Ubezpieczenie do Arabii Saudyjskiej

Odległa kulturowo, rządzona przez religijnych fundamentalistów i niebezpieczna, a może raczej inna i kierująca się surowymi zasadami, ale na swój sposób fascynująca? Jaka naprawdę jest Arabia Saudyjska? Czy warto zaplanować tam urlop? Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem do tego kraju i na co trzeba się przygotować na miejscu?

arabia saudysjak

Arabia Saudyjska – bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa związane z podróżą do Arabii Saudyjskiej warto śledzić za pomocą strony rządowej. MSZ na bieżąco informuje o tym, czy wycieczka do tego regionu jest bezpieczna. W kraju tym sytuacja jest dość dynamiczna i może ulec nagłemu pogorszeniu.

Aktualnie w Jemenie trwa konflikt zbrojny. Zatem na dzień 14.03.2024 MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze saudyjsko-jemeńskie, tzn. do Prowincji Dżizan, Nadżran i Asir, a także w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna). Na pozostałych obszarach Arabii Saudyjskiej MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim w Prowincji Wschodniej. 

Ponadto z uwagi na to, że w ostatnich latach w Arabii Saudyjskiej doszło do ataków z użyciem dronów i rakiet, należy uważać w miejscach takich jak instalacje naftowe, obiekty wojskowe czy budynki rządowe i publiczne. Należy unikać samotnych podróży, zwłaszcza w niezamieszkałe tereny pustynne i górzyste. 

Arabia Saudyjska – najciekawsze atrakcje turystyczne

Kraj pełen ograniczeń i restrykcyjnej polityki względem zarówno przyjezdnych, jak i miejscowych. Arabia Saudyjska na pierwszy rzut oka nie wygląda jak idealne miejsce na spędzenie tam urlopu, ale pozory mogą mylić. Zwłaszcza gdy spojrzy się na atrakcje, jakie czekają na miejscu. Co można wśród nich wymienić?

atrakcje turystyczne arabii saudyjskiej

Rijad 

Stolica i największe miasto w kraju, uznawane za jedno z najnowocześniejszych w całej Azji. Uderza w oczy bogactwem i luksusem, często stojącymi w kontraście nie tylko do historycznych zabytków, ale i do surowych krajowych praw. Warto tam zobaczyć m.in. mający ogromne znaczenie dla historii Arabii Saudyjskiej fort Masmak, pałac Marabba oraz 300-metrowy wieżowiec Mamlaka Tower (Kingdom Tower), a także odwiedzić arabskie Muzeum Narodowe. Będą w Rijadzie warto udać się na północny-zachód, by zobaczyć dzielnicę At-Turaif z licznymi pałacami – została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mekka i Medyna

Oba miasta leżą w zachodniej Arabii Saudyjskiej. W Mekce znajduje się Wielki Meczet (Al-Masjid al-Haram), który nie tylko jest największym tego typu obiektem na świecie, ale także znajduje się Al-Kaba – najświętsze miejsce islamu. W Mekce warto zobaczyć takżę Królewską Fortecę. Z kolei w Medynie zbudowano Meczet Proroka (Al-Masjid an-Nabawi) – drugie najważniejsze miejsce dla muzułmanów. NIestety zwiedzanie tych miejsc dla osób, które nie wyznają islamu nie jest możliwe.

Dżudda

Miasto w zachodniej części kraju, położone nad Morzem Czerwonym i nazywane Bramą do Mekki. Najważniejszy port kraju, ale też miasto pełne zabytków, na czele z historycznym centrum Al-Balad, nadmorską promenadą Corniche, przy której znajduje się słynny Pływający Meczet Al-Zahra oraz najwyższą na świecie Fontanną Fahda (312 m!).

Al-Ula

Miasto na północy kraju leżące na starożytnym szlaku handlowym, którego historyczną część stanowi kompleks wąskich uliczek, kiedyś tętniących życiem, a dziś będących wielką atrakcją turystyczną. Znajduje się tam grobowiec-mauzoleum Kasr al-Farid.

Mada’in Saleh

Kiedyś zwane Hegrą miejsce to drugie po Petrze w Jordanii skupisko pozostałości i znalezisk archeologicznych po imperium nabatejskim. Oprócz wykutych w skale miejsc pochówku, wrażenie robią tu też naturalne formacje skalne, ostańce i jardangi.

Taif

Miasto na szlaku kadzidła i róż damasceńskich, do którego dotarcie stanowi atrakcję samą w sobie, bo trasa prowadzi krętymi, górzystymi drogami wśród owocowych gajów, różanych farm i imponujących dolin. Na miejscu czekają natomiast m.in. pałac Shubra czy tradycyjny arabski targ.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Arabii Saudyjskiej na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej zachorujesz na COVID-19. Jadąc do tego kraju musisz mieć ubezpieczenie, które sfinansuje wizyty, badania, pobyt w szpitalu i inne świadczenia medyczne związane z tą chorobą.
 • Prawnik pomoże Ci, jeśli podczas wyjazdu popadniesz w konflikt z prawem lub będziesz ubiegał się o odszkodowanie od osoby, przez którą ucierpisz.
 • Otrzymasz pomoc psychologa, jeśli nie będziesz mógł wrócić do siebie na przykład po traumatycznym wypadku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wyjazd do Arabii Saudyjskiej a COVID-19

Żeby wjechać do Arabii Saudyjskiej, nie trzeba posiadać zaświadczenia o szczepieniu ani negatywnego wyniku testu PCR. Zniesiona została kwarantanna wjazdowa. Zamiast formularza lokalizacyjnego funkcjonuje aplikacja Tawakkalna monitorująca stan zdrowia. Arabia Saudyjska wymaga jednak posiadania ubezpieczenia, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia COVID-19.

W kraju tym utrzymano obowiązek noszenia maseczki w obiektach zamkniętych.

Przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej warto sprawdzić bieżące informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Arabia Saudyjska – ubezpieczenie turystyczne

Duża odległość od Polski, zupełnie inny klimat, kultura i zwyczaje. To wszystko, a także całkowita dominacja islamu w życiu społecznym Arabii Saudyjskiej determinuje rodzaj polisy ubezpieczeniowej, którą należy wykupić przed wycieczką do tego kraju. Co powinno znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym do Arabii Saudyjskiej? Podpowiadamy.

Koszty leczenia – usługi medyczne w Arabii Saudyjskie często wykonywane są dopiero po wpłaceniu zaliczki, zatem bez wykupienia odpowiednio wysokiej polisy ubezpieczeniowej będziemy zdani całkowicie na swoje zasoby. Szacuje się, że suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 20 000 euro i powinna pokrywać koszty transportu medycznego do kraju oraz koszty ratownictwa.

Ubezpieczenie bagażudodatek przydatny niezależnie od celu naszej wycieczki. W przypadku utraty bagażu ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na sumę dotyczącą ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. W wielu polisach suma ta nie jest adekwatna do aktualnych cen sprzętu. 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – na wakacjach przydarzyć się może wiele, w tym wiele złego. Dlatego dobrze mieć asa w rękawie w postaci potencjalnego odszkodowania od ubezpieczyciela za szkody powstałe na skutek wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Dodatek można wykupić także z aktywną klauzulą alkoholową, dzięki czemu pieniądze będą się nam należały nawet w sytuacji, kiedy ofiara zdarzenia znajdowała się pod wpływem alkoholu. Co prawda w Arabii Saudyjskiej panuje całkowita prohibicja, ale w kurortach turystycznych, do których nie zagląda policja religijna, alkohol jest wszechobecny. 

Assistance – pomoc od wykwalifikowanego personelu, który jak za rączkę przeprowadzi nas przez zawiłości miejscowej biurokracji w przypadku problemów zdrowotnych lub prawnych, jest bardzo cenna. Natomiast taka pomoc w kraju, w którym cały system społeczny charakteryzuje się religijnym fanatyzmem, jest po prostu bezcenna.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne odpowiednie na podróż do Arabii Saudyjskiej? Sprawdzamy to na przykładzie polisy dla jednej dorosłej osoby na tygodniowy pobyt. Nasz przykładowy turysta nie jest osobą przewlekle chorą, a na Półwysep Arabski udaje się wyłącznie w celu zwiedzania i poznania tamtejszej kultury. Zależy mu na tym, żeby polisa pokryła wszystkie wydatki w razie nieszczęśliwego wypadku, dlatego wybiera tylko wśród ofert z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 200 000 zł.

UbezpieczycielZakres ochronyKoszt ubezpieczenia
AXA AssistanceKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
42,18 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Bagaż podróżny – 2000 zł.
44,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Klauzula alkoholowa;
Ruchomości domowe – 5000 zł.
48,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Klauzula alkoholowa;
Ruchomości domowe – 5000 zł.
49,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Bagaż podróżny – 2000 zł;
Assistance.
62,00 zł
WienerKoszty leczenia – 347 472 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 217 170 zł;
Bagaż podróżny – 1 000 zł;
Assistance.
62,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia – 261 804 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 130 5902 zł;
Bagaż podróżny – 1 000 zł;
85,22 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Bagaż podróżny – 3 000 zł;
Assistance.
109,20 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (31.01.2024).

A co z ochroną ubezpieczeniową w czasach pandemii? Większość firm uwzględnia zachorowanie na COVID-19 w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, ale w niektórych przypadkach ubezpieczyciele ograniczają ochronę. W tabeli przedstawiamy zakres ochrony dotyczącej COVID-19 dla wspomnianego już turysty. Pozostałe warunki i cena polisy pozostają bez zmian.

FirmaZachorowanie na COVID-19Izolacja z powodu COVID-19Kwarantanna z powodu COVID-19Pokrycie kosztów testu
AXA AssistanceTak – pokrycie kosztów leczenia do 200 000 złTakTakTak
ProamaTak – pokrycie kosztów leczenia do 200 000 złTakTak
GeneraliTak – pokrycie kosztów leczenia do 300 000 złTakTak
mtu24.plTak – pokrycie kosztów leczenia do 300 000 złTakTakTak
Signal IdunaTak – pokrycie kosztów leczenia do 269 004 złTakTakTak
UNIQATak – pokrycie kosztów leczenia do 750 000 złTakTakTak
WienerTak – pokrycie kosztów leczenia do 347 472 złTak
Dane na podstawie obliczeń wykonanych w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych Mubi (31.01.2024).

Arabia Saudyjska – niezbędne dokumenty

Arabia Saudyjska nakłada na obywateli polskich przekraczających granicę obowiązek wizowy. Nie ma jednak możliwości uzyskania indywidualnej wizy turystycznej. Wizy otrzymają jedynie członkowie zorganizowanych grup o dokładnie sprecyzowanym programie pobytu w Arabii Saudyjskiej. Państwo Saudów jest jednak raczej niechętne turystom, a w szczególności zagranicznym dziennikarzom. Kraj żyje swoim rytmem, nie zwracając specjalnej uwagi na zmieniający się wokół świat. Wróćmy jednak do wiz. 

W wydanej wizie oznaczona jest nasza religia (nie polecamy przyznawania się do jakiejkolwiek formy ateizmu, który został przez monarchę Arabii Saudyjskiej zrównany z terroryzmem), co skutecznie uniemożliwi nam zwiedzenie Mekki i Medyny, udostępnianych jedynie wyznawcom Mahometa.

UWAGA!

Obecnie do Arabii Saudyjskiej można wjechać bez okazywania dodatkowych dokumentów związanych z pandemią.

Oprócz wizy wymagany jest oczywiście paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu. Obcokrajowcy są zobligowani do stałego noszenia przy sobie paszportu podczas pobytu wypoczynkowego lub pobytowej karty tożsamości w przypadku pobytu pracowniczego. Nie ma za to obowiązku meldunkowego, nie trzeba także okazywać biletu powrotnego czy środków finansowych na czas pobytu. Najprawdopodobniej niezwykle bogatemu społeczeństwu saudyjskiemu do głowy by nie przyszło, że można nie mieć pieniędzy na powrót z wakacji.

UWAGA!

Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Izraelska pieczątka w paszporcie może realnie utrudnić wjazd na terytorium Arabii Saudyjskiej (w praktyce często przekreśla taką opcję). Wszystko przez nieuznawanie istnienia Izraela przez państwa arabskie, do których zalicza się Arabia Saudyjska.

Co ciekawe, saudyjskie służby graniczne posługują się muzułmańskim kalendarzem, hidżrą, który liczy sobie 354 dni, jest zatem krótszy o 11 dni od kalendarza europejskiego (gregoriańskiego), i na jego podstawie wydawana jest miesięczna wiza turystyczna. Dokument może zatem być ważny przez 29 lub 30 dni, w zależności od miesiąca, i nie jest to błąd.

CIEKAWOSTKA

Arabia Saudyjska jest państwem islamskim, w którym bardzo rygorystycznie przestrzegane jest prawo szariatu. Można przekonać się o tym już na lotnisku, gdzie kontrole są bardzo skrupulatne. Niedozwolone jest wwożenie wieprzowiny i jej przetworów (świnie uznawane są przez muzułmanów za zwierzę nieczyste), alkoholu oraz pornografii. Przyłapani na tym turyści ukarani zostaną grzywną oraz trafią na czarną listę, co może bardzo utrudnić ponowne otrzymanie wizy. Dużo poważniej traktowane są przestępstwa związane z narkotykami. W większości karane są one wyrokami śmierci, dlatego wszelkie medykamenty, na które może paść choć cień podejrzeń celników, należy udokumentować odpowiednimi receptami.

Władze Arabii Saudyjskiej honorują międzynarodowe prawo jazdy i na jego podstawie, oraz na podstawie kopii paszportu i ważnej wizy, można wypożyczyć samochód. System dróg pomiędzy najważniejszymi miastami jest nowoczesny i bardzo dobrze utrzymany, jednak należy uważać na częste wypadki drogowe – saudyjscy kierowcy traktują przepisy ruchu drogowego, a zwłaszcza ograniczenia prędkości, jako wskazówki, nie obowiązujące regulacje prawne. W końcu kierowcę pędzącego Ferrari stać na opłacenie mandatu. 

Arabia Saudyjska – ważne informacje

To pustynne państwo położone na Półwyspie Arabskim jest jednym z nielicznych na świecie monarchii absolutnych, w których pełnia władzy należy do króla, a działalność partii politycznych jest oficjalnie zakazana (o czym oni rozprawiają w pracy?). Dynastia Saudów panuje w kraju niepodzielnie od 1932 roku, kiedy to powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej. 

Prawo karne przewiduje karę śmierci, chłostę i tortury, zatem na nieuważnych turystów czeka cała gama różnej maści atrakcji, choć niekoniecznie pożądanych. Wyrok śmierci można otrzymać za dość osobliwe przewinienia. O ile surowe traktowanie przez przedstawicieli prawa zabójców, gwałcicieli, handlarzy narkotyków i innych pospolitych przestępców jest dość zrozumiałe, o tyle odbieranie obywatelom życia w świetle prawa za przejawianie skłonności homoseksualnych, apostazję (przejście na inną religię) lub czary (!), wydaje się być przejawem niezwykle silnego tradycjonalizmu, eufemistycznie rzecz ujmując. Warto nadmienić, że egzekucje wykonywane w Arabii Saudyjskiej często są publiczne i grupowe. I rażąco niehumanitarne.

Za przykład posłużyć może grupowa egzekucja z 2019 roku, w której stracono 37 mężczyzn oskarżonych o przestępstwa terrorystyczne. Jednego ze straceńców ukrzyżowano, innemu wbito w głowę metalowy kolec. Organizacje międzynarodowe zarzucają też saudyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości rażące nieprawidłowości w ferowaniu wyrokami śmierci. Zdaniem zagranicznych komentatorów życia w majestacie saudyjskiego prawa pozbawieni są często przeciwnicy polityczni i osoby niewygodne dla tronu. 

Nie możemy nie wspomnieć, że jedyną legalną religią w państwie Saudów jest islam sunnicki, a praktykowanie innych religii (w tym również innych odmian islamu lub ateizmu, który jest zaprzeczeniem istnienia Allaha), przez co rozumie się także noszenie w widocznych miejscach symboli religijnych, jest przestępstwem. Krzyżyki, medaliki maryjne, różańce i inne chrześcijańskie dewocjonalia radzimy zostawić w Polsce. Tatuaże z widocznymi motywami kultu religijnego należy bezwzględnie ukryć w miejscach publicznych.

CIEKAWOSTKA

W Arabii Saudyjskiej prężnie działa tzw Muttawa, czyli Komisja ds. Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom. Jest to po prostu policja religijna, która bardzo rygorystycznie pilnuje, by obywatele i przyjezdni przestrzegali praw szariatu. Formacja liczy sobie 4000 funkcjonariuszy i działa od 1940 roku. W ostatnich latach jej kompetencje i zakres władzy są systematycznie ograniczane. Funkcjonariusze Muttawy nie mogą aresztować i przesłuchiwać osób podejrzanych o łamanie prawa koranicznego, a jedynie zgłaszać takie występki swoim kolegom z regularnych jednostek policji.

Do niedawna wyroki śmierci wykonywane były także na osobach nieletnich, lecz dekret królewski z 2020 roku zniósł najwyższy wymiar kary dla osób poniżej 18 r. ż., zastępując stosowaną wcześniej powszechnie egzekucję 10-letnim więzieniem. Mimo to w 2021 roku stracono 26-letniego mężczyznę, którego oskarżono o popełnienie przestępstw w wieku 17 lat. Teoria rozmija się zatem z okrutną praktyką. 

W 2019 roku Arabia Saudyjska zniosła obligatoryjne zasłanianie kobiecego ciala tradycyjnym stronem – abbayą. Kobiety nadal jednak chętnie korzystają z tego ubioru w miejscach publicznych. Nierozważne jest publiczne obnoszenie się  w nieskromnym (lub skromnym w materiał) stroju. Panowie także powinni zrezygnować z szortów poza terenem kurortów turystycznych. Z kolei w 2020 roku oficjalnie zniesiono obowiązujący dotychczas podział na odrębne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. 

Pomimo tych zmian prawnych, które są krokami w stronę rozumianego na europejską modłę równouprawnienia płci, Saudyjki niechętnie korzystają z nowych swobód. Dla kobiet w Arabii Saudyjskiej możliwość skorzystania z przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla kobiet oraz zasłaniania ciała przed męskim wzrokiem jest przywilejem, z którego nie mają zamiaru rezygnować. 

Pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego, kiedy to kobiety z elit społecznych odgradzały się od nieznajomych mężczyzn w podobny sposób. Dla saudyjskich kobiet abbaya i wydzielone dla nich pomieszczenia nie są objawem dyskryminacji, lecz czymś przeciwnym. Warto zrozumieć tę różnicę przed wydawaniem karcących sądów na temat sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej.

CIEKAWOSTKA

W Arabii Saudyjskiej nie wolno fotografować meczetów, budynków użyteczności publicznej i placówek o charakterze militarnym. Niemile widziane jest też robienie zdjęć innym ludziom. Ortodoksyjni muzułmanie uważają, że jest to sprzeczne z islamem.

Dobrą praktyką jest zapoznanie się z rozpiską codziennych pięciu modlitw muzułmańskich, w trakcie których ustawowo zamykane są punkty handlowe, restauracyjne i usługowe. W tym czasie nie będziemy mogli ani wyjść ze sklepu, ani zapłacić za zakupy. 

Wszystkie powyższe informacje i płynące z nich ostrzeżenia radzimy traktować śmiertelnie poważnie, z naciskiem na “śmiertelnie”. W przeciwnym wypadku możemy bardzo brutalnie przekonać się, że w niektórych rejonach świata prawa człowieka są widywane równie często, co smoki i jednorożce. 

Klimat

Cały kraj leży w klimacie zwrotnikowym suchym, o czym dobitnie świadczy obecność pustyń zajmujących ponad połowę powierzchni Arabii Saudyjskiej. Największą pustynią jest pustynia Ar-Rab al-Chali, która jest największą piaszczystą pustynią na świecie i zajmuje dosłownie ćwierć całego terytorium pod rządami Saudów.

Ar-Rab al-Chali jest praktycznie niezamieszkana i należy do jednego z najsuchszych obszarów na świecie. Jednak to właśnie pod powierzchnią tej pustyni znajdują się największe na świecie złoża ropy naftowej, czarnego złota, na którym zbudowana jest finansowa potęga Arabii Saudyjskiej.

Na terenie całego kraju klimat jest skrajnie suchy i gorący. Wpływ dwóch zbiorników wodnych – Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej – które niewielkimi klinami wbijają się w  pustynny ląd, jest bardzo nieznaczny. W zasadzie na większości terytorium Arabii Saudyjskiej panuje klimat kontynentalny. Jedynie w wąskim pasie przybrzeżnym odczuwalna jest obecność morza.

Pisząc wprost: Arabia Saudyjska jest jednym z najgorętszych państw globu. Zdecydowanie nie polecamy jej osobom, które źle znoszą upały. Całą sytuację utrudnia bardzo suche powietrze, które sprawia, że odczuwalne temperatury wydają się być jeszcze wyższe niż w rzeczywistości. Co gorsza, dobowe amplitudy temperatur również są bardzo wysokie. Za dnia termometry często wskazują grubo powyżej 30 kresek, natomiast nocami temperatura spada poniżej zera, szczególnie na rozległych obszarach pustynnych i półpustynnych, które bardzo szybko oddają ciepło. Inną cechą charakterystyczną dla klimatu Arabii Saudyjskiej są cyklicznie powtarzające się burze piaskowe i pyłowe, które nękają nie tylko bezdroża, lecz także saudyjskie miasta.

CIEKAWOSTKA

Pomimo faktu, że na pustyni temperatura nocą często spada poniżej zera, największa piaszczysta pustynia świata, wspomniana wcześniej Ar-Rab al-Chali, broni się przed jakimkolwiek chłodem. Latem w dzień temperatura dochodzi tam do 50-53°C, w nocy zaś obniża się do zaledwie 10°C.

Wskazane jest zatem stosowanie bardzo wysokich filtrów przeciwsłonecznych, okrycia skóry oraz głowy, a także nieoddalanie się od źródeł wody pitnej. 

Kultura

Islam oraz wynikające z niego nakazy sprawiają, że kobieta w Arabii Saudyjskiej ma status prawny dziecka i jest całkowicie zależna od swojego męża, który może jej zabronić wychodzić z domu, pracować, opuszczać kraj. Z drugiej strony utrzymanie rodziny leży całkowicie po stronie mężczyzny. Kobieta, jeśli pracuje, zatrzymuje wszystkie zarobione pieniądze dla siebie. Jeśli zaś chodzi o kwestie finansowe, na te poddani Saudów narzekać nie mogą. 

Społeczeństwo Arabii Saudyjskiej jest bardzo zamożne. Bardzo. Szczególnie w porównaniu do realiów krajów Europy środkowo-wschodniej. W 2018 roku obywatel tego kraju zarobił miesięcznie średnio 2690 dolarów. W wielkich miastach najbardziej pospolitymi pracami zajmują się wyłącznie imigranci, którzy stanowią aż 30% mieszkańców kraju (około 12 milionów). 

Saudyjczycy mogą także liczyć na olbrzymią pomoc finansową od rządu, zarówno w kwestii wsparcia osób bezrobotnych, jak i dotacji dla wielkiego i małego biznesu. Taką politykę socjalną umożliwiają największe na świecie złoża ropy naftowej (ponad 1/4 światowych złóż ropy naftowej), dzięki którym środki finansowe, jakimi dysponuje królewska rodzina Saudów, są praktycznie nieograniczone. 

Wydaje się, że sytuacja odpowiada wszystkim: zarówno kobietom, jak i mężczyznom. 80 na 100 saudyjskich kobiet nie chce zmian, doceniając fakt, że nie muszą zajmować się trudami codziennego życia. Przeciętną Saudyjkę na zakupy wozi prywatny kierowca, a o domowy porządek dba w jej imieniu służba. Złota klatka jest zbyt kusząca. 

Skrajny konserwatyzm dotyka także wychowania dzieci, które są rozdzielane w wieku 7 lat i od tego momentu aż do dnia ślubu wychowują się, nie mając praktycznie żadnego kontaktu z płcią przeciwną. Niemożliwe jest wyjście mieszanej pary przyjaciół do kawiarni czy do kina. Religijna policja skwapliwie sprawdzi, czy są oni małżeństwem. Jeśli nie, czekają ich poważne konsekwencje. 

Małżeństwa najczęściej są aranżowane przez rodziców, a jednym z ostatnich czynników, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ślubie, jest zdanie panny młodej. O potencjalnym uczuciu nawet nie ma mowy. Przyszła żona będzie miała zapewniony dobrobyt, jednak z jej wolą nikt się nie liczy.

13 zasad, których należy przestrzegać w Arabii Saudyjskiej

W Arabii Saudyjskiej dominuje islam i prawo muzułmańskie. Obowiązują zatem pewne zasady, których muszą przestrzegać również turyści. Jeśli chcesz uniknąć problemów, konieczne się z nimi zapoznaj.

Z jakimi obyczajami i zasadami spotkasz się w Arabii Saudyjskiej?

 1. Nie wolno praktykować innych religii, a innowiercy nie mogą wchodzić do meczetów. 
 2. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą mieć strój, który zakrywa ich ciało. W przypadku mężczyzn zabronione jest obnażanie rąk powyżej łokci i nóg powyżej kolan. Należy mieć także zakrytą głowę.
 3. Można fotografować mężczyzn wyłącznie za ich zgodą. Z kolei robienie zdjęć kobietom jest całkowicie zabronione.
 4. Spożywanie alkoholu jest zabronione i podlega karze. Napoje wysokoprocentowe nie są dostępne zarówno w sklepach, jak i restauracjach. 
 5. Uprawianie hazardu jest zabronione.
 6. Nie wolno rozmawiać z mieszkańcami o religii, prawach kobiet i polityce.
 7. Nie należy trzymać rąk w kieszeniach.
 8. Nie należy dotykać rozmówcy ani mocno gestykulować podczas rozmowy.
 9. Pozdrowienie uściskiem dłoni w przypadku mężczyzn jest dozwolone. Z kolei kobieta musi wyrazić na to zgodę.
 10. Podczas podróży taksówką kobieta siedzi z tyłu, a mężczyzna z przodu.
 11.  Wiele współczesnych tańców jest zabronionych z uwagi na podważające zasady moralne. Nie wolno także tańczyć z osobami płci przeciwnej. 
 12. Lewa ręka uznawana jest za nieczystą.
 13. Nie wolno kierować stóp w stronę osoby, z którą się rozmawia. 

Arabia Saudyjska – historia w pigułce

Do VII wieku na terenie Półwyspu Arabskiego wykształciły się głównie państwa plemienne i pomniejsze królestwa, jak choćby Królestwo Saby, a dominującą religią (o ironio!) było chrześcijaństwo nestoriańskie, które traktowało Jezusa Chrystusa jako człowieka, nie boga, w którym jednak bóg zamieszkiwał. Zostawmy jednak na boku kwestie dogmatyczne. 

W VII wieku tereny te opanowała nowa religia monoteistyczna – islam. W wyniku działalności Mahometa w latach 610-632 islam zdobył niepodważalnie dominującą pozycję wśród Arabów, a w 632 roku powstał Wielki Kalifat Islamski. Jego armie, niosąc na sztandarach przesłanie proroka, przez kilka kolejnych dekad dokonały licznych podbojów, docierając nawet do Hiszpanii. 

Przez wiele wieków kalifatem rządziły różne rody (w latach 661-750 władzę sprawowała dynastia Umajjadów, a w latach 750-1258 dynastia Abbasydów), lecz nie była to władza absolutna, a na podległych kalifom ziemiach wyodrębniały się poszczególne emiraty, z czasem coraz bardziej uzależnione od będącego u szczytu potęgi Imperium Osmańskiego. 

W latach 1726-1765 Nadżdu-Muhammad ibn Saud zjednoczył na powrót plemiona Półwyspu Arabskiego i założył dynastię Saudów. Tę samą, która dziś twardą ręką rządzi Arabią Saudyjską. Utworzone przez niego państwo przestało jednak istnieć w 1887 roku, a Saudowie utracili władzę na rzecz dynastii Raszdytów. 

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1902 roku za sprawą wodza plemiennego i przywódcy religijnego imieniem Abda al-Aziz II as-Su’ud. Rozpoczął on wówczas ponowny podbój całego Półwyspu Arabskiego, a swoje dzieło ukończył w 1932 roku, powołując do życia Arabię Saudyjską i ogłaszając się jej królem. 

Abd al-Aziz II as-Su’ud związał Arabię długoletnią współpracą z USA, przyznając amerykańskim firmom koncesję na wydobycie ropy naftowej, a amerykańskiej armii pozwalając założyć na swoim terytorium bazy wojskowe. 

Wiążąc się ze Stanami Zjednoczonymi, pierwszy król Arabii opierał się polityce Wielkiej Brytanii, która zarządzała wieloma ościennymi państwami arabskimi. Współpraca z amerykańskim gigantem trwa także współcześnie, a dowodem tego było użyczenie antyirackiej koalicji swojego terytorium w trakcie przygotowań do I Wojny w Zatoce Perskiej.

Na relacjach amerykańsko-saudyjskich pojawia się jednak coraz więcej rys, co jest spowodowane autorytarnym systemem rządów w państwie Saudów oraz łamaniem praw człowieka. W 2021 roku administracja Joe Bidena nałożyła na 76 obywateli Arabii Saudyjskiej sankcje wizowe w odwecie za zabicie saudyjskiego dziennikarza, Dżamala Chaszodżdżiego, 3 lata wcześniej. Na razie jednak petrodolary pozwalają decydentom w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, na lekceważenie światowej opinii publicznej. Jak już pisałem, Arabia żyje w swoim własnym mikrowszechświecie, w którym panują prawa fizyki dyktowane przez pałac Saudów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Arabii Saudyjskiej

Co zwiedzić w Arabii Saudyjskiej?
Co można przywieźć z Arabii Saudyjskiej?
Z czego słynie Arabia Saudyjska?
Co zabrać ze sobą do Arabii Saudyjskiej?
PODSUMOWANIE
 • Obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Arabii Saudyjskiej po wyrobieniu wizy turystycznej.
 • MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze saudyjsko-jemeńskie i w rejony przygraniczne z Irakiem. W pozostałych częściach kraju należy zachować szczególną ostrożność.
 • Arabia Saudyjska to państwo islamskie, w którym bardzo rygorystycznie przestrzega się prawa szariatu. Obowiązują bardzo poważne kary za różnego rodzaju przestępstwa, powszechne jest także łamanie praw człowieka.
 • Ze względu na swoje położenie na Półwyspie Arabskim jest to jedno z najgorętszych państw na świecie.
 • Podróżując do Arabii Saudyjskiej trzeba koniecznie pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym na odpowiednio wysoką sumę.
 • Arabia Saudyjska stopniowo otwiera się na gości i akceptuje zachodnie obyczaje, jednak wciąż daleko jej do popularnych turystycznie kierunków.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!