Albania – poradnik dla kierowców

Mimo że Albania leży ponad 2000 km od Polski, to jednak każdego roku setki osób wybierających się na wakacje decydują się przebyć tę trasę własnym samochodem. W wielu przypadkach auto okazuje się najtańszym z dostępnych środków transportu, a dodatkowo pozwala w pełni nacieszyć się widokami po drodze. Co warto wiedzieć o albańskich drogach i kierowcach oraz jak przygotować się do tej podróży?

Wyjazd do Albanii w czasie pandemii

Obecnie po wjeździe do Albanii nie trzeba odbywać kwarantanny. Podróżującym nie będzie także potrzebny negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Osoby, które w czasie pobytu na terenie tego kraju zauważyły u siebie objawy COVID-19, powinny zadzwonić pod numer 127. Jest on obsługiwany w trzech językach: angielskim, włoskim i albańskim.

UWAGA!

Aktualnych informacji na temat ograniczeń wywołanych pandemią można szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

podróż warszawa - tirana
Aktualne na dzień 25.06.2021

Albania samochodem – warunki drogowe

Potrzebne dokumenty

Od 2009 roku Polakom do wjazdu na teren Albanii wystarczy dowód osobisty. Mimo wszystko zaleca się, by zabrać też paszport, który ułatwia korzystanie z usług medycznych. Oba dokumenty powinny być ważne jeszcze przez 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Albanii. Dopiero pobyt dłuższy niż 90 dni w ciągu 180 dni wymaga specjalnego pozwolenia, które pod pewnymi warunkami można dostać w urzędzie imigracyjnym.

Dla tych, którzy wjeżdżają na teren Albanii własnym samochodem, obowiązkowa jest Zielona Karta.

Kierowca musi mieć polskie lub międzynarodowe prawo jazdy i dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem. Osoby, które podróżują pożyczonym pojazdem, muszą mieć też upoważnienie jego właściciela, przygotowane przez notariusza w języku angielskim.

Przeczytaj też: Albania – przewodnik dla turystów

Stan dróg

Podczas rządów dyktatora Hodży w Albanii panował zakaz poruszania się prywatnymi samochodami. To sprawiło, że sieć drogowa jest tam ciągle w budowie. Drogi gorszej jakości, na których można uszkodzić auto, oznaczone są kolorem żółtym. Dodajmy do tego wymagające, górzyste tereny, serpentyny wiodące pod górę i nikogo nie powinien dziwić fakt, że na przejechanie 200 km w Albanii potrzeba czasem pół dnia. Google Maps na ogół dość dobrze szacuje czas przejazdu, ale mimo wszystko warto dodać do niego pewien zapas, na ‘nieprzewidziane wypadki’.

Najważniejsze przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego

Osoby przyzwyczajone do szybkiej jazdy po krajach zachodnich mogą być zaskoczone ograniczeniami prędkości obowiązującymi w Albanii:

 • w terenie zabudowanym do 40 km/h,
 • poza terenem zabudowanym do 80-90 km/h dla samochodów osobowych i 60-70 km/h dla samochodów z przyczepą i powyżej 3,5 t,
 • na drogach ekspresowych do 90 km/h dla samochodów osobowych,
 • na autostradach do 110 km/h dla samochodów osobowych i do 80 km/h dla samochodów z przyczepą i ciężarowych.

Pozostałe przepisy, które warto mieć na uwadze podróżując przez Albanię i na które może zwrócić uwagę policja w razie zatrzymania:

 • na rondzie pierwszeństwo ma pojazd, który na nie wjeżdża;
 • w tunelach, w nocy i przy złych warunkach atmosferycznych obowiązkowe są światła mijania; 
 • dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą być zabezpieczone urządzeniem odpowiednim do ich wzrostu i wagi (fotelikiem, specjalnymi pasami);
 • każdy samochód musi mieć na wyposażeniu apteczkę i trójkąt ostrzegawczy;
 • aby prowadzić rozmowę telefoniczną w trakcie jazdy, należy używać zestawu głośnomówiącego;
 • nakaz zapinania pasów dotyczy wszystkich pasażerów, również tych na tylnym siedzeniu;
 • dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila, a kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to mandat w wysokości od 10 000 do 40 000 ALL i/lub zatrzymanie prawa jazdy na 6 do 12 miesięcy.

Nonszalancja albańskich kierowców

Styl jazdy albańskich kierowców jest dość swobodny. W poprzednim, komunistycznym reżimie panował zakaz poruszania się prywatnymi samochodami, więc Albańczycy zdobywają prawa jazdy i kupują samochody dopiero od lat 90. W związku z tym niektóre ich zwyczaje mogą dziwić i szokować.

 • Sygnalizacja świetlna. Zdarza się, że kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle, dlatego warto być czujnym niezależnie od sytuacji.
 • Klakson. Jest powszechnym narzędziem do sygnalizowania planowanych manewrów, wyrażania zniecierpliwienia, jak i pozdrawiania się kierowców.
 • Oświetlenie. Samochody Albańczyków często mają zepsute światła, więc nocą można natknąć się na nieoświetlone, niewidoczne pojazdy. Z tego powodu turystom odradza się podróżowanie samochodem po zmroku.
 • Parkowanie i zatrzymywanie się. W Albanii nikogo nie dziwi parkowanie na poboczu, nawet jeśli jest to autostrada. Należy też uważać na nagle zatrzymujących się kierowców, którzy nie sygnalizują swoich zamiarów.
 • Ronda. Poruszanie się po nich sprawia trudność albańskim kierowcom i każdy robi to w zasadzie na swój sposób.

Stacje benzynowe, myjnie, serwisy

W Albanii zaskakująca może być liczba stacji benzynowych i myjni, które przy bardziej znanych trasach rozsiane są nawet co kilkaset metrów. Warto pamiętać, że na wielu z nich może być problem z płatnością kartą, ale za to da się płacić w euro. Koszt benzyny jest wyższy niż w Polsce – kosztuje ona ok. 145 ALL, czyli 5,36 zł/l (cena za portalem globalpetrolprices.com, aktualizacja: 25.06.2021).

Niewiele jest w Albanii autoryzowanych serwisów samochodowych. Poza stolicą, żeby naprawić auto, trzeba udać się do małych warsztatów samochodowych.

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem do Albanii

W dziale z informacjami dla podróżnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło szereg wskazówek dla osób podróżujących po Albanii. Zaleca ostrożność przede wszystkim na górzystych terenach Albanii Północnej, gdzie obserwuje się ostatnio wzrost przestępczości, a jednocześnie występuje problem z zasięgiem telefonii komórkowej. W rejonach tych lepiej poruszać się tylko po wyznaczonych drogach i nie zabierać autostopowiczów. Zdarzają się przypadki kradzieży samochodów i pozostawionych w nich cennych przedmiotów.

Warto zanotować numer do albańskiej policji: 129. Policja drogowa ma osobny numer: 126. Pogotowie ratunkowe znajdziemy pod numerem 127, a straż pożarną – 128.

Ubezpieczenia komunikacyjne w Albanii

Jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, warto zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko wypadku.

Jeśli jednak dojdzie do wypadku lub kolizji z naszej winy, szkodę możemy zgłosić po powrocie do Polski, do towarzystwa ubezpieczeń, które wystawiło naszą Zieloną Kartę.
Jeśli sprawcą był kierowca z Albanii, szkodę zgłaszamy jeszcze na miejscu  ubezpieczycielowi OC sprawcy lub, jeśli nie był ubezpieczony, albańskiemu funduszowi gwarancyjnemu. Wysokość, termin i sposób przekazania odszkodowania będą zależne od aktualnych przepisów w Albanii.

OC i Zielona Karta – Albania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Albanii zagraniczny kierowca musi mieć dokument poświadczający, że posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli Zieloną Kartę. Wiele osób dostaje ją gratis do OC, ale niektórzy ubezpieczyciele wymagają opłaty za jej wydanie i nie robią tego od ręki – czasami na jej wysłanie czeka się do 14 dni.

Zielona Karta pozwala bezproblemowo poruszać się po całej trasie, która prowadzi do Albanii, chyba że zamierzamy przejechać przez Kosowo, gdzie wymagane jest osobne ubezpieczenie za 30 euro na 15 dni oraz 41 euro na 30 dni.

AC i dziura w drodze niestraszna w Albanii

Stan albańskich dróg (np. kilkumetrowe braki asfaltu, które mogą zaskoczyć osobę pierwszy raz pokonującą daną trasę), jak i odmienne zwyczaje miejscowych kierowców (na które trzeba czasem reagować gwałtownym hamowaniem lub skrętem), sprawiają, że w trakcie podróży istnieje ryzyko uszkodzenia samochodu. W związku z tym warto mieć ubezpieczenie autocasco.

Osoby, które już mają AC działające na terenie Polski, mogą sprawdzić, czy nie da się go rozszerzyć. Należy jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia terytorialne i nie świadczą pomocy na terenie wybranych państw. W Albanii nie zadziała AC firmy Benefia.

Assistance zamiast rozmów ze słowniczkiem

Ponieważ w Albanii trudno się porozumieć w języku angielskim, telefoniczna pomoc tłumacza, gdy przydarzy nam się awaria, wypadek czy kradzież auta, może być nieoceniona. Ale zagraniczne ubezpieczenie assistance to nie tylko podpowiedzi od konsultanta, ale również organizacja przyjazdu mechanika, holowanie, pokrycie kosztów noclegu dla wszystkich pasażerów czy pobytu w szpitalu lub transportu medycznego, jeśli doszło do wypadku.

Przed wykupieniem takiego ubezpieczenia należy jednak dobrze zapoznać się z OWU, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele wyłączają Albanię ze strefy swojego działania.

NNW komunikacyjne

Na ubezpieczenie NNW najczęściej decydują się osoby, dla których utrata zdrowia lub sprawności w wyniku wypadku drogowego oznaczałaby spore komplikacje zawodowe lub prywatne. Z NNW można otrzymać odszkodowanie, zwrot kosztów leczenia lub zasiłek przez okres, w którym ubezpieczony nie może wykonywać pracy.

Ubezpieczenia turystyczne – Albania

Turyści w Albanii nie muszą mieć ubezpieczenia osobistego, ale zaleca się, by ich ubezpieczenie umożliwiało skorzystanie z leczenia na miejscu, transportu do kraju, a w przypadku uprawiania aktywnej turystyki – obejmowało również następstwa niebezpiecznych wypadków.

Albania - starożytne miasto
Albania – starożytne miasto Berat

Karta EKUZ – Albania. Czy zadziała?

Albania nie należy do Unii Europejskiej ani do EFTY, a więc nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Polska ma podpisaną z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, więc teoretycznie można tam skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Jest ona jednak na dość niskim poziomie, dlatego turyści często decydują się na różne formy ubezpieczenia pozwalającego im korzystać z usług prywatnych przychodni i klinik.

KL – ubezpieczenie kosztów leczenia

W większych miastach Albanii wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej to koszt ok. 30 euro, po wizycie trzeba też samodzielnie pokryć koszty leków i środków medycznych. Koszt wizyty z badaniem USG to już ok. 100 euro, a pobytu w szpitalu kilkuset euro. Dlatego warto mieć ubezpieczenie KL – od kosztów leczenia, najlepiej na sumę gwarancyjną przynajmniej 20 000 euro.

albania - ważne numery
Aktualne na dzień 25.06.2021

NNW dla aktywnych turystów

Osoby, które podczas wyjazdu uprawiają sporty obarczone większym ryzykiem (np. wspinaczkę wysokogórską) i aktywnie spędzają czas, mogą rozważyć ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie uszczerbku na zdrowiu uzyskają odszkodowanie i zwrot kosztów leczenia lub zakupu środków medycznych i ortopedycznych.

Ubezpieczenie bagażu na wyprawę do Albanii

Jeśli w naszym bagażu znajdują się wartościowe przedmioty, lepiej go ubezpieczyć, ze względu na realne ryzyko kradzieży. Dotyczy to zwłaszcza osób, które przemieszczają się w głąb kraju i na północ, wędrują po górach Albanii i mniejszych miejscowościach.

OC w życiu prywatnym

Gdybyśmy podczas wakacji spowodowali szkodę, w wyniku której inna osoba poniesie stratę, prywatne OC uratuje nas przed pokryciem kosztów odszkodowania. Jest to opcja do rozważenia dla rodziców niesfornych dzieci czy dla osób uprawiających niektóre sporty, jak np. narciarstwo, które może skończyć się wjechaniem w inną osobę.

Ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Albania należy do krajów o niskim zagrożeniu terroryzmem, więc można zrezygnować z tego elementu ubezpieczenia.

Jakie dodatki do ubezpieczeń warto rozważyć?

Albania jest interesującym miejscem dla miłośników górskich wycieczek. Niestety, nie działa tam żaden odpowiednik GOPR-u i w razie wypadku w górach nie ma co liczyć na zorganizowaną pomoc. Dlatego planując wędrówki po sięgających prawie 3 tysięcy metrów szczytach, warto mieć wykupione specjalne ubezpieczenie górskie pokrywające koszty akcji ratunkowej, transportu medycznego i leczenia. 

Ci, którzy planują zwiedzać Albanię również pod kątem lokalnej gastronomii i wyrobów alkoholowych, mogą też pomyśleć o ubezpieczeniu z tzw. klauzulą alkoholową. Dzięki temu, jeśli przydarzy nam się wypadek pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel nie odmówi nam pomocy.

PODSUMOWANIE
 • Podróżujący do Albanii muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.
 • Obowiązkowe dokumenty dla kierowców w Albanii to prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zielona Karta.
 • W Albanii obowiązują ograniczenia prędkości: do 40 km/h w terenie zabudowanym, do 80-90 km/h poza terenem zabudowanym i do 110 km/h na autostradach.
 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Albanii 0,01 promila.
 • Wyjeżdżając do Albanii, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – AC i assistance – z uwagi na kiepski stan infrastruktury drogowej w tym kraju i nieprzewidywalnych kierowców.
 • W Albanii można bezpłatnie skorzystać z usług publicznej służby zdrowia, ale ponieważ stoi ona na niskim poziomie, zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Albanii

Czy w Albanii trzeba mieć Zieloną Kartę?
Tak. Kierowcy podróżujący do Albanii muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC, czyli właśnie Zieloną Kartę. Można ją uzyskać (często bezpłatnie) u swojego ubezpieczyciela, jednak jej wyrobienie trochę trwa, dlatego pamiętaj, aby zadbać o to odpowiednio wcześnie przed planowanym wyjazdem. W przeciwnym razie będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne.
W jakim stanie są albańskie drogi?
Niestety nadal w nie najlepszym, choć stopniowo się to zmienia. Kiepski stan infrastruktury drogowej w Albanii to pamiątka po panującym tam ustroju komunistycznym, dlatego podróżując do tego kraju, zapomnij o szybkim i wygodnym przejeździe, a przygotuj na wymagające trasy po często fatalnej nawierzchni oraz nieprzewidywalnych kierowców.
Czy w Albanii działają dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?
W większości przypadków tak, ale przed zakupem polisy koniecznie trzeba sprawdzić jej warunki w OWU, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele mogą wyłączać Albanię spod zakresu terytorialnego ochrony lub w jakimś stopniu ją ograniczać. W takim przypadku warto spytać w towarzystwie ubezpieczeniowym, czy możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony za dodatkową opłatą.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!