Ubezpieczenie do Angoli

Angola nie jest popularnym turystycznie miejscem. Prawdopodobnie kierunek ten obiorą przede wszystkim wprawieni podróżnicy i miłośnicy afrykańskich klimatów. Bo bez wątpienia Angola ma sporo do zaoferowania, chociaż wymaga od przyjezdnych odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat miejscowej kultury i zasad podróżowania.

angola

Co zwiedzić podczas pobytu w Angoli?

Chociaż Angola nie jest popularnym turystycznie krajem, to ci, którzy poznali jej uroki na własnej skórze, uznają ją za fascynujące miejsce. I mimo że to, czy dany kraj zrobi na nas wrażenie, czy nie, jest kwestią indywidualną, to z pewnością Angola ma przyjezdnym co nieco do zaoferowania.

atrakcje w angoli

Luanda

Stolicą Angoli jest Luanda, miasto położone na zachodzie kraju. Wielu turystów, którzy odwiedzili to miejsce, ostrzega przed wysokimi cenami, na które trzeba się przygotować przed zwiedzaniem stolicy. W pozostałej części Angoli ceny są niższe. Luanda jest jednym z szybciej rozwijających się miast, dzięki czemu zapewnia komfort przebywania przyjeżdżających do Angoli.

Pierwszym obiektem, który z pewnością przyciągnie nasz wzrok, będzie Twierdza Świętego Michała, która niegdyś stanowiła centrum administracyjne kraju, dziś zachwyca przepięknymi ściennymi płytkami. Forteca została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym obiektem, który być może już niebawem znajdzie się na liście UNESCO, jest Twierdza São Pedro da Barra. Luanda i cała Angola ma w swojej historii czas, kiedy handlowano tam niewolnikami. Dziś w stolicy znajduje się Narodowe Muzeum Niewolnictwa, z którego można dowiedzieć się więcej na temat tego aspektu historii i funkcjonowania Angoli.

Mauzoleum Agostinho Neto Angola

Jedną z bardziej nietypowych budowli Luandy z pewnością będzie Mauzoleum Agostinho Neto Angola, pierwszego prezydenta, który sprawował urząd od 1975 do 1979 roku. W obiekcie znajduje się również muzeum udostępnione do zwiedzania. Oprócz Muzeum Niewolnictwa i mauzoleum w Luandzie można zwiedzić także Narodowe Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Antropologii.

Odchodząc od trudnych tematów, warto udać się na spacer wzdłuż zatoki Luanda. Poprowadzono tam najpopularniejszą i najbardziej prestiżową ulicę – Avenida 4 de Fevereiro. Podczas takiego spaceru można podziwiać z jednej strony nowoczesne budownictwo, z drugiej zaś morskie wody ze statkami wpływającymi do zatoki i ją opuszczającymi.

Ilha do Mussulo

Jeśli nie w samej stolicy, czas można też miło spędzić w jej pobliżu. Niedaleko Luandy znajduje się bowiem półwysep Mussulo, który słynie z przepięknych plaż. Z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy lubią błogie lenistwo podczas urlopu. Miłośnikom surfowania z kolei spodoba się na plaży Cabo Ledo, gdzie są dogodne warunki do uprawiania tej dyscypliny.

Angola spełni również oczekiwania tych, którzy pragną podziwiać piękno afrykańskiej fauny i flory.

 • Czarne skały w Pungo Andongo – formacje skalne wznoszące się wysoko nad angolską sawanną.
 • Tundavala Fissure – punkt widokowy znajdujący się na skraju skarpy Serra da Leba, której wysokość sięga 2200 m, podczas gdy między tym punktem a równiną znajdującą się niżej jest 1200 m różnicy.
 • Park Narodowy Kissama – działający od 1938 roku park dzikich zwierząt, który jest idealnym miejscem na poznanie tamtejszej flory i fauny.
 • Wodospad Ruacana – jeden z największych wodospadów w Afryce. Ma wysokość 120 m i rozpościera się na szerokość aż 700 m.
 • Park Narodowy Iona – jest największym parkiem narodowym w Angoli. Znany szczególnie z unikatowej roślinności, fauny, np. strusia czerwonoskórego czy geparda, ciekawych formacji skalnych i wydm nieopodal wybrzeża nad Atlantykiem.
 • Park Narodowy Cangandala – terytorium parku to pofałdowane wzgórza piaskowo-wapienne. Obszar chroniony utworzono w 1963 roku, a park narodowy otwarto w 1970 roku.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc warto odwiedzić także inne.

Miradouro da Lua

Na południe od Luandy znajduje się szereg klifów o długości sięgającej 40 km. To właśnie Miradouro da Lua. Zapewnia istny księżycowy krajobraz na Ziemi. Klify można podziwiać z punktu widokowego.

Christ the King Statue

Inspirowany pomnikiem Jezusa Chrystusa z Rio de Janeiro pomnik i sanktuarium wzniesiony w 1957 roku. Pomnik Jezusa ma 30 m wysokości. 

Wodospad Kalandula

Wodospad zlokalizowany w północno-zachodniej części Angoli, który w czasach kolonialnych był nazywany Książąt Braganca. Wodospad ma 105 m wysokości i rozciąga się na odcinku ponad 400 m.

Huambo – Katedra św. Pawła

Jeden z piękniejszych zabytków w mieście Huambo. Obiekt w kolonialnym stylu, w którym dominuje biel i kolor niebieski. Budowa katedry rozpoczęła się w 1937 roku.

COVID-19 a wyjazd do Angoli

Na dzień 29.02.2024 Angola nie stosuje już obostrzeń covidowych. Po przybyciu do Angoli nie trzeba wykonywać testu i odbywać kwarantanny. Tamtejsze władze zniosły również obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego. Nie trzeba już także nosić maseczek.

UWAGA!

Przed podróżą należy dokładnie sprawdzić warunki wjazdu do Angoli na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Angoli?

Podstawą każdej polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Chociaż w Angoli taki dokument nie zostanie uznany i opłacenie ewentualnego leczenia w tym kraju przy pomocy ubezpieczyciela nie będzie możliwe, to wskazane jest posiadanie takiej polisy. Gdy konieczne będzie uzyskanie pomocy lekarskiej po drodze lub trzeba będzie skorzystać z transportu medycznego, który przetransportuje nas z Angoli do Polski, ubezpieczenie turystyczne okaże się nieocenione. Taka usługa transportowa jest zwykle dostępna właśnie w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia.

Wybierając odpowiednią dla siebie opcję ubezpieczenia, swoją uwagę warto skierować ku wariantom z możliwie wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Transport na tak długim dystansie, w dodatku lotniczy potrafi słono kosztować. Ubezpieczenie to koszt zaledwie kilku złotych za dzień ochrony, a oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia taka polisa zapewnia również dodatkowe formy ochrony, jak:

Ubezpieczenie turystyczne do Angoli – jak wysokie są składki?

Sprawdźmy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne do Angoli na 14-dniowy wyjazd, jeśli turystą będzie 33-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych? Ubezpieczenie będzie dotyczyło wyjazdu, podczas którego ubezpieczony będzie wypoczywał i zwiedzał miejscowe atrakcje.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
WienerKL: 172 760 zł*,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 975 zł
69 zł
ProamaKL: 200 000 zł*,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
GeneraliKL: 500 000 zł*,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
143 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 140 zł*,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 1000 zł
168,41 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł*,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
178,75 zł
UNIQAKL: 750 000 zł*,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218,40 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (29.02.2024). *w tym koszty transportu medycznego do Polski
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Angoli na mubi.pl?
 • Ubezpieczyciel udzieli Ci pożyczki na najpotrzebniejsze wydatki, jeśli ktoś ukradnie Ci gotówkę wypłaconą z bankomatu. W Luandzie w ich pobliżu często dochodzi do napadów rabunkowych.
 • Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli przewoźnik zgubi lub uszkodzi Twój bagaż w transporcie.
 • Otrzymasz finansowe zadośćuczynienie, jeśli podczas pobytu w Angoli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Jak zaplanować wyjazd do Angoli?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w Angoli. W tym kraju istnieje bowiem podwyższone ryzyko sanitarno-epidemiologiczne, a także ryzyko napaści z bronią w ręku. Przestępczość pospolita jest tam częstym zjawiskiem. Napady zdarzają się szczególnie w okolicy banków, bankomatów, a także hoteli, restauracji czy plaż. Dlatego nie należy nosić przy sobie dużych sum gotówki, drogiej biżuterii i sprzętu elektronicznego, który przyciągnąłby osoby ze złymi zamiarami. W związku z kradzieżami i rozbojami lepiej unikać przemieszczania się po zmroku, a podczas jazdy samochodem należy zamykać okna i blokować drzwi.

Przemieszczając się po Angoli, należy trzymać się wyznaczonych dróg. Szczególnie w głębi kraju łatwo natknąć się na miny pozostawione tam po wojnie. Pola minowe nie zawsze są właściwie oznakowane.

Odradza się też podróżowanie do prowincji Kabinda. Grasują tam bowiem uzbrojeni separatyści. Istnieje duże prawdopodobieństwo napadów.

Jak łatwo zauważyć, do podróży do Angoli należy właściwie się przygotować: zgromadzić niezbędne dokumenty, zabezpieczyć się na wypadek zachorowania lub wypadku, a także dokładnie sprawdzić sytuację panującą w kraju, szczególnie kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w trakcie takiego pobytu.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Angoli?

Do Angoli można wjechać na podstawie paszportu, którego ważność powinna wynosić jeszcze co najmniej 6 miesięcy od chwili wjazd do tego kraju. Zdarza się jednak, że na granicy wymagany jest dokument, który pozostanie ważny jeszcze przez rok, dlatego najbezpieczniej będzie zadbać o to, aby paszport był ważny dłużej.

Oprócz paszportu przed wyjazdem do Angoli należy wyrobić wizę pobytową. Dotyczy to wyjazdów dłuższych nich 30 dni. W przypadku podróży, która trwa krócej niż 30 dni i maksymalnie 90 dni w ciągu roku, wiza nie jest wymagana. Dokument ten można nabyć w Ambasadzie Angoli w Warszawie lub w innych jednostkach konsularnych i dyplomatycznych tego kraju. Od kilku lat możliwe jest też otrzymanie wizy na lotnisku w Luandzie. Aby otrzymać dokument po przylocie, jeszcze przed podróżą należy wypełnić wniosek o jej przyznanie na stronie internetowej Urzędu ds. Migracji i Cudzoziemców Republiki Angoli.

UWAGA!

Nie należy zaniedbywać spraw dotyczących obowiązku posiadania wizy. Osoby podróżujące bez tego dokumentu muszą liczyć się z otrzymaniem grzywny lub nakazem natychmiastowego opuszczenia kraju.

Przy wjeździe do Angoli weryfikacji podlega również tzw. żółta książeczka, czyli potwierdzenie przyjęcia szczepionki na żółtą febrę.

Droga do Angoli – jak tam dotrzeć?

Angola jest krajem położonym w południowo-zachodniej Afryce. Wyjazd w tak oddalone miejsce od Polski z pewnością będzie planowany tylko droga lotniczą. Połączenia są realizowane angolską linią AAG oraz Air France.

Kiedy jechać do Angoli?

Angola znajduje się w klimacie podrównikowym i zwrotnikowym. Od października do marca trwa tam pora deszczowa. Intensywne opady mogą utrudniać przemieszczanie się tamtejszymi drogami, które mogą być wtedy nieprzejezdne. Zaleca się podróżowanie samochodami terenowymi. Można także skorzystać z połączeń autobusowych, które jednak bywają przeładowane. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się przemieszczanie po kraju liniami lotniczymi. 

Wysokie temperatury i bardziej dogodne warunki pogodowe panują w Angoli w porze suchej, czyli od czerwca do sierpnia.

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu do Angoli?

Jak już wspominaliśmy, przy wjeździe do Angoli konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zaszczepieniu na żółtą febrę. W kraju występuje dosyć duże ryzyko zachorowania na polio, trąd, gruźlicę, cholerę czy żółtaczkę. Warto zatem przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej. Występuje też wiele przypadków zakażenia wirusem HIV i osób chorujących na AIDS. Najgroźniejszą chorobą w Angoli wciąż jest malaria, którą można się zarazić zarówno w porze deszczowej, jak i w porze suchej. Ważne jest zatem stosowanie profilaktyki antymalarycznej, która polega na używaniu środków na komary (te przenoszą zarodźce powodujące chorobę), stosowaniu moskitier, a jeśli lekarz tak zdecyduje, także przyjmowaniu środków farmakologicznych przed podróżą, w trakcie pobytu w Angoli i po powrocie z tego kraju.

UWAGA!

Ze względu na częste zatrucia pokarmowe, jakie zdarzają się w Angoli, zaleca się picie napojów oryginalnie zapakowanych w butelki lub puszki.

W Angoli z pomocy publicznej służby zdrowia mogą korzystać jedynie miejscowi. Turyści, którzy potrzebują pomocy medycznej, powinni skierować się do prywatnej placówki. Na miejscu polisy polskich i zagranicznych ubezpieczycieli nie są uznawane. Można jednak wykupić tamtejsze ubezpieczenie medyczne. Mimo tego, nabycie ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem również jest wskazane. Polisa będzie chroniła nas już w drodze do Angoli, a poza tym zapewni wsparcie ubezpieczyciela w opłaceniu transportu medycznego do Polski, jeśli skorzystanie z niego będzie konieczne.

PODSUMOWANIE
 • W Angoli należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba trzymać się wytyczonych dróg podczas podróżowania po kraju i unikać niekoniecznych podróży do prowincji Kabinda, zwłaszcza w miejsca bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga.
 • Do Angoli można wjechać na podstawie paszportu. Podczas podróży na mniej niż 30 dni, nie trzeba mieć wizy. Po przyjeździe należy przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu się na żółtą febrę.
 • Między październikiem a marcem w angoli trwa pora deszczowa. Pora sucha to okres między czerwcem a sierpniem.
 • Podczas pobytu w Angoli należy pić tylko napoje butelkowane lub w puszkach i stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.
 • W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarskiej turysta powinien skierować się do prywatnych jednostek.
 • W Angoli nie są uznawane polisy wystawione przez polskich i zagranicznych ubezpieczycieli. Można wykupić ubezpieczenie medyczne na miejscu.
 • Warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną ze szczególnym uwzględnieniem usług pokrywających koszt transportu medycznego do Polski.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Angoli to koszt od około 70 zł.
 • Podczas pobytu w Angoli warto zwiedzić stolicę kraju – Luandę, przepiękne plaże, a także przyrodnicze atrakcje turystyczne, jak m.in. wodospad Ruacana czy Czarne skały w Pungo Andongo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Angoli

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wjechać do Angoli?
Czy warto ubezpieczyć się na wyjazd do Angoli?
Na jakie choroby jest się narażonym, wyjeżdżając do Angoli?
Co zabrać ze sobą do Angoli?
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/angola/idp
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Angola

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!