Auto detailing – drugie życie Twojego samochodu

Auto detailing lub car detailing jest dla samochodu tym, czym dla ludzi kilkudniowy pobyt w salonie odnowy biologicznej. Człowiek wychodzi z takiej placówki jak nowo narodzony, a samochód, jakby dopiero opuścił salon. Na czym dokładnie polega car detailing i ile kosztuje?

auto detailing

Co to jest auto detailing?

Prawdą jest, że samochody starzeją się różnie. Te garażowane, używane od wielkiego dzwonu i luksusowe, są nieco bardziej odporne na nadgryzienie zębem czasu. Natomiast te, którymi na co dzień jeździmy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły i które niejedną ulewę przestały pod chmurką, starzeją się zauważalnie szybciej. 

Jak sprawić, żeby trochę opóźnić ten proces? Systematycznie jeździć do myjni? Jasne, nie zaszkodzi (o tym, czy wizyty w myjni faktycznie nie szkodzą, możecie poczytać w artykule: Samochód uszkodzony przez pracownika myjni – kto wypłaci odszkodowanie?). Można też dbać o niego na co dzień, chuchać i dmuchać, serwisować i przeglądać. To wszystko z pewnością pomoże, lecz nie możemy liczyć na efekt wow.

Taki efekt gwarantuje za to auto detailing (zwany też car detailingiem), czyli złożona, metodyczna i kilkuetapowa pielęgnacja całego samochodu od koła po dach lub tylko jego wybranych elementów, która ma na celu oczyszczenie, konserwację, renowację i zabezpieczenie pojazdu. W efekcie otrzymujemy samochód, który jest w stanie nie tylko salonowym – pojazdy po car detailingu określa się wręcz mianem “show-car”. Mają olśniewać wyglądem i być niezawodne. Car detailing nie skupia się bowiem jedynie na aspekcie wizualnym, dlatego też stosują go zarówno właściciele aut używanych, jak i całkiem nowych.

Ekspert Mubi radzi:

Właściciele samochodów, którzy sami lubią siedzieć przy nich i dbać o ich stan, bez problemów znajdą kosmetyki samochodowe i preparaty do przeprowadzenia auto detailingu samemu. W sklepach można kupić profesjonalne zestawy do zabezpieczenia i poprawy wyglądu pojazdu. W ich skład wchodzą preparaty do czyszczenia felg, szampony samochodowe, czyścidła kokpitu czy preparaty do tworzenia powłok ochronnych.

Co ciekawe, detailing nie jest procesem renowacyjnym zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla samochodów. Spotkać się z nim można również w branży łodzi, quadów, motocykli, a nawet samolotów i helikopterów. W końcu każda z tych maszyn od czasu do czasu wymaga naprawdę gruntownego remontu. Tym bardziej że w ich przypadku awaria może oznaczać coś więcej niż przymusowy postój na poboczu. 

Car/auto detailing, choć jest kompleksowym procesem renowacji całego samochodu, możemy podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny.

Car detailing wewnętrzny

Jak nietrudno odgadnąć, prace koncentrują się na wnętrzu pojazdu. Nie jest to jednak zwyczajne doczyszczanie trudno dostępnych miejsc. To bardzo precyzyjne i systematyczne odświeżanie praktycznie każdego elementu wyposażenia: tapicerki, kokpitu, uszczelek, listew – dosłownie wszystkiego. 

Po zakończeniu pierwszego etapu car detailingu –  czyszczenia – przychodzi pora na konserwację i zabezpieczenie wnętrza. Jest to skomplikowany proces, ponieważ wymaga użycia wielu wymagających, specjalistycznych środków. Każdy błąd może doprowadzić do powstania plam, przebarwień lub wręcz nieodwracalnie uszkodzić konserwowaną powierzchnię. Właśnie dlatego car detailingiem zajmują się zazwyczaj bardzo doświadczeni eksperci.

CZY WIESZ, ŻE …

W car detailingu często wykorzystuje się technikę mycia na dwa wiadra. Metoda ta polega na utrzymaniu czystości gąbki/rękawicy, którą wykorzystujemy do mycia. W wiadrze pierwszym znajduje się roztwór z szamponem, natomiast w drugim czysta woda z umieszczonym na dnie separatorem zanieczyszczeń. W tym wiadrze płuczemy gąbkę lub rękawicę z zebranego z powierzchni lakieru brudu.

Car detailing zewnętrzny

Czyli lakier, lakier i jeszcze raz lakier. Oczywiście cały proces wykracza daleko poza zwykłe mycie i polerowanie. Prace podzielone są na kilka etapów:

  • Dekontaminacja i deironizacja – pozbycie się wszelkich brudów: smoły, żywicy, asfaltu i owadów.
  • Glinkowanie – czyli proces usuwania niewidocznych gołym okiem zabrudzeń i wygładzania lakieru. Specjalny rodzaj glinki “wyciąga” zanieczyszczenia z porów lakieru.
  • Renowacja lakieru – usunięcie pozostałych rys i obszarów zmatowiałych, a także odzyskanie pierwotnego koloru lakieru. Tak potraktowany lakier należy jeszcze odtłuścić.
  • Zabezpieczenie lakieru woskiem, powłoką ceramiczną lub folią ochronną. Warto pochylić się nad powłoką ceramiczną, która jest swojego rodzaju uszczelniaczem. Sam lakier bowiem nie jest w pełni szczelną barierą, chroniącą samochód przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto powłoka ceramiczna pełni funkcję tarczy przed brudem, ponieważ powleczony nią samochód zdecydowanie trudniej ubrudzić, a z drugiej strony znacznie łatwiej umyć. Natomiast podczas samego procesu mycia chroni lakier przed ścieraniem, co jest szczególnie istotne w przypadku czyszczenia pojazdu w myjni bramowej. To paradoksalnie w trakcie szczotkowania lakier najbardziej się niszczy.
  • Czyszczenie kół, felg oraz pozostałych elementów karoserii: listew, uszczelek, chromów. Tutaj również często stosuje się warstwę ceramiczną. 

Car detailing – ile to kosztuje?

W zależności od tego, jaki będzie zakres wykonanych prac, ceny wahają się od 800 zł w tzw. mini detailingu (skojarzenia z minicasco są jak najbardziej poprawne) do 1800 zł w przypadku pełnej renowacji lakieru. Dodatkowym kosztem jest pokrycie lakieru woskiem lub powłoką ceramiczną. Na ten pierwszy wydamy mniej, bo ok. 200-250 zł, natomiast powłoka ceramiczna to już koszt około 2-3 tysięcy złotych – mowa o tej 5-letniej (roczna kosztuje ok. 700 zł). Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście jeszcze cena car detailingu wewnętrznego, czyli mycia detailingowego, za które zapłacimy w najlepszym razie 150-200 zł.

Przykład

Henryk zastanawia się nad kupnem nowego samochodu. Aby uzbierać niezbędne środki, potrzebuje jednak dobrze sprzedać swoje dotychczasowe auto, czyli 3-letnią Skodę Rapid. Choć wóz jest w dobrym stanie, widać na nim wyraźnie ślady używania – m.in. drobne rysy na lakierze oraz zabrudzenia karoserii. Henryk uznał, że przed wystawieniem auta na sprzedaż zainwestuje w usługę car detailingu. Za odświeżenie lakieru i pełen detailing wnętrza zapłacił 1000 zł, co jednak szybko mu się zwróciło, bo zwiększyła się wartość rynkowa samochodu, dzięki czemu udało mu się uzyskać za niego wyższą cenę.

Cały proces nie należy zatem do najtańszych, ale jeśli zależy nam na przywróceniu pełni blasku naszemu pojazdowi, a przy okazji stać nas na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, nie ma się nad czym zastanawiać. To po prostu drugie życie dla naszego auta. 

PODSUMOWANIE
  • Auto detailing lub car detailing to proces regeneracji samochodu polegający na czyszczeniu, renowacji, konserwacji i zabezpieczeniu pojazdu w celach estetycznych oraz przedłużenia jego żywotności.
  • Auto detailing może dotyczyć wnętrza samochodu oraz jego elementów zewnętrznych.
  • Car detailing wewnętrzny koncentruje się na czyszczeniu karoserii, kokpitu oraz plastikowych i metalowych elementów wnętrza.
  • Car detailing zewnętrzny obejmuje m.in. renowację i zabezpieczenie lakieru, dekontaminację i glinkowanie.
  • W zależności od zakresu usług, za car detailing trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o auto detailing

Na czym polega auto detailing?
Czym różnią się auto detailing wewnętrzny i zewnętrzny?
Czy auto detailing się opłaca?
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC