Andaluzja – największe atrakcje gorącego południa Hiszpanii

Costa del Sol i Costa de la Luz, wspaniałe miasta z Sevillą i Grenadą na czele, a do tego góry Sierra Nevada oraz Cabo de Gata-Nijar to tylko kilka atrakcji turystycznych. Dodajmy do tego flamenco, wspaniałą kuchnię i winnice w regionie Jerez de la Frontera, a Andaluzja stanie się głównym celem podróży podczas kolejnego urlopu. Z pewnością warto ją odwiedzić!

sewilla

Andaluzja – gdzie leży?

Hiszpania podzielona jest na 17 wspólnot autonomicznych. Andaluzja jest najludniejszą z nich z populacją liczącą niecałe 8,5 miliona mieszkańców. To także druga pod względem powierzchni, zaraz za Kastylią i León, wspólnota autonomiczna o powierzchni 87 268 km² – to mniej więcej tyle, ile zajmują łącznie województwa mazowieckie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Andaluzja leży na samym południu Hiszpanii. Od południa oblewają ją wody Atlantyku i Morza Śródziemnego, od zachodu graniczy z Portugalią, od północy z Estremadurą i Kastylią-La Manchą, a od wschodu z Murcją. Od Afryki oddziela ją Cieśnina Gibraltarska o szerokości 14 km.

grafika

Źródło: google.com.

Podróż do Andaluzji – jak dotrzeć na miejsce?

Sewillę, czyli stolicę Andaluzji, dzieli 2 656 km od Warszawy. Wydaje się więc oczywistym, że najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do tej części Hiszpanii jest lot samolotem. W tej kwestii nie powinno być problemem, ponieważ Andaluzja to popularny kierunek turystyczny – z polskich miast samoloty bezpośrednio latają do Malagi i Sewilli.

Natomiast podróż samochodem do Andaluzji nie ma żadnego sensu ze względu na odległość. Trasa z Warszawy przez Niemcy, Belgię, Francję i dużą część Hiszpanii liczy ponad 3 300 km, a jej pokonanie zajmie około 32 godzin. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest lot samolotem, a potem wynajęcie samochodu na czas zwiedzania tego ciekawego i pełnego atrakcji regionu Hiszpanii:

grafika

Źródło: https://www.google.pl/maps.

Miasta i zabytki Andaluzji – jest co zwiedzać!

Andaluzja jest najludniejszą wspólnotą autonomiczną w Hiszpanii, w której leży wiele znanych na całym świecie miast. Przyjrzyjmy się tym, które oferują turystom najwięcej atrakcji i są najczęściej wymieniane jako miasta warte odwiedzenia.

Sewilla – stolica Andaluzji

To jednocześnie stolica i centrum kulturalne tej części Hiszpanii. W tym mieście nie można się nudzić. Znajdziemy tutaj mnóstwo miejsc i okazji do zabawy, w końcu to także stolica flamenco. Sewilla słynie z wielu zabytków, wśród nich z pewnością warto zobaczyć:

 • Alkazar (Real Alcázar de Sevilla) – dawny pałac królewski, który był świadkiem wielu wydarzeń historycznych związanych z ekspedycjami zamorskimi Krzysztofa Kolumba i Ferdynanda Magellana, obiekt od 1987 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO;
 • Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) – największa gotycka katedra na świecie, która powstała w miejscu meczetu, a obecna dzwonnica była kiedyś minaretem, wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO;
 • Główne Archiwum Indii – trzeci budynek w Sewilli wpisany w 1987 roku na listę UNESCO, w którym mieści się archiwum z dokumentami z czasów hiszpańskich kolonii, w tym rękopisy Krzysztofa Kolumba czy Francisco Pizarro;
 • Złota Wieża (Torre del Oro) – wybudowana z XIII wieku wieża wchodziła w skład systemu obronnego Maurów, a obecnie znajduje się w niej Museo Maritimo, które prezentuje zabytki i mapy morskie;
 • Plac Hiszpański (Plaza de España) – monumentalny plac z kanałami otoczony półkolistym budynkiem powstał w latach 20. XX wieku; 
 • Dzielnica Santa Cruz (Barrio de Santa Cruz) – tutaj leży część wymienionych wcześniej zabytków, a także Juderia, czyli dawna dzielnica żydowska, które słynie z wąskich uliczek, malutkich placyków, lokalnych knajpek i tawern, a także małych pracowni rzemieślniczych.

Oczywiście to tylko kilka najsłynniejszych miejsc w Sewilli. Miasto to ma do zaoferowania o wiele więcej. Wystarczy wspomnieć, że to w nim dzieje się akcja ponad 150 oper, w tym słynnego Cyrulika sewilskiego autorstwa Rossiniego, Wesele Figara Mozarta czy Carmen Bizeta. Sewillę warto odwiedzić podczas obchodów Wielkiego Tygodnia (Pasos).

alkazar

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alkazar_Kr%C3%B3lewski.

Grenada – flamenco w dzielnicy jaskiń

Hiszpańskie przysłowie mówi, że ten, kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział. W końcu to w tym mieście możemy odwiedzić słynną Alhambrę, czyli kompleks pałacowo-obronny zbudowany w XIII wieku przez Nasrydów, w którego skład wchodzi Alcazaba (zamek), Mexuar, Dziedziniec Mirtów, Dziedziniec Lwów oraz największy obiekt, czyli Pałac Karola V.

W Grenadzie wznosi się także słynna katedra (Catedral de Santa María de la Encarnación)Albaicín, czyli dzielnica mauretańska z wąskimi uliczkami, oraz dzielnica Sacromonte położona we wschodniej części miasta, w której znajdują się Cuevas de Sacromonte (Jaskinie Sacromonte). To miejsce narodzin folkloru hiszpańskiego, gdzie zobaczymy liczne występy flamenco – must have wizyty w Grenadzie!

alhambra

Kordoba – zabytki z czasów muzułmańskich

Miasto zostało zajęte przez chrześcijan w 1236 roku. Do dzisiaj zachowały się zabytki wybudowane pod panowaniem muzułmańskim. W Kordobie z pewnością warto zobaczyć Mezquitę, obecnie katedrę, a kiedyś meczet, która słynie z 850 kolumn połączonych łukami.

W Kordobie wrażenie robią także fortyfikacje (Alkazar), które powstały za panowania Umajjadów czy Puente Romano, czyli most nad rzeką Gwadalkiwir pamiętający czasy starożytnych rzymian. 

kordoba

Źródło: https://pxhere.com/pl/photo/571282.

Malaga – wspaniałe plaże i zabytki

Położona nad Morzem Śródziemnym Malaga jest stolicą wybrzeża Costa del Sol. W samym mieście jest 16 plaż, więc jest to raj dla miłośników wypoczynku i zabawy. W Maladze zobaczymy także wiele zabytków związanych z jej burzliwą historią.

W Maladze warto zobaczyć ruiny Alcazaba, czyli twierdzy rzymskiej, rozbudowywanej przez Maurów, obok której znajdują się ruiny teatru rzymskiego. Warto odwiedzić także tamtejszą katedrę (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación) czy zamek Gibralfaro. Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do muzeum poświęconemu życiu i twórczości Pabla Picassa

Ronda – miasto nad wąwozem El Tajo

Jeśli ktoś nie słyszał o tym mieście, to na pewno kojarzy zdjęcia z Rondy, które przedstawia charakterystyczny monumentalny most Puente Nuevo. Budowla powstała pod koniec XVIII wieku ma 98 metrów wysokości i 66 metrów długości. Z Nowym Mostem wiąże się także tragiczna historia opisana y w Komu bije dzwon Ernesta Hemingwaya – to z niego zrzucono w czasie wojny domowej w Hiszpanii około 5 tys. osób.

Ronda zachwyca także innymi zabytkami, w tym wiszącymi domami (casas colgadas), Plaza de Toros (jedna z najstarszych aren walk byków), arabskimi łaźniami czy pałacem Mandragon (Palacio de Mondragón).  

ronda

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ronda,_Spain.jpg.

Inne znane miasta – Kadyks, Almeria czy Jerez de la Frontera

Kadyks został założony około 1100 roku p.n.e. jako Gadir przez Fenicjan. Obecnie słynie ze wspaniałych plaż, karnawału oraz zabytków. Ponieważ miasto zostało zniszczone w 1596 roku przez oddziały angielskie, wiele jego starożytnych i średniowiecznych zabytków nie przetrwało. W mieście warto odwiedzić katedrę czy Torre Tavira – wieża z camera obscura.

W Almerii możemy zobaczyć jedną z najstarszych mauretańskich twierdz czy słynną katedrę, która spełniała także funkcje obronne. Z kolei Jerez de la Frontera słynie również z zabytków mauretańskich – alkazar, ogrody, meczet – oraz współcześniejszej katedry. W mieście działa Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, więc można zobaczyć pokazy koni andaluzyjskich. W okolicach miasta są wspaniałe winnice – to miejsce, które słynie z sherry. 

miasta andaluzji

Przyroda w Andaluzji – góry, plaże i wiele więcej!

Gdy nasycimy się historią oraz zabytkami, to możemy zabrać się za odkrywanie naturalnej strony Andaluzji. Ta część Hiszpanii oferuje tak wiele przyrodniczych atrakcji, że przedstawimy je w postaci listy, z krótkimi opisami, by zawrzeć ich jak najwięcej.

 • Park Narodowy Sierra Nevada – górski park narodowy, na którego terenie leży ponad 15 gór powyżej 3 000 metrów, a wśród nich jest Mulhacén o wysokości 3 479 m n.p.m, który jest najwyższym szczytem półwyspu Iberyjskiego. W parku wyznaczono 25 szlaków turystycznych i wiele tras rowerowych.
 • Park Narodowy Doñana – położony w południowo-zachodniej części Andaluzji park został wpisany w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar chroniony słynie z bogate flory i fauny, w tym z mokradeł, które są domem flamingów.
 • Cabo de Gata-Nijar – park przyrody położony w Almerii, który jest największym chronionym obszarem wybrzeża w Andaluzji. Znajduje się on na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Może podziwiać tam wysokie na 100 metrów klify, wąwozy, małe zatoczki i piaszczyste plaże, a także skaliste wysepki oraz rafy koralowe.
 • Szlak Caminito del Rey – w prowincji Malaga znajduje się wąwóz Desfiladero de los Gaitanes, przez który prowadzi szlak pieszy dawniej uważany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. Obecnie stał się dużo bezpieczniejszy, więc z pewnością warto go przejść, by zapewnić sobie niezapomniane widoki. Dodatkowo w tym rejonie znajduje się wiele dróg wspinaczkowych.
 • Sierra de Grazalema – największe pasmo górskie w prowincji Kadyks, którego najwyższym szczytem jest El Torreon o wysokości 1 654 m n.p.m. Na obszarze utworzony park narodowy. To miejsce słynące ze zjawisk krasowych, więc powstało tam wiele jaskiń, w tym słynny system jaskiniowy Hindidero-Gato
 • Desierto de Tabernas – pustynia w prowincji Almeria, która bywa nazywana jedyną pustynią w Europie. Ten obszar chroniony obejmuje powierzchnię 280 km². Surowy krajobraz i unikatowe formacje skalne stały się tłem wielu kultowych filmów, w tym westernów Sergia Leone z Clintem Eastwoodem oraz takich tytułów jak Lawrence z Arabii czy Indiany Jones i ostatnia krucjata.
 • Laguna Fuente de Piedra – podmokły teren w prowincji Malaga, który słynie z największej kolonii flaminga większego na półwyspie Iberyjskim. Niestety w 2023 roku z powodu suszy laguna wyschła i stała się solniskiem (wody jej są słone), co zmusiło ptaki do szybszego opuszczenia tego terenu. Jak będzie w tym roku?
 • Los Alcornocales – ten park przyrody położony w prowincji Kadyks i Malaga słynie z lasów dębowych, które uważane są za jedne z największych w Europie. To miejsce idealne do pieszych wędrówek oraz obcowania z naturą.

Andaluzja zajmuje duży obszar, więc na jej terenie jest o wiele więcej rezerwatów przyrody i miejsc, które warto zobaczyć ze względu na piękno przyrody oraz wspaniałe krajobrazy.

Atrakcje Andaluzji – co można robić?

Trudno wyobrazić sobie turystę, który mógłby nudzić się w Andaluzji. Jeśli ktoś taki jest, to można przypuszczać, że żadne miejsce na świecie go nie zadowoli! Oprócz podziwiania zabytków i podróży w przeszłość w tej części Hiszpanii można robić wiele innych rzeczy. Wśród nich są:

 • wypoczynek na plażach – Andaluzja słynie ze wspaniałych plaż, wśród których są Costa del Sol i Costa de la Luz, to tam leżą znane kurorty: Marbella, Torremolinos czy Nerja; 
 • trekking/piesze wędrówki – liczne parki narodowe, góry i wzgórza to wymarzone tereny dla aktywnych turystów, to w Andaluzji leżą góry Sierra Nevada, Sierra de Grazelama czy Las Alpujarras;
 • degustacja wina i sherry – odwiedziny winnic to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie któregoś dnia w Andaluzji, szczególnie w regionie Jerez de la Frontera, z którego pochodzi także trunek sherry;
 • flamenco – taniec ten to część kultury Andaluzji, więc możemy tam wziąć udział w wielu pokazach flamenco w tradycyjnych tablaos, odważyć się na lekcję tańca czy kupić wachlarz hiszpański oraz ręcznie haftowany szal, które są elementem stroju tancerek;
 • smaki Andaluzji – będąc na miejscu, koniecznie trzeba skosztować tamtejszej kuchni, a więc tapas, paelli, gazpacho, salmorejo czu pescaito frito (smażona ryba)
 • festyny i fiesty – udział w zabawie czy uroczystościach przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza karnawał i Wielki Tydzień, gdy odbywają się barwne procesje;
 •  sporty wodne – Costa del Sol i Costa de la Luz to świetne miejsca do uprawiania surfingu, kitesurfingu, żeglarstwa i nurkowania.

Oczywiście to tylko przykładowe zajęcia, którym można poddać się w Andaluzji. Miłośnicy rowerów bez problemu znajdą tam piękne trasy dla siebie. Z kolei pasjonaci obserwowania ptaków powinni udać się do andaluzyjskich parku przyrody Doñana czy na lagunę Fuente de Piedra. 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Andaluzji – ile kosztuje?

Hiszpania jest częścią Unii Europejskiej, więc na wyjazd do Andaluzji warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To podstawowy dokument potrzebny w przypadku nieplanowanego leczenia, które pozwoli na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na zasadach takich samych jak mieszkańcy Hiszpanii. 

Oprócz EKUZ na wyjazd do Andaluzji przyda się również ubezpieczenie turystyczne. W skład pakietu w zależności od wybranego wariantu może wejść:

Gdy podczas wyjazdu planujemy nurkować czy uprawiać sporty wysokiego ryzyka (ekstremalne), to powinniśmy wykupić odpowiednie rozszerzenie. Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie turystyczne do Andaluzji zapłaci 28-letni turysta, który zamierza spędzić na południu Hiszpanii 7 dni.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Andaluzji
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 87 216 zł
NNW – 15 000 zł
25,62 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł30,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
32,69 zł
WienerKoszty leczenia – 174 432 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 109 020
36,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
50,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [17.06.2024].

W zestawieniu znalazły się najtańsze oferty ubezpieczeń turystycznych od poszczególnych ubezpieczycieli. Oczywiście możemy zdecydować się również na pakiet z większą liczbą ochron i z większymi sumami ubezpieczeń, które będą niewiele droższe, a zapewnią o wiele większe wsparcie w razie wypadku lub choroby.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Andaluzję

Z czego słynie Andaluzja?
Jakie miasta zwiedzić w Andaluzji?
Kiedy najlepiej jechać do Andaluzji?
PODSUMOWANIE
 • Andaluzja leży w południowej Hiszpanii.
 • Najłatwiej dostać się do Andaluzji samolotem.
 • W Andaluzji znajduje się wiele historycznych miast: Sewilla, Grenada, Malaga, Ronda czy Kadyks.
 • Andaluzja ma zróżnicowane ukształtowanie terenu. W górach Sierra Nevada leży Mulhacén najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii.
 • W Andaluzji można zwiedzać miasta, wypoczywać na słonecznych wybrzeżach czy uprawiać trekking.
 • Na wyjazd do Andaluzji warto się ubezpieczyć.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!