Jakie formalności związane z samochodem załatwisz bez wychodzenia z domu?

Własne auto to bezpieczny sposób przemieszczania się w czasie epidemii. W związku z aktualną sytuacją, wiele organizacji i firm wychodzi naprzeciw potrzebie załatwiania pewnych spraw bez bezpośredniego kontaktu i upraszcza procedury. Wiele kwestii związanych z rejestracją czy ubezpieczeniem załatwimy przez e-mail i telefon. Z naszego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, nie opuszczając swojego domu i jak załatwić sprawy związane z samochodem, aby zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa.

kobieta załatwia sprawy związane z samochodem przez internet

Punkty karne, mandaty, zgłoszenia – sprawdź, co załatwisz przez internet!

Dzięki profilowi zaufanemu możesz szybko sprawdzić na portalu obywatel.gov.pl, ile punktów karnych otrzymałeś do tej pory.

UWAGA!

W przypadku mandatów i odwołania się od nich przez kierowcę, nie ma możliwości rozpoczęcia tej procedury poprzez internet. Tak jak dotychczas, wniosek należy złożyć do biura podawczego sądu lub wysłać go pocztowo na adres sądu. Należy także przestrzegać terminów ustawowych, w przeciwnym razie wniosek może nie zostać przyjęty.

Inne informacje o pojeździe

Dzięki aplikacji mPojazd sprawdzisz dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polisie OC oraz karcie pojazdu. Do tej usługi może dołączyć każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu, tj.: samochodu, motoru czy skutera. W aplikacji mamy dostęp do takich danych, jak: marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także do informacji o najbliższym terminie badania technicznego. Te informacje mogą być szczególnie przydatne, jeśli nie posiadamy przy sobie dokumentów albo chcemy je szybko zweryfikować. 

Sprzedałeś lub kupiłeś pojazd – zgłoś to online!

Obecnie dzięki możliwości zalogowania się poprzez profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany możemy bez wychodzenia z domu złożyć wniosek dotyczący zbycia lub nabycia pojazdu. Pamiętajmy, że obie strony transakcji są zobowiązane do złożenia niezbędnych dokumentów, a kara za zaniechanie tego typu czynności może wynosić aż 1000 zł.

W takiej sytuacji należy przygotować skan dokumentów, zalogować się do systemu i wysłać zgłoszenie wraz z załącznikami. Przy czym trzeba uzupełnić dane osobowe zbywcy oraz nabywcy auta i zaznaczyć, gdzie zgłaszamy tego rodzaju czynność administracyjną. Jeśli zgłoszenie przebiegnie prawidłowo, odpowiedź urzędową otrzymasz na skrzynkę ePUAP.

Ekspert Mubi radzi:

W czasie pandemii kilkakrotnie wydłużano i skracano czas, jaki kierowcy mieli na zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu. Od 1 lipca 2021 roku kierowcy mają na dopełnienie tego obowiązku 60 dni zamiast standardowych 30. Taki termin obowiązuje do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Szczegółowe informacje dotyczące czynności, których możesz dokonać online, znajdziesz na stronie:  https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#kierowcy-i-pojazdy

Przegląd techniczny

Stacje kontroli pojazdów pracują normalnie. Warto jednak przed wykonaniem przeglądu zadzwonić do wybranej stacji, potwierdzić godziny otwarcia oraz umówić się na konkretną godzinę. Za brak ważnego przeglądu może nam grozić zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do 5000 zł. 

Jeśli nie wykonaliśmy przeglądu w terminie z ważnego powodu (np. byliśmy chorzy lub znajdowaliśmy się w czasie przymusowej kwarantanny domowej), możemy się odwołać od decyzji o mandacie. Przegląd zachowuje wówczas ważność do 7 dni po zwolnieniu z kwarantanny lub zakończeniu leczenia. Pojazd można wówczas wykorzystać jedynie w celu dojechania na badanie techniczne. Jeśli jednak mamy możliwość wykonania takiego przeglądu i przemieszczamy się autem na co dzień, lepiej go zrobić.

UWAGA!

Niektóre stacje kontroli pojazdów oferują dodatkową usługę dezynfekcji pojazdu. Można z niej skorzystać po naprawie lub przeglądzie. Jeśli nie chcemy korzystać z takiej usługi, warto po przeglądzie przetrzeć płynem dezynfekującym kierownicę, drążek zmiany biegów czy klamki. Warto także pamiętać, aby w miarę możliwości nie dotykać twarzy podczas podróżowania i przebywania na zewnątrz.

Ubezpieczenie samochodu

O kwestie ubezpieczeniowe możemy z powodzeniem zadbać, nie wychodząc z domu. Ubezpieczenia, podobnie jak bankowość, od lat oferują rozwiązania, które pozwalają na dopełnienie procedur i procesu zakupowego online. 

Jak to wygląda w praktyce? 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Jeśli Twoja umowa OC kończy się niebawem i nie chcesz jej kontynuować, możesz ją wypowiedzieć. Wypowiedzenie można złożyć skutecznie także bez wychodzenia z domu. Ważne, aby dokument był przez Ciebie podpisany. Można go wysłać e-mailem, nie jest konieczna wysyłka pocztą czy złożenie dokumentów w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokładne informacje oraz wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz w naszym artykule.

Zakup OC/AC

To także z powodzeniem załatwisz, nie wychodząc z domu. Jeśli nigdy nie kupowałeś polisy przez internet, będziesz zaskoczony, jak prosty i intuicyjny jest proces zakupu. Możesz też sporo zaoszczędzić. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi, otrzymasz oferty wielu ubezpieczycieli bez konieczności wypełniania formularza na stronach kilku towarzystw ubezpieczeniowych. 

UWAGA!

Kary za brak ciągłości OC nie zostają zawieszone na czas epidemii i kwarantanny.

Oczywiście w wyjątkowych wypadkach, kiedy kierowca trafił do szpitala lub z innych powodów nie mógł zadbać o ciągłość ubezpieczenia, będzie mógł odwołać się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie warto jednak wykorzystywać obecnej sytuacji do opóźnienia zakupu polisy, zwłaszcza jeśli regularnie poruszamy się autem. Pamiętajmy, że ciągłość OC obowiązuje nas także wtedy, kiedy nie poruszamy się pojazdem, a kara może być nałożona bezkontaktowo – system informatyczny UFG znajdzie naszą przerwę w ubezpieczeniu, a o nałożeniu sankcji zostaniemy powiadomieni listownie.

Zgłoszenie szkody 

Jeśli potrzebujesz zgłosić szkodę z OC lub AC, również możesz zrobić to telefonicznie, a w niektórych wypadkach także za pomocą e-maila lub formularza online na stronie ubezpieczyciela. Warto pamiętać o terminach zgłoszenia szkody, które są szczególnie istotne w przypadku AC. Standardowo mamy na to tylko 24 h!

UWAGA!

Niedotrzymanie terminu zgłoszenia szkody może skutkować problemami z wypłatą odszkodowania!

Większość szkód likwidowana jest dziś bezkontaktowo. Oznacza to, że nie ma konieczności obejrzenia auta przez rzeczoznawcę. Jeśli taka konieczność zachodzi, zostaniemy o tym poinformowani przez ubezpieczyciela. 

Pamiętaj! Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło już uproszczoną likwidację szkody. Kontakt z likwidatorem jest możliwy poprzez aplikację. W ten sposób można również dokonać oględzin auta. Dzięki tym rozwiązaniom osoba poszkodowana i przedstawiciel ubezpieczyciela nie muszą się bezpośrednio spotykać. Jeśli masz wątpliwości co do możliwości uproszczonej likwidacji szkody, skontaktuj się telefonicznie z ubezpieczycielem. Być może takie rozwiązanie zostało właśnie wprowadzone.

Przykład

Wiktoria miała drobną stłuczkę z kierowcą ubezpieczonym w firmie X, do której doszło z jego winy. Sama niedawno kupiła OC w towarzystwie Y i wiedziała, że ta firma oferuje usługę Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Zamiast więc zgłaszać szkodę do firmy X, gdzie nie znała obowiązujących procedur, Wiktoria chciała skorzystać z formularza online na stronie swojego ubezpieczyciela. Niestety okazało się to niemożliwe, ponieważ towarzystwo X nie należy do systemu BLS. Aby uzyskać odszkodowanie, Wiktoria musiała się więc zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy.

Naprawa i auto zastępcze

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, zakłady naprawcze i ASO pracują. Przed udaniem się do punktu naprawczego warto jednak upewnić się, czy godziny pracy nie zostały zmienione. 

Pamiętajmy także o możliwości uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy. Taki pojazd przysługuje nam na cały okres naprawy. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule

UWAGA!

Możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w zastępstwie własnego auta nie może być argumentem za odmową pokrycia kosztu korzystania z samochodu zastępczego, zwłaszcza w sytuacji epidemii i zagrożenia dla zdrowia.

Policja, wykroczenia, sądy

Policja w okresie zagrożenia koronawirusem namawia do załatwiania spraw online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej Moja Komenda. Na stronach internetowych policji znajdziemy numery telefonów do poszczególnych wydziałów, a przed osobistą wizytą na komendzie warto poradzić się telefonicznie – być może da się jej uniknąć lub można ją odłożyć.

Większość spraw w polskich sądach została odroczona. Biura obsługi interesantów pracują również w ograniczonym zakresie i zaleca się kontakt telefoniczny przed udaniem się do sądu. 

UWAGA!

Terminy ustawowe ulegają przesunięciu tylko w przypadku zgody sądu lub niemożności ich dotrzymania. Jeśli np. chcemy odwołać się od mandatu za wykroczenia drogowe, powinniśmy w miarę możliwości przestrzegać terminów, które narzucają na nas przepisy prawa.

Wypadek i kolizja

W przypadku kolizji lub wypadku dobrze pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ograniczyć kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum. Pamiętajmy, że jeśli nikt nie został poszkodowany, nie ma konieczności wzywania policji.

Jak się zachować, kiedy dojdzie do kolizji?

Jeśli mamy zgodność co do okoliczności wypadku, obejdzie się bez interwencji policji. Należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie podstawą do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy.

Jeśli żaden z kierowców nie poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, niezwłocznie wezwij policję. Policja po przyjeździe na miejsce kolizji ustali okoliczności i sporządzi odpowiednią notatkę, która będzie ważnym dowodem podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Pamiętaj, aby nie opuszczać miejsca zdarzenia, jeśli sprawca odjechał. W takiej sytuacji należy zanotować numer rejestracyjny pojazdu, który opuścił miejsce zdarzenia, w miarę możliwości wykonać również zdjęcia. 

Jak zachować się, gdy dojdzie do wypadku?

Jeśli którykolwiek z uczestników zdarzenia został ranny, konieczne jest powiadomienie organów ścigania oraz pogotowia. Należy przede wszystkim określić liczbę rannych i ich obrażenia, po czym wezwać służby ratownicze. Jeśli nie wiesz, jak masz postępować z rannymi, kieruj się wskazówkami uzyskanymi od operatora pogotowia. 

Policja po przyjeździe na miejsce wypadku przeprowadzi szereg czynności wyjaśniających okoliczności zdarzenia i zabezpieczy ślady. Pamiętaj – jeśli doszło do wypadku, aut nie należy samodzielnie ruszać. Zabezpiecz miejsce wypadku: włącz światła awaryjne, rozstaw trójkąty.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: 

Wypadek a kolizja – różnice, co zrobić po szkodzie i kary

Kolizja i wypadek są używane zamiennie – to błąd! Ma to duży wpływ dla Twojego ubezpieczyciela po zdarzeniu. Sprawdź co je różni!

Czytaj dalej

Tankowanie auta – jak to zrobić bezpiecznie?

Jeśli na co dzień poruszasz się autem, zadbaj o to, aby samochód był zawsze zatankowany i miał zapas płynu do spryskiwaczy. Przede wszystkim nie warto panikować – stacje benzynowe pozostają otwarte, dostawy paliwa są realizowane na bieżąco.

Tankując auto, pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • zatankuj do pełna, unikaj częstego tankowania niewielkich ilości paliwa, nawet jeśli zazwyczaj tak robisz;
  • do tankowania załóż rękawicę ochronną, po zakończeniu tankowania wyrzuć ją od razu do śmieci;
  • jeśli korzystasz z ekranów dotykowych, zdezynfekuj ręce;
  • w miarę możliwości korzystaj z płatności bezgotówkowych;
  • zachowaj odległość minimum 1-1,5 metra od innych osób;
  • unikaj zabierania na stację innych osób, np. dzieci.

Wymiana opon? To nie jest dobry czas!

W tej chwili nie ma większych przeciwwskazań do wymieniania opon. Co prawda, w ostatnich latach zimy są w Polsce raczej lekkie, ale jeśli śnieg zagości sie u nas na dobre, warto zmienić opony na zimowe.

Eksperci radzą zmienić opony letnie na zimowe, jeśli średnia temperatura będzie się utrzymywała poniżej 7 stopni.

PODSUMOWANIE
  • Okres epidemii to trudny czas dla nas wszystkich. Wiele spraw życia codziennego, w tym te związane z posiadaniem auta, możemy jednak załatwić bez wychodzenia z domu.
  • Wtedy gdy to możliwe, powinniśmy ograniczyć liczbę kontaktów z innymi ludźmi – warto o tym pamiętać przy okazji wykonywania przeglądu, tankowania, itp.
  • Jeśli kończy się nam polisa, możemy kupić nową przez internet. Z zakupem OC nie warto zwlekać, za jego brak grozi nam kara.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o auto w czasach pandemii

Jak zarejestrować auto przez internet?
Jak wypowiedzieć OC online?
Czy w czasie pandemii można przesunąć termin wykonania przeglądu technicznego?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC