obfitych opadów deszczu!

Środek transportu

Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Afganistanem. Taka podróż wiąże się z co najmniej jedną przesiadką i bardzo długą podróżą. Dodatkowo będzie to spory wydatek – lot w dwie strony może kosztować 5000 zł i więcej.

Przypominamy, że obecnie podróże do Afganistanu są odradzane ze względu na sytuację wewnętrzną. Jednak nie ma oficjalnego zakazu wjazdu do tego kraju.

UWAGA!

System bankowy w Afganistanie nie jest rozwinięty, więc lepiej mieć przy sobie gotówkę (euro, dolary)!

Zagrożenia podczas podróży do Afganistanu

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje długą listę ostrzeżeń związanych z podróżą do Afganistanu. Osoby odwiedzające ten kraj powinny zwrócić uwagę na:

 • konflikt, który trwa w dużej części kraju;
 • miny i niewybuchy;
 • zagrożenie atakami terrorystycznymi;
 • zagrożenie porwaniami;
 • nieprzewidzianymi zatrzymaniami obcokrajowców i aresztami w razie wątpliwości;
 • unikanie fotografowania obcych ludzi, w szczególności kobiet, a także budynków administracyjnych;
 • zagrożenie trzęsieniami ziemi;
 • przestrzeganie rygorystycznych zasad i zwyczajów religijnych oraz lepiej unikać dyskusji na tematy religijne.
UWAGA!

W Afganistanie nie działają polskie placówki dyplomatyczne, więc pomocy należy szukać w najbliższej placówce któregoś z państw UE!

Ubezpieczenie turystyczne do Afganistanu a bagaż podróżny

W ramach ubezpieczenia turystycznego oferowany jest pakiet różnych ochron, które mają kompleksowo chronić podróżnych. Dodatkiem, który warto mieć w polisie, jest ubezpieczenie bagażu podróżnego, dzięki któremu ubezpieczony otrzyma świadczenia, gdy dojdzie do:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

W dzisiejszych niepewnych czasach, a w szczególności podczas długiej podróży lotniczej z przesiadkami, ryzyko opóźnienia lotu jest wysokie. W ramach assistance podróżnego ubezpieczony otrzyma świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opóźnieniem lotu – to kwoty kilkusetzłotowe za zakup jedzenia, środków higienicznych czy opłacenie noclegu.

Dokumenty do Afganistanu – które są niezbędne?

Wjazd na terytorium Afganistanu dla obywateli Polski możliwy jest po okazaniu paszportu i wizy. Informacje na temat otrzymania wizy do Afganistanu znajdziesz na stronie Ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie – https://www.afghanembassy.com.pl/ambasada/informacje/informacje-wizowe

Przed wyjazdem do Afganistanu trzeba koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne z wysokimi sumami ubezpieczenia, które pokryją koszty leczenia oraz transportu do innego kraju – opieka medyczna w Afganistanie jest na niskim poziomie.

Ubezpieczenie turystyczne do Afganistanu a utrata dokumentów i kart płatniczych

O assistance podróżnym mniej się mówi niż o ubezpieczeniu kosztów leczenia czy NNW. Jest to jednak przydatna ochrona, która zapewnia świadczenia związane z transportem czy wsparciem informacyjnym. W kontekście dokumentów assistance zapewnia pomoc w przypadku utraty:

 • paszportu,
 • dokumentów ubezpieczenia,
 • biletów lotniczych, kolejowych, promowych czy autobusowych,
 • kart płatniczych.

W ramach świadczenia podróżny otrzyma niezbędne informacje dotyczące postępowania w razie utraty dokumentów oraz sposobu uzyskania zamienników. W przypadku karty kredytowej ubezpieczyciel pomoże w procedurze zablokowania konta bankowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Afganistanu

Czy Kabul i Afganistan jest bezpieczny?
Czy warto jechać do Afganistanu?
Co zwiedzić w Afganistanie?
Gdzie znajduje się Afganistan?
Co zabrać ze sobą do Afganistanu?
PODSUMOWANIE
 • Obecnie odradzany jest wyjazd do Afganistanu.
 • Afganistan to kraj górzysty ze zróżnicowanymi warunkami pogodowymi.
 • Nie można bezpośrednio z Polski polecieć do Afganistanu.
 • Kraj ten jest niebezpieczny ze względu na toczone tam wojny i obecne konflikty.
 • W kraju tym panują rygorystyczne zasady religijne.
 • Ubezpieczenie do Afganistanu można kupić już od kilkudziesięciu złotych.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/indie/afganistan-idp
 • https://www.climatestotravel.com/climate/afghanistan
 • https://whc.unesco.org/en/statesparties/af
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!