Batumi – TOP 10 atrakcji. Co musisz zobaczyć?

Gruzja od pewnego czasu cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów z Polski. My wybieramy się dzisiaj do drugiego największego miasta tego położonego na pograniczu Azji i Europy państwa, czyli Batumi. Co ma do zaoferowania przyjezdnym miejsce nazywane Perłą Morza Czarnego i Dubajem Europy?

batumi

Batumi – podstawowe informacje

Batumi to drugie (po Tbilisi) największe miasto Gruzji i stolica autonomicznej republiki Adżarii. Jest ono położone w południowo-zachodniej części kraju na wybrzeżu Morza Czarnego niedaleko granicy z Turcją. Oprócz wielu współczesnych atrakcji, które czynią z niego znany ośrodek wypoczynkowy, Batumi może się poszczycić również bogatą, liczącą ponad tysiąc lat historią.

CZY WIESZ, ŻE …

Batumi powstało w miejscu dawnego fortu rzymskiego Batys, a obecną nazwę nosi od XI wieku. Na przestrzeni lat miasto znajdowało się pod różnymi wpływami, głównie rosyjskimi lub tureckimi, a od 1991 roku jest stolicą Adżarskiej Republiki Autonomicznej będącej częścią Gruzji.

Gwałtowny rozwój Batumi nastąpił od połowy XIX wieku za sprawą połączenia miasta ropociągiem z Baku. Przemysł zresztą do dziś odgrywa istotną rolę miejskiej gospodarce, ustępując jednak turystyce, której sprzyja zarówno nadmorskie położenie, jak i łagodny, zwrotnikowy klimat.

Pogoda w Batumi

Sezon turystyczny w Batumi trwa od maja do końca października, jednak najcieplej jest tam od czerwca do sierpnia, gdy średnie temperatury w dzień wyraźnie przekraczają 20°C. Tak duże upały nie panują już we wrześniu i październiku, a że woda w morzu wciąż jest jeszcze ciepła, to warto rozważyć ten okres na wyjazd. Klimat wpływa również korzystnie na miejscową roślinność, która bujnie rozwija się w samym mieście, okolicznych lasach i parkach narodowych, sprawiając, że Batumi to kierunek nie tylko dla turystów lubiących wypoczynek na plaży.

CIEKAWOSTKA

Niektórzy mogą kojarzyć nazwę Batumi z piosenki o takim właśnie tytule zespołu Filipinki, które w latach 60. śpiewały o “herbacianych polach Batumi”. Tych co prawda w gruzińskim mieście już prawie nie ma, ale nie brakuje tam innych atrakcji.

Jak zwiedzać Batumi?

Zanim zaczniemy poznawanie atrakcji, jakie oferuje Batumi, musimy się tam dostać. Z Polski do Gruzji najłatwiej dolecieć tanimi liniami na lotnisko w Kutaisi, a stamtąd zorganizować transport do Batumi (ok. 2 godziny drogi). Nie będzie z tym problemu, bo stale kursują stamtąd marszrutki i vany, można także z wyprzedzeniem zarezerwować na stronie przewoźnika przejazd autobusem, którego rozkład jazdy jest zsynchronizowany z przylotami. Alternatywą jest wynajęcie samochodu.

A co z poruszaniem się w obrębie samego Batumi? Jeśli chodzi o dystanse między poszczególnymi atrakcjami, to nie są one duże i spokojnie da się je pokonać na piechotę. Większe odległości można natomiast przebyć za pomocą autobusów miejskich. Z tych najłatwiej korzystać, nabywając w stojących na ulicach automatach plastikową kartę (2 lari = 3 zł), którą należy doładować wybraną kwotą, a następnie przyłożyć do czytnika w autobusie, który pobierze z niej równowartość jednego biletu (0,3 lari = 50 gr).

CZY WIESZ, ŻE …

W ramach pojedynczego biletu można poruszać się dowolnymi autobusami przez 90 minut.

Batumi – TOP 10 atrakcji do zobaczenia

Wiemy już, jak się dostać i poruszać po Batumi, a także co nieco o samym mieście. Pora przyjrzeć się bliżej jego najciekawszym punktom. Wybraliśmy 10 atrakcji Batumi, które koniecznie trzeba tam zobaczyć.

co warto zwiedzić w batumi

Bulwar nadmorski

Jak Batumi to morze, a jak morze to bulwar. Ten w gruzińskim mieście biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i rozciąga się na ok. 7 km. Jest wysadzany palmami, a na całej długości znajdują się liczne bary, kawiarnie i restauracje serwujące lokalne przysmaki. Do tego są place zabaw, parki, rzeźby, fontanny (w tym słynne tańczące fontanny, które co wieczór dają przedstawienie), ławki i oczywiście plaża. Spacer bulwarem to czysta przyjemność, a po zachodzie słońca dochodzą jeszcze do tego bardzo malownicze widoki.

UWAGA!

Plaża w Batumi jest długa, szeroka i kamienista. Bez gumowych butów się nie obejdzie!

Park Cudów

Spacerując bulwarem, trafimy do Parku Cudów, czyli nowoczesnej dzielnicy pełnej nietypowych budowli. To tu znajdziemy liczne efektowne rzeźby, Wieżę Alfabetu, latarnię morską czy diabelskie koło.

Ali i Nino

Jedna z nowoczesnych rzeźb, które można znaleźć przy bulwarze, przedstawiająca Aliego i Nino, czyli ruchome postaci kobiety i mężczyzny, które przybliżają się w geście pocałunku, żeby po chwili oddalić się od siebie. Instalacja autorstwa gruzińskiej artystki Tamary Kvesitadze symbolizuje miłość, zrozumienie i pokój między narodami.

CIEKAWOSTKA

Rzeźba została zainspirowana powieścią “Ali i Nino” azerskiego pisarza Kurbana Saida. Opowiada ona o losach azerskiego muzułmanina Aliego i chrześcijańskiej gruzińskiej księżniczki Nino, których połączyło uczucie mimo dzielących ich przeciwności.

Wieża Alfabetu

Stalowa konstrukcja, która stanowi wyraz miłości Gruzinów do ich własnego, niepodobnego do żadnego innego alfabetu. 130-metrowa wieża projektu hiszpańskiego architekta Alberto Domingo Cabo prezentuje 33 litery gruzińskiego alfabetu osadzone na ażurowej wieży przypominającej spiralę DNA. Na jej szczycie, na który można wyjechać windą, znajduje się restauracja.

Wieża Czaczy

Stojąca przy promenadzie 25-metrowa wieża, którą otaczają cztery mniejsze kolumny. Swego czasu była to chyba najbardziej popularna atrakcja w Batumi, a to za sprawą znajdujących się przy niej kraników, z których o określonej porze lała się czacza – gruziński bimber z winogron. Niestety, dziś wieża nie pełni już tej funkcji.

CZY WIESZ, ŻE …

Inne specyficzne budowle w Batumi to m.in. najwyższy w Gruzji, 35-piętrowy i 200-metrowy wieżowiec Uniwersytetu Technologicznego (budowany w tym celu, ale ostatecznie mieszczący hotel), u którego szczytu mieści się wbudowany w ścianę diabelski młyn z ośmioma gondolami, czy futurystyczny, zbudowany ze szkła i stali lokal… sieci McDonald’s.

Park 6 Maja

Założony w 1881 roku jeden z najstarszych gruzińskich parków, który idealnie nada się na odpoczynek w trakcie lub po całym dniu intensywnego zwiedzania. Na terenie parku znajdują się liczne ścieżki piesze i rowerowe, ławeczki i atrakcje dla dzieci, a także delfinarium. Pośrodku jest natomiast malownicze jezioro Nuri – można wynająć łódkę i po nim popływać.

Kolejka linowa Argo

Batumi można podziwiać także z góry dzięki kolejce linowej łączącej centrum miasta ze wzgórzem Anuria (256 m n.p.m.). Podczas ok. 10-minutowej trasy kolejka przebywa ponad 2,5 km, a na końcu na turystów czeka platforma widokowa, skąd rozpościera się piękna panorama Batumi. Bilet kosztuje 30 lari (ok. 45 zł).

CZY WIESZ, ŻE …

W Batumi znajdziemy także polski ślad w postaci ulicy im. Lecha i Marii Kaczyńskich, która znajduje się w zachodniej części miasta i prowadzi na lokalne lotnisko.

Plac Piazza

Przenosimy się do Starego Miasta w Batumi, którego jednym z głównych punktów jest położony w pobliżu ratusza Plac Piazza. Rozciągający się na 5700 m2 teren jest ozdobiony budynkami z licznymi mozaikami i witrażami, które mają upodobnić go do weneckiego Placu św. Marka.

Plac Europejski

Kolejny z ważnych punktów Starego Miasta, otoczony piękną architekturą, nowoczesnymi fasadami i głównymi ulicami. Znajduje się na nim pozłacany pomnik Medei, zegar astronomiczny (wzorowany na praskim), fontanna, a także liczne kawiarnie i restauracje.

CIEKAWOSTKA

Skąd w Batumi pomnik Medei? Chodzi o mit o Jazonie i Argonautach. Medea była córką króla Kolchidy (historyczna kraina obecnie leżąca na terenie Gruzji), która zakochała się w Jazonie i pomogła mu w zdobyciu złotego runa. Pomnik w Batumi przedstawia ją właśnie ze złotym runem w dłoni.

Ogród botaniczny

Położony ok. 8 km na północ od centrum Batumi w miejscu zwanym Zielonym Przylądkiem ogród botaniczny to jedna z największych atrakcji Adżarii. Założony ponad sto lat temu przez rosyjskiego botanika Andrieja Krasnowa, mieści się przy urwistym brzegu morza, którego wzgórza porastają tysiące gatunków egzotycznych roślin z całego świata. Liczący 108 ha powierzchni ogród jest podzielony na dziewięć stref (m.in. Zakaukazia, Ameryki Północnej, Australii, basenu Morza Śródziemnego), każdą z charakterystyczną dla danego regionu florą. Bilet wstępu kosztuje 20 lari (ok. 30 zł).

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji już poniżej 5 zł za dzień ochrony!

Chociaż ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, nie powinniśmy się wybierać w żadną zagraniczną podróż bez niego. Gruzji dotyczy to w szczególności, ponieważ należy pamiętać, że kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie, nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Oznacza to, że wszelkie koszty ewentualnego leczenia na miejscu będziemy musieli pokryć w stu procentach samodzielnie.

Te natomiast mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli będą się wiązać np. z kosztownymi zabiegami czy transportem medycznym do kraju. Wybierając polisę, trzeba więc zwrócić uwagę na to, żeby suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie była zbyt niska, bo wówczas ubezpieczyciel nie pokryje wszystkich wydatków. Rekomendowana przez polski MSZ suma to minimum 30 000 euro.

Sprawdźmy, ile kosztuje tego typu ubezpieczenie, obliczając jego cenę za pomocą kalkulatora ubezpieczeń podróżnych Mubi. W wyliczeniu uwzględniliśmy oferty zawierające ubezpieczenie KL co najmniej na rekomendowaną kwotę, a także opcje dodatkowe, jak m.in. ubezpieczenie NNW podróżne, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Naszym przykładowym turystą został 28-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wybiera się na tydzień do Gruzji w celu wypoczynku i zwiedzania, planując w tym czasie odwiedzić także Batumi.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena polisy
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
WienerKL: 170 596 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 622 zł
35 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
48 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
67 zł
SIGNAL IDUNAKL: 170 664 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 127 998 zł,
Bagaż: 1000 zł
70 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (12.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje Batumi

Jak dostać się do Batumi?
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Batumi?
Co zwiedzić w Batumi w jeden dzień?
Co można robić w Batumi?
PODSUMOWANIE
  • Batumi to położone nad Morzem Czarnym miasto w południowo-zachodniej części Gruzji.
  • W Batumi można spędzić czas odpoczywając na plaży lub poznając liczne atrakcje miasta.
  • Wiele ciekawych miejsc i zabytków w Batumi mieści się przy bulwarze nadmorskim, m.in. rzeźba Ali i Nino, Wieża Alfabetu czy Wieża Czaczy.
  • W Batumi warto przejść się także ulicami i placami Starego Miasta oraz przejechać kolejką linową na wzgórze Anuria, z którego jest piękny widok na miasto.
  • Jedną z największych atrakcji Batumi i regionu Adżarii jest położony na obrzeżach miasta ogród botaniczny.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!