Kupno, wynajem lub wymiana akumulatora do samochodu elektrycznego

Tańsze w eksploatacji, za to droższe przy zakupie – trudno się nie zgodzić z tą powszechnie obowiązującą opinią na temat samochodów elektrycznych. Duży wpływ na wysokie ceny elektryków mają bardzo kosztowne akumulatory. Ile trzeba by zapłacić za ich wymianę i jak najkorzystniej je kupić?

akumulator w samochodzie elektrycznym

Akumulator do samochodu elektrycznego, czyli najdroższa część samochodu

„Jest ekologiczne i tanie w eksploatacji!” – usłyszycie na pewno od każdego sprzedawcy, który będzie Was przekonywać do zakupu samochodu elektrycznego. Słusznie, bo to niewątpliwe zalety aut z tego rodzaju napędem. Miny mogą Wam jednak zrzednąć, gdy usłyszycie, ile dokładnie będziecie musieli zapłacić za taki pojazd.

Kupując samochód elektryczny, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu minimum ok. 100 tys. zł. Zdecydowanie nie jest to przystępna cena dla przeciętnego Kowalskiego, a dodając do tego dodatkowe koszty w postaci np. drogich części zamiennych, przestaje dziwić, że elektryki to wybór raczej zamożniejszych klientów lub firm. Można się jednak zastanawiać, czy nie dałoby się tych kosztów w jakikolwiek sposób obniżyć?

Niestety, ale szanse na to są niewielkie. Wszystko dlatego, że czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na cenę samochodu elektrycznego jest jego akumulator. Używane w tym przypadku drogie baterie litowe stanowią ok. 40% wartości całego auta, więc nawet gdyby chcieli, producenci zwyczajnie nie są w stanie zaoferować klientom znacznych upustów.

Przeczytaj też: Jak zaoszczędzić na paliwie i naprawach samochodu? Poznaj ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

Bateria w samochodzie elektrycznym – gwarancja długiego życia czy niekoniecznie?

Ogromny koszt akumulatora w elektryku sprawia, że jak najbardziej zasadne staje się pytanie o jego żywotność. Często można się bowiem spotkać z opiniami, że ta jest dość marna i już po krótkim czasie użytkowania auta pojemność baterii znacząco spada, wyraźnie zmniejszając jego zasięg. Czy to prawda?

Wbrew pozorom wcale nie jest tak źle. Owszem, tak jak każde inne baterie, również te w elektrykach z czasem tracą na żywotności, ale bynajmniej nie jest to ogromny spadek. Mowa raczej o kilkuprocentowej różnicy w skali kilku lat, co jest dodatkowo uzależnione od kilku czynników. Na pojemność baterii mają wpływ m.in.:

CZY WIESZ, ŻE …

Z powodu szybkiego przegrzewania się baterie zdecydowanie najgorzej znoszą jazdę w gorącym klimacie. Wysokie temperatury mogą w szybkim tempie zmniejszyć zasięg samochodu elektrycznego nawet o ponad połowę.

W umiarkowanych warunkach klimatycznych, jakie mamy w Polsce, oraz przy normalnej eksploatacji samochodu elektrycznego żywotność baterii nie powinna jednak sprawiać kierowcom zauważalnego problemu. Przynajmniej w okresie, jaki gwarantują przy zakupie producenci.

Ten najczęściej wynosi 8 lat, po których akumulator ma wciąż posiadać 70-75% początkowej pojemności. Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju gwarancja jest uzależniona również od przebiegu. Do spadku wydajności może więc zacząć dochodzić wcześniej, jeśli samochód przejedzie określoną liczbę kilometrów (w zależności od producenta chodzi o dystans 100-200 tys. km).

Przykład

Bracia Konrad i Filip posiadają dwa różne samochody: Konrad od dawna jeździ kilkuletnim Audi z silnikiem diesla, a Filip niedawno nabył używane elektryczne auto marki Smart. Gdyby Filip zdecydował się na wymianę baterii w swoim elektrycznym samochodzie, prawdopodobnie zapłaciłby za to przynajmniej 37 tys. złotych. Z kolei wymiana wtryskiwaczy, koła zamachowego i turbosprężarki kosztowałaby Konrada kilkadziesiąt tysięcy złotych, jeśli zdecydowałby się korzystać z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi. Jak widać, utrzymanie obu samochodów z przykładu wydaje się podobnie kosztowne.

Ile trzeba zapłacić za wymianę baterii w elektryku?

Przypadek, w którym właściciel samochodu elektrycznego będzie zmuszony do wymiany baterii z powodu jej zużycia, jest zatem raczej mało prawdopodobny. Wypadki chodzą jednak po ludziach, a i sam spadek pojemności akumulatora oraz zasięgu auta o 30% bez wątpienia może wielu kierowcom przeszkadzać. Co wtedy?

Przede wszystkim trzeba się w takiej sytuacji nastawić na ogromny wydatek. Wymiana baterii w samochodzie elektrycznym to koszt rzędu minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w niektórych modelach aut może być on znacznie większy. Ile wynoszą ceny akumulatorów wybranych modeli w autoryzowanych serwisach (dane za serwisem e.autokult.pl)?

Jak widać, wymiana całego akumulatora w elektryku jest absolutnie nieopłacalna. Kupując taki samochód, trzeba więc mieć na uwadze spadek pojemności baterii po kilku latach użytkowania i dotyczy to nawet nowych aut, o używanych nie wspominając. Przy tych koniecznie należy pamiętać, że oprócz spadku kondycji akumulatory mogą również łatwo ulec typowo mechanicznym uszkodzeniom, co ma ogromne znaczenie przy zakupie auta powypadkowego.

Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Cena baterii do auta elektrycznego zależy od marki i modelu samochodu, pojemności baterii oraz tego, czy ma być ona oryginalna. Jeśli chodzi o tańsze marki pojazdów, koszt baterii waha się średnio w granicach od 40 000 zł do 80 000 zł. W przypadku marek premium wiąże się to już z dużo wyższym kosztem – powyżej 100 000 zł. To dużo, zwłaszcza, że w tej cenie można kupić nowe auto.

CZY WIESZ, ŻE …

O ile nie opłaca się kupno całego akumulatora, można zastanowić się nad wymianą pewnych jego elementów. Baterie w niektórych autach są konstruowane w taki sposób, aby była możliwa wymiana np. kilku uszkodzonych ogniw, co może obniżyć koszt naprawy do kilku tysięcy złotych. To rozwiązanie zapewnia największą oszczędność i maksymalnie wykorzystuje sprawność każdego ogniwa baterii. W Polsce funkcjonują już warsztaty, które zajmują się wymianą tych elementów pojazdów.

Można też nieco zaoszczędzić i kupić baterię używaną, np. odzyskaną z auta powypadkowego. Wówczas jej koszt z pewnością będzie dużo niższy, a stan baterii mimo tego, że była używana, może być naprawdę zadowalający. W takiej sytuacji ważne jest jednak to, aby pochodziła ona ze sprawdzonego źródła.

Wynajem baterii w samochodach elektrycznych to już przeszłość

Interesując się samochodami elektrycznymi, mogliście usłyszeć o takim rozwiązaniu jak wynajem akumulatora. Tego rodzaju nietypową możliwość przy kupnie elektryka dawały swoim klientom Renault i Nissan. Co więcej, przez pewien czas była to wręcz jedyna dostępna tam opcja, dopiero z czasem kupujący mogli nabyć auto wraz z baterią na własność.

Skąd taka polityka producentów? Przede wszystkim miało to na celu zbudowanie zaufania klientów do ciągle nowej technologii. Kierowcy samochodów elektrycznych w gruncie rzeczy na własnej skórze testowali ich możliwości, w tym również żywotność baterii. Wynajmując ją, ograniczali więc ryzyko ogromnego wydatku w razie znacznej utraty przez nią pojemności i związanej z tym konieczności wymiany.

O ile jednak to rozwiązanie miało sens kilka lat temu, gdy elektryki dopiero wchodziły na rynek i nikt tak naprawdę nie wiedział, czego się po nich spodziewać, dziś sytuacja wygląda inaczej. Znając możliwości samochodów elektrycznych i ich akumulatorów, wynajem baterii i opłata comiesięcznej raty (od 300 zł) przestały być atrakcyjną opcją. Dlatego też od końca 2018 roku abonament na baterię w ogóle przestał figurować w cenniku producentów w Polsce.

Czy to coś zmienia? W gruncie rzeczy niewiele. Owszem, wynajem baterii obniżał cenę kupna samochodu elektrycznego (Renault Zoe z baterią w abonamencie było o ok. 30 000 zł tańsze od wersji z akumulatorem na własność), ale wciąż był to wydatek, na który mogło sobie pozwolić niewielu. Rosnąca ostatnimi czasy popularność elektryków pokazuje, że zwiększająca się świadomość kupujących w kwestii ogólnych kosztów utrzymania i korzyści płynących z posiadania takiego auta odgrywają większą rolę niż zniżki przy zakupie.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – czy musi być drogie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o akumulator samochodu elektrycznego

Ile kosztuje wymiana akumulatora w pojeździe elektrycznym?
Jaką żywotnością charakteryzują się akumulatory w autach elektrycznych?
PODSUMOWANIE
  • Akumulator to najdroższa część każdego samochodu elektrycznego. Koszt baterii stanowi ok. 40% wartości całego auta.
  • Baterie w samochodach elektrycznych z czasem tracą żywotność. Po okresie gwarancji, który wynosi zazwyczaj 8 lat, pojemność akumulatora, a co za tym idzie również zasięg auta może spaść nawet o 30% w stosunku do początkowych osiągów.
  • Wymiana akumulatora jest nieopłacalna – oznacza koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tańsza może być wymiana pojedynczych ogniw, jeśli będzie możliwa.
  • Renault i Nissan oferowały zakup samochodów elektrycznych z opcją wynajmu baterii, ale zrezygnowano z tej opcji. Dzisiaj wszystkie elektryki w Polsce można kupić tylko z baterią w cenie auta.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Przy obecnej technologii produkcji baterii zakup elektryka to zakup zabawki przez bogatych. Druga rzecz to infrastruktura. Rządzący będący ignorantami zapominają, że ładowanie auta elektrycznego to nie to samo co telefonu. Rozwój infrastruktury to konieczność budowy nowych elektrowni, m linii przesyłowych, stacji trafo itd, itp. Cena i zasięg elektryków dyskredytują je w użytkowaniu jako auta służbowe. it. itp.
avatar autora komentarza
Co z takim klamorem, kiedy trzeba wymienić baterie, skoro to się nie opłaca. chyba na złom

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC