Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?

Każda linia lotnicza ma swoje indywidualne warunki, co do wymiarów i wagi bagażu. W poniższym artykule wyjaśniamy czym różni się bagaż podręczny od rejestrowego, a także wskazujemy co możesz spakować do każdego z nich. Ponadto w artykule znajdziesz informacje na temat wymogów stawianych przez poszczególne linie lotnicze co do rozmiaru i wagi bagażu. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się na co musisz zwrócić uwagę, aby bez problemu przejść odprawę.

Bagaż podręczny, a rejestrowany.

Bagaż podręczny jak sama nazwa wskazuje, to bagaż który masz pod ręką, zabierasz go więc ze sobą wchodząc na pokład samolotu. Wniesienie bagażu podręcznego jest bezpłatne u większości przewoźników. Tańsze linie lotnicze pobierają zazwyczaj opłaty za bagaż podręczny, choć w tradycyjnych liniach też można spotkać się z dodatkowymi opłatami. Kupując bilet należy sprawdzić czy bagaż podręczny jest w cenie, a także sprawdzić wymogi linii lotniczej co do rozmiaru i wagi takiego bagażu. Jeśli chcesz zabrać ze sobą więcej rzeczy i wiesz, że nie zmieszczą się one do bagażu podręcznego, musisz pomyśleć nad wykupieniem bagażu rejestrowanego. Bagaż rejestrowany to taki, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu, przed wejściem na pokład samolotu musisz go odprawić. Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny, jednak dzięki niemu jesteś w stanie zabrać ze sobą dużo więcej rzeczy. Linie lotnicze oczywiście przewidują pewne limity dotyczące bagażu rejestrowanego, jednak mimo wszystko w porównaniu do bagażu podręcznego, bagaż rejestrowany obejmuje zazwyczaj walizki o dużych gabarytach, do których możesz spakować rzeczy co do których jest zakaz przewożenia w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny, a rejestrowany – wady i zalety.

Bagaż podręczny

Zalety:

 • zazwyczaj jest bezpłatny

 • masz go pod ręką dzięki czemu podróż przebiega dużo sprawniej (nie musisz odprawiać bagażu, nie musisz też po niego iść do punktu odbioru).

Wady:

 • ograniczone gabaryty- zazwyczaj dopuszczalna waga nie przekracza 10kg (warunki różnią się w zależności od przewoźnika)

 • nie przewieziesz w nim wszystkiego (istnieją ograniczenia co do rzeczy, które możesz wnieść na pokład, o czym dowiesz się czytając artykuł dalej)

Bagaż rejestrowany

Zalety:

 • możesz przewozić rzeczy bez ograniczeń, które dotyczą bagażu podręcznego (np. bez limitu dotyczącego kosmetyków, czy bez ograniczeń co do ostrych przedmiotów).

 • większe gabaryty niż w przypadku bagażu podręcznego

Wady:

 • cena

 • musisz go odprawić, a następnie odebrać.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Jeśli podróż samolotem jest dla Ciebie nowością, zanim się spakujesz sprawdź jakie rzeczy możesz włożyć do bagażu podręcznego. Istnieją nie tylko ograniczenia co do rozmiaru i wagi bagażu (różniące się od siebie w zależności od linii lotniczych), ale również ograniczenia co do rodzaju rzeczy, które można mieć przy sobie wchodząc na pokład. Przede wszystkim bagażu podręcznym możesz przewieźć maksymalnie 1 litr płynów – z czego każdy z przewożonych płynów, musi być w buteleczce, której pojemność wynosi maksymalnie 100 ml. Ograniczenie dot. płynów odnosi się zarówno do kosmetyków jak i napoi. Jeżeli chodzi o same napoje, to tutaj warto podkreślić, że wchodząc na pokład samolotu możesz mieć ze sobą napój w butelce o większej pojemności, jeśli kupiłeś go na strefie bezcłowej (po odprawie). Ponadto w bagażu podręcznym nie wolno przewozić rzeczy o ostrych narzędziach, zaliczają się do nich przede wszystkim: nożyczki, golarki i ostrza bez osłonki, skalpele, druty i szydełka do robótek, strzykawki, czy nawet korkociąg. Do bagażu podręcznego możesz spakować natomiast cążki do paznokci oraz buty na szpilkach.

Ze względu na powyższe ograniczenia, większość podróżnych decyduje się na bagaż rejestrowany, do którego można włożyć sprzęt sportowy, ostre narzędzia oraz kosmetyki bez żadnych ograniczeń.

Wymagania co do rozmiaru i wagi bagażu w poszczególnych liniach lotniczych

Poza wymienionymi wcześniej ograniczeniami co do przewożenia pewnych rzeczy w bagażu podręcznym, musisz wiedzieć, że linie lotnicze nakładają w swoich regulaminach dodatkowe zastrzeżenia co do wielkości i wagi bagażu. Przewoźnicy samodzielnie regulują zasady przewożenia bagażu, zatem dopuszczalna waga i rozmiar walizki może różnić się w zależności od tego jaką linią podróżujesz. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić jakie są wymagania przewoźnika, aby nie przeżyć niemiłego zaskoczenia na lotnisku. W dalszej części artykułu dowiesz się jakie są aktualne wymogi funkcjonujące u wybranych przewoźników, pamiętaj jednak że sytuacja może ulec zmianie, dlatego też przed wyjazdem sprawdź na stronie przewoźnika jakie są zasady przewożenia bagażu. 

 • Ryanair

Na pokład samolotu należącego do przewoźnika Ryanair możesz zabrać ze sobą bagaż podręczny tj. małą torbę (torebkę, torbę na laptopa czy też plecak) o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm. Za dodatkową opłatą możesz wykupić ponadto pierwszeństwo wejścia na pokład i dwie sztuki bagażu podręcznego. Po rozszerzeniu swojej rezerwacji o taką opcję, będziesz nie tylko jako jeden z pierwszych wejdziesz na pokład, ale dodatkowo będziesz mógł wziąć ze sobą na pokład dwie torby: pierwszą o której była mowa wyżej (wymiary 40x20x25 cm) oraz drugą, która może przybrać formę walizki lub torby o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm (waga maksymalna 10 kg). Pierwszy bagaż ten o wielkości 40x20x25 cm powinien zostać umieszczony pod siedzeniem, drugi bagaż podręczny umieszczany jest z kolei w schowku nad fotelami. Jeżeli powyższa opcja w dalszym ciągu nie spełnia Twoich oczekiwać, możesz zdecydować się na bagaż rejestrowany. Ryanair oferuje możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego do 10 kg o wielkości  55x40x20 cm (tzw. mały bagaż rejestrowany) lub większego, którego wymiary maksymalne to  81 x 119 x 119 cm, z kolei maksymalna, dopuszczalna waga to 20 kg. Każdy pasażer może wykupić do 3 sztuk standardowego bagażu rejestrowanego (81x 119×119 cm, do 20kg).

Cena dodatkowego bagażu zależy od tego, czy wykupiłeś go wcześniej czy zdecydowałeś się poszerzyć opcję dopiero na lotnisku. Dodatkowo należy podkreślić, że każdy nadprogramowy kg bagażu będzie wiązał się z dopłatą.

 • Wizz Air

Bezpłatnie możesz wnieść na pokład samolotu linii Wizz Air torbę w rozmiarach 40x30x20 cm (może być to np. torebka, torba na laptopa czy plecak). Maksymalna waga takiego bagażu to 10 kg. Torba powinna mieścić się pod Twoimi fotelem. Jeśli to dla Ciebie za mało, za dodatkową opłatą możesz wykupić drugi bagaż podręczny o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm (może przybrać formę walizki na kółkach).

Linia Wizz Air oferuje również możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego, każdy pasażer może wykupić do 6 sztuk takiego bagażu (w odpowiednich kombinacjach, o których mowa poniżej). Bagaż rejestrowany oferowany jest w kilku opcjach, można poszerzyć swoją rezerwację o bagaż do 10 kg (1 sztukę), 20 kg (2 sztuki) lub nawet 32 kg (3 sztuki).

 • Swiss

Na pokład samolotu należącego do linii Swiss (a dokładniej SWISS International Airlines), możesz wnieść bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg. Taki bagaż jest bezpłatny, musisz jednak pamiętać, że jego wymiary nie mogą przekraczać 55x40x23 cm. Jeśli podróżujesz klasą biznesową to możesz zabrać ze sobą dwie torby o wymiarach 55x40x23 cm, każda do 8 kg). Musisz mieć jednak na uwadze, że do podanych wymiarów 55x40x 23 cm wlicza się kółeczka walizki czy rączkę.

Niezależnie od powyższego, każdy pasażer może zabrać ze sobą torbę o wymiarach 40x 30×10 cm.

Opcje wykupienia bagażu rejestrowanego różnią się od siebie w zależności od tego jaką klasą podróżujesz, oraz jaka jest trasa lotu  (czy jest to lot europejski czy międzykontynentalny).

 • LOT

Ilość oraz waga bagażu podręcznego, który możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu należącego do linii LOT (spółka PLL LOT S.A.) zależy od klasy, którą podróżujesz. Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm, bagaż wliczony jest w cenę biletu. Poniżej wymogi dotyczące ilości i wagi bagażu podręcznego w zależności od klasy:

 •  Klasa ekonomiczna 1 sztuka do 8 kg
 • Klasa ekonomiczna Premium (loty międzykontynentalne) 2 sztuki do 12 kg (1 sztuka maksymalne 8 kg)
 • Klasa ekonomiczna Premium (loty europejskie) 1 sztuka do 8 kg
 •  Klasa biznesowa 2 sztuki, każda maksymalnie do 9 kg.

Cena i dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego zależy od tego jaką klasą podróżujesz oraz jaka jest trasa lotu – czy chodzi o lot krajowy, europejski czy międzykontynentalny.

 • Lufthansa

Na pokład samolotu należącego do linii Lufthansa możesz zabrać ze sobą bagaż podręczny , którego ilość jest uzależniona od klasy, którą podróżujesz. W klasach ekonomicznych można mieć ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8kg. W biznesowej klasie oraz pierwszej klasie, podróżny może mieć ze sobą 2 sztuki takiego bagażu. Wymiary bagażu podręcznego nie mogą przekraczać 55x40x23 cm. Dodatkowo można ze sobą bezpłatnie zabrać na pokład samolotu torebkę o wymiarach 40x30x10 cm (może być to także torba z laptopem), sprzęt ułatwiający poruszanie się oraz nosidełko lub fotelik, jeśli podróżujesz z dzieckiem (1 sztuka na dziecko).

Jeśli chodzi o wymogi dotyczące bagażu rejestrowanego, to tutaj dopuszczalna waga oraz ilość takiego bagażu będą zależały od tego jaką klasą podróżujesz oraz jakiej trasy dotyczy lot.

 • Smartwings Poland

Podróżujący liniami Smartwings Poland może ze sobą zabrać bagaż podręczny, który zawiera się w cenie biletu. Jednak od wykupionego rodzaju biletu (klasy) zależy ilość i waga bagażu podręcznego. W klasie Economy Lite, Economy Plus oraz Economy Flex można mieć ze sobą bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg. Rozmiar takiego bagażu to 56x45x25 cm, w klasach Economy Plus i Economy Flex możesz mieć ze sobą dodatkowy bagaż osobisty – torbę o wymiarach 40x 30×15 cm (może to być torebka lub laptop). W klasach biznesowych (Business Lite i Business) podróżujący może mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – każdy do 8 kg, w wymiarach 56x45x25 cm oraz bagaż osobisty, o którym była mowa powyżej.

Co ważne, do bagażu podręcznego zaliczane są np. instrumenty muzyczne, których waga nie przekracza 8 kg, a wymiary pokrowca nie przekraczają 90x35x20 cm.

Dodatkowo można wykupić bagaż rejestrowany:

 • Economy Plus 1 x 23 kg
 • Economy Flex 1 x 23 kg
 • Business Lite 2 x 32 kg
 • Business 2 x 32 kg

 (w pakiecie Economy Lite nie ma takiej opcji).

Całkowity rozmiar bagażu rejestrowanego nie powinien przekraczać 250 cm (po zsumowaniu długości, szerokości i wysokości bagażu)

PODSUMOWANIE
 • Przed lotem zorientuj się jakie są wymagania danego przewoźnika co do wielkości i wagi bagażu. Zasady przewożenia bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej.
 • Bagaż podręczny jest najczęściej zawarty w cenie biletu, jednak należy przestrzegać wytycznych co do wielkości i wagi takiego bagażu.
 • Jeśli nie jesteś w stanie spakować się w bagaż podręczny, za dodatkową opłatą możesz wykupić bagaż rejestrowany.
 • Linie lotnicze określają wymogi również co do wielkości i rozmiaru bagażu rejestrowanego, jednak w tym przypadku w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, mówimy o większych gabarytach.
 • Do bagażu rejestrowanego możesz spakować rzeczy, których nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Musisz pamiętać, że istnieją ograniczenia co do rodzaju rzeczy przewożonych w bagażu podręcznym, np. ograniczenia co do przewożenia płynów (max 1 litr, w buteleczkach po max 100ml), czy ostrych przedmiotów.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!