Cypr – co warto zobaczyć? TOP 11 atrakcji turystycznych

Cypr cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Teren otoczony turkusowym morzem i górami oferuje więcej atrakcji, niż Ci się wydaje. Wyspa oprócz plażowania dostarcza również wiele form aktywnego spędzania wolnego czasu. Sprawdź, co możesz zwiedzić na Cyprze!

atrakcje na cyprze

Cypr – atrakcje

Cypr to niewielka, ale bardzo wyjątkowa wyspa, która ma za sobą bogatą i ciekawą historię. Jej położenie sprawia, że jest mieszanką kilku kuchni śródziemnomorskich, więc to idealny kierunek dla smakoszy. Cypr jest bogaty z jednej strony we wspaniałe plaże, a z drugiej strony w niepowtarzalne nadmorskie formacje skalne. Można tu korzystać nie tylko z licznych atrakcji wodnych, ale także ze spacerów po górach Troodos, gdzie warto zwiedzić również historyczne świątynie i malownicze wioski. Wszystko to w otoczeniu pięknej morskiej wody. Pogoda sprzyja tu przez cały rok. Nawet zimą jest tu spora liczba godzin słonecznych w ciągu dnia. Cypr to zatem idealny kierunek na podróż o każdej porze roku. W cieplejszych miesiącach zdecydowanie sprzyja plażowaniu i kąpielom w morzu, a w chłodniejszej porze roku zwiedzaniu oraz poznawaniu historii i kultury tego miejsca.

Czym jest Nikozja?

Nikozja to stolica i największe miasto Cypru. Jest nieco inne niż pozostałe. Jego oryginalność polega na tym, że jest wyraźnie podzielone. Północna część wyspy należy do Turków, a południowa do Greków. Pomiędzy nimi przebiega tak zwana Zielona Linia, czyli charakterystyczne mury, druty kolczaste i worki z piaskiem. Miejsce to nadzorowane jest przez ONZ. Pomimo tego turyści mogą zwiedzać całe miasto. Jedynie podczas przejścia pomiędzy częściami należy okazać paszport. 

atrakcje na cyprze

Nikozja uznawana jest za muzeum pod gołym niebem. Może pochwalić się przepięknym Starym Miastem, którego charakterystycznym elementem są wąskie uliczki. Dzięki temu panuje tam niespotykana, jak na turystyczne miejsce, cisza i spokój. Miasto posiada bardzo dużo muzeów, historycznych miejsc i wież obronnych. Warty uwagi jest także znajdujący się tam Meczet Selimiye i Cami Omeriye.

Co zobaczysz w Cape Greco?

Najdalej wysunięty na południowy-wschód fragment Cypru, czyli tak zwany cypel skalny. W 1993 roku Cape Greco uznano za park narodowy. Zajmuje on 385 hektarów. Do 1912 roku obszar ten pokrywał las jałowcowy. Niecałe siedem lat eksploatacji przez człowieka spowodowało, że cały teren został wyjałowiony. Obecnie powierzchnia jest surowa i pagórkowata. Mimo to wciąż zachwyca. Charakterystyczne dla tego miejsca są wapienne klify i jaskinie, którym uroku dodaje turkusowy odcień wody oraz punkty widokowe. Park porasta wiele gatunków roślin, z czego kilkanaście z nich występuje tylko na tym terenie. Znajduje się w nim wiele ścieżek pieszych i rowerowych. Warta odwiedzenia jest także kaplica Ayioi Anargyro oraz Łuk Wron, czyli Kamara Tou Koraka.

Co to jest słone jezioro Salt Lake w Larnace?

Charakterystyczne jezioro o powierzchni ponad 2 km². Łączy ze sobą cztery zbiorniki: Aliki, Orphani, Spiro i Soros. Obszar ten jest chroniony. Należy do Ramsar i Natura 2000. Latem znajdująca się w jeziorze woda wyparowuje, pozostawiając skorupę soli. Mimo że tafla zachęca do spacerowania, wchodzenie na wysuszoną skorupę jest zabronione. Zimą powierzchnia wraca do pierwotnego stanu i wypełnia się wodą, sprowadzając przy tym mnóstwo ptaków, m.in. flamingi. O tej porze miejsce to staje się jednym z głównych siedlisk ptactwa wodnego w Europie.

Czym zachwyci Cię Kourion?

Jedno z najważniejszych i najstarszych miejsc na Cyprze. Kourion to kompleks archeologiczny. Położony jest na wzgórzu i stanowi idealny nadmorski punkt widokowy. Odnalezione w nim budowle pochodzą z XIII i XII w. p.n.e. Znajdują się tam pozostałości po mieście Kurion oraz sanktuarium Apollina, które oddalone jest o 2 kilometry. Zobaczysz tam teatr rzymski, stadion, mozaiki dostępne w Domu Gladiatorów, Achillesa i Eustoliosa, a także ruiny pałacu biskupiego i bazyliki. 

Jaka jest historia Skały Afrodyty?

Bryła oraz okoliczne wybrzeże, które stanowią obszar chroniony, czyli tak zwany Petra tou Romiou National Forest Park. Popularny cel wycieczek turystów, którzy wyruszają na Cypr. Legenda głosi, że to tutaj zrodzona z piany morskiej grecka bogini Afrodyta wyszła na brzeg. Według tradycji trzykrotne opłynięcie skały zwiastuje nieśmiertelność, wieczną młodość, płodność, prawdziwą miłość i błogosławieństwo. Otoczone górami wody morskie stanowią przepiękną scenerię, którą można podziwiać z licznych punktów widokowych.

Czym wyróżnia się plaża miejska Nissi Beach?

Śnieżnobiała plaża, która znajduje się w otoczeniu wysp, gór i klifów morskich. Około 100 metrów od niej usytuowana jest mała wysepka, która przyciąga turystów, chcących nieco spokojniej spędzić czas. 

Nissi Beach podzielona jest na kilka części. Pierwsza przeznaczona jest na relaks i spotkania. Korzystają z niej turyści chcący spokojnie spędzić czas, zażywając kąpieli słonecznych. Centralna część poświęcona jest imprezom, wydarzeniom kulturowym, koncertom. To tutaj pojawiają się najlepsi europejscy DJ-e. Z ostatniej części korzystają osoby chcące aktywnie spędzić czas. Znajduje się tam boisko do siatkówki, piłki nożnej oraz alejki do spacerów.

Na czym polega odmienność gór Troodos?

Największe na wyspie pasmo górskie. Jego najwyższy szczyt to Olimpos, który sięga 1952 m n.p.m. Zupełne przeciwieństwo tego, z czym kojarzy się Cypr. Znajduje się tu dużo roślinności i zwierząt. W lecie panuje suchy i gorący klimat. Zima jest natomiast śnieżna i mroźna. Charakterystyczne dla tego miejsca są liczne kościoły i klasztory. Występujące tam wioski ukazują rzemiosło i rolnictwo tamtejszego regionu. Hodowla ryb, produkcja wina, uprawa czereśni i jabłek czy słynna na całym świecie stosowana w wiosce Lefkara technika haftu sprawiają, że miejsce to jest niezwykle klimatyczne i urokliwe.

Czym zaskakuje wąwóz Avakas Gorge?

Kanion skalny, który przez setki lat kształtowała płynąca tam rzeka Avakas. Jego długość wynosi około 3 kilometry. Wycieczka w tamtejszy region początkowo wygląda na zwykłą górską trasę. Nic bardziej mylnego! Im dalej w głąb wąwozu, tym ciekawsze widoki. Droga rozpoczyna się od ścieżki, która w późniejszym czasie prowadzi po śliskich kamieniach i głazach. Koniecznie zabierz wygodne buty!

Jak odkryć wodospad Millomeris?

Najwyższy wodospad na wyspie, który mierzy 15 metrów wysokości. Znajduje się w górach Troodos. Do tego miejsca prowadzi piesza trasa górska, która biegnie wzdłuż rzeki Krios Potamos. Sama okolica jest bardzo cicha i malownicza. Odnajdą się tam szczególnie miłośnicy roślin – wiele z nich opisano na trasie w kilku językach. Wodospad wpada do jeziora, w którym można zażyć kąpieli. Temperatura wody wynosi natomiast zazwyczaj mniej niż 10 stopni Celsjusza. 

Jaka jest tradycja wioski Lania?

Mała wieś pełna tradycji, która znajduje się w górach Troodos. Dawniej głównym zajęciem mieszkańców wioski Lania była uprawa winorośli, produkcja wina, spirytusu i słodyczy z winogrona. Aktualnie region ten zamieszkuje tylko kilku producentów. Miejsce to mimo wszystko wciąż zachwyca swoją naturalnością i klimatem. Można zwiedzić tu np. starą tłocznię wina i oliwek. Z okazji corocznej majowej imprezy Lanes and Courtyards of Lania kobiety zamieszkujące wioskę otwierają podwórka domów gotowe do przyjęcia gości.

Gdzie znajduje się Zamek Świętego Hilariona?

Budowla ta stanowi najwyżej położony punkt w Kyrenii. Leży na wysokości 732 m n.p.m. Dawniej stanowiła jedną z trzech warowni, które broniły wybrzeża Cypru. Rzekomo budynek ten był inspiracją dla Walta Disneya do stworzenia zamku dla Królewny Śnieżki. Droga na szczyt jest dość kręta i stroma, można ją pokonać tylko samochodem. Piesza wycieczka jest zabroniona. Z zamku rozpościera się przepiękny widok ukazujący morze, miasto i pasmo gór. 

O czym powinieneś pamiętać podczas podróży na Cypr?

Co kraj to obyczaj. Każdy z nich rządzi się swoimi prawami, których przyjezdni także muszą przestrzegać. Zatem przed każdym wyjazdem do obcego kraju zapoznaj się z poradami.

Jakie wskazówki powinieneś poznać przed wyjazdem na Cypr?

  • Na Cypr Południowy możesz podróżować na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jeśli planujesz zwiedzić także północną część wyspy, zaleca się zabranie ze sobą paszportu, choć nie jest to wymagane. 
  • Wyspa ta nie należy do strefy Schengen, więc konieczne będzie przejście kontroli granicznej na lotnisku. 
  • Cypr stosuje wtyczki brytyjskie, tzw. typu G. Do ich użycia konieczny jest adapter. Niektóre hotele wypożyczają tego rodzaju przejściówki.
  • Na terenie całej wyspy obowiązuje ruch lewostronny.

Jak zabezpieczyć się na czas wyjazdu na Cypr?

Jeżeli zaplanowałeś już tegoroczny wyjazd, weź pod uwagę także swoje bezpieczeństwo i wykup polisę turystyczną. Ubezpieczenie, którego cena to zaledwie kilka złotych dziennie, zapewni Ci pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Ochrona obejmuje pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacje czy transport medyczny do Polski. Oprócz dodatkowej ochrony możesz wyrobić także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest bezpłatna. Natomiast nie powinna być ona jedynym zabezpieczeniem na czas wyjazdu.

W tabeli poniżej zamieszczono kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia turystycznego. Oferty obejmują ochronę dotyczącą kosztów leczenia, NNW oraz OC. 32-letnia Patrycja planuje wypoczywać i zwiedzać Cypr przez 7 dni.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 171 732 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 107 332 zł35,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
37,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
47,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 171 732 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 799 zł
48,55 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
50,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
71,40 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
89,37 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne na Cyprze

Czy podczas podróży na Cypr konieczne jest posiadanie paszportu?
Czy w Nikozji jest bezpiecznie?
Co można zwiedzić podczas pobytu na Cyprze?
Co zabrać ze sobą na Cypr?
PODSUMOWANIE
  • Nikozja to stolica Cypru. Miasto podzielone jest tzw. Zieloną Linią. Północna część należy do Turków, a południowa do Greków.
  • Na wyspie znajduje się jezioro zwane Salt Lake, które wypełnia się wodą jedynie w zimie. Wówczas staje się ono środowiskiem dużej ilości ptactwa, m.in. flamingów.
  • Na Cyprze znajduje się pasmo górskie Troodos, którego najwyższy szczyt – Olimpos, sięga 1952 m n.p.m.
  • Wyspa charakteryzuje się lewostronnym ruchem pojazdów. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz wypożyczyć auto!
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!