Praga – atrakcje. TOP 10 atrakcji turystycznych w stolicy Czech

Praga na weekend to świetna propozycja na wakacyjny wypad z kraju. W mieście o stu wieżach jest co zwiedzać! 2–3 dni wolnego wystarczą, aby poczuć wyjątkowy charakter tego miejsca. Sprawdź, czego nie możesz pominąć, będąc w stolicy Czech!

widok na pragę

Zastanawiasz się, co obejrzeć w Pradze podczas kilkudniowego pobytu? Weekend w Pradze to okazja, aby zwiedzić najciekawsze miejsca. Poznaj nasze propozycje dla turystów z Polski idealne na wakacje!

Jak dojechać do Pragi?

Do stolicy Czech dotrzesz w kilka godzin z kraju nad Wisłą. Dojazd samochodem z Wrocławia zajmuje ok. 4 godzin. Najszybsza trasa liczy sobie 340 km i obejmuje autostrady (m.in. A1) oraz płatne odcinki dróg I klasy w Czechach. Prowadzi przez malownicze górskie miasto Liberec, a także tuż obok Mlada Boleslav, gdzie mieści się siedziba główna, muzeum i fabryka czeskiej Škody.

grafika

Aby poruszać się legalnie po czeskich drogach, musisz dokonać opłaty drogowej. E-winietę najszybciej kupisz online TUTAJ. Wystarczy podać kraj rejestracji, numery rejestracyjne i ustawić datę początkową (termin wjazdu do Czech), a także adres e-mail (w celu uzyskania potwierdzenia dokonania zakupu). Podstawowa winieta kosztuje 270 Kč i działa przez 10 dni.

UWAGA!

Jeśli pojazd jest zasilany gazem ziemnym lub biometanem, zaznacz tę informację przy dokonywaniu płatności za jazdę czeskimi drogami. Cena obniży się o połowę! Całkowicie zwolnieni z opłat za korzystanie z dróg są posiadacze pojazdów elektrycznych i wodorowych lub zabytkowych, a także kierowcy transportujący osoby przewlekle chore (np. na nowotwór).

Praga – atrakcje

Podczas pobytu w stolicy Czech, warto odwiedzić kilka miejsc. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w mieście nad Wełtawą. Część z nich obejrzysz z bliska za darmo, a do pozostałych obowiązują bilety. Warto skorzystać z możliwości, aby je zwiedzić, gdyż są to nie tylko dobra narodowe Czechów, ale także elementy światowego dziedzictwa kulturowego.

najciekawsze atrakcje pragi

Największe atrakcje turystyczne w Pradze

Brama prochowa

W centrum starego miasta znajduje się Brama prochowa (cz. Prašná brána). To jeden z symboli miasta, który często jako pierwszy wita przybyszów z innych krajów. Budowę 65-metrowej budowli rozpoczęto w 1475 r. na polecenie Władysława II Jagiellończyka. Wzniesiono ją na fundamentach starszej XIII-wiecznej bramy. W wyniku przeniesienia siedziby królewskiej na Hradczany w 1483 r. utraciła swój reprezentacyjny charakter.

CIEKAWOSTKA

Brama w XVII i XVIII w. pełniła funkcję składu prochu – stąd jej nazwa.

Na I kondygnacji bramy znajdują się siedzące figury władców Czech Przemysła Ottokara II i Karola IV. Można na nią wspiąć (wejście znajduje się pod przęsłem) i podziwiać z tarasu widokowego panoramę miejską Pragi. Wstęp jest płatny. Do bramy można dojechać komunikacją miejską np. metrem (stacja: Náměsti Republiky).

Most Karola

U naszych sąsiadów z Południa znajduje się najstarszy kamienny most na świecie tak okazałej rozpiętości. Chodzi o długi na 516 m Most Karola (cz. Karlův most). Budowla zawdzięcza swoją nazwę cesarzowi Karolowi IV Luksemburskiego, który zainaugurował budowę przeprawy przez Wełtawę, prowadzącej ze Starego Miasta (cz. Staré Město) do Małej Strany (cz. Malá Strana).

CIEKAWOSTKA

Cesarz położył podwaliny nowego kamiennego mostu w miejscu zniszczonego 15 lat wcześniej przez powódź romańskiego mostu Judyty 9 lipca 1357 r. o godzinie 5:31 rano. Data ta złożona z samych nieparzystych cyfr (1-3-5-7-9-7-5-3-1) to palindrom – czytana z obydwu stron brzmi tak samo. Powodem wyboru tego terminu miał być sprzyjający układ gwiazd (koniunkcja Słońca z Saturnem).

Zabytkową budowlę w baroku przyozdobiono 30 posągami (15 po każdej ze stron). To figury świętych i władcy Józefa II.

CIEKAWOSTKA

Jedna z płaskorzeźb na Moście Karola przedstawia scenę spowiedzi Zofii Bawarskiej u Jana Nepomucena. Kanonik zasłynął tym, że jako spowiednik żony króla Wacława IV, odmówił zazdrosnemu władcy ujawnić treść spowiedzi małżonki. Ksiądz pod wpływem gróźb władcy oznajmił, że wyjawi grzechy tylko jednej istocie w pomieszczeniu, a że akurat w komnacie był pies, podszedł do niego i wyszeptał mu sekret do ucha. Rozwścieczyło to władcę, który wydał na mnicha wyrok śmierci, a jego ciało kazał zrzucić z mostu prosto do Wełtawy. Św. Jan Nepomucen został patronem Pragi, tonących i budowniczych mostów.

Most z obu stron wieńczą wieże:

 • na wschodnim brzegu: staromiejska wieża mostowa z rzeźbami z lat 80. XIV w. – posągi przedstawiają siedzące postaci cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz świętych: Wita, Wojciecha i Zygmunta.
 • na zachodnim brzegu: 2 wieże – niższa pochodzi jeszcze z czasów pierwotnego mostu z XII w., natomiast wyższa została wniesiona dopiero w XV w. za panowania króla Jerzego z Podiebradów dla równowagi dla przeciwległej wieży staromiejskiej.
CIEKAWOSTKA

Budowla mocno ucierpiała podczas powodzi w II poł. XIX w. Zawaliło się wówczas kilka przęseł. Powódź z 1890 r. zabrała posągi m.in. świętych Franciszka Ksawerego i Ignacego Loyoli – ten ostatni nigdy nie powrócił. Również w 2002 r. istniało realne zagrożenie zniszczenia mostu w powodzi.

Przez blisko 300 lat był to jedyny most w Pradze. Inna przeprawa przez rzekę powstała dopiero w 1741 r.

CIEKAWOSTKA

Most Karola to jedna z dwóch kamiennych przepraw rzecznych z bramą w Czechach. Druga to 60-metrowy Most w Stříbrze nad rzeką Mže. Ten ostatni znalazł się nawet na złotej monecie wyemitowanej przez Czeski Bank Narodowy w 2011 r. w ramach cyklu upamiętniającego 10 najsłynniejszych czeskich mostów.

Rejs Wełtawą

Będąc w stolicy Czech nie sposób nie przeprawić się choć raz przez Wełtawę. Z resztą żal sobie tego odmówić! W krótki rejs na drugą stronę rzeki zabrać może Cię niewielki prom miejski wielkości busa.

CIEKAWOSTKA

Miejski prom jednorazowo może zabrać na pokład kilkunastu pasażerów (ok. 14 os.). W przypadku większej liczby chętnych sternik odmówi, pozostałym i każe czekać na kolejny kurs. Warto więc stawić się na przystań ze znacznym wyprzedzeniem. Z tego typu transportu możesz skorzystać bezpłatnie, jeśli masz wykupiony bilet okresowy praskiej komunikacji miejskiej!

Kanał przypomina nieco romantyczną Sekwanę. W klimatyczny rejs warto wybrać się również po zmroku. Duże promy zabierają pasażerów na trasy turystyczne do późnych godzin nocnych (ostatni wypływa o 22:30). Może to być ekskluzywna podróż w eleganckim, przeszklonym wnętrzu z lampką Prosecco lub na otwartym górnym pokładzie, który zapewnia niepowtarzalny widok m.in. na Most Karola.

CIEKAWOSTKA

Płatne rejsy zapewniają wysoki standard i wsparcie przewodnika. Podczas rejsu z głośników oraz z ulotek można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z historii Pragi i Wełtawy (również w języku polskim).

Teatr Narodowy w Pradze

Budynek wybudowany w stylu neorenesansowym to alma Mater czeskiej opery. Położony jest przy ul. Ostrovní 1 w dzielnicy Praha 1 (Nové Město).

CIEKAWOSTKA

18 listopada 1983 r. w 100. rocznicę powstania otwarto teatr ponownie po gruntownej renowacji trwającej 6 lat. Budynek zyskał nowe, futurystyczne skrzydło.

Obecnie Teatr Narodowy składa się z 3 zespołów artystycznych:

 • opera;
 • balet;
 • dramat.

Zespoły na przemian grają w zabytkowym gmachu głównym. Teatr znajduje się na liście Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej (pod numerem 111). 

Zamek Praski na Hradczanach

Okazały obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO nie bez kozery. Mieszczący się na wzgórzu nad rzeką Wełtawą kompleks zamkowy góruje nad resztą miasta i widać go już z daleka. 

CIEKAWOSTKA

Z informacji zawartych w Księdze rekordów Guinnessa Zamek na Hradczanach to największy zamek na świecie. Jego zabudowa obejmuje powierzchnię blisko 70 000 m². Wielkość pierwotnego grodu nie odbiega znacznie od zachowanego do dzisiaj kształtu.

Budowę zamku rozpoczął Spitygniew I z rodu Przemyślidów na przełomie IX i X w. w miejscu wzniesionej ok. 880 r. przez swojego ojca – Borzywoja I chrześcijańskiej świątyni pw. Najświętszej Marii Panny (pozostałe kościoły np. pw. św. Jerzego powstały w pierwszej połowie X w., natomiast katedra św. Wita była budowana przez kolejnych 600 lat).

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Jak wynika z podań na pagórku Żiżi (obecnie: wzgórze Hradczany) spotykali się przodkowie obecnych Czechów na zgromadzeniach plemiennych. Ustawiony był tam kamienny stolec, na którym zasiadał każdy kolejny władca.

Obiekty, wchodzące w skład kompleksu:

 • kościoły:
  • Katedra św. Wita (znana również jako Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze);
  • Bazylika św. Jerzego;
  • Kaplica Świętego Krzyża;
  • Kaplica Wszystkich Świętych;
 • pałace:
  • stary pałac królewski;
  • Belweder królowej Anny;
  • Pałac Lobkovicki;
  • nowy pałac królewski;
 • inne budynki:
  • Daliborka (wieża);
  • Wieża prochowa – Mihulka;
  • Złota Uliczka;
 • ogrody:
  • ogród królewski;
  • ogród przy bastionie;
  • ogrody południowe;
  • Jelení příkop (Jeleni rów).

Warto kupić bilet, aby przejść się korytarzami, którymi przed wiekami spacerowali czescy monarchowie. Z kolei wchodząc do pomieszczeń przy Złotej Alei można poczuć się, jak średniowieczni rzemieślnicy i członkowie zamkowego zaplecza (warto odwiedzić np. zbrojownię czy salę tortur). Wejściówka na wszystkie atrakcje kosztuje 250 Kč w przypadku osoby dorosłej (dzieci płacą połowę tej stawki, natomiast seniorzy powyżej 70. roku życia nie płacą). Bilety można kupić online przez stronę.

CIEKAWOSTKA

Pałac na Hradczanach stanowi oficjalną siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. Codziennie w południe odbywa się zmiana warty honorowej przy bramie do pałacu prezydenckiego.

Klasztor na Strahowie

Na Hradczanach na południowy zachód od Zamku Praskiego mieści się nieco rzadziej odwiedzany kompleks klasztorny z cudowną biblioteką. Klasztor norbertanów na Strahowie (cz. Strahovský Klášter) został założony w 1140 r. i ufundowany przez księcia Władysława II z dynastii Przemyślidów.

CIEKAWOSTKA

Budynki klasztorne reprezentują styl barokowy z 2. połowy XVII w. Należą do najstarszych budowli romańskich w Europie. To główna siedziba klasztoru norbertanów.

Na terenie zespołu klasztornego oprócz okazałej bazyliki i Kościoła św. Rocha, gdzie obecnie mieści się sala wystawowa, znajduje się Pomnik Narodowego Piśmiennictwa (cz. Památník národního písemnictví). Biblioteka na Strahowie liczy łącznie ok. 200 000 tomów, w tym 3 000 rękopisów oraz blisko 1 500 starodruków i inkunabuł.

CZY WIESZ, ŻE …

Klasztorna biblioteka ma najobszerniejszy, najstarszy i najcenniejszy księgozbiór w Czechach. Znajduje się tu niemal kompletna kolekcja piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków do końca wieku XVIII. Współcześnie skupia się na narodowej literaturze czeskiej XIX i XX w.

Dwie sale biblioteczne (w tym jedna 2-poziomowa) wypełnione są po brzegi cennymi zbiorami. Ich wystrój z barokowymi kolumnami, złoceniami i freskami i sztukateriami na sklepieniach zapiera dech w piersiach! Bilet normalny kosztuje 150 Kč i są sprzedawane tylko w centrum informacyjnym przy głównej bramie klasztoru. Więcej informacji znajdziesz TU.

CIEKAWOSTKA

Stadion piłkarski Strachov to największy tego typu obiekt na świecie. Jego trybuny mogą pomieścić aż 200 000 kibiców.

Wzgórze Petřín

Panorama miasta już ze Strahowa jest niezwykła. Najlepiej jednak obserwować ją z pobliskiego wzgórza Petrzyn (cz. Petřín). Ten rozległy teren zielony zajmują piękne ogrody i parki.

CIEKAWOSTKA

W 1891 r. na wzgórzu odbyła się Jubileuszowa Wystawa Praska. Wtedy krajobraz uzyskał charakterystyczny dla siebie wygląd.

Na szczyt wysokiego pagórka wiedzie kolejka linowa. Tam znajduje się stalowa wieża widokowa na na Petřínie (cz. Petřínská rozhledna lub Rozhledna na Petříné), która zapewnia wyjątkowe spojrzenie na Hradczany i praskie Stare Miasto.

CZY WIESZ, ŻE …

Wieża jest kopią czubka paryskiej wieży Eiffla w skali 1:5. Ma 60 metrów wysokości, a na najwyższy poziom prowadzi 299 schodów. W okresie wakacyjnym (od czerwca do września) jest czynna dla zwiedzających codziennie w godzinach 9:00 – 20:30. Wstęp kosztuje 220 Kč/os. dorosłą (posiadacz karty komunikacyjnej Lítačka płaci 195 Kč).

Obok wieży na wzgórzu mieści się także Labirynt Luster (cz. Zrcadlové bludiště). To gąszcz korytarzy ze zwierciadłami oraz diorama ukazująca walkę studentów praskich z wojskami szwedzkimi na moście Karola w 1648 r. Atrakcja jest czynna dla zwiedzających.

CIEKAWOSTKA

Budynek pierwotnie zajmował pawilon wystawowy Klubu Czeskich Turystów. Stanowił kopię średniowiecznej Bramy Wyszehradzkiej.

Rynek Staromiejski w Pradze

Historyczny plac miejski w samym sercu czeskiej stolicy to Rynek Staromiejski (cz. Staroměstské náměstína). Mieści się na Starym Mieście w Pradze między główną arterią praską – placem Wacława (potocznie zwanym przez Polaków Wacławiakiem) a mostem Karola. Poznasz go po ogromnym pomniku Jana Husa, wokół którego rosną kolorowe kwiaty, a na ławkach wypoczywają turyści.

CIEKAWOSTKA

Oprócz okazałego przedstawienia czeskiego reformatora religijnego, na placu znajduje się inny relikt z przeszłości. To tzw. Pomniki nieistniejącego cienia, stanowiący obecnie jedynie zarys na bruku, gdzie do 1918 r. 14-metrowa kolumna maryjna z 1650 r. z 2-metrowym posągiem Matki Boskiej otoczona czterema aniołami z uniesionymi w górę mieczami. Była to rzeźba Jana Bendla, ufundowana przez cesarza Fedynanda III i rozebrana po utworzeniu Czechosłowacji.

Będąc w tym miejscu, warto udać się na zwiedzanie pobliskich zabytków. Wśród nich są m.in.:

 • kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem;
 • kościół św. Mikołaja;
 • Pałac Kinskich;
 • Ratusz Staromiejski.
CZY WIESZ, ŻE …

Na wieżę ratusza w Pradze można wejść. Roztacza się z niej panorama Starego Miasta.

Praski zegar astronomiczny Orloj

Na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego (cz. Staroměstská radnice) w Pradze, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od roku 1338, znajduje się średniowieczny zegar astronomiczny. Mechanizm z 1410 r. skonstruowany został przez zegarmistrza Mikołaja z Kadania (Mikulas Kadane) oraz matematyka, prof. Jana Sindla.

CIEKAWOSTKA

Usprawnienia zegara, który notorycznie się psuł, podjął się mistrz Hanusz (Hanus z Ruze). Według legendy po ukończeniu swojej pracy zamiast zapłaty został oślepiony przez władze miasta. Miał już nigdy nie stworzyć tak pięknej konstukcji.

Zegar tworzą 3 główne ruchome części:

 • astronomiczna – pokazująca położenie ciał niebieskich;
 • kalendarzowa – z medalionami reprezentującymi miesiące;
 • animacyjna – z ruchomymi figurkami 12 apostołów oraz postaciami: Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.
CZY WIESZ, ŻE …

Będąc na starym mieście w Pradze, zatrzymaj się przed wieża zegarową, by obejrzeć spektakl, który odbywa się tam każdego dnia od czasów średniowiecza. Zegar wybija pełne godziny od 9 rano do 11 wieczorem.

Zegar praski Orloj (cz. Pražský orloj lub Staroměstský orloj) jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Stanowi popularną atrakcję turystyczną w stolicy Czech.

Rzeźby Davida Černý’ego w Pradze

David Černý to słynny czeski rzeźbiarz i autor kilku instalacji artystycznych na terenie stolicy Czech, które z czasem stały się znakami rozpoznawczymi Pragi. Jego najbardziej znanym dziełem jest Obrotowa głowa Franza Kafki, stojąca przed jednym z praskich centrów handlowych. To 11-metrowa ruchoma rzeźba wykonana z 42 metalowych płatów, która jest sterowana elektronicznie, dzięki czemu zmienia swój kształt. Symbolizuje zaskakującą twórczość Kafki pełną sprzeczności.

CIEKAWOSTKA

Głowa Kafki waży blisko 40 ton. Jest skomplikowana technicznie i kosztowna – jej fundatorów wyniosła równowartość ponad 4 500 000 zł.

Inne rzeźby Davida Černý’ego w Pradze to m.in.:

 • Olewający politycy (w muzeum Franza Kafki);
 • Koń (w Pałacu Lucerna);
 • Brownnosers – Nogotyłki (w dziedzińcu Galerii Futura);
CZY WIESZ, ŻE …

Franz Kafka w Pradze ma także tradycyjną, statyczny rzeźbę. Posąg mieści się przy ul. Dušní (między Starym Miastem a Josefovem), niedaleko miejsca, gdzie mieszkał słynny pisarz. Pomnik wykonany z brązu ma 4 metry wysokości i przedstawia Kafkę siedzącego na barkach wysokiej postaci. Autorem dzieła jest czeski rzeźbiarz Jaroslav Róna, który zainspirował się opowiadaniem pd. “Rozrywki, czyli dowód na to, że żyć jest niemożliwością”. Jego bohater podczas nocnej eskapady niesiony jest przez znajomego na barana.

Wyjazd do Pragi – jakie ubezpieczenie zabrać?

Na wakacyjny wyjazd do naszych południowych sąsiadów zabierz ze sobą ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna zapewni Ci kompleksową ochronę zdrowotną i niezbędne świadczenie w po wypadku, do jakiego może dojść na urlopie.

CIEKAWOSTKA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia wystarczającej opieki w podróży. Dopiero ubezpieczenie dobrowolne gwarantuje dostęp do opieki medycznej w szerszym zakresie.

Przykład

Państwo Nowakowscy planują wybrać się na weekend do Pragi. Od razu po zakończeniu roku zabierają swoje dziecko na 3-dniowe zwiedzanie stolicy Czech. W poszukiwaniu polisy podróżnej (z OC w życiu prywatnym i NNW podróżnym) na rodzinny wyjazd za granicę odwiedzili porównywarkę ubezpieczeń turystycznych mubi.pl. Oto propozycje, które rozważają:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
57,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 172 316 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 129 237 zł
58,27 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
60,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
61,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
63,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,54 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
85,68 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwiedzanie Pragi

Jaka waluta jest w Pradze?
Co i gdzie zjeść w Pradze?
Co kupić w Pradze?
Co robić i gdzie pójść w Pradze po zmroku?
PODSUMOWANIE
 • Praga to idealne miejsce zarówno na krótki wakacyjny wyjazd. Można dostać się tam w kilka godzin, a w ciągu paru dni można zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta (m.in. Most Karola, Zamek na Hradczanach czy Bramę prochową).
 • Stolica Czech ma unikalny klimat, który można poczuć na miejscu. Pobyt tam można uatrakcyjnić specjałami czeskiej kuchni i mistrzów piwowarstwa.
 • Wytrwali turyści mogą zdecydować się na znalezienie jak największej liczby posągów Davida Černý’ego w Pradze. W przestrzeni miejskiej jest ich naprawdę sporo!
 • Na rodzinny wypad do Pragi oprócz bagaży i planu podróży zabierz ze sobą ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna z szerokim zakresem ochrony zapewni Tobie i bliskim spokój i pewność otrzymania wsparcia po nagłym wypadku.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!