Auto na abonament

Nie stać Cię na wymarzony samochód? Zobacz ofertę aut na abonament bez wkładu własnego! Wejdź do wirtualnego salonu i zobacz modele na wyprzedaży!

Samochód na abonament – podstawowe informacje

Co to jest auto abonament?

Auto na abonament polega na odpłatnym i długoterminowym wynajmowaniu samochodu przez okres podany w umowie zawartej z wypożyczalnią. Comiesięczna opłata może być niższa od raty kredytu lub leasingu samochodowego i zawiera prawie wszystkie koszty utrzymania auta. Kierowca nie zajmuje się czasochłonnymi formalnościami. Nie musi pamiętać o przedłużeniu ubezpieczenia, badaniu technicznym, wymianie opon – tym zajmuje się firma wynajmująca. Negocjacje kosztu naprawy szkody z mechanikiem? Koszty są regulowane przez wypożyczalnię, Ty tylko odwozisz samochód do warsztatu. Atutem abonamentu samochodowego jest również brak obowiązkowych opłat wstępnych. Na koniec umowy możesz zwrócić używane auto i podpisać kolejną umowę, wynajmując nowy samochód, a nawet jeden z najnowszych modeli na rynku

Jakie są zasady auta na abonament?

Wyobraź sobie, że wysyłasz wniosek o auto na abonament. Firma wynajmująca samochody szybko weryfikuje Cię w biurach informacji gospodarczej, aby sprawdzić, czy rzeczywiście stać Cię na długofalowy wynajem wymarzonego auta. Nie zostaniesz jego właścicielem, a użytkownikiem/abonentem/subskrybentem na czas określony w umowie. 

Możesz wynająć samochód, nie mając wkładu własnego. Jako abonent płacisz raty, które obejmują użytkowanie pojazdu i utratę jego wartości w czasie, czyli różnicę między wartością początkową (w dniu zakupu) a wartością końcową (rezydualną, czyli w dniu wygaśnięcia umowy). Dzięki stałemu miesięcznemu czynszowi wiesz, ile dokładnie wyniesie koszt utrzymania auta. Poza tym płacisz tylko za np. tankowanie, myjnię czy parkingi.

Wiele firm zapewni Ci pełną obsługę samochodu. To oznacza, że rejestracja pojazdu, ubezpieczenie komunikacyjne, przeglądy serwisowe, badania techniczne, naprawy po kolizjach lub awarii na trasie, wymiana opon itp. leżą po stronie wypożyczalni. Twoim zadaniem jest wyłącznie dojechanie do warsztatu w razie potrzeby. Nie przejmujesz się negocjacjami z mechanikiem, odnawianiem umowy ubezpieczenia, szukaniem samochodu zastępczego.

Po zakończeniu umowy zwracasz samochód. Jego wykup jest opcjonalny. Zwykle kierowcy nie kupują używanego auta, a wybierają kolejne na abonament. Dzięki tej usłudze masz dostęp do najnowszych samochodów na rynku, także z wyższej półki, na które bank mógłby Ci odmówić kredytu, a leasing byłby za drogi.

Komu opłaca się samochód w abonamencie?

 • Kierowcom z ograniczoną zdolnością kredytową. Abonament samochodowy nie jest traktowany jak pożyczka czy kredyt. Umowę możesz podpisać nawet na dwa lata, więc unikasz powstania wieloletniego zobowiązania jak w przypadku kredytu.
 • Kierowcom z małym budżetem na auto. Abonament może być tańszy od kredytu i leasingu, bo po pierwsze – nie spłacasz pełnej wartości samochodu, po drugie – prawie wszystkie koszty użytkowania auta są uwzględnione w czynszu. W kredycie i leasingu musisz powiększyć ratę o koszt utrzymania pojazdu. Po trzecie – nie musisz mieć wkładu własnego.
 • Kierowcom śledzącym nowości na rynku motoryzacyjnym. Dzięki auto abonamentowi możesz co jakiś czas zmieniać samochód i jeździć najnowszymi modelami. 
 • Kierowcom prowadzącym działalność gospodarczą. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, podróże służbowe lub dojazdy na spotkania biznesowe nowym samochodem z wyższej półki podkreślą Twój status.
 • Kierowcom, którym zależy na sprawdzonym pojeździe. Firma wynajmująca samochody kupuje je u rzetelnych dealerów. Nie ma mowy o ukrytych wadach i usterkach jak w przypadku auta sprzedawanego na portalu ogłoszeniowym. Nawet jeśli wypożyczalnia oferuje używane auta na abonament, mają one udokumentowaną historię i przebieg, więc unikasz oszustwa i kosztów związanych z wynajęciem specjalisty do oględzin samochodu z drugiej ręki.
 • Młodym kierowcom w wieku od 18 do 25 lat. Ta grupa wydaje najwięcej na ubezpieczenie komunikacyjne. Według danych Mubi.pl za lipiec 2021 średnia składka OC (wyłącznie!) wynosi aż 1408 zł dla młodego kierowcy bez współwłaściciela samochodu. Ponieważ auto na abonament należy do wypożyczalni, nie do młodzieńca, który jest tylko użytkownikiem, ubezpieczenie może być znacząco tańsze.

Jakie zalety ma samochód na abonament?

 • Stały koszt miesięcznego utrzymania samochodu – w czynsz są zwykle wliczone koszty serwisu, ubezpieczenia, napraw itp., dzięki czemu unikasz nieprzewidzianych wydatków na samochód.
 • Zerowy lub niski wkład własny – opłata wstępna nie jest obowiązkowa. Dobrowolny wkład własny w abonamencie samochodowym może wynosić nawet 500 zł. Jest to nieporównywalnie niski koszt do wkładu własnego w wysokości nawet do 30% wartości auta w leasingu lub na kredyt.
 • Ograniczone formalności – wnioskowanie o auto na abonament przebiega głównie online. Firma wynajmująca może wymagać dostarczenia np. skanów niektórych dokumentów, ale cały etap przebiega sprawnie i nie jest tak czasochłonny jak w przypadku kredytu.
 • Łatwa wymiana auta na nowszy model – po prostu oddajesz samochód na koniec umowy i po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego możesz wynająć kolejne auto. Nie przejmujesz się sprzedażą używanego pojazdu.
 • Dostęp do popularnych i drogich aut na rynku – wynajmowane są zarówno tanie samochody, jak i modele marek luksusowych. Przykładem jest BMW Seria 7 745Le xDrive. Ten model BMW na pięcioletni abonament może kosztować minimum 7000 zł netto/mies. W zależności od wysokości wkładu własnego rata może spaść nawet do 6000 zł netto/mies.
 • Samochód z pewnego źródła – wynajmując auto od renomowanej firmy, unikasz potencjalnego oszustwa, wskutek którego używany samochód wygeneruje spore koszty napraw po zakupie.
 • Korzyści firmowe – jako przedsiębiorca możesz zaliczyć ratę abonamentu do kosztów uzyskania przychodu.

Jakie wady ma auto w abonamencie?

 • Limit kilometrów – jeśli go przekroczysz, zapłacisz co najmniej kilkadziesiąt groszy za każdy kolejny przejechany kilometr.
 • Ograniczenia w użytkowaniu – wypożyczalnia może nie zgadzać się na przewożenie zwierząt, a wyjazdy za granicę wymagają upoważnienia, jeśli nie zostały przewidziane w postanowieniach umowy.
 • Nie jesteś właścicielem auta – przez cały abonament jesteś tylko użytkownikiem samochodu, więc mimo że jeździsz na co dzień, nie zbierasz zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową historię jazdy.
 • Ryzyko dodatkowych opłat – pojawia się, kiedy spowodujesz szkodę z własnej winy, przekroczysz limit kilometrów lub chcesz stworzyć aneks do umowy.

Wybór samochodu na abonament

Jakie wymagania musi spełnić kierowca, który chce subskrybować auto?

Firma oferująca samochody na abonament może wymagać, aby klient:

 • był pełnoletni,
 • miał stały dochód, który umożliwia regularne opłacanie czynszu za wybrany samochód,
 • był osobą fizyczną lub prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, 
 • miał pozytywną zdolność kredytową.

Czy można wziąć auto na abonament bez BIK?

Teoretycznie tak, ale w praktyce to nie oznacza, że abonament samochodowy jest przyznawany każdemu kierowcy bez kontroli jego sytuacji finansowej. Dana firma może oferować auto abonament bez BIK, czyli weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej, ale może sprawdzać klientów w innych źródłach. Dane na temat Twoich zobowiązań finansowych i ewentualnych długów mogą być wpisane do baz biur informacji gospodarczej, które są niezależne od siebie. Wypożyczalnia oferuje auto abonament bez KRD? Może Cię zweryfikować w ERIF czy BIG InfoMonitor.

Jakie samochód można wziąć na abonament?

Najczęściej abonament dotyczy samochodów osobowych i małych samochodów dostawczych, rzadko samochodów ciężarowych. Przykładowo w wirtualnym salonach są dostępne takie marki pojazdów jak Škoda, Audi, BMW, Volkswagen, Toyota, Fiat, Ford, Dacia i wiele innych. Kierowcy mogą wybierać auta z różnym typem nadwozia: coupe, crossover, furgon, hatchback, kombi, sedan, SUV. Firma wynajmująca samochody może umożliwiać sortowanie pojazdów również według paliwa. Wśród dostępnych opcji może znajdować się benzyna, diesel, elektryczne, hybryda, LPG.

Co to jest limit kilometrów?

Limit przebiegu to maksymalna liczba kilometrów, które można przejechać autem w czasie abonamentu. Limit kilometrów jest deklarowany przez klienta przed zawarciem umowy. Jeśli przekroczysz limit, za każdy dodatkowy kilometr, czyli tzw. nadprzebieg, zostanie naliczona opłata. Zwykle wynosi kilkadziesiąt groszy za kilometr, ale stawka różni się w zależności od modelu samochodu. Możesz zwiększyć limit kilometrów, ale wiąże się to z opłatą za aneks do umowy. 

Myślisz, że trudno dokładnie określić, ile przejedziesz autem w ciągu kilkuletniego abonamentu? Rozwiązaniem może być częściowo zmienna rata. W takim modelu rozliczasz się na podstawie licznika po każdym miesiącu jazdy. Dzięki temu rozwiązaniu możesz oszczędzić pieniądze, wydając mniej w okresie, w którym rzadziej używasz auta. Unikasz też nadpłaty za cały okres abonamentu, jeśli finalnie nawet nie zbliżysz się do granicy limitu.

Co warto sprawdzić w umowie abonamentu przed jej podpisaniem?

1. Warunki wyjazdu za granicę. Kierowca powinien złożyć wniosek do firmy, aby otrzymać zgodę na wyjazd zagraniczny. Firma może wymagać, aby taki wniosek został złożony na minimum kilka dni przed wyjazdem. Jeśli wyjeżdżasz do kraju, w którym jest wymagana Zielona Karta jako potwierdzenie ubezpieczenia OC samochodu, musisz złożyć podanie nawet na 14 dni przed wyjazdem, bo taki jest czas oczekiwania na ten dokument. Kara za wyjazd za granicę bez zgody wypożyczalni może wynosić nawet 1000-2000 zł.

2. Udział własny w szkodach. O ile auto na abonament jest ubezpieczone, o tyle jeśli kierowca jest sprawcą szkody, wypożyczalnia może wymagać udziału własnego w naprawie szkody w wysokości np. 500 zł. Sprawdź również, czy koszt wymiany niektórych części eksploatacyjnych leży po stronie użytkownika auta.

3. Zasady użytkowania samochodu przez innego kierowcę. Czy możesz pożyczyć auto na abonament członkowi rodziny lub znajomemu? To zależy od postanowień w umowie. Dokument może podawać, że samochód może być prowadzony przez klienta i jego rodzinę, ale osoby trzecie wymagają zgłoszenia do umowy. Przemyśl jeszcze przed jej podpisaniem, komu chcesz użyczać auto. 

4. Kary. Palenie papierosów, przewóz zwierząt, odpłatne przejazdy – jeśli są niezgodne z umową, możesz zapłacić karę. Myślisz, że wypożyczalnia nie dowie się o wyjeździe z psem, paleniu tytoniu w aucie czy zarabianiu jako taksówkarz? Ślady po papierosach lub zwierzęciu mogą zostać wykryte podczas oględzin zwróconego samochodu, natomiast wystarczy pechowe zdarzenie, np. kolizja, aby wyszło na jaw, kto i w jaki sposób użytkuje auto na abonament.

5. Dodatkowe opłaty. Możesz wygenerować niespodziewany koszt, chcąc podpisać aneks do umowy lub anulować ją przed terminem. Dodatkowe opłaty obowiązują również po przekroczeniu limitu kilometrów. Sprawdź również, czy firma wynajmująca zastrzega sobie prawo zmiany raty po podpisaniu umowy, ale przed wydaniem samochodu. Taka zmiana może wynikać np. ze wzrostu ceny auta. Opłata może zostać naliczona również za przesłanie korespondencji. Jakiej? Na przykład mandatu, który zostanie wysłany właścicielowi auta, czyli wypożyczalni.

Koszty samochodu na abonament

Ile kosztuje auto na abonament?

Już od ok. 500 zł netto na miesiąc. Cena samochodu na abonament jest zależna od m.in. modelu i marki samochodu. Poniższe orientacyjne stawki są podane dla klienta, który wybrał 3-letni abonament na firmę bez wkładu własnego.

 • Opel Insignia 1.5 T GPF Elite S&S – 1700 zł netto/mies.
 • Škoda Fabia 1.0 TSI Ambition – 1250 zł netto/mies.
 • Hyundai i20 1.2 GET! – 900 zł netto/mies.
 • Fiat 500 1.0 Hybrid Pop – 700 zł netto/mies.
 • Ford Focus 1.0 EcoBoost ST-Line – 1400 zł netto/mies.
 • Volkswagen Tiguan 1.5 TSI EVO Trendline – 1500 zł netto/mies.
 • Toyota Corolla 1.2 T Comfort – 1400 zł netto/mies.
 • BMW Seria 3 Gran Turismo 320i Advantage aut – 1600 zł netto/mies.
 • Kia ProCeed 1.4 T-GDI GT Line DCT – 1500 zł netto/mies.
 • Seat Leo 1.0 EcoTSI Style Start  900 zł netto/mies.
 • Dacia Logan 1.0 SCe Open – 700 zł netto/mies.

Ceny mogą różnić się w poszczególnych wypożyczalniach. Koszt wynajmu zależy także od warunków umowy i okresowych promocji. 

Czy można wziąć auto na abonament bez wkładu własnego?

Tak, opłata wstępna w auto abonamencie jest dobrowolna. Może wynosić nawet 500 zł. Im większy wkład własny, tym niższy czynsz. Przelicz, ile zaoszczędzisz podczas całego abonamentu, decydując się na opłatę wstępną.

Kto opłaca ubezpieczenie auta w abonamencie?

Użytkownik samochodu opłaca ubezpieczenie, którego umowa zostaje zawarta przez firmę wynajmującą pojazd. Wypożyczalnia jest odpowiedzialna za przedłużanie umowy z ubezpieczycielem. Zwykle cena pakietu jest wliczona w ratę, aczkolwiek wynajmujący może oferować klientom różne opcje. Firma może zapewnić pełny serwis i pakiet opon letnich + zimowych włącznie z wymianą i przechowywaniem w podstawowej racie, a jako pakiety dodatkowe są dostępne OC/AC/NNW oraz oddzielny Assistance

Dodatkowym zabezpieczeniem użytkownika będzie ubezpieczenie GAP, które zapewnia ochronę na wypadek utraty wartości pojazdu. Wartość auta najszybciej maleje w pierwszych 3 latach po jego zakupie w salonie. Zatem jeśli użytkownik będzie wypożyczał samochód przez kilka lat, suma ubezpieczenia AC zapewniającego rekompensatę m.in. po szkodzie całkowitej i kradzieży pojazdu, będzie z roku na rok niższa. Ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenie GAP, jak chociażby firma Fortegra reprezentowana w Polsce przez Defend Insurance, obejmują ochroną samochody nawet na 5 lat, podczas których ich wartość nie zmienia się. W razie szkody całkowitej lub kradzieży auta ubezpieczyciel wypłaci róznicę między otrzymanym już odszkodowaniem z AC a wartością pojazdu z dnia zakupu.

Jakie są dodatkowe opłaty w abonamencie samochodowym?

Rata zawiera koszty utrzymania samochodu poza wydatkami na paliwo, parkingi czy myjnię. Comiesięczny koszt jest stały i nie ma tutaj niespodzianek. Dodatkowe opłaty w abonamencie są zależne tak naprawdę od ewentualnych aneksów do umowy i… przewinień kierowcy. Użytkownik samochodu musi dbać o niego, aby uniknąć m.in. udziału własnego w szkodzie spowodowanej z własnej winy czy kosztu czyszczenia auta po zwrocie. Dodatkowa opłata może zostać naliczona za np. przekroczenie limitu kilometrów.

Zakończenie abonamentu samochodowego

Czy można wcześniej zakończyć umowę?

Tak, ale zerwanie umowy wynajmu auta przed terminem może skutkować dodatkową opłatą. Dokładne warunki przedwczesnego zakończenia umowy abonamentu samochodowego są zależne od firmy wynajmującej. Czasami zdarzają się limitowane okazje – klient wynajmujący auto w okresie promocji może liczyć na zakończenie umowy w dowolnym momencie bez konsekwencji.

Czy można wykupić wynajmowany samochód na koniec umowy?

Teoretycznie tak, ale praktycznie jest to mniej opłacalne od leasingu samochodowego, ponieważ nie spłacasz wartości samochodu, więc kwota wykupu jest duża. W leasingu możesz liczyć na wykup auta nawet za symboliczną kwotę, np. 1% wartości pojazdu.

Jak przygotować się do zwrotu samochodu na abonament?

Przejrzyj ilustrowany Przewodnik Zwrotu Pojazdu wydany przez PZWLP. Dzięki niemu dowiesz się, jakie uszkodzenia auta na abonament są akceptowalne, a które nie. Jeśli zwracany samochód jest w gorszym stanie, niż wskazuje na to wiek i przebieg, a uszkodzenia mają wpływ na utratę wartości pojazdu, wynajmujący może zostać obciążony dodatkowymi kosztami. Jak temu zapobiec? Dbaj o samochód jak o swój. Pamiętaj też, aby zwrócić samochód z pełnym wyposażeniem fabrycznym i dodatkowym, kluczykami, książką serwisową (jeśli jest) i innymi dokumentami, np. dowodem rejestracyjnym. Auto powinno zostać wyczyszczone zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli podczas oględzin okaże się, że firma musi zlecić sprzątanie samochodu ze względu na przesiąkniętą zapachem tytoniu i poplamioną tapicerkę, obciąży klienta kosztami.

Samochód na abonament a inne formy finansowania auta

Co wybrać – abonament samochodowy czy kredyt samochodowy?

Abonament samochodowy, jeśli brakuje Ci pieniędzy na wkład własny i już wiesz, że kiedyś chętnie sprzedasz używane auto, aby kupić nowszy model. Dzięki samochodowi na abonament możesz wygodnie jeździć wybranym autem, nie przejmując się formalnościami, które załatwia za Ciebie firma wynajmująca, a po kilku latach abonamentu po prostu zwrócić auto i wynająć kolejne. Ta forma jest także korzystniejsza pod względem formalności i weryfikacji klienta. Kredyt samochodowy jest zaś dla osób, które chcą mieć samochód na własność i mają środki na wkład własny. 

Co wybrać – auto abonament czy auto w leasingu?

Auto na abonament, jeśli chcesz jeździć nowym samochodem, ale nie stać się na wkład własny. To opcja również dla kierowców, którzy nie przywiązują się do auta i chętnie wymienią go za jakiś czas na inny. Samochód na abonament nie jest twoją własnością, więc nie musisz przejmować się jego spadkiem wartości i ceną sprzedaży po kilku latach. Po prostu wymieniasz go na nowy model. Jeśli jednak chcesz mieć auto na własność i użytkować je przez wiele lat, wybierz leasing samochodowy. Umożliwi Ci on wykup pojazdu za niewielką kwotę. Pamiętaj jednak, że do kwoty leasingu musisz doliczyć wiele kosztów utrzymania auta, które są już zawarte w racie abonamentowej. Ponadto rata leasingowa jest wyższa, spłacasz bowiem pełną wartość samochodu.

Samochód na abonament dla osoby prywatnej czy na firmę?

Zarówno dla osoby prywatnej, jak i przedsiębiorcy samochód na abonament może być intratnym rozwiązaniem, ale klient prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyska większe korzyści dzięki zaliczeniu raty do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli najpierw weźmiesz auto na abonament, a dopiero po tym założysz firmę z zamiarem wykorzystywania samochodu do celów służbowych (zarobkowych), konieczne będzie stworzenie aneksu do umowy, aby nie doszło do sytuacji, w której używasz pojazdu niezgodnie z postanowieniami, za co może zostać nałożona kara.

FAQ – najważniejsze pytania o auto na abonament

Jakie są zalety długoterminowego wynajmu samochodu?

Wynajmujący samochód nie musi przejmować się ubezpieczeniem auta, przeglądami i jego serwisowaniem. To wszystko załatwia firma wynajmująca pojazd. Dodatkowo po zakończeniu umowy można wybrać nowszy model.

Czy abonament na samochód ma wady?

Dla niektórych osób wadą może być brak własności pojazdu. W abonamencie płaci się za usługę, a nie za zakup. Dodatkowo firmy wynajmujące auta wprowadzają limity kilometrów, inne ograniczenia w użytkowaniu, a także dodatkowe opłaty za złamanie warunków umowy.

Czy kierowca musi spełniać jakieś wymagania, by wynająć na dłuższy czas auto?

Tak. Firmy wypożyczające samochody wymagają, by kierowca był pełnoletni. Mogą one także oczekiwać, by miał on stały dochód i miał pozytywną zdolność kredytową. Samochód na abonament może wynająć osoba fizyczna lub przedsiębiorca.

PODSUMOWANIE
 • Samochód na abonament to długoterminowy wynajem pojazdu.
 • W ramach wynajmu kierowca nie musi przejmować się ubezpieczeniem, przeglądami i wymianą opon.
 • Auto w abonamencie polecane jest kierowcom z niewielką zdolnością kredytową, ograniczonym budżetem, prowadzącym działalność czy lubiącym często zmieniać samochód.
 • Minusami auta na abonament są limity kilometrów, ograniczenia w użytkowaniu, możliwe dodatkowe opłaty oraz brak własności pojazdu.
 • Kierowcy oprócz abonamentu mogą zdecydować się na leasing samochodu lub zakup na auta na kredyt.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Bardzo dobry artykuł. Wiele przydatnych i cennych informacji.
avatar autora komentarza
Bardzo dobry artykuł. Wiele cennych i przydatnych informacji.