Ubezpieczenie narciarskie w Allianz. Co wyróżnia ofertę Moja Podróż?

Nawet do 1 000 000 zł na pokrycie kosztów leczenia i assistance w razie wypadku na nartach w dowolnym kraju – taką ofertę znajdziesz w firmie Allianz. Co jeszcze zapewnia ten ubezpieczyciel w ramach polisy dla narciarzy? Ile ona kosztuje? Jak wypada na tle cen w innych towarzystwach ubezpieczeniowych? Przyjrzyjmy się tym kwestiom!

allianz globtroter - analiza oferty

Ubezpieczenie na narty w Allianz – dla kogo?

Narciarze i snowboardziści są, jak żadni inni turyści, szczególnie narażeni na możliwość odniesienia kontuzji lub poważnego urazu. Wypadki na stoku należą do codzienności i nie ma tu najmniejszego znaczenia, jak duże jest Twoje doświadczenie – pechowe sytuacje zdarzają się zarówno tym, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w tym sporcie, jak i wytrawnym narciarzom. Warto więc zawsze być przygotowanym na taką przykrą ewentualność, w czym pomoże ubezpieczenie narciarskie.

Co to za polisa? Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia turystycznego, przeznaczonym dla miłośników zimowego szaleństwa. W jego ramach ubezpieczony może liczyć na pokrycie kosztów leczenia do określonej w umowie kwoty, pomoc w ramach assistance, a także odszkodowanie z NNW podróżnego w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo ochronę można rozszerzyć m.in. o OC w życiu prywatnym (przydatne np. w razie spowodowania wypadku na stoku z udziałem innego narciarza), ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, czy ochronę w razie uprawiania sportów ekstremalnych. Wszystko to i jeszcze więcej można znaleźć w ubezpieczeniu narciarskim Allianz Moja Podróż.

Ubezpieczenie podróżne w Allianz jest skierowane zarówno do turystów podróżujących w pojedynkę, jak i do większych grup (co najmniej dwuosobowych). Ochrona ubezpieczeniowa działa, w zależności od wyboru klienta, w jednym z czterech zakresów terytorialnych:

 • Strefa A – Europa i pozaeuropejskie państwa basenu Morza Śródziemnego,
 • Strefa B – świat z wyłączeniem USA i Kanady,
 • Strefa C – cały świat,
 • Strefa P – Polska i terytorium państw bezpośrednio graniczących z Polską w pasie o szerokości 30 km od granicy.
Przykład

Konrad wybrał się na wspinaczkę w Tatry, wcześniej wykupując ubezpieczenie turystyczne Allianz obejmujące terytorium RP. Podczas wyprawy niefortunnie upadł i skręcił kostkę. Gdy wezwał pomoc, na miejsce przybyli ratownicy słowackiej Horskiej sluzby. Okazało się, że Konrad nie zauważył, jak w pewnym momencie przekroczył granicę, znajdując się już po słowackiej stronie. Mimo tego ubezpieczyciel pokrył koszty akcji ratowniczej, ponieważ ochrona Allianz Moja Podróż obejmuje także pas przygraniczny o szerokości 30 km w głąb terytoriów państw bezpośrednio sąsiadujących z RP.

Jak widać, ubezpieczenie turystyczne Allianz jest skierowane do wszelkiego rodzaju podróżników, co oznacza również narciarzy i snowboardzistów. Ci potrzebują jednak specjalnego rodzaju ochrony. Przyjrzyjmy się teraz, o co dokładnie chodzi.

Ubezpieczenie Allianz Moja Podróż – co obejmuje?

W pierwszej kolejności zobaczmy, co obejmuje standardowa polisa turystyczna w Allianz. Zgodnie z informacjami znajdującymi się w OWU Ubezpieczenia Moja Podróż (dane aktualne na dzień 16.02.2024), ubezpieczyciel zapewnia w granicach limitów:

 • pokrycie kosztów leczenia w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku (w tym również m.in. leczenie stomatologiczne, zaostrzenie objawów choroby przewlekłej, zakwaterowanie i wyżywienie w razie kwarantanny);
 • pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa na lądzie i morzu;
 • transport medyczny i transport do kraju zamieszkania;
 • usługi assistance (m.in. znalezienie placówki medycznej lub lekarza, pomoc w przypadku zgubienia dokumentów, pomoc pieniężna, pomoc prawnika i tłumacza);
 • świadczenia w następstwie nieszczęśliwego wypadku lub śmierci ubezpieczonego;
 • ochronę OC w życiu prywatnym;
 • ochronę amatorskiego uprawiania sportów rekreacyjnych.
CZY WIESZ, ŻE …

Ochrona ubezpieczenia Allianz W Podróży Globtroter obejmuje już w podstawowym wariancie transport ubezpieczonego do kraju zamieszkania bez limitu kwotowego, którego koszt nie pomniejsza sumy ubezpieczenia.

Wymienione usługi dotyczą polisy w podstawowym zakresie ochrony (Komfort). Sumę ubezpieczenia w poszczególnych usługach można zwiększyć, a także dobrać inne, dodatkowe elementy polisy, decydując się na ochronę w wyższym wariancie. Przykładowo, w wariantach Plus i Ekstra w cenie znajduje się również ubezpieczenie bagażu.

Ponadto, dodatkowo płatne rozszerzenia ochrony obejmują:

 • ubezpieczenie dla aktywnych sportowo (w tym koszty niewykorzystanych aktywności, koszty wypożyczenia sprzętu sportowego, utrata lub zniszczenie sprzętu sportowego, Ratownictwo Premium, koszty leczenie po powrocie z podróży);
 • przerwanie lub opóźnienie podróży;
 • zniesienie udziału własnego w wypożyczonym samochodzie;
 • zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu (klauzula alkoholowa).

Wariant Komfort, Plus czy Ekstra – jaka ochrona w Allianz najlepsza dla narciarzy?

Allianz oferuje cztery warianty ubezpieczenia turystycznego:

 1. Komfort,
 2. Plus,
 3. Ekstra,
 4. Max.

Jeżeli interesuje Cię ochrona podczas wyjazdu na narty, możesz wybrać każdy z dostępnych wariantów, zaznaczając wcześniej, że planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub zimowe. W kalkulatorze na stronie Allianz.pl zrobisz to, wybierając właściwą opcję.

grafika

Jakie aktywności zaliczają się do poszczególnych kategorii? Sporty rekreacyjne to według Allianz m.in. fitness, jazda na hulajnodze i rowerze, kajakarstwo, nurkowanie do 30 m p.p.m., gry zespołowe, pływanie, surfing czy tenis. Sporty wysokiego ryzyka obejmują natomiast m.in. jazdę konną, kolarstwo szosowe, skoki do wody, sporty walki, trekking z użyciem sprzętu zabezpieczającego i wspinaczkę wysokogórską. Wśród sportów wysokiego ryzyka znajdziemy też sporty zimowe, do których zaliczają się m.in.:

 • heliboarding;
 • heliskiing;
 • hokej;
 • kite-skiing;
 • kite-snowboarding;
 • łyżwiarstwo szybkie i figurowe;
 • narciarstwo biegowe;
 • narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach;
 • narciarstwo i snowboarding poza oznaczonymi trasami (freeskiing i freesnowboarding);
 • psie zaprzęgi;
 • saneczkarstwo;
 • skoki narciarskie;
 • snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach;
 • sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie;
 • wspinaczka lodowa i wysokogórska.

Chcąc ubezpieczyć się na zimowy wyjazd połączony z szaleństwami na stoku, można zatem wybrać ubezpieczenie Allianz Moja Podróż w dowolnym wariancie, jednak trzeba zastrzec, że będziemy uprawiać sporty zimowe.

Allianz Moja Podróż dla narciarzy – co obejmuje?

Wiedząc już, jaki wariant ubezpieczenia Allianz należy wybrać, wybierając się na narty, sprawdźmy, co dokładnie zawiera tego rodzaju ochrona. Do porównania za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Allianz wybraliśmy dorosłego turystę, który wybiera się na tydzień do Austrii. Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało trzy warianty ochrony.

Wariant KomfortWariant PlusWariant EkstraWariant Max
Koszty leczenia w podróży zagranicznej – 200 000 zł*Koszty leczenia w podróży zagranicznej – 400 000 zł**Koszty leczenia w podróży zagranicznej – 600 000 zł***Koszty leczenia w podróży zagranicznej – 5 000 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwo – 100 000 złPoszukiwanie i ratownictwo – 100 000 złPoszukiwanie i ratownictwo – 100 000 złPoszukiwanie i ratownictwo – 100 000 zł
Transport w podróży zagranicznej – bez limituTransport w podróży zagranicznej – bez limituTransport w podróży zagranicznej – bez limituTransport w podróży zagranicznej – bez limitu
NNW – 10 000 złNNW – 25 000 złNNW – 60 000 złNNW – 150 000 zł
OC w życiu prywatnym – 1 000 000 złOC w życiu prywatnym – 1 000 000 złOC w życiu prywatnym – 1 000 000 złOC w życiu prywatnym – 2 000 000 zł
Bagaż podróżny – 500 zł w Strefie B i CBagaż podróżny – 2000 złBagaż podróżny – 10 000 złBagaż podróżny – 10 000 zł
Assistance – bez limituAssistance – bez limituAssistance – bez limituAssistance – bez limitu
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie Allianz.pl (16.02.2024).
*w Strefie B i C – 300 000 zł,
**w Strefie B i C – 500 000 zł,
***w Strefie B i C – 1 000 000 zł.

Wszystkie warianty ochrony Allianz Moja Podróż są do siebie w znacznym stopniu podobne. Największa różnica dotyczy sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, która w wariancie Ekstra jest trzykrotnie wyższa niż w wariancie Komfort. Jeszcze wyższą zapewnia wariant Max. Przed wyborem polisy trzeba się więc dobrze zastanowić, jak duża powinna być ta kwota w naszym przypadku. Mimo że 200 000 zł wydaje się wystarczającą sumą, należy pamiętać, że ceny usług medycznych za granicą znacznie różnią się od tych w Polsce. W przypadku poważnego wypadku wymagającego przeprowadzenia akcji ratowniczej i długotrwałego leczenia taka kwota może więc okazać się niewystarczająca.

Ekspert Mubi radzi:

Przed wyjazdem za granicę należy zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać bezpłatnie w oddziale NFZ. Upoważnia ona do otrzymania darmowej pomocy medycznej publicznej służby zdrowia w danym kraju w zakresie, w jakim dotyczy ona obywateli tego kraju, jest więc dobrym uzupełnieniem (ale nie zamiennikiem!) ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów w Allianz od 15,71 zł za dzień

Korzystając ze wspomnianego już przykładowego narciarza, który wybiera się na tygodniowy urlop w Austrii, sprawdźmy, ile musiałby on zapłacić za polisę na ten wyjazd. W kalkulatorze ubezpieczeniowym na stronie Allianz.pl wpisaliśmy dane 34-latka, zaznaczając, że podczas wyjazdu zamierza on uprawiać sporty zimowe. Otrzymaliśmy trzy oferty.

grafika

W wariancie Komfort za dzień ochrony ubezpieczeniowej Allianz trzeba by zapłacić ok. 16 zł. W wariancie Plus ten koszt wzrasta do ok. 23 zł, a w najdroższym wariancie Ekstra do ok. 33 zł. Czy to dużo? Na pewno nie w zestawieniu z kosztami, jakie trzeba by ponieść w razie wypadku na nartach w Austrii, gdyby poszkodowany nie był ubezpieczony. A jak wypadnie ubezpieczenie Allianz Moja Podróż, jeśli porównamy je z ofertami innych ubezpieczycieli? W tabeli prezentujemy wyniki obliczeń za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi – wybieraliśmy średnie oferty poszczególnych firm.

FirmaZakres ubezpieczenia narciarskiegoCena polisy
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro,
NNW: 15 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
66,16 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
98 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
115 zł
AllianzKL: 400 000 zł,
NNW: 25 000 zł,
OC: 1 000 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
159 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorach ubezpieczenia turystycznego Mubi i Allianz (16.02.2024).
UWAGA!

W przypadku wyjazdu na narty poza Europę koszt dziennej ochrony ubezpieczeniowej w Allianz wzrasta do około 72 zł na dobę w wariancie Komfort, 93 zł w wariancie Plus i 133 zł w wariancie Ekstra.

A jak zwiększą się koszty, jeżeli zamiast pojedynczego turysty na narty do Austrii wybierze się para podróżnych lub 4-osobowa rodzina? Warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostają bez zmian.

FirmaCena polisy dla 2 podróżnychCena polisy dla 4 podróżnych
AXA Partners124,55 zł249,11 zł
SIGNAL IDUNA132,32 zł243,50 zł
UNIQA142,80 zł257,04 zł
Proama197 zł384 zł
Generali230 zł450 zł
Allianz318 zł596 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorach ubezpieczenia turystycznego Mubi i Allianz (16.02.2024).

Ubezpieczenie narciarskie Allianz Moja Podróż – czy to się opłaca?

Patrząc po zestawieniu kosztów w poszczególnych firmach, w których ubezpieczenie oferowane przez Allianz wypada najdrożej, może się wydawać, że jego zakup jest mało opłacalny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki ochrony gwarantowanej przez ubezpieczycieli. A pod tym względem Allianz wypada bardzo dobrze, mając szeroką ofertę w każdym z trzech dostępnych wariantów ochrony.

Co zalicza się do największych zalet ubezpieczenia narciarskiego Allianz? Przede wszystkim ten ubezpieczyciel oferuje wysokie sumy ubezpieczenia, zarówno kosztów leczenia, jak i NNW, OC w życiu prywatnym czy bagażu. Bardzo korzystnie wypada też szeroki pakiet usług assistance i świadczeń medycznych w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia (m.in. leczenie stomatologiczne i związane z chorobami przewlekłymi bez dodatkowych kosztów).

A co z wadami tej polisy? Nie da się ukryć, że cena ubezpieczenia nawet w tańszym wariancie jest wysoka, zwłaszcza na tle ofert innych ubezpieczycieli. Ponadto w Allianz funkcjonują redukcyjne sumy ubezpieczenia przy wszystkich rodzajach ochrony za wyjątkiem NNW. Oznacza to, że ubezpieczyciel zmniejsza sumę ubezpieczenia o wypłaconą kwotę odszkodowania aż do jej całkowitego wyczerpania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Allianz Moja Podróż

Czy w Allianz można kupić ubezpieczenie dla narciarzy?
Czy EKUZ wystarczy na wyjazd na narty za granicę?
Czy ubezpieczenie narciarskie Allianz pokrywa koszty zachorowania na COVID-19?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie Allianz Moja Podróż obejmuje ochronę podczas wyjazdu turystycznego w Polsce, Europie lub na całym świecie.
 • Ochrona ubezpieczeniowa w Allianz Moja Podróż jest dostępna w trzech wariantach: Komfort, Plus i Ekstra.
 • Ubezpieczenie we wszystkich wariantach może obejmować ochronę w razie uprawiania sportów zimowych i ekstremalnych.
 • Do sportów zimowych Allianz zalicza m.in. narciarstwo i snowboard po oznaczonych trasach, łyżwiarstwo, hokej czy saneczkarstwo.
 • Ubezpieczenie narciarskie Allianz obejmuje pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, usługi assistance, NNW i OC w życiu prywatnym.
 • Cena ubezpieczenia zagranicznego wyjazdu dla narciarzy i snowboardzistów w Allianz zaczyna się od ok. 16 zł na dzień.
Źródła:
 • https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/turystyczne/podroz-zagraniczna.html
 • OWU Allianz Moja Podróż: https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/turystyczne/owu-ubezpieczenie-turystyczne.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!