Technologie sprzyjające oszczędności w zarządzaniu samochodem

Wszystkie informacje na temat samochodu w jednym miejscu? Choć idealna aplikacja do zarządzania autem to wciąż marzenie wielu kierowców, na rynku jest jednak dostępnych sporo możliwości, które pomogą nam w podróżowaniu, serwisie i utrzymaniu samochodu. Przyjrzyjmy się technologiom, które ułatwiają kierowcom codzienne funkcjonowanie i pozwalają zaoszczędzić na eksploatacji samochodu.

aplikacje do zarządzania autem

Nawigacja samochodowa, czyli nie tylko mapy

Pośród szeregu dostępnych na rynku aplikacji samochodowych, nawigacje cieszą się bezwzględnie największą popularnością. Właściwie trudno dziś znaleźć kierowcę, który nie korzystałby regularnie przynajmniej z jednej z nich. Warto przy tym pamiętać, że tego typu narzędzia są dziś czymś więcej niż tylko prostym GPS-em i mają znacznie więcej zastosowań. Jakich?

Google Maps

Zaczynamy od aplikacji znanej chyba wszystkim kierowcom i to zarówno tym korzystającym z Androida, jak i użytkowników iPhone’ów. Mapy Google sprawdzają się jako nawigacja dla kierowców, ale także pieszych czy rowerzystów, zbierając informacje m.in. o pobliskich atrakcjach, restauracjach czy stacjach benzynowych. Zbiór dostępnych map jest ogromny i stale aktualizowany danymi z satelitów czy od użytkowników, dzięki czemu kierowca jest na bieżąco informowany o sytuacji drogowej, co pozwala mu dobrać najszybszą trasę i ominąć np. wypadki czy korki.

aplikacja google maps
CZY WIESZ, ŻE …

Od niedawna w Mapach Google w Polsce dostępna jest usługa wyznaczania tzw. “eko trasy”, czyli alternatywnej trasy dojazdu, która będzie najbardziej ekonomiczna dla naszego samochodu ze względu na rodzaj zastosowanego w nim napędu. Przy wyznaczaniu ekonomicznej trasy aplikacja bierze pod uwagę warunki, w których dany napęd pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa lub energii.

Yanosik

Yanosik to bardzo dobrze znana i ciesząca się ogromną liczbą użytkowników w Polsce aplikacja, która swoją popularność zawdzięcza funkcji ostrzegania innych kierowców przed fotoradarami, kontrolami na drodze lub kolizjami/wypadkami. Można więc powiedzieć, że w pewnym stopniu zastąpiła ona tradycyjne błyskające światła informujące o zdarzeniu na drodze przed nami.

Na pewno dzięki Yanosikowi niejeden kierowca uniknął już mandatu, ale na tym zalety aplikacji się nie kończą. Służy ona równie dobrze jako nawigacja, posiadając także m.in. funkcję wideorejestratora, informowania o obowiązującym limicie prędkości czy obsługi płatności na autostradach.

grafika

Waze

Jeszcze jedna popularna nawigacja posiadająca rozbudowaną bazę polskich użytkowników to Waze. Aplikacja oblicza czas podróży na podstawie bieżącej sytuacji na drodze i ma m.in. możliwość wyboru lektora. Ponadto duża społeczność korzystająca z Waze pozwala na szybkie informowanie się o kontrolach czy korkach drogowych, a nawet średniej prędkości samochodów w nich stojących czy o stanie nawierzchni dróg. Zaletą jest również przyjazny użytkownikowi interfejs o większych i lepiej ułożonych przyciskach niż w konkurencyjnym Yanosiku.

aplikacja waze

Źródło: Google Play

Kontrola wydatków i ekonomiczna jazda

Rosnące koszty utrzymania i inflacja to tematy, które nie omijają żadnej dziedziny życia. Tyczy się to oczywiście również samochodów, których właściciele szukają oszczędności, gdzie tylko się da. Czy istnieją aplikacje, które mogłyby im w tym pomóc? Oczywiście!

Fuelio

Co powiecie na wygodny dzienniczek wydatków związanych z samochodem? Takie właśnie jest Fuelio, czyli polska i w pełni darmowa aplikacja stworzona po to, żeby kierowca mógł w łatwy i praktyczny sposób kontrolować spalanie i koszty eksploatacji swojego pojazdu. Działa to mniej więcej tak, jak aplikacja do pilnowania diety, z tym że dla samochodu.

We Fuelio można zapisywać m.in. wydatki na paliwo czy koszty serwisowania, ale także poznać sugestie dotyczące zmiany stylu jazdy w celu ich zmniejszenia. Aplikacja pokazuje również, gdzie w okolicy paliwo jest najtańsze i przedstawia opinie innych użytkowników na temat stacji. Posiada też wbudowany kalkulator spalania, który pozwala oszacować koszty konkretnej podróży. Można jej używać do kontroli wydatków dotyczących jednego, jak i większej liczby pojazdów, w tym również takich z kilkoma zbiornikami lub mieszanką paliw w jednym zbiorniku.

grafika
Przykład

Kierowca korzystający z Fuelio śledził swoje ostatnie tankowania, zapisując w aplikacji cenę i ilość paliwa oraz lokalizację stacji na mapie. Dzięki temu mógł zestawić ze sobą koszty w poszczególnych miejscach i wybrać stację, na której tankowanie kosztowało go najmniej.

Simply Auto

Aplikacja wcześniej znana jako Fuel Buddy stanowi niezłą alternatywę dla Fuelio. W przeciwieństwie do tej aplikacji skupia się nie tylko na kosztach paliwa, dając użytkownikowi więcej opcji dotyczących kosztów m.in. napraw, przeglądów czy ubezpieczeń. Można dzięki temu zebrać w jednym miejscu wszystkie istotne dane na temat kosztów eksploatacji auta, co może okazać się przydatne np. podczas jego sprzedaży i prezentacji ewentualnemu nabywcy. Z ciekawostek warto wspomnieć, że Simply Auto daje też możliwość śledzenia zużycia paliwa nie tylko według jego spalania na daną odległość, ale też według oktanów czy marki.

grafika

Drivvo

Kolejna podobnie działająca aplikacja, wyróżniająca się bardzo estetycznym interfejsem. Na podstawie wprowadzonych danych dotyczących m.in. wydatków na paliwo czy działania serwisowe, można za jej pomocą generować szereg raportów, także w formie czytelnych wykresów. Istnieje również możliwość przeniesienia danych z innej aplikacji, np. wspomnianego wyżej Fuelio. Wadą jest to, że część zaawansowanych funkcji jest dostępna tylko w płatnej wersji Pro.

drivvo

Opłaty za parkowanie i przejazdy autostradami

Oprócz kosztów benzyny i serwisu, wielu kierowcom sen z powiek spędzają rosnące jak grzyby po deszczu wydatki na parkowanie (zwłaszcza w dużych miastach) i inne opłaty drogowe. Dostępne na rynku aplikacje pozwalają zaoszczędzić na nich nie tylko pieniądze, ale i czas.

moBILET i SkyCash

Znalezienie miejsca i zaparkowanie to jedno. Potem zaczyna się kolejny etap, czyli poszukiwanie drobnych i samego parkometru, żeby opłacić postój. Z aplikacjami takimi jak moBILET czy SkyCash tego rodzaju problemu się kończą. Płatność w nich odbywa się zdalnie i bezgotówkowo, a kierowca ma możliwość zapłaty za rzeczywisty czas parkowania. Po prostu włączamy licznik, gdy zaparkujemy i wyłączamy go, gdy opuszczamy miejsce postojowe. Jest to więc oszczędność nie tylko czasu, ale również pieniędzy. Dodatkowe plusy stanowi także możliwość płatności za bilety komunikacji miejskiej czy dalekobieżnej, a w przypadku SkyCash również za szereg innych usług.

mobilet

ParkMe

ParkMe to aplikacja przydatna szczególnie, gdy znajdujemy się w nieznanej okolicy (np. za granicą) i poszukujemy parkingu. Aplikacja zlokalizuje dla nas najbliższy parking i poprowadzi do niego. Zapamięta także jego lokalizację, więc nie będzie problemu z powrotem do zaparkowanego auta. Można w niej również sprawdzić cenę parkingu i ustawić przypomnienie o terminie upływu czasu postoju.

parkme

Autopay

Dzięki tej aplikacji możesz sporo zaoszczędzić na czasie przejazdu przez autostrady, unikając stania na bramkach, a także kupowania e-biletu. Autopay wymaga od użytkownika podania danych pojazdu i kierowcy, oraz określenia sposobu płatności, a następnie, korzystając z lokalizacji GPS, dokona automatycznie płatności za przejazd za niego. System błyskawicznie identyfikuje pojazd po numerze rejestracyjnym i podnosi szlaban, podczas gdy do płatności dochodzi w tle. Z Autopay możliwe jest także płacenie za wybrane parkingi i myjnie.

autopay

Oszczędności na OC dzięki porównywarce ubezpieczeń

Regularnym wydatkiem każdego kierowcy jest składka na ubezpieczenie OC. Uniknąć się jej oczywiście nie da, przynajmniej jeśli nie chcemy płacić wysokiej kary za brak OC, ale jak najbardziej można na niej zaoszczędzić. I to sporo!

Wszystko dzięki porównywarce ubezpieczeń online, za pomocą której w kilka minut obliczysz sobie oferty ubezpieczenia samochodu przygotowane specjalnie dla Ciebie i wybierzesz spośród nawet kilkudziesięciu z nich tą najkorzystniejszą. Jak to działa?

  1. Wejdź na stronę kalkulatora OC AC Mubi.
  2. Wypełnij prosty formularz, podając dane samochodu i jego właściciela.
  3. Wyślij formularz i poczekaj kilkanaście sekund na pojawienie się listy ofert.
  4. Znajdź najlepszą ofertę dla siebie, zestawiając i sortując propozycje różnych ubezpieczycieli według własnego uznania.
  5. Zapłać za ubezpieczenie online.
kalkulator oc ac mubi

Wszystko trwa łącznie kilka minut. Wykonanie kalkulacji jest w stu procentach darmowe, możesz jej dokonać o dowolnej porze dnia i nocy przez 7 dni w tygodniu, a potrzebny do tego będzie Ci wyłącznie komputer, smartfon lub tablet z dostępem do internetu. Gotową polisę otrzymasz od razu na swój adres mailowy. Szybko, łatwo, bez pośredników i tracenia czasu, a przede wszystkim tanio! Nie brakuje kierowców, którzy dzięki Mubi zaoszczędzili na swojej polisie nawet kilkaset złotych! Czy wiesz już, o ile tańsze mogłoby być Twoje OC?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o aplikacje do zarządzania autem

Jakie są najlepsze aplikacje do nawigacji samochodowej?
Jak można zaoszczędzić na paliwie i innych wydatkach na samochód?
Czy istnieją aplikacje do poboru opłat drogowych?
PODSUMOWANIE
  • Najpopularniejszymi aplikacjami służącymi do nawigacji samochodowej są Google Maps, Yanosik i Waze.
  • Kontrolę wydatków związanych np. z zakupem paliwa i innymi kosztami dotyczącymi samochodu można usprawnić dzięki takim aplikacjom jak Fuelio, Simply Auto czy Drivvo.
  • moBILET i SkyCash to niektóre z aplikacji, które umożliwiają zdalne płatności za parkowanie.
  • Autopay to aplikacja, dzięki której można dokonać automatycznej płatności za przejazd autostradą.
  • Zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia można, porównując oferty za pomocą porównywarki Mubi.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC