Jakie formalności związane z samochodem załatwisz bez wychodzenia z domu?
Obecnie w dobie pandemii wiele organizacji i firm wyszło naprzeciw potrzebie załatwiania pewnych spraw online, upraszczając procedury. Wiele kwestii związanych z rejestracją czy ubezpieczeniem załatwimy przez e-mail i telefon. Z naszego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, nie opuszczając swojego domu i jak załatwić sprawy związane z samochodem, aby zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa, bez narażania się na zdrowie i życie oraz stosując się przy tym do przepisów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak sprawdzić przez internet najważniejsze informacje na temat pojazdu?
- Jak sprawnie przeprowadzić przegląd auta i czy można z tym zwlekać?
- Czy sprawy związane z ubezpieczeniem, w tym zakup polisy lub jej wypowiedzenie, również załatwimy przez internet?
- Jak załatwić kwestie związane z policją i sądami?
- Jak zachować się w czasie wypadku i kolizji, kiedy niezbędna jest interwencja policji?
- Jak bezpiecznie zatankować pojazd?
Punkty karne, mandaty, zgłoszenia – sprawdź, co załatwisz przez internet!
Dzięki profilowi zaufanemu możesz szybko sprawdzić na portalu obywatel.gov.pl, ile punktów karnych otrzymałeś do tej pory.
W przypadku mandatów i odwołania się od nich przez kierowcę, nie ma możliwości rozpoczęcia tej procedury poprzez internet. Tak jak dotychczas, wniosek należy złożyć do biura podawczego sądu lub wysłać go pocztowo na adres sądu. Należy także przestrzegać terminów ustawowych, w przeciwnym razie wniosek może nie zostać przyjęty.
Inne informacje o pojeździe
Dzięki aplikacji mPojazd sprawdzisz dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polisie OC oraz karcie pojazdu. Do tej usługi może dołączyć każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu, tj.: samochodu, motoru czy skutera. W aplikacji mamy dostęp do takich danych, jak: marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także do informacji o najbliższym terminie badania technicznego. Te informacje mogą być szczególnie przydatne, jeśli nie posiadamy przy sobie dokumentów albo chcemy je szybko zweryfikować.
Kupiłeś pojazd – zgłoś to online!
Obecnie możemy bez wychodzenia z domu złożyć wniosek dotyczący rejestracji pojazdu w odpowiednim urzędzie. Pamiętajmy, że mimo wszystko jesteśmy zobowiązani do złożenia niezbędnych dokumentów osobiście. Kara za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni, może wynosić aż 1000 zł.
W takiej sytuacji należy przygotować skan dokumentów, zalogować się do systemu i wysłać zgłoszenie wraz z załącznikami. Trzeba także uzupełnić swoje dane osobowe.
Szczegółowe informacje dotyczące czynności, których możesz dokonać online, znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#kierowcy-i-pojazdy
Przegląd techniczny
Przed wykonaniem przeglądu warto zadzwonić do wybranej stacji, aby dowiedzieć się więcej na temat godzin otwarcia i umówić się na konkretną godzinę i nie tracić czasu stojąc w kolejce. Część stacji diagnostycznych w czasach pandemii może mieć inne godziny otwarcia. Pamiętajmy, że wykonanie badania technicznego pojazdu jest obowiązkowe. Za brak ważnego przeglądu może nam grozić zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do 5000 zł.
Jeśli nie wykonaliśmy przeglądu w terminie z ważnego powodu (np. przebywaliśmy w szpitalu lub byliśmy na kwarantannie), możemy się odwołać od decyzji o mandacie. W takiej sytuacji ważność badania będzie przedłużona o 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z kwarantanny. Pojazd można wówczas wykorzystać jedynie w celu dojechania na badanie techniczne. Jeśli jednak mamy możliwość wykonania takiego przeglądu i przemieszczamy się autem na co dzień, lepiej go zrobić.
Ubezpieczenie samochodu
O kwestie ubezpieczeniowe możemy z powodzeniem zadbać, nie wychodząc z domu. Ubezpieczenia, podobnie jak bankowość, od lat oferują rozwiązania, które pozwalają na dopełnienie procedur i procesu zakupowego online.
Jak to wygląda w praktyce?
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
Jeśli Twoja umowa OC kończy się niebawem i nie chcesz jej kontynuować, możesz ją wypowiedzieć. Wypowiedzenie można złożyć skutecznie także bez wychodzenia z domu. Ważne, aby dokument był przez Ciebie podpisany. Można go wysłać e-mailem, nie jest konieczna wysyłka pocztą czy złożenie dokumentów w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokładne informacje oraz wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz w naszym artykule.
Zakup OC/AC
To także z powodzeniem załatwisz, nie wychodząc z domu. Jeśli nigdy nie kupowałeś polisy przez internet, będziesz zaskoczony, jak prosty i intuicyjny jest proces zakupu. Możesz też sporo zaoszczędzić. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi, otrzymasz oferty wielu ubezpieczycieli bez konieczności wypełniania formularza na stronach kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
Oczywiście w wyjątkowych wypadkach, kiedy kierowca trafił do szpitala lub z innych powodów nie mógł zadbać o ciągłość ubezpieczenia, będzie mógł odwołać się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie warto jednak wykorzystywać obecnej sytuacji do opóźnienia zakupu polisy, zwłaszcza jeśli regularnie poruszamy się autem. Pamiętajmy, że ciągłość OC obowiązuje nas także wtedy, kiedy nie poruszamy się pojazdem, a kara może być nałożona bezkontaktowo – system informatyczny UFG znajdzie naszą przerwę w ubezpieczeniu, a o nałożeniu sankcji zostaniemy powiadomieni listownie.
Zgłoszenie szkody
Jeśli potrzebujesz zgłosić szkodę z OC lub AC, również możesz zrobić to telefonicznie, a w niektórych wypadkach także za pomocą e-maila lub formularza online na stronie ubezpieczyciela. Warto pamiętać o terminach zgłoszenia szkody, które są szczególnie istotne w przypadku AC. Standardowo mamy na to tylko 24 h!
Niedotrzymanie terminu zgłoszenia szkody może skutkować problemami z wypłatą odszkodowania!
Większość szkód likwidowana jest dziś bezkontaktowo. Oznacza to, że nie ma konieczności obejrzenia auta przez rzeczoznawcę. Co pozwala ograniczyć także kontakty i ryzyko zachorowania na COVID-19. Jeśli taka konieczność zachodzi, zostaniemy o tym poinformowani przez ubezpieczyciela.
Pamiętaj! Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło już uproszczoną likwidację szkody. Kontakt z likwidatorem jest możliwy poprzez aplikację. W ten sposób można również dokonać oględzin auta. Dzięki tym rozwiązaniom osoba poszkodowana i przedstawiciel ubezpieczyciela nie muszą się bezpośrednio spotykać. Jeśli masz wątpliwości co do możliwości uproszczonej likwidacji szkody, skontaktuj się telefonicznie z ubezpieczycielem. Być może takie rozwiązanie zostało właśnie wprowadzone.
Wiktoria miała drobną stłuczkę z kierowcą ubezpieczonym w firmie X, do której doszło z jego winy. Sama niedawno kupiła OC w towarzystwie Y i wiedziała, że ta firma oferuje usługę Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Zamiast więc zgłaszać szkodę do firmy X, gdzie nie znała obowiązujących procedur, Wiktoria chciała skorzystać z formularza online na stronie swojego ubezpieczyciela. Niestety okazało się to niemożliwe, ponieważ towarzystwo X nie należy do systemu BLS. Aby uzyskać odszkodowanie, Wiktoria musiała się więc zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy.
Naprawa i auto zastępcze
Pamiętajmy także o możliwości uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy. Taki pojazd przysługuje nam na cały okres naprawy. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule
Możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w zastępstwie własnego auta nie może być argumentem za odmową pokrycia kosztu korzystania z samochodu zastępczego. Zwłaszcza w dobie koronawirusa, kiedy ważne jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich.
Policja, wykroczenia, sądy
Wiele spraw związanych z powiadomieniem policji można załatwić online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej Moja Komenda. Zwłaszcza kiedy ważne jest ograniczanie wychodzenia z domu do minimum. Na stronach internetowych policji znajdziemy numery telefonów do poszczególnych wydziałów, a przed osobistą wizytą na komendzie warto poradzić się telefonicznie – być może da się jej uniknąć lub można ją odłożyć.
Biura obsługi interesantów w sądach pracują w wyznaczonych godzinach, a w czasach pandemii pory przyjęć są ograniczone, więc zaleca się kontakt telefoniczny przed udaniem się do sądu.
Terminy ustawowe ulegają przesunięciu tylko w przypadku zgody sądu lub niemożności ich dotrzymania. Jeśli np. chcemy odwołać się od mandatu za wykroczenia drogowe, powinniśmy w miarę możliwości przestrzegać terminów, które narzucają na nas przepisy prawa.
Wypadek i kolizja
W przypadku kolizji lub wypadku dobrze pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że jeśli nikt nie został poszkodowany, nie ma konieczności wzywania policji. Jeżeli ktoś został ranny, ważne jest to, aby udzielić mu pomocy.
Pamiętajmy także o zachowaniu bezpiecznej odległości, zakrywaniu ust i nosa oraz dezynfekowaniu rąk.
Jak się zachować, kiedy dojdzie do kolizji?
Jeśli mamy zgodność co do okoliczności wypadku, obejdzie się bez interwencji policji. Należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie podstawą do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy.
Jeśli żaden z kierowców nie poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, niezwłocznie wezwij policję. Policja po przyjeździe na miejsce kolizji ustali okoliczności i sporządzi odpowiednią notatkę, która będzie ważnym dowodem podczas ubiegania się o odszkodowanie.
Pamiętaj, aby nie opuszczać miejsca zdarzenia, jeśli sprawca odjechał. W takiej sytuacji należy zanotować numer rejestracyjny pojazdu, który opuścił miejsce zdarzenia, w miarę możliwości wykonać również zdjęcia.
Jak zachować się, gdy dojdzie do wypadku?
Jeśli którykolwiek z uczestników zdarzenia został ranny, konieczne jest powiadomienie organów ścigania oraz pogotowia. Należy przede wszystkim określić liczbę rannych i ich obrażenia, po czym wezwać służby ratownicze. Jeśli nie wiesz, jak masz postępować z rannymi, kieruj się wskazówkami uzyskanymi od operatora pogotowia.
Policja po przyjeździe na miejsce wypadku przeprowadzi szereg czynności wyjaśniających okoliczności zdarzenia i zabezpieczy ślady. Pamiętaj – jeśli doszło do wypadku, aut nie należy samodzielnie ruszać. Zabezpiecz miejsce wypadku: włącz światła awaryjne, rozstaw trójkąty.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj:
Kolizja i wypadek są używane zamiennie – to błąd! Ma to duży wpływ dla Twojego ubezpieczyciela po zdarzeniu. Sprawdź co je różni!
Czytaj dalejJak bezpiecznie zatankować pojazd?
W czasach pandemii nawet podczas tankowania samochodu trzeba zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, aby w jak najmniejszym stopniu narazić się na zakażenie wirusem. Co robić?
- Tankuj do pełna, aby maksymalnie ograniczyć wizyty na stacjach paliw
- Używaj jednorazowych rękawiczek
- Dezynfekuj ręce
- Korzystaj z płatności bezgotówkowych
- Unikaj korzystania z toalet na stacjach benzynowych
- Staraj się nie zabierać dzieci i osób starszych na stację benzynową
- Staraj się tankować auto, kiedy nie ma dużego ruchu
- W czasie pandemii wiele formalności związanych z rejestracją czy ubezpieczeniem auta możemy załatwić online.
- Większość firm ubezpieczeniowych posiada internetowe formularze dotyczące zgłaszania szkód. Dzięki temu możemy ubiegać się o odszkodowanie bez wychodzenia z domu.
- Wiele firm pozwala na samodzielne wykonanie zdjęć obrazujących szkody powstałe w pojeździe. Nie trzeba do tego pomocy rzeczoznawcy.
- Jeśli kończy się nam polisa, możemy kupić nową przez internet. Z zakupem OC nie warto zwlekać, za jego brak grozi nam kara.
- Wypowiedzenie ubezpieczenia OC można złożyć elektronicznie, bez wychodzenia z domu, co zdecydowanie sprzyja ograniczaniu liczby zachorowań.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o formalności w czasie pandemii
Można zrobić to na stronie gov.pl. Trzeba tylko posiadać profil zaufany albo certyfikat kwalifikowany. Wśród usług dla obywateli znajduje się też możliwość sprawdzenia swojego pojazdu lub historii samochodu, który chce się kupić, odwołania się od mandatu i wykonania innych czynności.
Do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej potrzebne jest wypełnienie formularza wypowiedzenia. Taki formularz można znaleźć na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Najlepiej zastosować formularz stworzony przez ubezpieczyciela, który obejmuje nasze auto ochroną.
Niestety mimo wielu udogodnień, które zostały wprowadzone podczas epidemii, przedłużenie czasu na wykonanie przeglądu technicznego nie jest możliwe. Wszystkich kierowców obowiązują te same terminy. W przypadku otrzymania mandatu za brak aktualnego badania technicznego, w wyjątkowych sytuacjach można odwołać się od kary. Np. jeśli byliśmy w tym czasie na kwarantannie.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji