Atrakcje w Paryżu – TOP 12 pięknych miejsc

Stolica Francji kojarzy się przede wszystkim z Wieżą Eiffla. Jednak to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w tym mieście! Paryż ma za sobą ciekawą historię. Stanowi centrum kulturalne kraju. Czym wyróżnia się miasto zakochanych? Sprawdź, które miejsca możesz odwiedzić!

wieża eiffla

Paryż – atrakcje

Paryż to miasto, w którym panuje niepowtarzalny klimat. To miejsce sztuki, mody i zakochanych. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kierunków podróży na całym świecie. Paryż odwiedzają co roku miliony turystów. Miasto to jest także znane z wielu produkcji filmowych. 

Aktualnie Paryż to największa metropolia w Unii Europejskiej. Znajduje się tu wiele zabytków, dzieł sztuki, a także uliczek i parków do spacerowania. To idealny kierunek na podróż o każdej porze roku.

Jakie są najważniejsze zabytki Paryża?

W Paryżu jest wiele ciekawych i niepowtarzalnych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Są one znakiem rozpoznawczym tego miasta i podczas podróży do Paryża zdecydowanie warto je zobaczyć. 

Do najważniejszych zabytków Paryża należą m.in.:

 • Wieża Eiffla,
 • Katedra Notre-Dame,
 • Łuk Triumfalny,
 • Disneyland,
 • Luwr,
 • Les Invalides,
 • Bazylika Sacré-Coeur,
 • Panteon,
 • Centrum Pompidou,
 • Muzeum Orsay,
 • Opera Garniera,
 • Ogród Luksemburski.

Oczywiście to nie jedyne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Paryżu. Ciekawych miejsc jest o wiele więcej. Więcej informacji na temat miejsc wymienionych wyżej dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jaka jest historia powstania Wieży Eiffla?

Budowlę wykonano z żelaza. Mierzy 300 metrów wysokości. Powstała w 1889 roku z okazji 100-lecia rewolucji francuskiej. Miała być bramą wejściową prowadzącą na teren światowej wystawy poświęconej temu wydarzeniu. Po 20 latach planowano rozebrać wieżę. Pozostawiono ją jednak na potrzeby laboratorium aerodynamicznego i meteorologicznego. Nazwa pochodzi od jej projektanta – Aleksandra Gustawa Eiffla. Obiekt powstawał 2 lata. Budował go zespół 250 mężczyzn. Do 1929 roku, zanim powstał biurowiec Chryslera w Nowym Jorku, był uznawany za najwyższą budowlę świata. Wokół niej umieszczono nazwiska 72 francuskich naukowców i znanych osobistości. Co roku przyciąga ona około 3 milionów turystów.

atrakcje paryża

Kiedy Katedra Notre-Dame zostanie ponownie otwarta dla turystów?

Jedna z najpopularniejszych katedr na świecie. Wzniesiona w stylu francuskiego gotyku. Jej nazwa oznacza ”Nasza Pani” w odniesieniu do Matki Bożej. Kamienna budowla, która powstała w XII-XIV wieku. Można w niej podziwiać witraże, rozety i organy pochodzące z XVIII wieku. To tutaj przechowywana jest Korona Cierniowa – najcenniejsza relikwia. Podczas Rewolucji Francuskiej budynek został częściowo zniszczony. Później pełnił rolę magazynu, a w 1802 roku ponownie przejął rolę kościoła. Od pożaru, który miał miejsce w 2019 roku, katedra jest zamknięta dla turystów. Budynek można oglądać jedynie z zewnątrz. Aktualnie trwają tam prace konserwatorskie. Otwarcie planowane jest na 15 kwietnia 2024 rok (. Wcześniej przyciągał on rocznie około 14 milionów turystów – kilkukrotnie więcej niż Wieża Eiffla. 

Co łączy Polskę z Łukiem Triumfalnym?

Napoleon zlecił budowę obiektu w 1806 roku. Miał być uczczeniem jego podbojów, przede wszystkim pod Austerlitz. W górnej części łuku umieszczono nazwy największych zwycięstw. Nazwy mniejszych starć oraz nazwiska generałów, również polskich, znajdują się wewnątrz. Wyryto tam także nazwy pięciu polskich miast. Należy do nich Lidzbark Warmiński, Pułtusk, Ostrołęka, Wrocław oraz Gdańsk. Na szczycie budowli znajduje się punkt widokowy. Jest ona wzorowana na rzymskim Łuku Konstantyna.

Co zobaczysz w paryskim Disneylandzie?

Park, który powstał w 1992 roku. Znajduje się w podparyskiej miejscowości Marne-la-Vallée. Zajmuje powierzchnię 83 hektarów. Podzielony jest na 5 krain, a w jego skład wchodzi Disneyland Park i Walt Disney Studio. Przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych. W pierwszej części spotkasz postacie z filmów Disneya. Odbywają się tu także różnego rodzaju przedstawienia i pokazy. W drugiej zobaczysz, jak powstają animowane filmy i obejrzysz kaskaderskie show. 

Jaka historia kryje się za Luwrem?

Luwr miał wiele funkcji. Początkowo był twierdzą, której wybudowanie zlecił król Filip II August. W późniejszym czasie król Karol V rozbudował go do rozmiarów pałacu, ale za panowania króla Franciszka I powstał nowy projekt. Niedługo potem Ludwik XIV stworzył Stary Luwr, a w 1805 roku Napoleon I zaplanował jego renowację i utworzył tak zwany Nowy Luwr. Po rewolucji francuskiej budynek służył jako Muzeum Narodowe Francji. Podczas II wojny światowej naziści przekształcili go w magazyn. Trzymali tam skradzione dzieła sztuki. Obiekt odwiedza rocznie około dwóch milionów turystów. Znajdują się w nim sale wystawowe, w których można podziwiać np. dzieła malarskie, takie jak “Mona Lisa”. Umieszczono tam także Laboratoire, które służy do wykrywania fałszerstwa.

Co kryje się w Les Invalides?

Pałac Inwalidów pochodzi z XVII i XVIII wieku. Jego wybudowanie zlecił król Ludwik XIV. Dawniej obiekt funkcjonował jako szpital i miejsce odpoczynku dla prawie 4 tysięcy weteranów wojennych. Panowały w nim rygorystyczne zasady. Mieszkańcy musieli płacić za gościnę służbą. Obecnie w budynku znajdują się muzea. Możesz tu podziwiać elementy wojskowe związane z I i II wojną światową, takie jak zbroje, broń, zabytkowe makiety, mundury i obrazy. W tutejszym kościele mieści się także sarkofag, w którym pochowano Napoleona Bonaparte. 

Co symbolizuje Bazylika Sacré-Coeur?

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Katedra wybudowana na wzgórzu w Montmartre. Powstała po zdobyciu Paryża przez Prusaków i wojnie domowej. Jest symbolem podniesienia się Francji po wojnie francusko-pruskiej. Stanowi drugą najwyższą budowlę w mieście, zaraz po Wieży Eiffla. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok. Przed wejściem znajdują się posągi króla Ludwika Świętego i Joanny d’Arc. Obecnie bazylika służy jako miejsce pielgrzymek.

Kto spoczywa w murach Panteonu?

W 1774 roku król Ludwik XV, który chorował wówczas na śmiertelną chorobę, zwrócił się do świętej Genowefy z prośbą o powrót do zdrowia. Kiedy jego prośby zostały wysłuchane, wybudował kościół na jej cześć. Obecnie budynek uznawany jest za miejską świątynię i miejsce pochówku dla 73 osobistości zasłużonych dla narodu. Spoczywa tu między innymi Wolter, Jan Jakub Rousseau, Louisa Braille czy Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotnie podejmowano próby przywrócenia funkcji religijnej temu miejscu, ale w 1885 roku przeznaczono je na mauzoleum. Przy wejściu do obiektu znajduje się napis Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna. Fasada mauzoleum wzorowana jest na na rzymskim Panteonie. 

Na czym polega oryginalność Centrum Pompidou?

Budynek powstał w latach 70. Mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej, główna biblioteka publiczna, sala kinowa i wystawowa, sale koncertowe, teatry, centrum muzyki i odnowy akustycznej oraz liczne sklepy, restauracje i miejsca do zabaw dla dzieci. Jego powierzchnia liczy około 100 tys. m². Oryginalność zapewniają mu nietypowe kształty i wiele atrakcji. W celu zaoszczędzenia miejsca wodociągi, elektrykę czy instalację grzewczą umieszczono na zewnątrz obiektu. Elementy są w różnych kolorach: konstrukcja nośna i główne filary – białe, elektryka – żółta, klimatyzacja – niebieska, a hydraulika – zielona. Centrum posiada także ruchome schody, a korytarze znajdują się w przezroczystych tunelach na fasadzie budynku. 

Co znajdziesz w Muzeum Orsay?

Drugie najsłynniejsze po Luwrze muzeum. Znajdują się tu dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, obrazy, meble, fotografie czy rzeźby. Można w nim podziwiać dzieła artystów, takich jak Vincent van Gogh czy Claude Monet. Dawniej budynek był dworcem kolejowym. Powstał w 1900 roku z okazji Wystawy Światowej. Zamknięto go po niedługim czasie, ponieważ nie było w nim miejsca na składy elektryczne. W czasach II wojny światowej pełnił funkcję obozu dla jeńców, a później był domem aukcyjnym. W latach 80. powstało muzeum sztuki współczesnej, które funkcjonuje do dziś. 

Jaki związek z Operą Garniera ma powieść pod tytułem “Upiór w operze”?

Pałac sztuki wybudowany przez Charlesa Garniera. Powstał w 1875 roku i mieści aż 2200 osób. Na sali operowej znajduje się żyrandol, który waży 6 ton. W 1896 roku spadł on na widownię, zabijając wówczas jedną osobę. Zainspirowało to Gastona Lerouxa do napisania powieści Upiór w operze. Jej akcja dzieje się właśnie w tym budynku. Budynek posiada bogato zdobioną salę koncertową, bibliotekę i ogromną reprezentatywną klatkę schodową. Obecnie odbywają się tam teatralne widowiska baletowe.

Z czego słynie Ogród Luksemburski?

Jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych paryskich parków. Zajmuje powierzchnię 23 hektarów. Ogród zaprojektowano w 1612 roku na życzenie królowej Marii Medycejskiej, która posadziła w nim ponad 2 tysiące roślin. Ogród udostępniono dla zwiedzających dopiero w XVIII wieku. Znajduje się w nim basen, w którym można puszczać drewniane żaglówki, a także Fontanna Medyceuszy czy rzeźby przedstawiające najsłynniejsze kobiety Francji i Statuę Wolności Bartholdiego. Charakterystyczną atrakcją tego miejsca jest karuzela z 1880 roku. Zlokalizowano tu także ule, z których pochodzi kilkaset kilogramów miodu rocznie, a w pasiece można przejść kurs hodowli pszczół.

Czego jeszcze nie wiesz o Paryżu?

Miasto zakochanych jest bardzo ciekawym miejscem na mapie Francji. Szeroka historia, wiele zabytków, parków, ogrodów i atrakcji turystycznych to nie wszystko. Paryż posiada także mnóstwo interesujących ciekawostek, które z pewnością pozwolą Ci lepiej poznać stolicę tego kraju. 

Czy wiesz, że:

 • centralna część Ogrodów Luksemburskich przebiega przez południk zerowy?
 • wszystkie drzewa w Paryżu są mierzone i mają oznaczenia? Jest ich 470 tysięcy.
 • francuska konstytucja zakazuje strzelania fajerwerkami z Wieży Eiffla?
 • Paryżanie uwielbiają swój język i niechętnie porozumiewają się po angielsku?
 • w stolicy Francji znajduje się ponad 500 km ścieżek rowerowych?
 • Paryż to jedno z pierwszych miast, w którym pojawiły się latarnie?
 • najkrótsza ulica w Paryżu mierzy 5,75 m długości? Jest to ulica Rue des Degrés.

Jak zadbać o ochronę podczas wyjazdu do Paryża?

Ubezpieczenie to podstawa każdego zagranicznego wyjazdu. Przed wyjazdem wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydanie takiego dokumentu jest bezpłatne. Gwarantuje pomoc, jeśli ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz i konieczne będzie skorzystanie z leczenia czy hospitalizacji. 

Nie powinieneś natomiast bazować tylko i wyłącznie na EKUZ. Dlaczego? Karta zapewnia pomoc w placówkach publicznych i nie uwzględnia transportu medycznego. Wówczas doskonałym uzupełnieniem będzie polisa turystyczna, która działa w prywatnych punktach medycznych i gwarantuje organizację oraz pokrycie kosztów transportu. Koszt takiej ochrony to jedynie kilka złotych dziennie.

Przykładowe propozycje ubezpieczenia turystycznego znajdziesz w poniższej tabeli. Oferty dotyczą 5-dniowego pobytu we Francji. 20-letnia Oliwia planuje zwiedzać i wypoczywać w Paryżu. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 172 316 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 697 zł
25,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
25,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
26,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 316 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 237 zł
27,74 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
30,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
32,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
40,80 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
44,48 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje w Paryżu

Co zwiedzić w Paryżu?
Jak poruszać się po Paryżu?
W jakim języku porozumiewać się Paryżu?
PODSUMOWANIE
 • Pierwotnie Wieża Eiffla miała funkcjonować przez jakiś czas, a później planowano jej rozbiórkę. Ostatecznie podjęto decyzję o pozostawieniu obiektu i przekazano go na poczet laboratorium aerodynamicznego i meteorologicznego.
 • Po pożarze Katedry Notre-Dame, który miał miejsce w 2019 roku, miejsce to zostało zamknięte. Aktualnie trwają tam prace konserwatorskie. Ponowne otwarcie planowane jest na 2024 rok.
 • W murach Panteonu spoczywa wiele znanych osobistości, między innymi Maria Skłodowska-Curie.
 • Powieść Upiór w operze inspirowana jest wydarzeniem, które miało miejsce w Operze Garniera. W 1896 roku na widownię spadł żyrandol ważący 6 ton. Zginęła wówczas jedna osoba.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!