Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?

Każda linia lotnicza ma swoje indywidualne warunki co do wymiarów i wagi bagażu. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różni się bagaż podręczny od rejestrowego, a także wskazujemy, co możesz spakować do każdego z nich. Ponadto w artykule znajdziesz informacje na temat wymogów stawianych przez poszczególne linie lotnicze co do rozmiaru i wagi bagażu. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, na co musisz zwrócić uwagę, aby bez problemu przejść odprawę.

bagaż podręczny - wymagania

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany

Bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje, to bagaż, który masz pod ręką. Zabierasz go więc ze sobą, wchodząc na pokład samolotu. Wniesienie bagażu podręcznego jest bezpłatne u większości przewoźników. Tańsze linie lotnicze pobierają zazwyczaj opłaty za bagaż podręczny, choć w tradycyjnych liniach też można spotkać się z dodatkowymi opłatami. Kupując bilet, należy więc sprawdzić, czy bagaż podręczny jest w cenie, a także sprawdzić wymogi linii lotniczej co do rozmiaru i wagi takiego bagażu.

Jeśli chcesz zabrać ze sobą więcej rzeczy i wiesz, że nie zmieszczą się one do bagażu podręcznego, musisz pomyśleć nad wykupieniem bagażu rejestrowanego. Bagaż rejestrowany to taki, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Oznacza to, że przed wejściem na pokład samolotu musisz go odprawić. Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny, jednak dzięki niemu jesteś w stanie zabrać ze sobą dużo więcej rzeczy. Linie lotnicze oczywiście przewidują pewne limity dotyczące bagażu rejestrowanego, jednak w porównaniu do bagażu podręcznego są one o wiele większe. Bagaż rejestrowany obejmuje zazwyczaj walizki o dużych gabarytach, do których możesz również spakować rzeczy, których przewożenie w bagażu podręcznym jest zabronione.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – wady i zalety

Bagaż podręczny

bagaż podręczny - plusy i minusy

Zalety:

 • zazwyczaj jest bezpłatny;
 • masz go pod ręką, dzięki czemu podróż przebiega dużo sprawniej (nie musisz odprawiać bagażu, nie musisz też po niego iść do punktu odbioru).

Wady:

 • ograniczone gabaryty – zazwyczaj dopuszczalna waga nie przekracza 10 kg (warunki różnią się w zależności od przewoźnika);
 • nie przewieziesz w nim wszystkiego – istnieją ograniczenia, co do rzeczy, które możesz wnieść na pokład (o czym dowiesz się, czytając artykuł dalej).

Przeczytaj też: Co możesz mieć w bagażu podręcznym?

Bagaż rejestrowany

bagaż rejestrowany

Zalety:

 • możesz przewozić rzeczy bez ograniczeń, które dotyczą bagażu podręcznego (np. bez limitu dotyczącego kosmetyków, czy bez ograniczeń co do ostrych przedmiotów),
 • większe gabaryty, niż w przypadku bagażu podręcznego.

Wady:

 • cena;
 • musisz go odprawić, a następnie odebrać.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Jeśli podróż samolotem jest dla Ciebie nowością, zanim się spakujesz, sprawdź, jakie rzeczy możesz włożyć do bagażu podręcznego. Istnieją nie tylko ograniczenia co do rozmiaru i wagi bagażu (różniące się od siebie w zależności od linii lotniczych), ale również ograniczenia co do rodzaju rzeczy, które można mieć przy sobie, wchodząc na pokład.

Przede wszystkim, w bagażu podręcznym możesz przewieźć maksymalnie 1 litr płynów – z czego każdy z przewożonych płynów musi być w buteleczce, której pojemność wynosi maksymalnie 100 ml. Ograniczenie dotyczące płynów odnosi się zarówno do kosmetyków, jak i napojów. Jeżeli chodzi o same napoje, to tutaj warto podkreślić, że wchodząc na pokład samolotu, możesz mieć ze sobą napój w butelce o większej pojemności, jeśli kupiłeś go w strefie bezcłowej (po odprawie).

Ponadto w bagażu podręcznym nie wolno przewozić rzeczy o ostrych krawędziach. Zaliczają się do nich przede wszystkim: nożyczki, golarki i ostrza bez osłonki, skalpele, druty i szydełka do robótek, strzykawki czy nawet korkociąg. Do bagażu podręcznego możesz spakować natomiast cążki do paznokci oraz buty na szpilkach.

Ze względu na powyższe ograniczenia, większość podróżnych decyduje się na bagaż rejestrowany, do którego można włożyć sprzęt sportowy, ostre narzędzia oraz kosmetyki bez żadnych ograniczeń.

Wymagania co do rozmiaru i wagi bagażu w poszczególnych liniach lotniczych

Poza wymienionymi wcześniej ograniczeniami dotyczącymi przewożenia pewnych rzeczy w bagażu podręcznym, musisz wiedzieć, że linie lotnicze nakładają w swoich regulaminach dodatkowe obostrzenia co do wielkości i wagi bagażu. Ponadto przewoźnicy samodzielnie regulują zasady przewożenia bagażu, zatem dopuszczalna waga i rozmiar walizki mogą różnić się w zależności od tego, którą linią podróżujesz.

Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić, jakie są wymagania przewoźnika, aby nie przeżyć niemiłego zaskoczenia na lotnisku. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są aktualne wymogi funkcjonujące u wybranych przewoźników, jednak pamiętaj, że sytuacja może ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem sprawdź na stronie przewoźnika, jakie są zasady przewożenia bagażu.

Bagaż podręczny Ryanair

Na pokład samolotu należącego do przewoźnika Ryanair możesz zabrać ze sobą bagaż osobisty, tj. małą torbę (torebkę, torbę na laptopa czy też plecak) o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm. Za dodatkową opłatą możesz wykupić ponadto pierwszeństwo wejścia na pokład i dwie sztuki bagażu podręcznego. Po rozszerzeniu swojej rezerwacji o taką opcję nie tylko jako jeden z pierwszych wejdziesz na pokład, ale dodatkowo będziesz mógł zabrać ze sobą dwie torby: 

 • bagaż osobisty o wymiarach 40x20x25 cm, który umieszcza się pod siedzeniem,
 • bagaż na kółkach do 10 kg – może to być walizka lub torba o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm, którą umieszcza się w schowku nad fotelami.

Jeżeli powyższa opcja w dalszym ciągu nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz zdecydować się na bagaż rejestrowany. Ryanair oferuje możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego:

 • do 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (tzw. mały bagaż rejestrowany),
 • do 20 kg o wymiarach 81x119x119 cm – każdy pasażer może wykupić do 3 sztuk takiego bagażu.

Cena dodatkowego bagażu zależy od tego, czy wykupiłeś go wcześniej, czy zdecydowałeś się poszerzyć opcję dopiero na lotnisku. Dodatkowo należy podkreślić, że każdy nadprogramowy kilogram bagażu będzie wiązał się z dopłatą.

UWAGA!

Ryanair nie przyjmuje bagażu o wadze większej niż 32 kg, chyba że jest to sprzęt ułatwiający poruszanie się!

Bagaż podręczny Wizz Air

Bezpłatnie możesz wnieść na pokład samolotu linii Wizz Air torbę w rozmiarach 40x30x20 cm (może być to np. torebka, torba na laptopa czy plecak). Maksymalna waga takiego bagażu to 10 kg. Torba powinna mieścić się pod Twoimi fotelem.

Jeśli to dla Ciebie za mało, za dodatkową opłatą możesz wykupić drugi bagaż podręczny o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm (może przybrać formę walizki na kółkach).

Linia Wizz Air oferuje również możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego o maksymalnych wymiarach 149x119x171 cm. Każdy pasażer może wykupić do 6 sztuk takiego bagażu w odpowiednich kombinacjach:

 • 1 sztuka bagażu o wadze do 10 kg,
 • 6 sztuk bagażu o wadze do 20 kg,
 • 6 sztuk bagażu o wadze do 26 kg,
 • 6 sztuk bagażu o wadze do 32 kg.

Bagaż podręczny Swiss

Na pokład samolotu należącego do linii Swiss (a dokładniej SWISS International Airlines) możesz wnieść bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg. Taki bagaż jest bezpłatny, musisz jednak pamiętać, że jego wymiary nie mogą przekraczać 55x40x23 cm. 

Jeśli podróżujesz klasą biznesową lub wyższą, to możesz zabrać ze sobą dwie torby o wymiarach 55x40x23 cm, każda do 8 kg. Musisz mieć jednak na uwadze, że do podanych wymiarów wlicza się kółeczka walizki czy rączkę.

Niezależnie od powyższego, każdy pasażer może zabrać ze sobą laptop lub torbę o wymiarach 40×30×10 cm.

Opcje wykupienia bagażu rejestrowanego różnią się od siebie w zależności od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jaka jest trasa lotu (czy jest to lot europejski, czy międzykontynentalny). W wariantach Classic i Flex limit wynosi 1 jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg. W najszerszym wariancie Business możliwe jest wykupienie 2 sztuk bagażu do 32 kg na każdy.

Bagaż podręczny LOT

Ilość oraz waga bagażu podręcznego, który możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu należącego do linii LOT (spółka PLL LOT S.A.), zależy od wybranej klasy i kierunku, w którym podróżujesz. Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm, a sam bagaż wliczony jest w cenę biletu. W zależności od klasy podróży możesz zabrać na pokład:

 • 1 sztukę bagażu do 8 kg w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium przy lotach międzynarodowych krótkodystansowych,
 • 2 sztuki bagażu łącznie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg) w klasie ekonomicznej premium przy lotach długodystansowych,
 • 2 sztuki bagażu (każda max. 9 kg) lub 1 sztukę do 12 kg (lot do USA) w klasie biznesowej.

Cena i dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego zależy od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jaka jest trasa lotu – czy chodzi o lot krajowy, europejski czy międzykontynentalny. W najszerszym wariancie możliwe jest zabranie ze sobą 3 sztuk bagażu rejestrowanego po 32 kg każda.

Bagaż podręczny Lufthansa

Na pokład samolotu należącego do linii Lufthansa możesz zabrać ze sobą bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm, którego ilość jest uzależniona od klasy, jaką podróżujesz:

 • w klasach ekonomicznych można mieć ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg,
 • w klasie biznesowej oraz pierwszej klasie można mieć ze sobą 2 sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg każda.

Dodatkowo można ze sobą bezpłatnie zabrać na pokład samolotu torebkę o wymiarach 40x30x10 cm (może być to także torba z laptopem), sprzęt ułatwiający poruszanie się (np. wózek inwalidzki) oraz nosidełko lub fotelik, jeśli podróżujesz z dzieckiem (1 sztuka na dziecko).

Jeśli chodzi o wymogi dotyczące bagażu rejestrowanego, to dopuszczalna waga oraz ilość takiego bagażu będą zależały od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jakiej trasy dotyczy lot. Na trasach europejskich bagaż rejestrowany jest darmowy (w zależności od klasy 1 sztuka do 23 kg lub 2 sztuki, każda do 32 kg).

Bagaż podręczny Smartwings Poland

Podróżujący liniami Smartwings Poland może ze sobą zabrać bagaż podręczny, który zawiera się w cenie biletu. Jednak ilość i waga bagażu zależy od wykupionego rodzaju biletu (klasy):

 • w klasie Economy Lite, Economy Plus oraz Economy Flex można mieć ze sobą bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg i wymiarach maksymalnie 55x45x25 cm;
 • w klasach Economy Plus i Economy Flex możesz mieć ze sobą dodatkowy bagaż osobisty – np. torebkę lub laptop o maksymalnych wymiarach 40×30×15 cm (może to być torebka lub laptop) i wadze do 3 kg;
 • w klasach Business Lite i Business możesz mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – każda do 8 kg i o maksymalnym wymiarze 55x45x25 cm oraz bagaż osobisty, o którym była mowa powyżej.

Co ważne, do bagażu podręcznego zaliczane są też instrumenty muzyczne, których waga nie przekracza 8 kg, a wymiary pokrowca to maksymalnie 90x35x20 cm.

W cenie biletu (poza klasą Economy Lite) znajduje się też bagaż rejestrowany:

 • w klasach Economy Plus i Economy Flex 1 sztuka bagażu do 23 kg,
 • w klasach Business i Business Lite 2 sztuki bagażu do 32 kg każda.

Całkowity rozmiar bagażu rejestrowanego nie powinien przekraczać 250 cm (po zsumowaniu długości, szerokości i wysokości bagażu, obejmującego boczne kieszenie i koła).

Bagaż podręczny Emirates

W Emirates dopuszczalny rozmiar i liczba bagażu podręcznego jest uzależniona od trasy, poziomu członkostwa oraz klasy.

 • Klasa Ekonomiczna – bagaż podręczny o wadze do 7 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 38 x 22 cm.
 • Klasa Ekonomiczna Premium – bagaż podręczny o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 38 x 22 cm.
 • Klasa Biznes i pierwsza klasa – bagaż podręczny o wadze do 7 kg oraz dodatkowo aktówka lub pokrowiec na odzież o wadze do 7 kg. Wymiary aktówki nie powinny przekraczać 45 x 35 x 20 cm, wymiary torebki – 55 x 38 x 22 cm, a pokrowiec nie może być grubszy niż 20 cm po złożeniu.

Bagaż podręczny Qatar Airways

Wymagania co do bagażu podręcznego mogą być inne w zależności od trasy i wybranej klasy. Szczegółowe informacje powinny znajdować się na bilecie.

 • Klasa ekonomiczna – przysługuje 1 sztuka bagażu podręcznego o wadze do 7 kg.
 • Klasa biznes – przysługują 2 sztuki bagażu podręcznego o łącznej wadze do 15 kg.
 • Klasa pierwsza – przysługują 2 sztuki bagażu podręcznego o łącznej wadze do 15 kg.

Każda sztuka bagażu powinna mieścić się w wymiarach 50 x 37 x 25 cm.

Jakie są opłaty za bagaż w tanich liniach lotniczych?

Tanie linie lotnicze również umożliwiają dokupienie bagażu rejestrowanego. Ceny będą różniły się w zależności od linii lotniczych i wielkości bagażu. Przykładowo w Ryanair bagaż rejestrowany o wadze 10 kg kosztuje od 45 zł do 80 zł, a ten ważący 20 kg – 120-200 zł. Air France umożliwia dokupienie bagażu o wadze 23 kg (110 zł). Wizz Air z kolei oferuje dodatkowy bagaż o wadze 10 kg (40-250 zł), 20 kg (65-360 zł) lub 32 kg (92-477 zł).

Jakich opłat trzeba się spodziewać w dużych europejskich liniach lotniczych?

Każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące przewożenia bagażu podręcznego i rejestrowanego.

Linia lotniczaBagaż podręcznyBagaż rejestrowany
Air France1 x bagaż podręczny o wymiarach 55 x 35 x 25 cm oraz 1 x mniejszy przedmiot o wymiarach 40 x 30 x 15 cm (łączna waga – 12 kg)Wliczony w cenę biletu (poza opcją Light)
LOT1 x bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze 8 kg)Wliczony w cenę biletu (w opcji Economy Saver konieczna jest dopłata w wysokości 110 zł)
Lufthansa1 x bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze 8 kg)Wliczony w cenę biletu (w opcji Economy Light konieczna jest dopłata w wysokości 50 euro)
Swiss Air1 x bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze 8 kg) oraz mniejszej torby o wymiarach 40 x 30 x 10 cmWliczony w cenę biletu (poza opcją Light)

Jakie są opłaty w dużych liniach lotniczych z Bliskiego Wschodu?

W dużych liniach lotniczych, także tych z Bliskiego Wschodu, obowiązują podobne opłaty: za bilet lotniczy, wybór miejsca, bagaż, zmianę rezerwacji oraz napoje i przekąski.

Opłata za bagaż nadawany będzie wyższa, jeśli przekroczysz dopuszczalny limit. W Emirates lub Qatar Airways możesz liczyć jednak na dużą swobodę w tym względzie. Przewoźnicy ci często dopuszczają przewożenie przedmiotów o długości do 3 m i wadze do 35 kg.

Jak ubezpieczyć bagaż w samolocie?

Bagaż podróżny może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu w trakcie lotu. Zdarza się też, że zostanie wysłany przez linię lotniczą w inne miejsce niż to, do którego zmierzasz. W efekcie czego dotrze do Ciebie z opóźnieniem. Jeśli dojdzie do którejś z tych sytuacji, czasu nie cofniesz, ale możesz odzyskać pomoc finansową na zakup nowych walizek, ich zawartości lub przedmiotów codziennego użytku, jeśli zostaniesz bez ubrań i kosmetyków.

Każde ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu, które chroni walizki na wypadek uszkodzenia, zniszczenia, kradzieży lub opóźnienia w dostarczeniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu?

Sprawdźmy, ile kosztuje polisa turystyczna z ubezpieczeniem bagażu dla 30-letniego turysty, który wybiera się na tydzień do Chorwacji, aby wypocząć i pozwiedzać.

Towarzystwo ubezpieczenioweSumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnymSuma ubezpieczenia bagażuCena polisy
UNIQAKL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł2 000 zł29,40 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł2 000 zł37,00 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł2 000 zł44,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro, NNW: 15 000 zł, OC: 30 000 zł1 000 zł48,56 zł
GeneraliKL: 300 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 50 000 zł1 000 zł54,00 zł
ProamaKL: 300 000zł, NNW: 20 000 zł, OC: 100 000 zł2 000 zł60,00 zł
WienerKL: 80 000 euro, NNW: 20 000 zł, OC: 50 000 euro1 000 zł62,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (marzec 2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bagaż podręczny w samolocie

Czym różni się bagaż podręczny od rejestrowanego?
Czy w bagażu podręcznym można przewozić to samo, co w bagażu rejestrowanym?
Czy we wszystkich liniach lotniczych obowiązują te same zasady dotyczące przewozu bagaży?
PODSUMOWANIE
 • Przed lotem zorientuj się, jakie są wymagania danego przewoźnika co do wielkości i wagi bagażu. Zasady przewożenia bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej.
 • Bagaż podręczny jest najczęściej zawarty w cenie biletu, jednak należy przestrzegać wytycznych co do wielkości i wagi takiego bagażu.
 • Jeśli nie jesteś w stanie spakować się w bagaż podręczny, za dodatkową opłatą możesz wykupić bagaż rejestrowany.
 • Linie lotnicze określają wymogi również co do wielkości i rozmiaru bagażu rejestrowanego, jednak w tym przypadku w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, mówimy o większych gabarytach.
 • Do bagażu rejestrowanego możesz spakować rzeczy, których nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Musisz pamiętać, że istnieją ograniczenia co do rodzaju rzeczy przewożonych w bagażu podręcznym, np. co do przewożenia płynów (max. 1 litr, w buteleczkach po max. 100 ml) czy ostrych przedmiotów.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!