Ubezpieczenie do Armenii
Urlop w Armenii? Brzmi jak pomysł dla podróżniczych hipsterów, ale wbrew pozorom położony na styku Azji z Europą kraj ma dużo do zaoferowania odwiedzającym. Od malowniczych górskich krajobrazów, przez wspaniałe zabytki, aż po przepyszną kuchnię – turyści na pewno nie będą się nudzić. A jak zadbać o bezpieczeństwo podczas takiej podróży? W artykule przeczytasz, jak wybrać dobrą polisę i na co uważać na miejscu.
Ubezpieczenie do Armenii – spis treści:
Wyprawy na Kaukaz stały się co prawda w ostatnich latach bardziej popularne, jednak większość z odwiedzających ten region turystów stawia na popularniejszą Gruzję, zapominając o sąsiadującej z nią od południa Armenii. Tymczasem ten kraj ma równie dużo do zaproponowania, będąc jednocześnie wciąż nieodkrytą destynacją, co wiąże się m.in. z mniejszymi tłumami odwiedzających. Jeśli kusi Cię taka perspektywa spędzenia urlopu, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym, które wesprze Cię w razie nieprzewidzianych zdarzeń za granicą.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Armenii?
Zakup polisy dla podróżnych zaleca się wszystkim wyjeżdżającym bez względu na miejsce ich pobytu, jednak w niektórych przypadkach ubezpieczenie jest szczególnie ważne. Wyjazd do Armenii bezwzględnie do nich należy, ponieważ:
- w Armenii nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – turyści pokrywają koszty leczenia na własną rękę,
- poziom służby zdrowia w Armenii nie jest najwyższy – w razie poważnego zagrożenia zdrowia lub życia może być konieczne skorzystanie z leczenia prywatnego lub transport medyczny do szpitala w innym kraju,
- w górach w Armenii łatwo o wypadek – zagrożenie stanowią m.in. osuwiska i dzikie zwierzęta, a o profesjonalną pomoc może być trudno,
- w Armenii występują liczne zagrożenia dla zdrowia turystów – wysokie jest m.in. ryzyko infekcji pasożytniczej czy zapalenia wirusowego.
Dobrze skonstruowana polisa sprawi, że otrzymamy pomoc ubezpieczyciela bez względu na okoliczności. Towarzystwo pokryje choćby koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, zorganizuje i opłaci podróż powrotną do Polski, a nawet zapewni opiekę dzieciom w razie problemów ich dorosłego opiekuna. Ponadto ochronę można rozszerzyć o opcje dodatkowe w rodzaju ubezpieczenia bagażu, OC w życiu prywatnym czy NNW. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.
Szukając ubezpieczenia na wyjazd do Armenii, zwróć uwagę na zakres terytorialny ochrony. Pamiętaj, że choć Armenia leży na pograniczu Azji z Europą, ubezpieczyciele nie zaliczają jej do krajów europejskich. Wybierając polisę na taką podróż, w zależności od ubezpieczyciela najprawdopodobniej trzeba więc będzie zaznaczyć strefę geograficzną obejmującą cały świat (lub np. świat z wyjątkiem USA).
Czy ubezpieczenie do Armenii jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie do Armenii nie jest obowiązkowe. Podróżujący nie muszą posiadać polisy przy wjeździe i podczas pobytu w tym kraju, ale jej zakup jest rekomendowany (także przez MSZ), bo w razie kłopotów za granicą ubezpieczenie może być ratunkiem m.in. przed bardzo wysokimi rachunkami za pomoc medyczną czy transport powrotny. Świadomość, że jesteśmy chronieni w razie nieprzewidzianych wypadków, to także znacznie większy komfort podróży, zwłaszcza tak odległej.
Zalecane jest wykupienie podróżnego ubezpieczenia medycznego przed przyjazdem do Armenii.
Źródło: Polska w Armenii, Informacje dla podróżujących.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
O ile polisa ubezpieczeniowa jest zalecana, ale nieobowiązkowa, o tyle podróżujący do Armenii muszą posiadać ważny paszport lub paszport tymczasowy. Granicy nie można przekroczyć na dowodzie osobistym. Nie są z kolei wymagane wizy, o ile pobyt na terytorium Armenii nie przekracza 180 dni w ciągu jednego roku. W razie przekroczenia tego terminu konieczne będzie złożenie wniosku o kartę pobytu.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydaje rekomendacje i zalecenia dla podróżnych dotyczące potencjalnych niebezpieczeństw związanych z wyjazdem do danego kraju. W przypadku Armenii MSZ odradzane są podróże do niektórych regionów tego kraju, co ma związek z napiętą sytuacją na granicy pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem.
Odradzane są wszelkie podróże do:
- prowincji Sjunik,
- strefy nadgranicznej prowincji Gegharkunik (na południe od trasy M-11 na odcinku między Martuni a Wardenis, oraz na wschodnim wybrzeżu jeziora Sewan, w tym na odcinku trasy M-14 między Wardenis a Cowagjuch),
- strefy nadgranicznej prowincji Wajoc Dzor (w tym trasy H42, H43 oraz miasto Dżermuk).
Odradzane są także podróże, które nie są konieczne, do:
- prowincji Tawusz (na wschód od tras M-4 i M-16 na odcinku między Iczewanem, Nojemberianem i Ajrum, w tym miasto Berd),
- prowincji Ararat (na zachód i południe od odcinka trasy M2 wiodącego z Araratu w kierunku Areni).
Ubezpieczyciel może odmówić udzielenia pomocy turystom, jeśli do zdarzenia ubezpieczeniowego dojdzie na obszarze, który był objęty ostrzeżeniem przed podróżowaniem wydanym przez MSZ.
Dobra wiadomość dla podróżnych jest taka, że poza wymienionymi dokładnie obszarami, na pozostałym terytorium Armenii MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności. W kraju tym w ostatnich latach nie odnotowano żadnych zagrożeń terrorystycznych, a potencjalne niebezpieczeństwa dla podróżnych są związane m.in. z:
- brakiem profesjonalnej służby ratowniczej w górach (turyści często są zdani na własne siły, a w niektórych miejscach brakuje zasięgu sieci komórkowej i internetu),
- występowaniem jadowitych węży i skorpionów (nie tylko na obszarach dzikich, ale także w miejscach uczęszczanych przez ludzi),
- grasującymi sforami dzikich i agresywnych psów (można się na nie natknąć zarówno w górach, jak i w miastach),
- położeniem kraju w strefie aktywnej sejsmicznie (ostatnie wstrząsy o wysokim stopniu w skali Richtera odnotowano w 2021 roku).
Szczególnie groźna dla ludzi jest żmija lewantyńska, której zagęszczenie w Armenii może wynosić nawet do 20 osobników na 1 ha powierzchni. Jej ukąszenia bez podania surowicy są śmiertelne. Ponadto w Armenii odnotowywane są także przypadki śmiertelnych ataków niedźwiedzi na ludzi.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Armenii
Jak widać, zagrożeń dla wyjeżdżających do Armenii nie brakuje. Zachowując jednak wymagane środki ostrożności, nie ma się czego bać. Zwłaszcza jeśli przed podróżą wykupimy odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Co powinna zawierać polisa, która zagwarantuje nam ochronę podczas urlopu w Armenii?
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Fundamentem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), z którego, jak sama nazwa wskazuje, opłacane są wydatki związane z pomocą medyczną udzieloną turyście za granicą. W ramach ochrony podróżny może liczyć na to, że ubezpieczyciel opłaci m.in. koszty:
- wizyt lekarskich,
- hospitalizacji,
- leczenia ambulatoryjnego,
- badań laboratoryjnych i zabiegowych,
- zabiegów i operacji,
- leków i środków ortopedycznych.
Co istotne, ubezpieczenie obejmuje zarówno koszty leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia, jak i w prywatnych ośrodkach zdrowia za granicą. Wydatki są jednak pokrywane tylko do wysokości sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie, dlatego trzeba zadbać o to, żeby nie była ona zbyt niska.
Ubezpieczenie kosztów leczenia w polisie “Generali, z myślą o podróży” obejmuje zakup płynów infuzyjnych, lekarstw, środków opatrunkowych i pomocniczych przepisanych przez lekarza, za wyjątkiem odżywek, środków wzmacniających i preparatów kosmetycznych.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Następstwem nieszczęśliwego wypadku w podróży zagranicznej może być długotrwały i bolesny uraz, który będzie się odbijał na zdrowiu i funkcjonowaniu pechowego turysty jeszcze długo po jego powrocie do domu. Ubezpieczenie NNW to zabezpieczenie finansowe na taką właśnie okoliczność.
W jego ramach ubezpieczyciel wypłaca podróżnemu odszkodowanie, które będzie zależeć od stopnia doznanej utraty zdrowia i wysokości sumy ubezpieczenia. Im one większe, tym wyższa kwota będzie przysługiwać ubezpieczonemu lub jego bliskim – Ci otrzymają najczęściej pełną kwotę zapisaną w polisie w razie śmierci ubezpieczonego turysty w wyniku wypadku za granicą.
Ubezpieczony w UNIQA podróżny doznał zwichnięcia stawu biodrowego podczas trekkingu w Armenii. Zgodnie z tabelą stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu zawartą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Supertravel, tego rodzaju uraz oznacza 20% uszczerbek. Ponieważ turysta wykupił polisę w wariancie Rozszerzonym z ubezpieczeniem NNW na sumę 50 000 zł, ubezpieczyciel wypłacił mu 10 000 zł odszkodowania (20% z 50 000 zł).
Ubezpieczenie bagażu
W podróży zagrożone może być nie tylko zdrowie i życie turysty, ale także jego własność w rodzaju zabranych ze sobą walizek i ich zawartości, sprzętu sportowego czy elektronicznego. Ubezpieczenie bagażu zapewnia podróżnemu wsparcie finansowe w razie ich uszkodzenia lub zniszczenia, a także utraty np. w wyniku kradzieży czy rozboju.
Ochrona zadziała, o ile bagaż znajdował się pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego, został przez niego odpowiednio zabezpieczony (np. zamknięty na klucz w pokoju hotelowym) lub został oddany za pokwitowaniem do przechowalni albo pod opiekę przewoźnika. Odszkodowanie nie będzie się z kolei należeć, jeśli doszło do rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego (np. pozostawienie rzeczy w miejscu publicznym bez opieki) lub szkoda będzie dotyczyć rzeczy wyłączonych spod ochrony.
Ochroną ubezpieczenia bagażu w polisie dla podróżnych nie są objęte m.in. wartości pieniężne i gotówka, antyki i dzieła sztuki, biżuteria, lekarstwa i sprzęt sportowy.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Ochrona odpowiedzialności cywilnej kojarzy się z ubezpieczeniem samochodu, ale może dotyczyć także podróży. W tym przypadku mowa jest o OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczeniu, które pomoże turyście w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą szkody z jego winy dozna inna osoba, np. potrącony przez rowerzystę amatora przechodzień.
Ubezpieczenie OC w polisie turystycznej dotyczy zarówno szkód osobowych, jak i materialnych, ale wyłącznie tych, które powstały w związku z czynnościami życia prywatnego. Czyli pomoc będzie się należeć np. w razie amatorskiego uprawiania sportów, ale już nie wtedy, gdy podróżny będzie to robić wyczynowo. Co istotne, ubezpieczyciel pokryje również szkody wyrządzone przez dzieci podróżnego, a niekiedy także jego zwierzęta.
Szkody w ramach OC w życiu prywatnym są pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia – w ERGO Hestia może ona wynosić nawet 1 000 000 zł.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Nigdy nie wiadomo, jakiego rodzaju pomocy możemy potrzebować za granicą. Ubezpieczenie assistance w polisie turystycznej to cały szereg usług, które mogą okazać się wybawieniem w razie problemów podczas pobytu w obcym kraju. W jego ramach ubezpieczony będzie mógł liczyć m.in. na:
- organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego za granicą oraz transportu powrotnego do kraju,
- pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
- dostęp do całodobowej infolinii,
- pomoc tłumacza i prawnika,
- pomoc w razie utraty dokumentów podróżnych,
- opiekę i transport dzieci w razie hospitalizacji opiekuna,
- transport i zakwaterowanie osoby towarzyszącej,
- pokrycie kosztów transportu zwłok do kraju.
Rodzaj i zakres dostępnych w ramach assistance usług będzie się różnił w zależności od ubezpieczyciela. Pamiętaj, żeby przed zakupem polisy sprawdzić, co dokładnie ona obejmuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
W ramach ubezpieczenia assistance w polisie dla podróżnych w Proamie turysta ma zapewnioną opcję bezpłatnego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej o 24 godziny, gdy jego powrót opóźnia się z przyczyn losowych, takich jak np. awaria środka transportu, wypadek czy akcja ratownicza.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Armenii
Jeśli w razie wypadku lub zachorowania podczas pobytu w Armenii będziesz musiał skorzystać z pomocy lokalnej służby zdrowia, jako obcokrajowiec poniesiesz pełny koszt leczenia. Pamiętaj, że w Armenii nie działa karta EKUZ, więc prywatne ubezpieczenie turystyczne to jedyny sposób, żeby nie musieć tam płacić za pomoc medyczną z własnej kieszeni.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Poziom publicznej służby zdrowia w Armenii odbiega od standardów znanych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza szpitali i ośrodków zdrowia na prowincji, gdzie znalezienie opieki medycznej odpowiedniej jakości będzie bardzo trudne. Nieco łatwiej będzie o to w większych miastach, gdzie funkcjonują prywatne placówki i gabinety świadczące usługi na wyższym poziomie, ale też w wyższej cenie.
W Armenii znajduje się ponad sto szpitali, z czego blisko połowa mieści się w stołecznym Erywaniu.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Każda wizyta u lekarza lub w szpitalu będzie się wiązać z opłatą, bez względu na to, czy mowa o państwowej czy prywatnej służbie zdrowia. Koszt zwykłej wizyty może wynosić od ok. 20 euro w górę, ale zależy on od rodzaju kliniki i zakresu udzielonej pomocy. W poważnych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta może być konieczny jego transport do szpitala w innym kraju (np. w Turcji), a to będzie się wiązać z kosztem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Podróżujący do Armenii nie muszą przechodzić obowiązkowych szczepień, jednak przed wyjazdem zalecana jest wizyta u lekarza medycyny podróży, który może zalecić immunizację na wybrane choroby. Warto to zrobić, ponieważ w Armenii nie brakuje potencjalnych zagrożeń dla zdrowia podróżnych. Zaszczepić można się m.in. na:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A, które jest bardzo powszechne w Armenii i przenosi się przez skażoną żywność/wodę lub brudne ręce, więc o zakażenie nietrudno np. na bazarach z jedzeniem czy w miejscach o gorszych warunkach sanitarnych,
- wściekliznę, w przypadku której ryzyko zakażenia się jest w Armenii znacznie wyższe niż w Polsce, choćby ze względu na powszechnie występujące dzikie psy,
- dur brzuszny, czyli kolejną chorobę brudnych rąk, o której złapanie nietrudno w miejscach o gorszych niż w Polsce warunkach higieniczno-sanitarnych,
- tężec i odrę, które są szczepieniami rutynowymi, ale z uwagi na niski poziom usług medycznych w Armenii warto je wykonać.
MSZ zaleca szczególną ostrożność podczas podróży do Armenii osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, co ma związek z ukształtowaniem geograficznym terenu – znaczny procent terytorium Armenii leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m..
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Armenii?
Szukając polisy na podróż do Armenii, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej zakres i warunki oferowanej przez ubezpieczyciela ochrony. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne to polisa dobrowolna, dlatego sam decydujesz o tym, jaką ochronę Ci zapewni. Absolutnym standardem na czas wyjazdu na Kaukaz powinno być:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- assistance podróżne,
- NNW turystyczne,
- OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu.
Sam wybór odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia to jednak nie wszystko. Polisa ma swoje ograniczenia, o których koniecznie trzeba wiedzieć przed wyjazdem, żeby potem nie doszło do sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi nam pomocy, gdy nie będziemy się tego spodziewać.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Granice odpowiedzialności ubezpieczyciela wyznaczają przede wszystkim sumy ubezpieczenia. Są to wybrane przez podróżnego i zapisane w polisie kwoty, które wskazują, jak duża może być pomoc zaoferowana przez towarzystwo. Im wyższe sumy, tym droższa polisa, ale oszczędność w tej kwestii się nie opłaca – pamiętaj, że dopłata do składki to zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, co jest niewielkim wydatkiem w porównaniu z kosztami, jakie może generować wypadek za granicą.
Podróżujący do Armenii turysta kupił polisę z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance w wysokości 80 tys. zł. Podczas wyjazdu przydarzył mu się poważny wypadek, w wyniku którego musiał zostać przetransportowany helikopterem do ośrodka zdrowia w Turcji, gdzie przeszedł operację, po czym specjalnym lotem medycznym wrócił do Polski. Przedstawiony mu rachunek za leczenie za granicą i transport powrotny do kraju wyniósł aż 120 tys. zł. Polisa pokryła większość tej kwoty, ale brakujące 40 tys. zł turysta musiał wyłożyć z własnej kieszeni.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Armenii powinna uwzględniać nie tylko fakt, że pomoc medyczna dla obcokrajowców jest tam płatna, ale także odległość z tego kraju do Polski. Hospitalizacja i transport medyczny po poważnym wypadku mogą być bardzo drogie, dlatego warto zadbać o polisę z wysoką sumą ubezpieczenia – 200 tys. zł to absolutne minimum, a w zależności od planowanych aktywności kwota ta powinna być wyższa.
Trzeba też uwzględnić to, że ubezpieczyciel może przewidywać niższe od ogólnej sumy ubezpieczenia limity odpowiedzialności przewidziane na poszczególne świadczenia. Dotyczą one zwłaszcza usług assistance, ale nie tylko, bo choćby leczenie stomatologiczne czy związane z ciążą są praktycznie zawsze objęte niskimi podlimitami. Szczegółów należy szukać w OWU.
W ubezpieczeniu kosztów leczenia w polisie dla podróżnych w Warcie limit na naprawę lub zakup okularów/protez wynosi 2000 zł, a na leczenie stomatologiczne 1000 zł. Z kolei koszty transportu i akcji ratowniczych/poszukiwawczych ubezpieczyciel ten pokrywa do ich rzeczywistej wartości, nawet gdyby była ona wyższa od sumy ubezpieczenia KL.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Dłuższy wyjazd to więcej możliwości do tego, żeby stało się coś złego, więc nic dziwnego, że ceny ubezpieczenia podróżnego rosną proporcjonalnie do czasu planowanego pobytu za granicą. Warto jednak pamiętać o tym, żeby do długości urlopu dopasować także zakres ochrony ubezpieczeniowej. Ponieważ sumy ubezpieczenia w polisie turystycznej są redukcyjne, każde wypłacone odszkodowanie zmniejsza sumę dostępną na resztę pobytu – pamiętaj, żeby zabezpieczyć się w taki sposób, by polisa wystarczyła Ci na cały pobyt.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, trekking
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń? Nie wyobrażasz sobie zagranicznego urlopu spędzonego tylko na zwiedzaniu czy leniwym wypoczynku? W takim wypadku powinieneś rozważyć rozszerzenie polisy o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, czyli szczególnie niebezpieczne aktywności, których uprawianie znacząco zwiększa ryzyko groźnego wypadku.
O tym, jakie dyscypliny zaliczają się do niebezpiecznych, każde towarzystwo decyduje samodzielnie. Jeśli więc wybierasz się do Armenii z zamiarem uprawiania np. sportów lotniczych czy trekkingu wysokogórskiego, sprawdź dokładnie w OWU swojego ubezpieczyciela, czy interesujący Cię rodzaj aktywności wymaga zapłaty dodatkowej składki. W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do wypadku, możesz nie otrzymać pomocy i będziesz zmuszony pokryć koszty leczenia czy transportu na własną rękę.
SIGNAL IDUNA dzieli sporty na amatorskie, zimowe i ekstremalne. Do tych ostatnich zaliczają się m.in. abseiling, baloniarstwo, skoki na bungee, downhill, paralotniarstwo, rajdy terenowe, szybownictwo, wspinaczka górska czy wyprawy powyżej 5000 m n.p.m.
Koszt ubezpieczenia do Armenii
Koszt polisy ubezpieczeniowej na podróż do Armenii zależy od wielu czynników, dlatego jego orientacyjną wysokość będzie można poznać dopiero po udzieleniu ubezpieczycielowi podstawowych informacji na temat turysty i samego wyjazdu. Jeśli jednak nie masz szczególnych indywidualnych wymagań i szukasz ubezpieczenia na zwykły wyjazd w celu zwiedzania i wypczynku, nie musisz obawiać się wysokich kosztów.
Przykładowe ceny polis
Aby sprawdzić, ile może kosztować ubezpieczenie na wyjazd do Armenii, dokonaliśmy przykładowych obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl. Naszym podróżnym został 30-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który zamierza spędzić w Kaukazie 7 dni, podczas których chce skupić się na zwiedzaniu i wypoczynku.
Przyjęliśmy założenie, że suma ubezpieczenia KL powinna wynosić co najmniej 200 000 zł. Oto najtańsze oferty poszczególnych firm, które spełniają to kryterium.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Warunki ubezpieczenia | Zakres ubezpieczenia |
---|---|---|
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 43 zł |
You Can Drive | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 44 zł |
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 53 zł |
Wiener | KL: 332 600 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 207 875 zł, Bagaż: 1000 zł | 64 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 65 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 249 449 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 124 724 zł, Bagaż: 1000 zł | 69 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5000 zł | 79 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 81 zł |
mtu24.pl | KL: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 100 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 116 zł |
Oczywiście to tylko wybrane oferty, które udało się obliczyć za pomocą kalkulatora Mubi. W zależności od naszych potrzeb można wybrać zarówno tańszą polisę (najtańsza oferta You Can Drive kosztuje zaledwie 35 zł), jak i taką znacznie droższą, ale zapewniającą ochronę o bardzo szerokim zakresie. Przykładowo, AXA Partners dla wspomnianego wcześniej turysty oferuje ubezpieczenie na sumę aż 40 000 000 zł w cenie 171 zł.
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Czynnikiem, który ma największy wpływ na cenę ubezpieczenia turystycznego, jest oczywiście zakres ochrony. Im ona szersza, a więc obejmująca więcej rodzajów ochrony i wyższe sumy ubezpieczenia, tym droższa będzie polisa. Na ostateczny koszt wpływa jednak więcej zmiennych. Ważne są też m.in.:
- kierunek podróży,
- długość pobytu za granicą,
- liczba ubezpieczonych,
- wiek ubezpieczonych,
- stan zdrowia ubezpieczonych,
- cel podróży.
Ekspert Mubi radzi:
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Armenii?
Opcji zakupu ubezpieczenia na podróż do Armenii jest sporo. Polisę możesz nabyć np.:
- online za pomocą porównywarki ubezpieczeń lub kalkulatora na stronie wybranej firmy,
- osobiście u agenta lub w stacjonarnej placówce wybranego towarzystwa,
- w biurze podróży podczas kupowania wycieczki do Armenii.
Zakup ubezpieczenia na wyjazd w biurze podróży jest wygodny, ale trzeba pamiętać, że takie polisy zapewniają zwykle tylko ochronę o podstawowym zakresie, a klient nie ma możliwości wyboru ubezpieczyciela i dopasowania zakresu ubezpieczenia do swoich potrzeb.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę w Armenii
Chociaż Armenia nie jest popularnym kierunkiem podróży turystycznych, to ubezpieczenie na wyjazd do tego kraju kupisz bez problemu w wielu towarzystwach. Oferty zakupu polisy otrzymasz m.in. od firm:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener.
Pamiętaj, żeby przy wyborze kierować się przede wszystkim zakresem oferowanej ochrony, a dopiero w dalszej kolejności ceną polisy. Te są ustalane na podstawie wielu zmiennych i zależą od polityki danego ubezpieczyciela, więc wcale nie jest powiedziane, że najdroższa polisa zapewni Ci najlepszą ochronę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Armenii
Za wyjątkiem terenów przy granicy z Azerbejdżanem, gdzie podróżowanie odradza MSZ, Armenia jest ogólnie bezpiecznym krajem dla turystów. Należy oczywiście zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny, uważać na dzikie zwierzęta i pamiętać o zakupie ubezpieczenia turystycznego o odpowiednim zakresie.
Nie. Karta EKUZ działa tylko w Europie, więc w położonej na Kaukazie Armenii będzie bezużyteczna. Koszty leczenia w Armenii pokrywa w całości turysta, chyba że posiada on ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego ubezpieczyciel opłaci rachunki za wizyty lekarskie czy hsopitalizację.
Tak. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje nagłe zachorowanie za granicą, także na występujące w danym kraju choroby zakaźne. W Armenii nietrudno o zachorowanie np. na wirusowe zapalenie wątroby typu A czy wściekliznę, dlatego warto zadbać o odpowiednią polisę, ale także wykonać szczepienia ochronne przed wyjazdem i pamiętać o profilaktyce podczas pobytu na Kaukazie.
- Do Armenii można się dostać na podstawie paszportu. Wizy nie są wymagane.
- Ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe w Armenii, ale zaleca się je wykupić przed podróżą.
- Polisa na wyjazd do Armenii powinna obejmować pokrycie kosztów leczenia i transportu, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
- Służba zdrowia w Armenii stoi na niskim poziomie. W kraju tym nie ma także profesjonalnej górskiej służby ratowniczej.
- Polisa ubezpieczeniowa na tygodniowy wyjazd do Armenii to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych.
- https://www.gov.pl/web/armenia/informacje-dla-podrozujacych
Dołącz do dyskusji