Drezno – co zobaczyć? 11 atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

Dawna stolica Saksonii niesie za sobą ogromną historię. Wiele drezdeńskich zabytków zostało zniszczonych przez bombardowania, które miały miejsce za czasów II wojny światowej. Przeszłość niektórych atrakcji turystycznych jest związana również z Polską. Co ciekawego zobaczysz w Dreźnie?

drezno

Drezno – atrakcje

Nieduża odległość między Polską a Dreznem sprawia, że jest to idealny kierunek na weekendową wycieczkę. Drezno bogate jest w liczne zabytki, muzea i restauracje, a to wszystko w otoczeniu pięknej rzeki Łaby i licznych mostów. To zdecydowanie miejsce kultury, które pomimo zniszczeń dokonanych podczas II wojny światowej, wciąż zachwyca.

Historia tego miasta jest bardzo bogata. Według archeologów zasiedlenie terenu, na którym powstało Drezno, nastąpiło już w epoce kamienia. Ponadto obszar ten to dawna rezydencja królów Polski. Było to kiedyś królewsko-polskie miasto rezydencjonalne, więc powinien je zobaczyć każdy Polak.

Co to jest Pałac Zwinger?

Dworska rezydencja z murami obronnymi. Charakterystyczny element miasta, który powstał w okresie barokowym. Składa się z sześciu pawilonów, które połączone są galeriami. W skład kompleksu wchodzi Wieża Koronna, Pawilony, Łaźnia Nimf i Galeria Sempera. Pałac był dla saksońskich władców miejscem reprezentacyjnym. Odbywały się tam bale i przyjęcia. W budynku znajdowała się galeria obrazów i sztuki, biblioteka, kolekcja porcelany, zbroi i broni, muzeum zoologiczne oraz salon matematyczno-fizyczny. Podczas II wojny światowej budowla została prawie całkowicie zniszczona. Udało się ją odbudować dzięki fotografiom i zachowanym planom.

Co łączy Polaków z Rezydencją Wettynów?

Zamek książąt Saksonii. Z tym miejscem wiąże się także historia Polski – Wettynowie byli królami Rzeczypospolitej. Miało to miejsce w latach 1697-1763, kiedy na tronie zasiadał August II Mocny i August III Sas. Rezydencja jest przykładem sztuki renesansowej i barokowej. Znajduje się na Starym Mieście w Dreźnie. Kompleks posiada kolekcję broni, dzieła sztuki oraz zbroje królów i książąt. Można zobaczyć w nim tzw. Halę Gigantów, Komnatę Turecką, Gabinet Numizmatyczny, Gabinet Rycin, Wieżę Hausmannsturm z punktem widokowym oraz historyczne i nowe Zielone Sklepienie. Podczas II wojny światowej zamek został zbombardowany i spalony. Jego odbudowa trwa do dziś.

Co znajduje się w Galerii Obrazów Starych Mistrzów?

Miejsce światowej sławy, które powstało w 1855 roku. Galeria posiada kolekcję dzieł najwyższej klasy. Należy do nich np. Madonna Sykstyńska wykonana przez Rafaela. Znajdują się tu dzieła malarzy włoskich, holenderskich, flamandzkich, staroniemieckich, staroniderlandzkich, hiszpańskich czy francuskich. Między innymi autorstwa Giorgione, Tycjana, Corregio, Mantegny, Parmigianino, Botticeliego, Rembrandta, Eyck czy Holbein. Zbiory zwiedzający mogą podziwiać w gmachu Sempera.

Jak odbudowano Kościół Marii Panny po 50 latach?

Kościół w stylu barokowym wykonany z piaskowca. Budynek pochodzi z XI wieku. W XVIII wieku, ze względu na rosnącą liczbę ludności, zapadła decyzja, dotycząca wybudowania większej budowli. Przetrwała ona II wojnę światową, jednak w wyniku wcześniejszego pożaru i bombardowań, uległa zawaleniu. W 1993 roku rozpoczęła się jej odbudowa, do której ponownie wykorzystano pozostały gruz i oryginalne kamienie. Na szczycie kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać rzekę Łabę i panoramę Drezna.

Jaka jest historia Tarasów Brühla?

Promenada nad rzeką Łabą. Nazwa Tarasy Brühla pochodzi od Henryka Brühla, który, jako minister Królestwa Saksonii, miał tu swój pałac. Otrzymał go w prezencie od Augusta III za zwiększenie wpływów do saksońskiego budżetu. W XIX wieku miejsce to było udostępnione mieszkańcom do spacerów. Podczas II wojny światowej uległo zniszczeniu, ale jego odbudowa nie pozwoliła na powrót do pierwotnego stanu. Nieopodal Tarasów Brühla znajduje się Sąd Najwyższy Saksonii, Akademia Sztuk Pięknych czy Albertinum.

Czym wyróżnia się Park Großer Garten?

Ogród, którego centralnym punktem jest pałac w stylu barokowym. Stanowi on najstarszą tego rodzaju budowlę w Dreźnie. Z zewnątrz oraz wewnątrz ozdobiony jest rzeźbami i reliefami. W parku znajduje się staw i sztuka zachowana w naturze – rabaty oraz aranżacje kwiatowe. Można tam także podziwiać ozdobne wazony i rzeźby. Po II wojnie światowej ze 150 okazów uchowały się 22. W ogrodzie i w pałacu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, przedstawienia teatralne i koncerty.

Jaka ciekawostka kryje się za zamkiem i parkiem Pillnitz?

Kompleks reprezentujący architekturą barokową i styl chinoiserie. Znajduje się tu palmiarnia z roślinami pochodzącymi z Afryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii, a także oranżeria i szklarnia, która chroni 250-letnią kamelię podczas zimowego sezonu. Ciekawostką jest to, że do tej pory nikt nie wie, jak ta roślina tu dotarła i w jaki sposób przetrwała tyle lat. Oprócz tego można zobaczyć Ogród Chiński, Angielski i Holenderski. Latem miejsce to działa, jako Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Muzeum Zamkowe, w którego skład wchodzi kaplica, kuchnia dworska i sala kopułowa. Zimą odbywają się tutaj bożonarodzeniowe wycieczki. 

Co znajduje się w Katedrze Świętej Trójcy?

Katedra diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej, która powstała za czasów saskich. Reprezentuje okres barokowy. Jej wnętrze, w wyniku zniszczeń powstałych w czasach II wojny światowej, stało się proste i skromne. Znajduje się tu królewska krypta. Chowano w niej Sasów wraz z rodzinami i dziećmi, a także króla Polski – Augusta III Sasa z żoną Marią Józefą i serce Augusta II Mocnego, którego ciało spoczywa na krakowskim Wawelu.

Co przedstawia największy na świecie Orszak książęcy?

Obraz namalowany na miśnieńskich kafelkach fasady gmachu Langer Gang. Pochodzi z XIX-XX wieku. Powstał z okazji 800. rocznicy sprawowania władzy nad Saksonią przez dynastię Wettynów. Przedstawia władców panującego wówczas rodu, między innymi królów Polski – Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Jest największym na świecie ceramicznym obrazem ściennym. Mierzy 101,9 m długości, 10,5 m wysokości i zajmuje ponad 1000 m² powierzchni. 

Na czym polega burzliwa historia Opery Sempera?

Dokładnie Semper Opera House, czyli królewski teatr dworski. Budynek położony niedaleko Pałacu Zwingera i Rezydencji Wettynów. Powstał w 1841 roku i reprezentuje styl barokowy. Opera przedstawia spektakle tylko i wyłącznie w języku niemieckim. Ma za sobą dość burzliwą historię. Spłonęła w 1869 roku. Bardzo szybko zajęto się jej odbudową, która była jednak tymczasowa. W 1871 roku podjęto ponowną próbę przywrócenia budynku do poprzedniego stanu. W wyniku nalotu na Drezno w czasach II wojny światowej, został on ponownie zniszczony. W 1985 roku otwarto budynek, jednak w 2002 roku powódź rzeki Łaby wyrządziła spore szkody. Opera kilka miesięcy później wznowiła działalność.

Na czym polega oryginalność dzielnicy Neustadt?

Zabudowa tej części Drezna pochodzi z czasów szybkiego rozwoju gospodarczego, który miał miejsce w XIX i XX wieku. Panuje tu tak zwany styl grynderski. Nietypowa dzielnica jest lubiana w szczególności przez anarchistów czy hipsterów. Znajdują się tu różnego rodzaju puby, miejsca spotkań, alternatywne kluby i lewicowe organizacje. Warty odwiedzenia jest sklep mleczarski Pfunds Molkerei. Pochodzi on z XIX wieku i zdobiony jest neorenesansowymi wzorami. Ciekawość wzbudza także Kunsthofpassage, czyli dziedziniec z nietypowymi fasadami. Umieszczono na nich rury i trąby, które tworzą melodię podczas deszczu. Ciekawostką jest to, że w dzielnicy Neustadt nie obowiązuje cisza nocna. 

Czego nie wiesz o Dreźnie? Ciekawostki dla zwiedzających

Drezno to miasto o bardzo ciekawej historii. Wymienione w artykule atrakcje turystyczne to jedne z bardzo wielu miejsc, które warto odwiedzić. Poniższe ciekawostki i wskazówki z pewnością pomogą Ci lepiej poznać to miejsce.

  1. Drezno to miasto, które w aż 60% pokryte jest parkami, lasami i ogrodami. Największy i najpopularniejszy park to Großer Garten. Zajmuje on powierzchnię 147 hektarów.
  2. Bardzo popularne dla tego miasta są jarmarki, które także warto odwiedzić. Zaliczyć do nich można np. przedświątecznie Augustusmarkt czy Dresden Winter Lights Market.
  3. W latach 2004-2009 Drezno znajdowało się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało z niej skreślone, jako jedyne europejskie miasto, z powodu wzniesienia mostu Waldschlösschen. Według tej organizacji, konstrukcja zaburzyła uniwersalne wartości miasta. 
  4. W Dreźnie znajduje się jedyne w tym kraju polskie muzeum. Jest to Muzeum Kraszewskiego. Funkcjonuje w domu, w którym żył Józef Ignacy Kraszewski. Znajduje się przy ul. Nordstrasse 28.

Jak zadbać o ochronę podczas wyjazdu do Drezna?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Drezna, pamiętaj także o ubezpieczeniu na czas wyjazdu. Niemcy to kraj, w którym funkcjonuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz ją wyrobić bezpłatnie. Gwarantuje pomoc i pokrycie kosztów leczenia, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Obejmuje natomiast tylko placówki publiczne. Na podstawie EKUZ nie otrzymasz pomocy, kiedy potrzebny będzie transport medyczny do Polski. Warto zatem dokupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jego koszt to zaledwie kilka złotych dziennie. Dzięki temu zyskasz pomoc w placówkach prywatnych. Towarzystwo pokryje także koszty transportu powrotnego do kraju. Oprócz tego możesz objąć ochroną wiele innych ryzyk.

W poniższej tabeli zamieszczono kilka przykładowych propozycji polisy turystycznej. Pochodzą one od różnych towarzystw. Zakres obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC. Oferty dotyczą 5-dniowego wyjazdu do Niemiec. Celem podróży 29-letniej Mileny jest wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
Wiener koszty leczenia: 170 352 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 106 470 zł
25 zł
You Can Drivekoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
25 zł
mtu24.pl koszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
26 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
32 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł zł
OC: 50 000 zł
34 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
44,48 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Drezno – atrakcje

Kiedy odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy Augustusmarkt w Dreźnie?
Co łączy Drezno i Polskę?
Co warto zwiedzić w Dreźnie?
PODSUMOWANIE
  • Większość zabytkowych budynków Drezna zniszczono podczas II wojny światowej, kiedy miało miejsce bombardowanie miasta.
  • Na terenie Zamku i parku Pillnitz znajduje się kamelia – roślina, która jest chroniona przez tamtejszą szklarnię od ponad 250 lat. Jej oryginalność polega na tym, że do dziś nieznane jest źródło jej pochodzenia.
  • W Katedrze Świętej Trójcy spoczywa ciało Augusta III Sasa i serce Augusta II Mocnego. Obaj byli królami Polski.
  • Kościół Marii Panny przetrwał II wojnę światową. Wykonany z piaskowca budynek w wyniku licznych bombardowań i pożaru uległ jednak zawaleniu po kilku dniach.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!