Wiedeń – atrakcje. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń to miasto Mozarta, gdzie zawsze jest pełno turystów. Słynie z bogatej historii, czego potwierdzenie widać na każdym kroku w postaci licznych zabytków kultury i sztuki. Jest stolicą państwa austriackiego, czego nie sposób nie zauważyć, gdyż to największe miasto w kraju.

pałac schorbrunn

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Wiedniu? Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie albo, co zwiedzić w 2-3 dni? Sprawdź lokalizacje, które warto zwiedzić przez weekend w metropolii!

Wiedeń – jak dojadę?

Trasa Warszawa – Wiedeń liczy w najkrótszym wariancie 671 km, czyli tyle, ile z Zielonej Góry do Sanoka. Kraków znajduje się bardziej na północy kraju i droga do stolicy Austrii jest znacznie krótsza (ok. 465 km), natomiast Wrocław mieści się w połowie stawki (z dystansem wynoszącym 535 km). Najlepsza trasa prowadzi z Katowic – liczy raptem 390 km i można ją pokonać samochodem w niewiele ponad 4 godziny.

grafika

Droga z Polski do Wiednia wiedzie przez płatne odcinki ekspresówek i autostrad (m.in. w Czechach). Opłaty drogowe obowiązują również na większości tego typu dróg w Austrii. Podstawowa 10-dniowa e-winieta na samochód osobowy (o DMC do 3,5 t) kosztuje 11,50 EUR.

UWAGA!

Po wykupieniu winiety tradycyjnej i elektronicznej na aucie trzeba umieścić specjalną nalepkę. W 2024 r. obowiązkowa naklejka ma kolor słoneczny żółty.

Wiedeń oferuje kilka jak najbardziej dogodnych opcji transportu z lotniska do centrum miasta. W tym miejscu łączą się wszystkie lokalne szlaki komunikacyjne, tworząc główny węzeł przesiadkowy. Przy lotnisku jest parking, gdzie możesz bezpiecznie zostawić auto na czas pobytu w mieście. Poruszać można się sprawnie komunikacją miejską, jak znaczna część wiedeńczyków. Nocleg jest dostępny w wielu miejscach, gdzie standard jest podwyższony.

Wiedeń – atrakcje. TOP 10 najlepszych miejsc

Jakie jest państwo w Unii Europejskiej, które wniosło znaczący wkład w rozwój kultury i współczesnej dyplomacji? Wiedeń to stolica Austrii, gdzie znajduje się wiele urzędów władz centralnych. Tam też mieszczą się siedziby prezydenta, parlamentu i rządu. Centrum Wiednia to ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki, turystyczny i kulturalny o znaczeniu globalnym. Mapa miasta pełna jest przedstawicielstw organizacji międzynarodowych (np. ONZ, MAEA, OBWE i OPEC) i instytucji je zrzeszających (Vienna International Centre).

CIEKAWOSTKA

Według raportu Mercera z 2011 r., oceniającego 221 najważniejszych metropolii, Wiedeń to miasto o najwyższej jakości życia na świecie. Miasto po raz drugi wygrało w wynikach ankiety uwzględniającej sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostępność do kultury i oświaty, a także poziom służby zdrowia.

Wiedeń podobnie jak Budapeszt podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny według danych z 2018 r. liczy 2 838 558 mieszkańców.

CIEKAWOSTKA

Wiedeń jest największą aglomeracją w kraju zarówno pod względem powierzchni (blisko 415 km²), jak i liczby ludności (niespełna 2 000 000 w granicach administracyjnych miasta).

W jeden dzień można zwiedzić co najwyżej część zespołu miejskiego. Poniżej przedstawiamy najciekawsze lokalizacje Wiednia! Część z nich zobaczysz za darmo, a do pozostałych obowiązują bilety. Warto wydać kilka euro na wejście, aby nacieszyć oczy tym unikatowymi dobrami kultury, które znajdują się na terenie miasta.

największe atrakcje wiednia

Największe atrakcje turystyczne w Wiedniu

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

Katedra Świętego Szczepana (niem. Stephansdom lub Domkirche St. Stephan) to jeden z nadrzędnych symboli Wiednia i całego kraju. Jest znana z licznych grafik i obrazów. Strzelista budowla w stylu gotyckim wznosi się wysoko (136 m) pośrodku centralnego placu Wiednia (niem. Stephansplatz) w sercu najstarszej dzielnicy miasta.

CIEKAWOSTKA

Niektórzy turyści zastanawiają się, czy jest to katedra pod wezwaniem świętego Szczepana czy Stefana. Stephan z języka angielskiego tłumaczy się na język polski jako Szczepan, natomiast Stephan w niemieckim to odpowiednik polskiego imienia Stefan. Sama postać świętego apostoła jest czczona zarówno w kościele katolickim (jako Szczepan), jak i w kościele prawosławnym (jako Stefan). Jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, a także kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

Do świątyni można bez problemu dotrzeć komunikacją miejską. Pod głównym placem znajduje się stacja metra Stephansplatz.

CIEKAWOSTKA

Dach katedry pokryty jest dachówkami w liczbie 230 000 sztuk, które układają się w różne ważne dla historii narodu wzory: orła Habsburgów, herb Wiednia oraz Austrii. W północnej wieży znajduje się największy dzwon w kraju – Pummerin.

Kościół św. Karola w Wiedniu

Inną znaną świątynią w stolicy Austrii jest kościół wzniesiony na cześć św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche), arcybiskupa Mediolanu z czasów walki z dżumą. Jego budowę ufundował Karola VI w 1713 r. po ostatniej fali epidemii zarazy, która zdziesiątkowała miasto.

CIEKAWOSTKA

Świątynia to jedna z najsłynniejszych barokowych budowli Europy. Łączy elementy klasyczne (m.in. porty i kolumny) oraz stricte barokowe.

Na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu mieści się mniejszy kościół cmentarny św. Karola Boromeusza (niem. Friedhofskirche zum heiligen Karl Borromäus).

Inne znane kościoły w Wiedniu:

 • Kościół Wotywny (niem. Votivkirche);
 • Kościół Świętej Trójcy (niem. Wotrubakirche);
 • Kościół św. Józefa na wzgórzu Kahlenberg (Łysa Góra) – prowadzony przez polskich księży.
CIEKAWOSTKA

Z wiedeńskiej Łysej Góry (wzgórza Kahlenberg) Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami.

Jak dojechać na Kahlenberg? Dociera tam komunikacja miejska: autobus linii 38A i metro Heiligenstadt U4 (końcowy przystanek linii 4).

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Schönbrunn (niem. Schloss Schönbrunn) to zespół pałacowo-parkowy, który znajduje się na wzgórzu na południowy zachód od centrum Wiednia, w 13. dzielnicy miasta – Hietzingu. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlacha gmach został wzniesiony w XVII–XVIII w. na polecenie cesarza Leopolda I. Pałac jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CIEKAWOSTKA

Za autora nazwy uważa się cesarza Macieja Habsburga, który podczas polowania w 1619 r. odkrył na tym terenie źródło artezyjskie i określił je mianem pięknego. Mieścił się tam wówczas dwór myśliwski i park.

Na terenie kompleksu znajdują się m.in.:

 • ZOO;
 • Fontanna Neptuna i Palmiarnia (w ogrodzie w stylu francuskim);
 • Glorietta (pasaż z kawiarnią);
 • Muzeum Powozów.
CIEKAWOSTKA

Pałac ma ponad 1 440 komnat, z czego zwiedzający mają wstęp do 45 z nich. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko z białymi powierzchniami i złotymi zdobieniami. Wystrój dopełniają czeskie lustra kryształowe i piece fajansowe.

Słynne pomieszczenia płacowe:

 • Sala Lustrzana – jako 6-letnie cudowne dziecko koncertował w niej mały Wolfgang Amadeusz Mozart;
 • Okrągły Gabinet Chiński – Maria Teresa odbywała w nim tajne rozmowy z kanclerzem księciem Wenzelem Antonem von Kaunitzem;
 • pokój Im Vieux-Lacque – rozmowy prowadził w niej Napoleon; to tu podpisano słynny pokój w Schönbrunn (14 października 1809 r.);
 • Błękitny Salon Chiński – w nim cesarz Karol I w 1918 r. zrzekł się tronu;
 • Pokój Milionowy – jedno z najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie;
 • Wielka Galeria – odbywały się tu słynne bale podczas kongresu wiedeńskiego (w latach 1814–1815).

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie ZOO w Wiedniu? Park zoologiczny Tiergarten Schönbrunn należy do najbardziej cenionych i uwielbianych tego typu miejsc na świecie. Jego historia sięga XVIII w., a jednym z mieszkańców menażerii jest panda wielka. Aby bez pośpiechu obejść zagrody wszystkich stworzeń, na wizytę w ogrodzie trzeba przeznaczyć 2–3 godziny. Warto wcześniej zapoznać się z porami karmienia i treningu poszczególnych gatunków zwierząt egzotycznych (np. koali).

Rezydencja Hofburg w Wiedniu

Pierwotną wiedeńską rezydencją władców Austrii, zanim powstał Pałac Schönbrunn, był właśnie Hofburg. To tam urzędowali monarchowie od Rudolfa I Habsburga (XIII w.) aż do końca panowania ostatniego cesarza – Karola I (1918 r.). Gotycki zamek z wieżami w narożach przylega do murów miejskich i ma obecnie styl barokowy z dodatkiem nurtu klasycznego.

Charakterystyczne elementy architektury pałacowej:

 • Dziedziniec Szwajcarski – najstarsza część obiektu (XIII w.);
 • Brama Szwajcarską – renesansowy łącznik między dziedzińcem a placem;
 • plac In der Burg – największy plac Hofburga z pomnikiem Franciszka II;
 • Stary Pałac (niem. Alte Burg);
 • Pałac Amelii (XVI w.);
 • Biblioteka (XVIII w.);
 • park Volksgarten (XIX w.); 
 • Skrzydło Leopolda – obecna rezydencja prezydenta Austrii;
 • Kancelaria Cesarska – muzeum dworskie.

Na zespołu pałacowego mieszczą się liczne muzea związane z okresem panowana dynastii Habsburgów, jak choćby:

 • Schatzkammer – cesarski skarbiec;
 • Muzeum Sisi;
 • Ephesos Museum – z artefaktami z Efezu;
 • Austriacka Biblioteka Narodowa.

Wejście do pałacu jest od strony placu św. Michała. Znajdują się na nim odsłonięte wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie zamku Hofburg? Aby spokojnie przejść wszystkie budynki i pomieszczenia potrzeba nawet do 3 godzin.

CIEKAWOSTKA

Co roku w Sylwestra w Hofburgu odbywa się tradycyjny, wielki bal cesarski.

Pozostałe pałace w Wiedniu, które warto odwiedzić:

 • Pałac Augarten (niem. Augartenpalais);
 • Belweder;
 • Pałac Kinskich (niem. Palais Kinsky);

Parlament w Wiedniu

Okazały budynek mieści się w samym sercu Wiednia przy bulwarze Ringstraß (Ring Wiedeński), który powstał w miejscu po dawnych murach obronnych pierwotnego miasta. Jest siedzibą obu izb austriackiego parlamentu: Rady Narodowej i Rady Federalnej. Architektonicznie budowla nawiązuje do starożytnej Grecji.

CIEKAWOSTKA

Pierwowzorem gmachu wiedeńskiego parlamentu był ateński Zappeion. Za oba projekty odpowiadał ten sam duński architekt – Theophil Hansen. Przed głównym wejściem do budynku zgromadzenia narodowego w Wiedniu znajduje się nawet fontanna Pallas Ateny.

Ratusz w Wiedniu

Od swojego powstania budynek ratusza (niem. Wiener Rathaus) pełni swoją funkcję nieprzerwanie do dziś. Urzęduje w nim zarząd miasta: burmistrz i rada miejska. Równocześnie jest to siedziba władz kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń. Neogotycki budynek powstawał w latach 1872–1883. Zaprojektował go Friedrich von Schmidt. Fasada budowli zwrócona jest ku Ringowi, a nad całością górują dwie potężne wieże.

CIEKAWOSTKA

Ratusz w górskim mieście Liberec w Czechach, przez które prowadzi droga z Polski do Pragi, był wzorowany na wiedeńskim gmachu władz miejskich.

Przed ratuszem rozciąga się okazały plac ratuszowy. Wzdłuż niego ustawione zostały posągi osób zasłużonych dla miasta.

MuseumsQuartier w Wiedniu

Nieopodal centrum Wiednia, w dzielnicy Neubau zlokalizowana jest wewnętrzna Dzielnica Muzeów. Na jej obszarze w dawnych stajniach cesarskich mieszczą się placówki muzealne, które organizują wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne. 

CIEKAWOSTKA

MuseumsQuartier (MQ) to jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Kompleks ma 60 000 m² powierzchni, a rocznie odwiedza go ponad 3 000 000 turystów z całego świata.

W skład zespołu muzealnego wchodzą:

 • Kunsthalle Wien – galeria sztuki współczesnej;
 • MUMOK (skrót od Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien) – Muzeum Sztuki Współczesnej ufundowane przez Petera Ludwiga;
 • Leopold Museum – muzeum sztuki z największą kolekcją modernistycznej sztuki austriackiej;
 • Tanzquartier – centrum tańca współczesnego i sztuki performance;
 • Architekturzentrum – centrum architektury, obrazujące historyczną i współczesną zabudowę Austrii;
 • ZOOM Kindermuseum – forma muzeum przyjazna dzieciom, gdzie najmłodsi goście mogą zobaczyć eksponaty z bliska, dotknąć je oraz wziąć udział w warsztatach, a także samemu stworzyć swoiste dzieła sztuki (np. kreskówki).

Inne muzea na terenie Wiednia, które warto odwiedzić:

 • Muzeum Historii Naturalnej (niem. Naturhistorisches Museum Wien);
 • Muzeum Historii Sztuki (niem. Kunsthistorisches Museum);
 • Muzeum Techniki (niem. Technisches Museum Wien);
 • Kunst Haus Wien.

Galeria Albertina w Wiedniu

Ta niezwykła galeria sztuki mieści się 1. dzielnicy w pałacu Palais Erzherzog Albrecht. Muzeum zostało założone w 1768 r. przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę.

CIEKAWOSTKA

W wiedeńskiej Galerii Albertina jest jedna z największych na świecie kolekcji grafik. Składa się z ok. 50 000 rysunków, akwafort, akwarel i ponad 1 500 000 rycin autorstwa: Rafaela, Rembrandta, Dürera, Leonarda da Vinci, Michała Anioło, Rubensa, Boscha, Bruegela, Cézanne’a, Picasso, Matisse’a, Klimta i Kokoschka czy Egona Schielego.

Opera w Wiedniu

Wiedeńska Opera Państwowa (niem. Wiener Staatsoper) to dla wielu punkt obowiązkowy wycieczki do stolicy Austrii. Mieści się w pierwszym budynku oddanym do użytku wzdłuż Ringu. Gmach utrzymany jest w stylu neorenesansowym.

CIEKAWOSTKA

Wygląd budynku z początku nie przypadł do gustu mieszkańcom miasta. Ponoć doprowadziło to rychłej śmierci obu architektów, z których jeden się powiesił, a drugi zmarł na gruźlicę 10 tygodni później.

Charakterystyczne elementy architektury Opery Wiedeńskiej:

 • foyer Schwinda – kuluary udekorowane scenami z oper i rzeźbami (mieści się tu popiersie Jana Kiepury);
 • marmurowa klatka schodowa – balustrady zdobią m.in. figury siedmiu sztuk wyzwolonych oraz malowidła ścienne;
 • Sala Herbaciana – Franciszek Józef I lubił tu spędzać czas w przerwach między aktami opery;

Operę można zwiedzić w trakcie 40-minutowego spaceru po jej wnętrzach. W tym czasie uczestnicy wycieczki mają wstęp do miejsc, do których widzowie nie zaglądają w trakcie występów (np. za kulisy). Oprowadzanie nie odbywa się codziennie i nie zawsze startuje o pełnej godzinie. Warto sprawdzić to wcześniej na stronie.

CIEKAWOSTKA

Co roku w karnawale w gmachu opery odbywa się ważne wydarzenia towarzysko-kulturalnego. Opernball (niem. Wiener Opernball) to bal w Operze Wiedeńskiej, który odbywa się w czwartek przed Środą Popielcową. Może wziąć w nim udział każdy, kto zapłaci za wejście i ma odpowiedni strój. Atrakcja nawiązuje do tradycji balów na zakończenie kongresów wiedeńskich.

Inne słynne sceny w Wiedniu:

 • Volksoper (tzw. Opera Ludowa) – wystawiane są tam lżejsze sztuki: operetki, musicale i przedstawienia baletowe;
 • Theater an der Wien (tzw. Nowa Opera) – miało tam miejsce prawykonanie opery Fidelio Ludwiga van Beethovena;
 • Teatr Zamkowy (niem. Burgtheater);
 • Wiener Musikverein (Filharmonia Wiedeńska).
CIEKAWOSTKA

W Wielkiej (“Złotej”) Sali Filharmonii Wiedeńskiej (niem. Wiener Musikverein) od 31 grudnia 1939 r. co roku odbywa się słynny Koncert Noworoczny.

Rejs po Kanale Dunajskim w Wiedniu

Ta sama rzeka, jaka płynie przez Budapeszt, przepływa także przez Wiedeń. To Dunaj umożliwia klimatyczny rejs statkiem wycieczkowym. Z jego perspektywy można podziwiać miejskie zabudowania, odpocząć od spacerowania i cieszyć się chwilą relaksu.

Czy warto jechać do Wiednia? Sam musisz odpowiedzieć na to pytanie. Zważając na listę atrakcji, śmiemy twierdzić, że wakacyjny wyjazd do stolicy Austrii, może być niezapomnianym przeżyciem!

Wakacyjny wyjazd do Wiednia – jakie ubezpieczenie zabrać?

Nawet na krótki, kilkudniowy wypad z kraju do stolicy Austrii przyda Ci się polisa turystyczna. Tylko ubezpieczenie podróżne z szerokim zakresem ochrony zapewni Ci pomoc w przypadku różnych niespodziewanych sytuacji na wakacjach.

Ekspert Mubi radzi:

Państwo Kaplińscy to 3-osobowa rodzina (2 dorosłych i małe dziecko). Wybierają się na 4-dniowe zwiedzanie do Wiednia. Szukając polisy turystycznej z OC w życiu prywatnym oraz NNW podróżnym, odwiedzili porównywarkę ubezpieczeń podróżnych Mubi. Oto oferty, których zakup rozważają:

Przykład

Państwo Kaplińscy to 3-osobowa rodzina (2 dorosłych i małe dziecko). Wybierają się na 4-dniowe zwiedzanie do Wiednia. Szukając polisy turystycznej z OC w życiu prywatnym z NNW podróżnym, odwiedzili porównywarkę ubezpieczeń podróżnych Mubi. Oto oferty, których zakup rozważają:

TowarzystwoZakresCena
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
60,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
63,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
77,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 172 316 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 129 237 zł
77,68 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
83,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
95,39 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
114,24 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak zwiedzać Wiedeń

Czy Wiedeń jest bezpieczny?
Co warto kupić w Wiedniu?
Gdzie zjeść tanio w Wiedniu?
Co warto zobaczyć w Wiedniu po zmroku?
PODSUMOWANIE
 • Do Wiednia samochodem dojedziesz nawet w 4 godziny (z Katowic). To idealne miasto na krótki wakacyjny wyjazd.
 • W Wiedniu jest wiele ciekawych atrakcji do zobaczenia. To świetna propozycja na wakacyjny city break!
 • W weekend możesz zwiedzić stolicę Austrii. Zachwyca okazałymi posiadłościami cesarskich (m.in. pałace Schönbrunn i Hofburg) oraz swoim bogactwem kulturowym (np. MuseumsQuartier czy Muzeum Historii Naturalnej).
 • Na wyjazd do Wiednia oprócz planu zwiedzania i bagaży zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Polisa z NNW podróżnym, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem kosztów leczenia zapewni Ci kompleksowe wsparcie w nagłym i nieprzewidzianym wypadku.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!