Co przywieźć z Albanii?

Wybierasz się na wycieczkę do Albanii i planujesz obdarować swoich bliskich prezentem z podróży? A może sam lubisz zbierać pamiątki z różnych zakątków świata, a potem wracać wspomnieniami do chwil z wyjazdu? Dowiedz się, co warto przywieźć z Albanii.

albania pamiatki

Jakie przepisy obowiązują podróżujących do Albanii?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się informacja na temat tego, że w Albanii nie obowiązują specjalne restrykcje celne, które różnią się od powszechnie obowiązujących standardów.

Z Albanii możesz przywieźć:

 • 200 szt. papierosów,
 • 100 szt. cygaretek,
 • 50 szt. cygar,
 • 16 l piwa,
 • 4 l wina,
 • 2 l alkoholu wyprodukowanego z wina (mniej niż 22% zawartości alkoholu),
 • 1 l alkoholu wyprodukowanego z wina (więcej niż 22% zawartości alkoholu),
 • 2 kg karmy dla zwierząt. 

Przeczytaj też: Albania samochodem – poradnik dla kierowców

Jakich produktów nie można wywozić z Albanii?

Tak jak w każdym innym kraju, w Albanii także obowiązują przepisy zabraniające wywozu niektórych rzeczy. Reguluje je konwencja waszyngtońska.

W Albanii zabronione jest wywożenie:

 • niektórych antyków,
 • starych dzieł sztuki,
 • starych monet,
 • produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz samych zwierząt i roślin rzadkich, zagrożonych wyginięciem lub podlegających ochronie.

Przeczytaj też: Zielona Karta 2024 – ile kosztuje i gdzie jest potrzebna?

Co grozi za wywiezienie rzeczy zabronionych z Albanii?

Jeśli będziesz chciał wywieźć z Albanii produkty niedozwolone, narazisz się na konsekwencje. To, co Ci za to grozi, zależy od tego, co będziesz chciał przewieźć. W większości przypadków przewóz artykułów zabronionych skończy się dla Ciebie ich konfiskatą i karą grzywny. Np. kiedy przekroczysz liczbę dozwolonych papierosów. Z kolei jeśli posuniesz się do czynu, który traktowany jest już jako przestępstwo, np. będziesz chciał wywieźć stare dzieła sztuki, narażasz się nawet na karę pozbawienia wolności.

Co warto przywieźć z Albanii?

Albania słynie z wielu lokalnych przysmaków, których nie kupisz w Polsce. To idealny pomysł na prezent, który można wykorzystać do przygotowywania posiłków. Wiele tych produktów ma również działanie prozdrowotne. Z podróży do Albanii warto także wrócić z rękodziełem. Produkty wykonane przez tamtejszych rzemieślników, np. akcesoria domowe, biżuteria czy ubrania, są niezwykle piękne i oryginalne, a ponadto będą piękną pamiątką.

Jakie pamiątki przywieźć z Albanii?

 1. Albański miód

W Albanii wyrabia się miody, których nie kupisz w Polsce. Powstają np. z mandarynek, pomarańczy czy migdałów. To idealny pomysł na prezent, który można wykorzystać nie tylko w kuchni, ale i podczas choroby.

 1. Skanderbeg

To popularny albański alkohol – brandy z winogron. Dawniej jeden z popularniejszych towarów eksportowych. Występuje w różnych kompozycjach smakowych.

 1. Herbata

Herbata górska z gojnika rośnie na dzikich wzgórzach Albanii. Jest wykorzystywana do celów leczniczych i profilaktycznych. Wykazuje działanie oczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Susz kwiatowy można kupić na straganach w formie bukietów.

 1. Raki

Alkohol znany też jako Rakija. W Albanii produkowany zwykle z winogron. Posiada od 40% do 60% zawartości alkoholu. Raki pije się zwykle ze szklanki, niekiedy popijając kawą. Albańczycy alkohol ten spożywają głównie podczas choroby.

 1. Oliwa z oliwek

Klimat panujący w Albanii służy uprawie oliwek, więc tamtejsza oliwa jest naprawdę smaczna. Zalicza się ją nawet do jednej z lepszych na Bałkanach. Najlepiej jest kupić ją na targu od lokalnego rolnika.

 1. Fergese

Pasta paprykowo-serowa. To typowo albański specjał. Występuje w wielu regionach Bałkanów, ale oryginalna fergese można kupić tylko w Albanii.

 1. Produkty z drzewa oliwnego

W Albanii wyrabia się popielniczki i koszyczki z drzewa oliwnego. Produkty z prawdziwego drzewa są zwykle dość drogie, ale można tu także kupić przedmioty wyrabiane z innego drewna, a zabarwione pastą z oliwek.

Gdzie kupić pamiątki w Albanii?

Jeśli wyruszasz do turystycznej części Albanii, nie będziesz miał problemu z zakupem pamiątek. W kurortach turystycznych znajduje się wiele sklepów, w których kupisz ciekawe i lokalne artykuły. W takich miejscach ceny jednak są zwykle wyższe niż w pozostałych częściach kraju z uwagi na sporą liczbę podróżujących. Poszukaj także lokalnych sklepików oddalonych od miejsc obleganych przez turystów. Dzięki temu zapłacisz mniej i będziesz miał pewność, że produkt jest oryginalny. W takich sklepach zaopatrują się zwykle Albańczycy.

Jeśli robisz zakupy w Albanii, pamiętaj o targowaniu się. Zwyczaj ten jest powszechnie znany i praktykowany głównie na targach i bazarach. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Ceny polisy na wyjazd, która obejmuje różne warianty ochrony, sprawdzimy na przykładzie pewnego małżeństwa – 27-letniej Weroniki i 27-letniego Michała. Planują oni 9-dniowy pobyt w Albanii. Ich podróż będzie nastawiona na wypoczynek i zwiedzanie. Nie chorują przewlekle. Ile zapłacą za ubezpieczenie turystyczne?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia dla dwóch osób
mtu24.plKL: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
56 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 184 zł
OC: 15 000 zł
64,40 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
OC: 30 000 zł
75,60 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
99 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
136 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
164,88 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [maj 2024]

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Albanii

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Albanii

Czego nie można przywieźć z Albanii?
Jakie ograniczenia obowiązują turystów powracających z Albanii?
Co warto przywieźć z Albanii?
PODSUMOWANIE
 • W Albanii restrykcje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych przepisów.
 • Z Albanii można wywieźć 200 szt. papierosów, 100 szt. cygaretek, 50 szt. cygar, 16 l piwa i 4 l wina.
 • Z Albanii nie można wywieść niektórych antyków, starych dzieł sztuki czy starych monet.
 • Pamiątki w Albanii najlepiej kupić w lokalnych sklepach i na bazarach.
 • Z Albanii warto przywieźć lokalny alkohol, czyli Raki i Skanderbeg, a także miód, herbatę czy oliwę z oliwek.
 • Wywóz rzeczy niedozwolonych z Albanii grozi ich konfiskatą, karą grzywny, a nawet więzieniem.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!