Każda linia lotnicza ma swoje indywidualne warunki, co do wymiarów i wagi bagażu. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różni się bagaż podręczny od rejestrowego, a także wskazujemy, co możesz spakować do każdego z nich. Ponadto w artykule znajdziesz informacje na temat wymogów stawianych przez poszczególne linie lotnicze, co do rozmiaru i wagi bagażu. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, na co musisz zwrócić uwagę, aby bez problemu przejść odprawę.
W poniższym artykule poruszamy następujące kwestie:
Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany
Bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje, to bagaż, który masz pod ręką. Zabierasz go więc ze sobą, wchodząc na pokład samolotu. Wniesienie bagażu podręcznego jest bezpłatne u większości przewoźników. Tańsze linie lotnicze pobierają zazwyczaj opłaty za bagaż podręczny, choć w tradycyjnych liniach też można spotkać się z dodatkowymi opłatami. Kupując bilet, należy więc sprawdzić, czy bagaż podręczny jest w cenie, a także sprawdzić wymogi linii lotniczej, co do rozmiaru i wagi takiego bagażu.
Jeśli chcesz zabrać ze sobą więcej rzeczy i wiesz, że nie zmieszczą się one do bagażu podręcznego, musisz pomyśleć nad wykupieniem bagażu rejestrowanego. Bagaż rejestrowany to taki, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Oznacza to, że przed wejściem na pokład samolotu musisz go odprawić. Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny, jednak dzięki niemu jesteś w stanie zabrać ze sobą dużo więcej rzeczy. Linie lotnicze oczywiście przewidują pewne limity dotyczące bagażu rejestrowanego, jednak w porównaniu do bagażu podręcznego są one o wiele większe. Bagaż rejestrowany obejmuje zazwyczaj walizki o dużych gabarytach, do których możesz również spakować rzeczy, których przewożenie w bagażu podręcznym jest zabronione.
Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – wady i zalety
Bagaż podręczny
Zalety:
- zazwyczaj jest bezpłatny;
- masz go pod ręką, dzięki czemu podróż przebiega dużo sprawniej (nie musisz odprawiać bagażu, nie musisz też po niego iść do punktu odbioru).
Wady:
- ograniczone gabaryty – zazwyczaj dopuszczalna waga nie przekracza 10 kg (warunki różnią się w zależności od przewoźnika);
- nie przewieziesz w nim wszystkiego – istnieją ograniczenia, co do rzeczy, które możesz wnieść na pokład (o czym dowiesz się, czytając artykuł dalej).
Przeczytaj też: Co możesz mieć w bagażu podręcznym?
Bagaż rejestrowany
Zalety:
- możesz przewozić rzeczy bez ograniczeń, które dotyczą bagażu podręcznego (np. bez limitu dotyczącego kosmetyków, czy bez ograniczeń, co do ostrych przedmiotów);
- większe gabaryty, niż w przypadku bagażu podręcznego.
Wady:
- cena;
- musisz go odprawić, a następnie odebrać.
Co można spakować do bagażu podręcznego?
Jeśli podróż samolotem jest dla Ciebie nowością, zanim się spakujesz, sprawdź, jakie rzeczy możesz włożyć do bagażu podręcznego. Istnieją nie tylko ograniczenia, co do rozmiaru i wagi bagażu (różniące się od siebie w zależności od linii lotniczych), ale również ograniczenia, co do rodzaju rzeczy, które można mieć przy sobie, wchodząc na pokład.
Przede wszystkim, w bagażu podręcznym możesz przewieźć maksymalnie 1 litr płynów – z czego każdy z przewożonych płynów musi być w buteleczce, której pojemność wynosi maksymalnie 100 ml. Ograniczenie dotyczące płynów odnosi się zarówno do kosmetyków, jak i napojów. Jeżeli chodzi o same napoje, to tutaj warto podkreślić, że wchodząc na pokład samolotu, możesz mieć ze sobą napój w butelce o większej pojemności, jeśli kupiłeś go w strefie bezcłowej (po odprawie).
Ponadto w bagażu podręcznym nie wolno przewozić rzeczy o ostrych krawędziach. Zaliczają się do nich przede wszystkim: nożyczki, golarki i ostrza bez osłonki, skalpele, druty i szydełka do robótek, strzykawki czy nawet korkociąg. Do bagażu podręcznego możesz spakować natomiast cążki do paznokci oraz buty na szpilkach.
Ze względu na powyższe ograniczenia, większość podróżnych decyduje się na bagaż rejestrowany, do którego można włożyć sprzęt sportowy, ostre narzędzia oraz kosmetyki bez żadnych ograniczeń.
Wymagania, co do rozmiaru i wagi bagażu w poszczególnych liniach lotniczych
Poza wymienionymi wcześniej ograniczeniami, co do przewożenia pewnych rzeczy w bagażu podręcznym, musisz wiedzieć, że linie lotnicze nakładają w swoich regulaminach dodatkowe obostrzenia, co do wielkości i wagi bagażu. Ponadto przewoźnicy samodzielnie regulują zasady przewożenia bagażu, zatem dopuszczalna waga i rozmiar walizki mogą różnić się w zależności od tego, którą linią podróżujesz.
Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić, jakie są wymagania przewoźnika, aby nie przeżyć niemiłego zaskoczenia na lotnisku. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są aktualne wymogi funkcjonujące u wybranych przewoźników, jednak pamiętaj, że sytuacja może ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem sprawdź na stronie przewoźnika, jakie są zasady przewożenia bagażu.
Ryanair
Na pokład samolotu należącego do przewoźnika Ryanair możesz zabrać ze sobą bagaż osobisty, tj. małą torbę (torebkę, torbę na laptopa czy też plecak) o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm. Za dodatkową opłatą możesz wykupić ponadto pierwszeństwo wejścia na pokład i dwie sztuki bagażu podręcznego. Po rozszerzeniu swojej rezerwacji o taką opcję, nie tylko jako jeden z pierwszych wejdziesz na pokład, ale dodatkowo będziesz mógł zabrać ze sobą dwie torby:
- bagaż osobisty o wymiarach 40x20x25 cm, który umieszcza się pod siedzeniem;
- bagaż na kółkach do 10 kg – może to być walizka lub torba o maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm, którą umieszcza się w schowku nad fotelami.
Jeżeli powyższa opcja w dalszym ciągu nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz zdecydować się na bagaż rejestrowany. Ryanair oferuje możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego:
- do 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (tzw. mały bagaż rejestrowany),
- do 20 kg o wymiarach 81x119x119 cm – każdy pasażer może wykupić do 3 sztuk takiego bagażu.
Cena dodatkowego bagażu zależy od tego, czy wykupiłeś go wcześniej, czy zdecydowałeś się poszerzyć opcję dopiero na lotnisku. Dodatkowo należy podkreślić, że każdy nadprogramowy kilogram bagażu będzie wiązał się z dopłatą.
Ryanair nie przyjmuje bagażu o wadze większej niż 32 kg, chyba że jest to sprzęt ułatwiający poruszanie się!
Wizz Air
Bezpłatnie możesz wnieść na pokład samolotu linii Wizz Air torbę w rozmiarach 40x30x20 cm (może być to np. torebka, torba na laptopa czy plecak). Maksymalna waga takiego bagażu to 10 kg. Torba powinna mieścić się pod Twoimi fotelem.
Jeśli to dla Ciebie za mało, za dodatkową opłatą możesz wykupić drugi bagaż podręczny o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm (może przybrać formę walizki na kółkach).
Linia Wizz Air oferuje również możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego o maksymalnych wymiarach 149x119x171 cm. Każdy pasażer może wykupić do 6 sztuk takiego bagażu w odpowiednich kombinacjach:
- 1 sztuka bagażu o wadze do 10 kg,
- 6 sztuk bagażu o wadze do 20 kg,
- 6 sztuk bagażu o wadze do 26 kg,
- 6 sztuk bagażu o wadze do 32 kg.
Swiss
Na pokład samolotu należącego do linii Swiss (a dokładniej SWISS International Airlines) możesz wnieść bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg. Taki bagaż jest bezpłatny, musisz jednak pamiętać, że jego wymiary nie mogą przekraczać 55x40x23 cm.
Jeśli podróżujesz klasą biznesową lub wyższą, to możesz zabrać ze sobą dwie torby o wymiarach 55x40x23 cm, każda do 8 kg. Musisz mieć jednak na uwadze, że do podanych wymiarów wlicza się kółeczka walizki czy rączkę.
Niezależnie od powyższego, każdy pasażer może zabrać ze sobą laptop lub torbę o wymiarach 40×30×10 cm.
Opcje wykupienia bagażu rejestrowanego różnią się od siebie w zależności od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jaka jest trasa lotu (czy jest to lot europejski, czy międzykontynentalny). W wariantach Classic i Flex limit wynosi 1 jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg. W najszerszym wariancie Business możliwe jest wykupienie 2 sztuk bagażu do 32 kg na każdy.
LOT
Ilość oraz waga bagażu podręcznego, który możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu należącego do linii LOT (spółka PLL LOT S.A.), zależy od wybranej klasy i kierunku, w którym podróżujesz. Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm, a sam bagaż wliczony jest w cenę biletu. W zależności od klasy podróży możesz zabrać na pokład:
- 1 sztukę bagażu do 8 kg w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium przy lotach międzynarodowych krótkodystansowych,
- 2 sztuki bagażu łącznie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg) w klasie ekonomicznej premium przy lotach długodystansowych,
- 2 sztuki bagażu (każda max. 9 kg) lub 1 sztukę do 12 kg (lot do USA) w klasie biznesowej.
Cena i dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego zależy od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jaka jest trasa lotu – czy chodzi o lot krajowy, europejski czy międzykontynentalny. W najszerszym wariancie możliwe jest zabranie ze sobą 3 sztuk bagażu rejestrowanego po 32 kg każda.
Lufthansa
Na pokład samolotu należącego do linii Lufthansa możesz zabrać ze sobą bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm, którego ilość jest uzależniona od klasy, jaką podróżujesz:
- w klasach ekonomicznych można mieć ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg,
- w klasie biznesowej oraz pierwszej klasie można mieć ze sobą 2 sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg każda.
Dodatkowo można ze sobą bezpłatnie zabrać na pokład samolotu torebkę o wymiarach 40x30x10 cm (może być to także torba z laptopem), sprzęt ułatwiający poruszanie się (np. wózek inwalidzki) oraz nosidełko lub fotelik, jeśli podróżujesz z dzieckiem (1 sztuka na dziecko).
Jeśli chodzi o wymogi dotyczące bagażu rejestrowanego, to dopuszczalna waga oraz ilość takiego bagażu będą zależały od tego, jaką klasą podróżujesz, oraz jakiej trasy dotyczy lot. Na trasach europejskich bagaż rejestrowany jest darmowy (w zależności od klasy 1 sztuka do 23 kg lub 2 sztuki, każda do 32 kg).
Smartwings Poland
Podróżujący liniami Smartwings Poland może ze sobą zabrać bagaż podręczny, który zawiera się w cenie biletu. Jednak ilość i waga bagażu zależy od wykupionego rodzaju biletu (klasy):
- w klasie Economy Lite, Economy Plus oraz Economy Flex można mieć ze sobą bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg i wymiarach maksymalnie 56x45x25 cm;
- w klasach Economy Plus i Economy Flex możesz mieć ze sobą dodatkowy bagaż osobisty – np. torebkę lub laptop o maksymalnych wymiarach 40×30×15 cm (może to być torebka lub laptop) i wadze do 3 kg;
- w klasach Business Lite i Business możesz mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – każda do 8 kg i o maksymalnym wymiarze 56x45x25 cm oraz bagaż osobisty, o którym była mowa powyżej.
Co ważne, do bagażu podręcznego zaliczane są też instrumenty muzyczne, których waga nie przekracza 8 kg, a wymiary pokrowca to maksymalnie 90x35x20 cm.
W cenie biletu (poza klasą Economy Lite) znajduje się też bagaż rejestrowany:
- w klasach Economy Plus i Economy Flex 1 sztuka bagażu do 23 kg,
- w klasach Business i Business Lite 2 sztuki bagażu do 32 kg każda.
Całkowity rozmiar bagażu rejestrowanego nie powinien przekraczać 250 cm (po zsumowaniu długości, szerokości i wysokości bagażu, obejmującego boczne kieszenie i koła).
FAQ – najczęściej zadawane pytania o bagaż podręczny w samolocie
Bagaż podręczny to mniejszy bagaż, który możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu i umieść np. pod siedzeniem lub w schowku nad fotelem. Bagaż rejestrowany oznacza z kolei większy, najczęściej dodatkowo płatny bagaż, który jest przewożony w luku bagażowym samolotu.
Nie. W przypadku bagażu podręcznego obowiązuje ścisłe limity dotyczące przewożenia zawartych w nim rzeczy. Obejmują one m.in. płyny, które muszą być umieszczone buteleczkach do max 100 ml i w sumie nie mogą przekroczyć pojemności 1 litra. Zakazane jest też przewożenie różnego rodzaju rzeczy o ostrych krawędziach.
Nie. Każda linia ustala własne reguły w tym zakresie, dlatego przed wybraniem się w podróż koniecznie należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Może się bowiem okazać, że bagaż, który jeden przewoźnik dopuści na pokładzie samolotu, u innego będziesz już musiał nadać jako bagaż rejestrowany.
- Przed lotem zorientuj się, jakie są wymagania danego przewoźnika, co do wielkości i wagi bagażu. Zasady przewożenia bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej.
- Bagaż podręczny jest najczęściej zawarty w cenie biletu, jednak należy przestrzegać wytycznych, co do wielkości i wagi takiego bagażu.
- Jeśli nie jesteś w stanie spakować się w bagaż podręczny, za dodatkową opłatą możesz wykupić bagaż rejestrowany.
- Linie lotnicze określają wymogi również, co do wielkości i rozmiaru bagażu rejestrowanego, jednak w tym przypadku w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, mówimy o większych gabarytach.
- Do bagażu rejestrowanego możesz spakować rzeczy, których nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Musisz pamiętać, że istnieją ograniczenia, co do rodzaju rzeczy przewożonych w bagażu podręcznym, np. co do przewożenia płynów (max 1 litr, w buteleczkach po max 100 ml) czy ostrych przedmiotów.
Trudne pojęcia
Dołącz do dyskusji