Ubezpieczenie do Armenii

Wspaniała panorama Kaukazu, monumentalny Ararat widziany ze stolicy Erywania, zabytki architektury sakralnej czy jezioro Sewan to tylko kilka atrakcji, które zobaczymy w Armenii. Wybierzmy się więc w bezpieczną podróż do tego szerzej nieznanego w Polsce kraju!

ubezpieczenie do armenii

Atrakcje turystyczne w Armenii – co warto zobaczyć?

Podróż do Armenii to ten rodzaj wyprawy, po której nie wiadomo czego się spodziewać, a na miejscu okazuje się, że trafiło się do miejsca pełnego sekretów, cudów i niespodzianek. Wspaniała kuchnia, Erywań i niezapomniane górskie widoki na pewno zachwycą każdego, kto lubi poznawać nowe i rozsmakowywać się w podróży.

atrakcje armenii

Erywań – stolica z VIII wieku p.n.e

Miasto to zostało założone w 782 p.n.e. Pierwotnie nosiło nazwę Erebuni. Bez wątpienia w Erywaniu trzeba udać się na plac Republiki, przy którym znajdują się najważniejsze budynki rządowe kraju, a nocą miejsce nabiera magii dzięki fontannom i oświetleniu.

Armenia to pierwszy na świecie kraj chrześcijański. W całym kraju jest tylko jeden meczet – to Błękitny Meczet Centralny, który znajduje się w stolicy. Powstały w XVIII wieku budynek zachwyca kunsztownymi zdobieniami.

Wielkie wrażenie robią także Kaskady, czyli kompleks architektoniczny, który jest połączeniem monumentalnych schodów (różnica wysokości to ponad 300 metrów) i Muzeum Sztuki Cafesjiana. Budowla łączy dolną część miasta z górną i znajduje się przy jednym z największych skrzyżowań w Erywaniu. Ze szczytu Kaskad widać nie tylko piękną panoramę miasta, ale także świętą górę Ormian, czyli Ararat – leży za granicą w Turcji.

W stolicy Armenii znajduje się także Instytut Matenadaran, w którym znajduje się zbiór ormiańskich rękopisów, a także tych w innych językach – jest tam między innymi Kodeks Eczmiadzyński z Vi-VII wieku!

Jezioro Sewan

Największe jezioro Armenii i całego Kaukazu leży na wysokości ponad 1900 metrów nad poziomem morza! Koniecznie trzeba tam przyjechać, choćby dla malowniczych widoków i natury. Jezioro Sewan znajduje się na terenie Sewańskiego Parki Narodowego. Z kolei na północ od akwenu utworzono Park Narodowy Dilidżan, w którym rosną lasy dębowe i bukowe. 

Klasztor Geghard

To zespół klasztorny, który powstał w IV wieku, w którego skład wchodzą kościoły i grobowce wykute w skałach. Budowle powstawały w kolejnych wiekach. Od 2000 roku obiekt wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Klasztor Chor Wirap

To jedno z głównych miejsc pielgrzymek w Armenii znajduje się w prowincji Ararat niedaleko granicy z Turcją. Z klasztoru witać świętą górę Ararat. Obiekt powstał w XVII wieku.

Klasztor Tatev

To monastyr z IX wieku wzniesiony na szczycie góry. Przed wiekami, a dokładnie w średniowieczu, był istotnym ośrodkiem uniwersyteckim. Z klasztoru rozciąga się wspaniały widok. Co ważniejsze, na szczyt można dostać się za pomocą Skrzydeł Tatevu, czyli liczącej 5 752 m kolejki górskiej!

Klasztor Sanahin

Bez wątpienia Armenia słynie ze wspaniałych zabytkowych klasztorów. Kolejnym przykładem takiej budowli jest budowla z X wieku znajdująca się na północy kraju w prowincji Lorri. W kompleksie znajdują się kościoły (Matki Bożej, Odkupiciela), kaplica, seminarium czy biblioteka z XI wieku.  Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Haghpat

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO klasztor znajduje się w północnej Armenii. Powstawał między X a XIII wiekiem. Miejsce to zachwyca nie tylko architekturą, ale także pięknymi widokami.

Świątynia w Garni

W Armenii można także zobaczyć budynek pamiętający czasy starożytne wzniesiony w II wieku. W miejscowości Garni znajduje się świątynia, najprawdopodobniej wzniesiona ku czci Mitry, choć inna teoria mówi o tym, że jest to mauzoleum rzymskiego króla Sohaemusa. 

Katedra w Eczmiadzynie

To kolejny zabytek sakralny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To święte miejsce dla Ormian, w którym znajdują się zabytkowe rękopisy, ikony, krucyfiksy i rzeźby.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Armenii na mubi.pl?
 • Otrzymasz pomoc lekarza, jeśli poparzysz się rośliną o nazwie barszcz Sosnowskiego, która występuje w Armenii, lub jeśli ukąsi Cię wąż albo skorpion.
 • Tłumacz pomoże Ci w rozmowie z lekarzem, policjantem lub sprawcą szkody.
 • Dostaniesz odszkodowanie, jeśli przewoźnik uszkodzi lub zgubi Twój bagaż.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie do Armenii a sport

Część turystów wybiera się na wakacje, by uprawiać różnego rodzaju sporty. Ubezpieczyciele oferują rozszerzenia ochrony dedykowane miłośnikom dyscyplin wysokiego ryzyka i ekstremalnym – listę takich sportów można znaleźć w OWU.

Również w przypadku wyjazdy na narty warto zadbać o ochronę związaną ze sportami zimowymi, która zapewnia ochronę w razie wypadku (NNW), a także spowodowania szkody (OC sportowe).

COVID-19 w Armenii – zasady wjazdu i obostrzenia

Na dzień 28.02.2024 każdy podróżny z Polski może wjechać do Armenii bez względu na jego stan zaszczepienia. Certyfikat COVID, testy przed i po przyjeździe oraz kwarantanna nie są wymagane. Nie ma także obowiązku nakładania maseczek.

UWAGA!

Sytuacja epidemiczna, a więc zasady wjazdu i obostrzenia w Armenii mogą się zmienić, dlatego zawsze warto sprawdzać najnowsze informacje na ten temat zamieszczane przez polskie MSZ na stronie https://www.gov.pl/web/armenia/informacje-dla-podrozujacych!

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii a COVID-19

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę COVID, która zapewni świadczenia w razie:

 • zachorowania,
 • izolacji,
 • kwarantanny.

Ubezpieczyciel w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu do miejsca zamieszkania podróżnego, o ile termin powrotu minął ze względu na COVID-19. Dodatkowo ubezpieczyciel zapłaci za test.

Ochrona COVID wliczana jest w ubezpieczenie kosztów leczenia, a jej zakres może być ograniczony w niektórych ofertach polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii – ile kosztuje?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy między innymi od regionu wyjazdu, sum ubezpieczenia oraz dodatkowych ochron. Sprawdźmy, ile za polisę turystyczną do Armenii na 7-dniowy wyjazd we wrześniu 2024 roku musi zapłacić 28-letni turysta z Włocławka. Celem podróży jest zwiedzania i wypoczynek, w tym spacery po górach.

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego
WienerKoszty leczenia – 172 268 zł; Assistance; NNW – 10 000 zł; OC w życiu prywatnym – 107 667 zł35,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł,
Assistance
35,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 129 201 zł;
Assistance
NNW – 15 000 zł
50,34 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł
62,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 800 000 zł;
Assistance;
NNW – 60 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 200 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
102,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł;
Assistance
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł
109,20 zł
UNIQAKoszty leczenia – 1 500 000 zł;
Assistance
NNW – 75 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 5000 zł
135,10 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 40 000 000 zł;
Assistance;
NNW – 150 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 1 500 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 6 000 zł
166,01 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [28.02.2024].

Każda oferta ubezpieczenia zawiera także assistance oraz ubezpieczenie sportowe. To drugie różni się zakresem dyscyplin sportowych objętych ochroną u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU lub szczegółów oferty przed wykupieniem polisy.

Czy w przypadku ubezpieczenia turystycznego warto wybierać najtańszą propozycję? Niekoniecznie, ponieważ wszystko zależy od celu wyjazdu oraz oczekiwań co do ochrony. W końcu ryzyko wypadku ubezpieczeniowego będzie całkowicie inne podczas kilkudniowego wyjazdu na turniej szachowy, który ma miejsce w centrum Erywania, niż w czasie pieszych wędrówek po dzikich górach Kaukazu.

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii a klauzule

Podróżny może dokupić do ubezpieczenia turystycznego klauzulę chorób przewlekłych i klauzulę alkoholową. Pierwsza z nich rozszerzy ochronę ubezpieczeniową o zachorowanie podczas wyjazdu związane z chorobą przewlekłą, a druga o zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu – w podstawowych ubezpieczeniach takie zdarzenia nie są one objęte ochroną.

Wyjazd do Armenii – kiedy i w jaki sposób?

Armenia nie jest popularnym kierunkiem turystycznym, ale warto odwiedzić ten kraj. W których miesiącach panuje tam najprzyjemniejsza do zwiedzania pogoda? O jakich zagrożeniach należy pamiętać?

UWAGA!

MSZ odradza podróży do Górskiego Karabachu, sąsiednich regionów oraz pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego – to teren byłych działań wojennych, na którym znajduje się wiele niewybuchów i niewypałów!

Pogoda a wyjazd do Armenii

W Armenii panuje klimat kontynentalny, co sprawia, że różnice temperatur między latem a zimą są bardzo wysokie. Dodatkowo w kraju tym występują niewielkie opady deszczu, które najczęściej pojawiają się wiosną. Kiedy więc warto wybrać się do kraju Ormian? Czy koniecznie musi to być środek lata?

Najprzyjemniejszymi okresami pod względem temperatur są wiosna oraz wczesna jesień. W maju średnie temperatury w Erywaniu wynoszą 18⁰C, w czerwcu 23⁰C, a we wrześniu 21⁰C. Osoby, którym nie są straszne upały, mogą także wybrać się do Armenii latem, gdy średnie temperatury sięgają ponad 26⁰C, a często osiągają 30⁰C.

Wysokie letnie temperatury mają zaletę. Armenia to górzysty kraj, którego zdecydowana większość leży powyżej 1000 m n.p.m. Aby skorzystać z atrakcji jeziora Sewan, warto wybrać się tam latem. Dlaczego? To jedno z najwyżej położonych jezior na świecie – znajduje się na wysokości 1916 m n.p.m., a średnia temperatura w czerwcu to tylko 16⁰C.

Środek transportu

Armenia leży między Gruzją, Azerbejdżanem, Iranem i Turcją. Jak najwygodniej dostać się do tego kraju? Oczywistym wyborem jest lot samolotem. Co ważniejsze, LOT oferuje bezpośrednie przeloty z Warszawy do Erywania. Innymi liniami lotniczymi – Aegean Airlines, Wizz Air – możne dostać się do stolicy Armenii z jedną przesiadką po drodze. 

Niestety w ostatnim czasie ceny lotów wzrosły. Wprawdzie dalej można się znaleźć bilety last minute w niższej cenie, jednak w przypadku zaplanowanej podróży powinniśmy przygotować się na spory wydatek związany z przelotem.

UWAGA!

Do Armenii można wjechać tylko od strony Gruzji lub Iranu. Granice z Turcją i Azerbejdżanem są zamknięte dla turystów i kontrolowane przez wojsko!

Bezpieczny pobyt w Armenii

Czy Armenia to bezpieczny kraj? W zasadzie tak. Jednak należy pamiętać o kilku zagrożeniach, z którymi nie mamy do czynienia w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagraniczny Polski podaje, by:

 • unikać podróżowanie w niektóre regiony Armenii – Tawusz, Gegharkunik, Wajoc Dzor i Sjunik – w związku z trwającym konfliktem z Azerbejdżanem,
 • uważać na jadowite węże i skorpiony (szczególnie na żmiję lewantyńską),
 • pamiętać, że w Armenii nie ma górskiej służby ratowniczej, a w niektórych regionach gór nie działa sieć komórkowa,
 • w górach uważać na dzikie zwierzęta, w tym psy i niedźwiedzie,
 • wiedzieć, jak zachować się w czasie trzęsienia ziemi, ponieważ Armenia leży w jednej z najaktywniejszych stref sejsmicznych.

Ważne numery:

 • 101 – straż pożarna,
 • 102 – policja,
 • 103 – pogotowie ratunkowe,
 • 104 – pogotowie gazowe.

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii a bagaż podróżny

Podczas wyjazdu za granicę może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym z nich jest zgubienie bądź utrata bagażu. Aby chronić turystów, ubezpieczyciele oferują dodatkowe ubezpieczenie bagażu, które zapewnia świadczenia w razie:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

Z kolei w ramach assistance podróżnego turyści otrzymają świadczenie, gdy utkną na zagranicznym lotnisku z powodu opóźnienia lotu – owo opóźnienie musi być większe niż określona liczba godzin (np. 6 godzin). Warunki ochrony poszczególnych ubezpieczeń znajdziemy w OWU.

Dokumenty do Armenii – czy wiza jest potrzebna?

Aby przekroczyć granicę Armenii, trzeba posiadać paszport. Dodatkowo turyści z Polski mogą przebywać w tym kaukaskim kraju do ostatniego dnia ważności dokumentu. A co w takim razie z wizą?

Na wyjazd turystyczny obywatele Polski nie muszą posiadać wizy. Dopiero osoby, które przebywają w Armenii dłużej niż 180 dni w ciągu roku, mają obowiązek ich posiadania.

W Armenii nie działa EKUZ, więc koniecznie trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w razie choroby lub hospitalizacji. W przypadku tego kraju nabycie takiej polisy jest obowiązkowe!

Ubezpieczenie turystyczne do Armenii a utrata dokumentów i kart płatniczych

Assistance podróżne to przydatne ubezpieczenie oferowane w ramach ochrony turystów. Oferuje ono między innymi pomoc ubezpieczyciela w przypadku utraty (także kradzieży) następujących dokumentów:

 • paszport,
 • dokumenty ubezpieczenia,
 • bilety lotnicze, kolejowe, promowe czy autobusowe,
 • karty płatnicze.

W ramach świadczenia ubezpieczyciel poprzez swoje centrum pomocy udzieli niezbędnych informacji dotyczących postępowania po utracie dokumentów, a także wskaże, w jaki sposób można otrzymać ich zamienniki. Pomoże także w zablokowaniu konta bankowego w przypadku utraty karty płatniczej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Armenii

Czego nie wypada robić w Armenii?
Co warto zobaczyć w Armenii?
Czy wyjazd do Armenii jest bezpieczny?
Co warto zjeść w Armenii?
Co zabrać ze sobą do Armenii?
PODSUMOWANIE
 • Do Armenii można wjechać bez względu na status zaszczepienia (28.02.2024).
 • Najlepiej do Armenii jechać wiosną, wczesną jesienią lub latem, choć wtedy temperatury mogą być bardzo wysokie.
 • Najwygodniej można dotrzeć do Armenii samolotem.
 • Ubezpieczenie do Armenii na tygodniowy wyjazd można kupić już od kilkudziesięciu złotych.
 • Do ubezpieczenia turystycznego warto dobrać dodatki rozszerzające ochronę.
 • Armenia słynie z budowli sakralnych oraz majestatycznych górskich widoków.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/armenia/informacje-dla-podrozujacych
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Sewan_(jezioro)
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Erywa%C5%84

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!