Alkohol w samolocie – zasady i limity przewozu w UE i poza UE

Przywieziony z wakacji za granicą lokalny trunek to jeden z najbardziej klasycznych upominków lub pamiątek z podróży. Zanim jednak zaopatrzysz się w wysokoprocentowe napoje, warto wiedzieć, że ich przewóz samolotem podlega surowym restrykcjom – dowiedz się jakim, aby uniknąć kar i nieporozumień.

alkohol w samolocie

Przewóz alkoholu w samolocie – jakie są zasady?

Wino z Włoch, ouzo z Grecji, rakija z Chorwacji czy raki z Turcji – każdy kraj może się poszczycić swoim własnym, narodowym trunkiem, który kupiony gdzie indziej smakuje zupełnie inaczej, a do tego kosztuje znacznie więcej. Nic więc dziwnego, że lokalne napoje wyskokowe cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy równie chętnie piją je na miejscu, co zabierają ze sobą do domów. Problem pojawia się, gdy trzeba je przewieźć samolotem.

Musicie bowiem wiedzieć, że chociaż przewóz alkoholu w samolocie jest dozwolony, podlega on określonym restrykcjom. Dotyczy to nie tylko ogólnych zasad przewozu płynów w bagażu podręcznym czy konkretnych wymagań poszczególnych linii lotniczych, ale też dokładnych regulacji związanych już stricte z napojami procentowymi. Te różnią się w zależności od przepisów celnych, które z kolei są inne w Unii Europejskiej i poza nią (dokładne limity podajemy w dalszej części artykułu), a dodatkowo mogą je regulować przepisy krajowe.

CZY WIESZ, ŻE …

Co do zasady w bagażu podręcznym można przewozić wszelkiego rodzaju płyny (w tym alkohole) wyłącznie w buteleczkach o pojemności do 100 ml, które muszą być umieszczone w przezroczystej, zamykanej torebce o pojemności do 1 l. Limit ten nie dotyczy jednak płynów zakupionych w strefie bezcłowej, które można przewozić w dowolnej formie i ilości (zachowując dowód zakupu), o ile nie przekraczają limitów wagi i rozmiarów określonych dla bagażu podręcznego danych linii lotniczych.

Pakując do walizek alkohol, trzeba mieć zatem na uwadze, że zbyt duża jego ilość może narazić nas na surowe kary ze strony służb celnych. Jednocześnie należy pamiętać o ograniczeniach wprowadzonych przez linie lotnicze, które są w każdym przypadku nieco inne. W razie ich przekroczenia przyjdzie nam jednak zawsze zapłacić karę za nadbagaż, którą zwykle nalicza się od kilograma. 

Przykład

PLL LOT uzależnia limit dozwolonego bagażu podręcznego i rejestrowanego od klasy i kierunku podróży. Na trasach krótkodystansowych w Europie w klasie ekonomicznej wynosi on 1 sztukę bagażu podręcznego do 8 kg i 1 sztukę bagażu rejestrowanego do 23 kg.

Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat przewożenia alkoholu na pokładzie samolotu? Bardzo ważne jest jego odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przed rozbiciem lub rozlaniem. Zwłaszcza w przypadku transportu w bagażu rejestrowanym, którego nie mamy pod ręką i nie możemy osobiście kontrolować podczas podróży. W takim wypadku warto zapakować butelki w specjalne ochraniacze, wypełniacze do walizek lub folię bąbelkową, ewentualnie po prostu owinąć je w ubrania.

CZY WIESZ, ŻE …

Przed nadaniem bagażu rejestrowanego z delikatną zawartością warto oznaczyć go jako zawierający szkło lub delikatne przedmioty. Personel lotniskowy powinien wówczas zachować szczególną ostrożność podczas jego transportu.

Alkohol w samolocie – limity w Unii Europejskiej

Jak już wspomnieliśmy, limit alkoholu dopuszczonego w bagażu lotniczym określają przepisy celne. Dzięki nim podróżni mogą przewozić pewne ilości płynów przeznaczone na własny użytek bez konieczności opłacania akcyzy. W przypadku podróżowania w granicach Unii Europejskiej przepisy w tym zakresie zezwalają na przewóz:

 • do 10 litrów napojów spirytusowych (np. whiskey, gin),
 • do 20 litrów wzmacnianych win (np. porto, sherry),
 • do 90 litrów wina (w tym do 60 litrów wina musującego),
 • do 110 litrów piwa.
CZY WIESZ, ŻE …

Do limitu dozwolonego przewozu alkoholu określonego w przepisach celnych zalicza się zarówno napoje umieszczone w bagażu rejestrowanym, jak i w bagażu podręcznym.

Zwolnienie od akcyzy i innych podatków w przypadku podanych wyżej ilości alkoholu obowiązuje, jeśli:

 • charakter lub ilość towarów nie wskazują na ich przewóz w celach handlowych,
 • przywóz towarów ma charakter okazjonalny,
 • towary są przeznaczone na własny użytek podróżnego, jego bliskich lub na prezenty.

Służby mogą skontrolować, czy spełniasz podane wytyczne, m.in. przez sprawdzenie, czy prowadzisz przedsiębiorstwo handlowe lub w nim pracujesz, a także w jaki sposób zapakowałeś i przewozisz alkohole. W razie podejrzenia, że przewożony alkohol nie jest na własny użytek, będziesz musiał udowodnić swoje racje (np. przedstawiając dowód zakupu). Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić, konieczna będzie zapłata akcyzy. Towar może Ci też zostać skonfiskowany.

Pamiętaj również, że wymienione ilości alkoholu możliwego do przywozu do danego kraju to ogólne wytyczne UE. W poszczególnych krajach mogą one być wyższe (ale nie niższe), zależy to od przepisów krajowych.

UWAGA!

Alkohol w samolocie nie może być przewożony przez pasażerów poniżej 17. roku życia!

Alkohol w samolocie – limity poza Unią Europejską

O ile przepisy dotyczące przewozu alkoholu w granicach Unii Europejskiej są na tyle liberalne, że nikt nie powinien mieć problemu z zabraniem ulubionych trunków do domu, o tyle w przypadku krajów nienależących do UE zasady są znacznie bardziej restrykcyjne. Przylatując z takiego kraju, możesz przewieźć ze sobą:

 • do 4 litrów wina,
 • do 16 litrów piwa.

Ponadto ograniczenie dotyczy:

 • 1 litra napojów spirytusowych powyżej 22% LUB
 • 1 litra nieskażonego alkoholu etylowego powyżej 80% LUB
 • 2 litrów wina wzmacnianego lub musującego.
CZY WIESZ, ŻE …

Ograniczenia w przywozie towarów dotyczą nie tylko alkoholu. Brak opłaty akcyzy w przypadku transportu w granicach Unii obejmuje m.in. do 800 sztuk papierosów, do 200 sztuk cygar i do 1 kg tytoniu. Przy podróżowaniu spoza Unii limity te są niższe.

Bagaż w samolocie a ubezpieczenie turystyczne

Problemy z bagażem w trakcie lotu są znane wielu pasażerom. Uszkodzenie, zgubienie czy opóźnienie naszych rzeczy przez linię lotniczą zdarzają się stosunkowo często i potrafią stanowić nie lada problem, zwłaszcza jeśli zostaniemy przez to zmuszeni do kupienia niezbędnych nam przedmiotów na miejscu. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne może zagwarantować nam zwrot poniesionych przy tym kosztów, a także odszkodowanie za zniszczoną walizkę czy jej zawartość.

Polisa dla podróżnych rozszerzona o ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zgubienia, zniszczenia, uszkodzenia, kradzieży czy opóźnienia nie stanowi wielkiego wypadku. Sprawdźmy, ile za taką ochronę zapłaci 28-letni turysta, który wybiera się na tydzień do Włoch.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
40 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 173 872 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 130 404 zł,
Bagaż: 1000 zł
49 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 10 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
54 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
56 zł
WienerKL: 347 744 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 217 340 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (18.06.2024).

Oczywiście koszt ubezpieczenia turystycznego może być zarówno niższy, jak i wyższy od przedstawionych w tabeli. Wszystko zależy od warunków ochrony, które nie są z góry narzucone, lecz wybierane przez podróżnego w zależności od jego potrzeb. Najtańszy, podstawowy pakiet ubezpieczenia dla podróżnych zawiera zazwyczaj tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie NNW i assistance podróżne. Z kolei im wyższy pakiet wybierzemy, tym wyższą cenę zapłacimy za polisę, w zamian uzyskując jednak ochronę o szerszym zakresie. Ponadto często uzupełnioną o dodatkowe opcje, jak np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy ubezpieczenie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ważne, żeby przy wyborze kierować się własnymi potrzebami – zbyt niski pakiet może nie zapewnić nam pełnej ochrony podczas wyjazdu, natomiast zbyt wysoki będzie stanowił zbędny wydatek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewożenie alkoholu w samolocie

Czy w samolocie można przewozić alkohol?
Ile alkoholu można przewieźć w samolocie?
Czy można mieć alkohol w bagażu podręcznym?
Czy w samolocie można pić alkohol?
PODSUMOWANIE
 • Alkohol w samolocie mogą przewozić pasażerowie powyżej 17. roku życia.
 • Alkohol można przewozić w samolocie zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym – obowiązują przy tym zasady dotyczące ilości, rozmiaru i wagi bagażu ustalone przez linie lotnicze.
 • Alkohol można przewozić w samolocie bez konieczności opłacania akcyzy, jeśli nie jest on przeznaczony na handel, lecz do własnego użytku.
 • Ograniczenia w ilości przewożonego bezakcyzowo alkoholu różnią się w zależności od tego, czy pochodzi on z UE czy spoza UE.
 • Na terenie Unii można przewozić do 10 litrów mocnych alkoholi, do 20 litrów wzmacnianych win, do 90 litrów wina i do 110 litrów piwa.
 • Z krajów nienależących do Unii można przywieźć m.in. do 4 litrów wina i do 16 litrów piwa.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!