Ubezpieczenie na Antarktydę

Gdy zapytamy przeciętnego Polaka, gdzie wybrałby się na urlop, znakomita większość z pewnością szybko odpowiedziałaby, że do któregoś z południowych krajów. Chorwacja, Włochy, Grecja, Turcja czy Hiszpania – to najczęściej obierane przez polskich turystów wakacyjne kierunki. Wśród nas są jednak osoby, które wybiorą bardziej surowy, chłodniejszy klimat i dziką przyrodę, wybierając się na urlop na Islandię, do Szkocji lub Norwegii. Wśród zimnolubnych znajdą się jednak także ci, których fascynuje wszechobecny śnieg i lód – Antarktyda.

antarktyda

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę?

Na początek sprawdźmy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę dla 29-letniego turysty bez chorób przewlekłych. Polisa będzie obejmowała także uprawianie sportów ekstremalnych na wypadek, gdyby ubezpieczony chciał skorzystać z dodatkowych atrakcji podczas takiej podróży. Załóżmy, że wyprawa będzie trwała 20 dni. 

W zestawieniu podaliśmy tylko oferty ubezpieczenia turystycznego na Antarktydę z najwyższymi sumami ubezpieczenia kosztów leczenia zaproponowanymi przez poszczególnych ubezpieczycieli.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 25 000 zł,
OC: 50 000 zł
431 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
484 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
813 zł
SIGNAL IDUNAKL: 647 850 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 2000 zł
1236,96 zł
UNIQAKL: 2 500 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 000 000 zł,
Bagaż: 7500 zł
1920 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (01.03.2024).

Antarktyda – dla kogo?

Antarktyda jest jedynym na świecie kontynentem, na którym nie leży żadne państwo. Co prawda prawo do zarządzania nim rości sobie wiele krajów, jednak póki co żadne z nich nie ma w tym wyłączności. W 1959 roku został bowiem stworzony dokument – Układ w sprawie Antarktydy lub inaczej Traktat Antarktyczny – który podpisało początkowo 12 państw, a w późniejszych latach przystąpiły do niego kolejne. Traktat Antarktyczny reguluje status polityczno-prawny 7. kontynentu, ustala zasady ochrony środowiska i zasobów Antarktydy, porządkuje standardy ruchu turystycznego i prowadzenia badań naukowych. Krótko mówiąc – chroni Antarktydę przed nadmierną ingerencją ludzi.

Antarktyda pozostaje niezamieszkanym kontynentem, jednak na jej terytorium przebywają ludzie. Są to naukowcy. W ciągu roku na stacjach badawczych znajduje się od 1000 do 4000 specjalistów, którzy eksplorują i próbują poznać to najzimniejsze i najbardziej nieprzewidywalne miejsce na kuli ziemskiej.

CIEKAWOSTKA

Na Antarktydzie znajduje się także polska stacja badawcza. Jest zlokalizowana na Wyspie św. Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych, nad Zatoką Admiralicji.

Na Antarktydę są organizowane zatem przede wszystkim wyprawy naukowe. Ale nie tylko. W ofertach nielicznych biur podróży można znaleźć propozycje turystycznego wyjazdu na Antarktydę. Jest to jednak bardzo kosztowna wyprawa, liczona w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Na wyprawę na Antarktydę nie będzie stać każdego. Okazuje się zresztą, że średnia wieku uczestników takich wycieczek wynosi powyżej 40 lat, a więc są to przeważnie osoby, które zdążyły już zaoszczędzić pieniądze. Poza tym na odwiedzenie Antarktydy decydują się najczęściej osoby zamożne.

Istnieje jednak od tej reguły kilka wyjątków. Osoby, którym było dane stanąć na lądzie 7. kontynentu, zdradzają, że dla zdeterminowanych podróżników wyprawa taka będzie bardziej dostępna i przystępna cenowo w ofercie last minute. Na miejsca na ostatnią chwilę można liczyć w razie rezygnacji z wyprawy przez innych uczestników. Takie sytuacje też się zdarzają, bo rezerwacje miejsc na wyjazd na Antarktydę są otwierane często nawet rok czy 2 lata wcześniej. W tym czasie wiele może się zmienić.

UWAGA!

Oferty last minute, które zostały udostępnione po rezygnacji innego turysty, to zwykle pojedyncze miejsca. Będą mogli z nich skorzystać raczej ci, którzy planują podróż w pojedynkę.

Niektórzy mogą liczyć na zniżkę w zamian za barter na przykład w postaci fotorelacji z takiej podróży, którą organizator będzie mógł potem wykorzystać do celów promocyjnych. To dobra opcja dla fotografów i filmowców.

Jak dostać się na Antarktydę?

Na Antarktydę najczęściej organizowane są rejsy. Czeka nas zatem podróż statkiem wycieczkowym. Zaokrętowanie i początek takiego rejsu nie ma jednak miejsca na polskim ani nawet na europejskim wybrzeżu. Statek wypływa z jednej z najdalej wysuniętych na południe miejscowości – ze zlokalizowanej w Argentynie Ushuaii. Podróż z południa Argentyny (Ushuaia) na Antarktydę drogą morską trwa około 2-3 dni. Podróż będzie dłuższa, jeśli trasa będzie zakładała odwiedzenie Falklandów i Georgii Południowej. W tym czasie czeka nas pokonanie Kanału Beagle’a, a następnie Cieśniny Drake’a.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Antarktydzie i w jej rejonie panują najzimniejsze, najbardziej suche i najbardziej wietrzne warunki pogodowe. Daje się to odczuć także na morzu. Wody Cieśniny Drake’a uchodzą za najbardziej nieprzewidywalne na kuli ziemskiej. Wszystko za sprawą różnicy temperatur między tymi panującymi na Antarktydzie a klimatem nad cieplejszymi wodami południowych krańców Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Zdarza się, że fale w cieśninie osiągają nawet 30 m wysokości. Warto się na to przygotować zarówno psychicznie, jak i zabierając ze sobą w podróż odpowiednie specyfiki, które zmniejszają nieprzyjemne odczucia związane z chorobą morską.

Większość wycieczek dociera do rejonu Szetlandów Południowych i Półwyspu Antarktycznego. Niektóre oferują również przepłynięcie w okolice Georgii Południowej i Falklandów (taka wyprawa trwa dłużej).

Chociaż najwięcej wycieczek na Antarktydę wypływa z miejscowości Ushuaia w Argentynie, to zdarzają się też rejsy z Puerto Madryn (wschód Argentyny) oraz z Montevideo (Urugwaj).

CIEKAWOSTKA

Zdarza się też, że organizatorzy wycieczek na Antarktydę planują przelot samolotem z Puerto Williams do chilijskiej bazy Frei Station. Dopiero stamtąd odbywa się rejs statkiem.

Podróżując z Polski, należy zadbać również o lot z naszego kraju do Argentyny. Biura podróży organizujące wyprawy turystyczne na Antarktydę oferują połączenie jej z krótkim pobytem w Buenos Aires, a następnie przelot ze stolicy Argentyny do Ushuaii.

Jaki rodzaj ochrony wybrać na podróż na Antarktydę?

Wycieczki organizowane przez biura podróży zwykle w cenę wyprawy mają wliczone ubezpieczenie turystyczne, które składa się przynajmniej z: 

Taka polisa może mieć jednak niezbyt wysokie sumy ubezpieczenia, które w rzeczywistości nie pozwolą na pokrycie wszystkich zobowiązań, gdyby konieczna była pomoc medyczna czy akcja ratunkowa. Te usługi to absolutna podstawa polisy podróżnej. Organizacja i pokrycie kosztów akcji ratunkowej często jest dostępne wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Podobnie zresztą jak usługa pokrycia kosztów transportu medycznego. Biorąc pod uwagę cel podróży, który przy wyprawie na Antarktydę jest bardzo odległy od naszego kraju, a także jej charakter, który jednak niesie pewne ryzyko konieczności zorganizowania akcji poszukiwawczej i ratunkowej, suma ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego również te usługi powinna być możliwie jak najwyższa. Jakie sumy oferują ubezpieczyciele działający w Polsce?

Towarzystwo ubezpieczenioweMaksymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na mubi.pl
Proama300 000 zł
Generali800 000 zł
SIGNAL IDUNA674 610 zł
Wiener1 079 750 zł
UNIQA2 500 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (01.03.2024).

W przypadku wyprawy na Antarktydę im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. 200 000 zł czy nawet 300 000 zł z pewnością nie wystarczy, aby w razie potrzeby zapewnić niezbędne turyście usługi związane z akcją ratunkową, transportem i leczeniem.

Nie wszyscy ubezpieczyciele obejmują ochroną wycieczki na Antarktydę. Przykładowo AXA Partners, chociaż oferuje najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, bo najwyższa suma ubezpieczenia kosztów leczenia w tym towarzystwie to aż 40 000 000 zł, nie zapewnia ochrony na Antarktydzie.

1. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w sytuacjach, w których Ubezpieczony:
[…]
3) przebywa na terenie o wysokości powyżej 6 500 m n.p.m., na Antarktydzie lub Arktyce.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia Turystycznego Daleko od Domu AXA Partners, art. 11., ust. 1., pkt. 3.

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów ochrony, warto rozszerzyć polisę o ubezpieczenie na wypadek odwołania podróży lub rezygnacji z niej. Ze względu na rezerwacje dokonywane na wiele miesięcy, a nawet lat do przodu, a także nieprzewidywalną pogodę w rejonie Antarktydy oraz bardzo wysokie koszty podróży, posiadanie takiego zabezpieczenia okazuje się niezbędne. Dzięki niemu w sytuacji, gdy udział w wyprawie okaże się niemożliwy, ubezpieczyciel zwróci nam poniesione koszty.

Jakie atrakcje przygotowują organizatorzy wycieczek na Antarktydę?

Dużą atrakcją jest już sam rejs po najbardziej zdradliwych wodach na świecie. Jednak nie o to w tej wycieczce chodzi. Clou wyprawy jest jednak postawienie stopy na najbardziej odległym, niezamieszkanym i skutym lodem kontynencie. Turyści zwykle docierają do Półwyspu Antarktycznego, który jest już częścią właściwego 7. kontynentu. Statki wycieczkowe przybijają zazwyczaj do zachodniego wybrzeża półwyspu.

CIEKAWOSTKA

Zdarza się, że organizatorzy wypraw na Antarktydę zapewniają również dodatkowe atrakcje turystyczne, jak rejs kajakiem, paddling, czy nawet camping na lądzie. Są one zwykle dodatkowo płatne.

Jak już wspominaliśmy, dłuższe rejsy przewidują także przepłynięcie w rejonie Falklandów i Georgii Południowej oraz rejs w rejonie Morza Weddella, gdzie dużą atrakcją jest obserwowanie wielkich gór lodowych i fauny, głównie kolonii pingwinów.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Antarktydę na mubi.pl?
  • Otrzymasz zwrot kosztów wycieczki, jeśli Twoje plany się zmienią i nie będziesz mógł wybrać się w podróż na Antarktydę. Imprezy turystyczne na ten kontynent zwykle wykupuje się nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.
  • Otrzymasz pomoc lekarza, jeśli źle się poczujesz podczas rejsu. Podróż z Ameryki Południowej na Antarktydę trwa co najmniej kilka dni.
  • Ubezpieczyciel opłaci akcję ratunkową i transport medyczny, jeśli okażą się niezbędne podczas wycieczki.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
  • Na Antarktydę kursują najczęściej naukowcy, ale organizowane są tam też wyprawy turystyczne.
  • Na Antarktydę najczęściej płynie się statkiem wycieczkowym z południowych krańców Argentyny.
  • Rejs może trwać od kilku do około 20 dni.
  • Koszt wycieczki na Antarktydę jest liczony w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych.
  • Ubezpieczenie turystyczne na Antarktydę powinno zawierać przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, pokrycie kosztów akcji ratunkowej oraz transportu medycznego, a także ubezpieczenie na wypadek odwołania lub rezygnacji z podróży.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia, ratownictwa i transportu medycznego powinna być możliwie jak najwyższa.
  • Oprócz rejsu w rejon Antarktydy i postawienia stopy na lądzie 7. kontynentu organizatorzy wypraw mogą umożliwić także dłuższy rejs w rejon Morza Weddella, Falklandów i Georgii Południowej, a także inne aktywności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Antarktydę

Co powinno zawierać ubezpieczenie na Antarktydę?
Skąd wypływa statek na Antarktydę?
Czy wszyscy ubezpieczyciele zapewniają ochronę na Antarktydzie?
Co zapakować do bagażu na wyjazd na Antarktydę?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!