Albania samochodem – Jak przygotować się na wyjazd samochodem do Albanii? Poradnik dla kierowców

Mimo że Albania leży ponad 2000 km od Polski, to jednak każdego roku setki osób wybierających się na wakacje decydują się przebyć tę trasę własnym samochodem. Chociaż obecnie auto nie jest najtańszym z dostępnych środków transportu, to daje sporą swobodę w przemieszczaniu się, a dodatkowo pozwala w pełni nacieszyć się widokami po drodze. Co warto wiedzieć o albańskich drogach i kierowcach oraz jak przygotować się do tej podróży?

Albania

Jak dojechać do Albanii samochodem?

Podróż samochodem z Warszawy do stolicy Albanii – Tirany, trwa średnio około 21 h nie licząc postojów. W zależności od trasy droga liczy około 1900 km. Droga może przebiegać przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Serbię, Czarnogórę lub Macedonię Północną. W podróż najlepiej wyruszyć na wieczór. Nocą ruch jest zwykle mniejszy, przez co łatwiej będzie pokonać trasę. 

Ile trzeba zapłacić za paliwo w tych krajach?

KrajCena benzyny za 1 litrCena diesla za 1 litr
Czechy6,46 zł6,18 zł
Słowacja6,72 zł6,34 zł
Austria7,83 zł7,32 zł
Węgry5,32 zł5,37 zł
Serbia6,84 zł7,25 zł
Czarnogóra6,55 zł6,04 zł
Macedonia Północna5,52 zł4,97 zł
Źródło: Dane ze strony www.globalpetrolprices.com aktualne na dzień 19.08.2024 według kursu euro z 27.08.2024
podróż warszawa - tirana

Podczas podróży samochodem pamiętaj także o przestrzeganiu przepisów drogowych w poszczególnych krajach oraz o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. W każdym państwie wymogi mogą być inne, a Ty musisz dostosować się do obowiązujących przepisów.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach, przez które będziesz przejeżdżał podczas podróży do Albanii?

  • Czechy: koło zapasowe lub zestaw naprawczy, kamizelka odblaskowa (dla kierującego i każdego pasażera pojazdu), apteczka.
  • Słowacja: koło zapasowe, lewarek, zestaw kluczy do demontażu kół, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
  • Austria: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka.
  • Węgry: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, linka holownicza.
  • Serbia: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, rękawiczki gumowe, zapasowe żarówki, linka holownicza.
  • Czarnogóra: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, linka holownicza, zapasowe żarówki.
  • Macedonia Północna: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki.
  • Albania: trójkąt ostrzegawczy, apteczka.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróży do Albanii?

Albania samochodem – warunki drogowe

Od 2009 roku Polakom do wjazdu na teren Albanii wystarczy dowód osobisty. Mimo wszystko zaleca się, by zabrać też paszport, który ułatwia korzystanie z usług medycznych. Oba dokumenty powinny być ważne jeszcze przez 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Albanii. Dopiero pobyt dłuższy niż 90 dni w ciągu 180 dni wymaga specjalnego pozwolenia, które pod pewnymi warunkami można dostać w urzędzie imigracyjnym.

Dla tych, którzy wjeżdżają na teren Albanii własnym samochodem, obowiązkowa jest Zielona Karta.

Kierowca musi mieć polskie lub międzynarodowe prawo jazdy i dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem. Osoby, które podróżują pożyczonym pojazdem, muszą mieć też upoważnienie jego właściciela, przygotowane przez notariusza w języku angielskim.

Przeczytaj też: Albania – przewodnik dla turystów

Albania samochodem – warunki drogowe

Podczas rządów dyktatora Hodży w Albanii panował zakaz poruszania się prywatnymi samochodami. To sprawiło, że sieć drogowa jest tam ciągle w budowie. Drogi gorszej jakości, na których można uszkodzić auto, oznaczone są kolorem żółtym. Dodajmy do tego wymagające, górzyste tereny, serpentyny prowadzące pod górę i nikogo nie powinien dziwić fakt, że na przejechanie 200 km w Albanii potrzeba czasem pół dnia. Google Maps na ogół dość dobrze szacuje czas przejazdu, ale mimo wszystko warto dodać do niego pewien zapas, na ‘nieprzewidziane wypadki’.

Najważniejsze przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego

Osoby przyzwyczajone do szybkiej jazdy po krajach zachodnich mogą być zaskoczone ograniczeniami prędkości obowiązującymi w Albanii:

  • w terenie zabudowanym do 40 km/h (35 km/h dla samochodów z przyczepą);
  • poza terenem zabudowanym do 80-90 km/h dla samochodów osobowych i 60-70 km/h dla samochodów z przyczepą i powyżej 3,5 t;
  • na drogach ekspresowych do 90 km/h dla samochodów osobowych;
  • na autostradach do 110 km/h dla samochodów osobowych i do 80 km/h dla samochodów z przyczepą i ciężarowych.

Pozostałe przepisy, które warto mieć na uwadze podróżując przez Albanię i na które może zwrócić uwagę policja w razie zatrzymania:

  • na rondzie pierwszeństwo ma pojazd, który na nie wjeżdża;
  • w tunelach, w nocy i przy złych warunkach atmosferycznych obowiązkowe są światła mijania; 
  • dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą być zabezpieczone urządzeniem odpowiednim do ich wzrostu i wagi (fotelikiem, specjalnymi pasami);
  • każdy samochód musi mieć na wyposażeniu apteczkę i trójkąt ostrzegawczy;
  • aby prowadzić rozmowę telefoniczną w trakcie jazdy, należy używać zestawu głośnomówiącego;
  • nakaz zapinania pasów dotyczy wszystkich pasażerów, również tych na tylnym siedzeniu;
  • dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila, a kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to mandat w wysokości od 10 000 do 40 000 ALL i/lub zatrzymanie prawa jazdy na 6 do 12 miesięcy.

Nonszalancja albańskich kierowców

Styl jazdy albańskich kierowców jest dość swobodny. W poprzednim, komunistycznym reżimie panował zakaz poruszania się prywatnymi samochodami, więc Albańczycy zdobywają prawa jazdy i kupują samochody dopiero od lat 90. W związku z tym niektóre ich zwyczaje mogą dziwić i szokować.

  • Sygnalizacja świetlna. Zdarza się, że kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle, dlatego warto być czujnym niezależnie od sytuacji.
  • Klakson. Jest powszechnym narzędziem do sygnalizowania planowanych manewrów, wyrażania zniecierpliwienia, jak i pozdrawiania się kierowców.
  • Oświetlenie. Samochody Albańczyków często mają zepsute światła, więc nocą można natknąć się na nieoświetlone, niewidoczne pojazdy. Z tego powodu turystom odradza się podróżowanie samochodem po zmroku.
  • Parkowanie i zatrzymywanie się. W Albanii nikogo nie dziwi parkowanie na poboczu, nawet jeśli jest to autostrada. Należy też uważać na nagle zatrzymujących się kierowców, którzy nie sygnalizują swoich zamiarów.
  • Ronda. Poruszanie się po nich sprawia trudność albańskim kierowcom i każdy robi to w zasadzie na swój sposób.

Stacje benzynowe, myjnie, serwisy

W Albanii zaskakująca może być liczba stacji benzynowych i myjni, które przy bardziej znanych trasach rozsiane są nawet co kilkaset metrów. Warto pamiętać, że na wielu z nich może być problem z płatnością kartą, ale za to da się płacić w euro. Koszt benzyny jest wyższy niż w Polsce*:

  • benzyna – 7,57 zł/l*;
  • olej napędowy – 7,57 zł/l*.

*ceny paliwa podane za portalem globalpetrolprices.com (19.08.2024) przeliczone wg. kursu z dn. 27.08.2024.

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem do Albanii

W dziale z informacjami dla podróżnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło szereg wskazówek dla osób podróżujących po Albanii. Zaleca ostrożność przede wszystkim na górzystych terenach Albanii Północnej, gdzie obserwuje się ostatnio wzrost przestępczości, a jednocześnie występuje problem z zasięgiem telefonii komórkowej. W rejonach tych lepiej poruszać się tylko po wyznaczonych drogach i nie zabierać autostopowiczów. Zdarzają się przypadki kradzieży samochodów i pozostawionych w nich cennych przedmiotów.

Warto zanotować numer do albańskiej policji: 129. Policja drogowa ma osobny numer: 126. Pogotowie ratunkowe znajdziemy pod numerem 127, a straż pożarną – 128.

albania - ważne numery

Ubezpieczenia komunikacyjne w Albanii

Jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, warto zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko wypadku.

Jeśli jednak dojdzie do wypadku lub kolizji z naszej winy, szkodę możemy zgłosić po powrocie do Polski, do towarzystwa ubezpieczeń, które wystawiło naszą Zieloną Kartę.

Jeśli sprawcą był kierowca z Albanii, szkodę zgłaszamy jeszcze na miejscu ubezpieczycielowi OC sprawcy lub, jeśli nie był ubezpieczony, albańskiemu funduszowi gwarancyjnemu. Wysokość, termin i sposób przekazania odszkodowania będą zależne od aktualnych przepisów w Albanii.

OC i Zielona Karta – Albania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Albanii zagraniczny kierowca musi mieć dokument poświadczający, że posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli Zieloną Kartę. Wiele osób dostaje ją gratis do OC, ale niektórzy ubezpieczyciele wymagają opłaty za jej wydanie i nie robią tego od ręki – czasami na jej wysłanie czeka się do 14 dni.

Zielona Karta pozwala bezproblemowo poruszać się po całej trasie, która prowadzi do Albanii, chyba że zamierzamy przejechać przez Kosowo, gdzie wymagane jest osobne ubezpieczenie za 30 euro na 15 dni oraz 41 euro na 30 dni.

AC i dziura w drodze niestraszna w Albanii

Stan albańskich dróg (np. kilkumetrowe braki asfaltu, które mogą zaskoczyć osobę pierwszy raz pokonującą daną trasę), jak i odmienne zwyczaje miejscowych kierowców (na które trzeba czasem reagować gwałtownym hamowaniem lub skrętem), sprawiają, że w trakcie podróży istnieje ryzyko uszkodzenia samochodu. W związku z tym warto mieć ubezpieczenie autocasco.

Osoby, które już mają AC działające na terenie Polski, mogą sprawdzić, czy nie da się go rozszerzyć. Należy jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia terytorialne i nie świadczą pomocy na terenie wybranych państw. W Albanii w niektórych przypadkach nie zadziała AC firmy Benefia.

Assistance zamiast rozmów ze słowniczkiem

Ponieważ w Albanii trudno się porozumieć w języku angielskim, telefoniczna pomoc tłumacza, gdy przydarzy nam się awaria, wypadek czy kradzież auta, może być nieoceniona. Ale zagraniczne ubezpieczenie assistance to nie tylko podpowiedzi od konsultanta, ale również organizacja przyjazdu mechanika, holowanie, pokrycie kosztów noclegu dla wszystkich pasażerów czy pobytu w szpitalu lub transportu medycznego, jeśli doszło do wypadku.

Przed wykupieniem takiego ubezpieczenia należy jednak dobrze zapoznać się z OWU, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele wyłączają Albanię ze strefy swojego działania.

NNW komunikacyjne

Na ubezpieczenie NNW najczęściej decydują się osoby, dla których utrata zdrowia lub sprawności w wyniku wypadku drogowego oznaczałaby spore komplikacje zawodowe lub prywatne. Z NNW można otrzymać odszkodowanie, zwrot kosztów leczenia lub zasiłek przez okres, w którym ubezpieczony nie może wykonywać pracy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Albanii?

Agnieszka wybiera się z przyjaciółmi na wycieczkę objazdową po Bałkanach. W planach mają także odwiedziny w Albanii. 27-letniej właścicielce Kii Cee’d z 2013 roku (pojemność silnika: 1396 cm3) z Krakowa zależy na ubezpieczeniu, które zapewniłoby jej odpowiednią ochronę za granicą. Co zaoferują jej ubezpieczyciele, biorąc pod uwagę, że Agnieszka ma prawo jazdy od 7 lat i nigdy nie spowodowała żadnej szkody?

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance798,00 zł
You Can DriveOC + AC Mini + NNW + Assistance836,00 zł
UNIQAOC + AC Mini + NNW + Assistance1226,00 zł
BeesafeOC + AC Mini + NNW + Assistance1259,14 zł
WienerOC + AC Mini + NNW + Assistance1334,00 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1345,00 zł
LINK4OC + AC Mini + NNW + Assistance1370,97 zł
You Can DriveOC + AC + NNW + Assistance1515,00 zł
Dana na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (27.08.2024).
UWAGA!

Bez względu na to, czy turysta jest osobą zaszczepioną, niezaszczepioną czy ozdrowieńcem, może wjechać do Albanii bez konieczności okazywania zaświadczenia o szczepieniu, przebyciu choroby lub przedstawiania negatywnego wyniku testu. Nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa ani nie ma konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jeśli turysta zarazi się koronawirusem po przyjeździe do Albanii, będzie musiał poddać się 10-dniowej kwarantannie w miejscu zakwaterowania, a po jej zakończeniu wykonać test, który potwierdzi brak wirusa w organizmie.

Aktualnych informacji na temat ograniczeń wywołanych pandemią można szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PODSUMOWANIE
  • Podróżujący do Albanii muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.
  • Obowiązkowe dokumenty dla kierowców w Albanii to prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zielona Karta.
  • W Albanii obowiązują ograniczenia prędkości: do 40 km/h w terenie zabudowanym, do 80-90 km/h poza terenem zabudowanym i do 110 km/h na autostradach.
  • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Albanii 0,01 promila.
  • Wyjeżdżając do Albanii, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – AC i assistance – z uwagi na kiepski stan infrastruktury drogowej w tym kraju i nieprzewidywalnych kierowców.
  • W Albanii można bezpłatnie skorzystać z usług publicznej służby zdrowia, ale ponieważ stoi ona na niskim poziomie, zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Albanii

Czy w Albanii trzeba mieć Zieloną Kartę?
W jakim stanie są albańskie drogi?
Czy w Albanii działają dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!