TOP 10 atrakcji w Bergamo – co warto zobaczyć?
Włoska Lombardia kojarzy się przede wszystkim ze swoją stolicą, czyli Mediolanem, do którego łatwo się dostać, wybierając tanie połączenie lotnicze ze znajdującym się ok. 50 km dalej lotniskiem w Bergamo. Będąc tam, warto się jednak zatrzymać, bo miasto to jest czymś więcej niż punktem przesiadkowym. Z naszego artykułu dowiesz się, co w nim interesującego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podróż do Bergamo – co warto wiedzieć?
Chociaż Bergamo – położone u podnóża Alp Bergamskich w Lombardii – to dopiero czwarte pod względem wielkości miasto w tym regionie Włoch (po Mediolanie, Brescii i Monzie), jest ono bardzo często odwiedzane przez turystów. Powód? Bardzo praktyczny. Chodzi oczywiście o znajdujące się tam lotnisko, które obsługuje wiele tanich linii lotniczych, więc podróżni zmierzający tłumnie m.in. do Mediolanu mają tam punkt przesiadkowy.
Do Bergamo można się dostać bezpośrednimi lotami z wielu polskich miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Wrocławia czy Poznania. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
Błędem byłoby jednak znaleźć się w Bergamo i nie skorzystać z uroków tego miasta, które można poznać nawet w kilka godzin, np. planując odpowiednio czas przed wylotem. Dla jego dokładniejszego poznania i zobaczenia wszystkich interesujących zabytków, warto jednak poświęcić 2-3 dni, które zupełnie wystarczą na wizytę w Bergamo. Więcej czasu przyda się, jeżeli chcemy także zaliczyć atrakcje w okolicy miasta.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed podróżą? Na pewno ucieszy Cię fakt, że podróż do Bergamo to wyjazd na każdą kieszeń. Można tam sporo zaoszczędzić, poczynając od tanich linii lotniczych, przez niewygórowane ceny noclegów i posiłków, po liczne darmowe atrakcje, a nawet bezpłatną miejską sieć wi-fi.
Jeżeli planujemy zostać w Bergamo na dłużej, dobrze będzie zaplanować pobyt w odpowiednim miejscu. Noclegi w zabytkowej części miasta (Città Alta) są droższe, ale dają dostęp do atrakcji na wyciągnięcie ręki. Z kolei zatrzymanie się w nowej części Bergamo (Città Bassa) będzie nieco tańsze i ułatwi komunikację, jeśli zamierzamy zwiedzać okolice. W razie gdybyśmy natomiast planowali tylko kilka godzin pobytu, wygodnie będzie zostawić bagaże w jednej z przechowalni – koszt to zaledwie kilka euro.
Zwiedzanie Bergamo – informacje praktyczne
Wyruszając na zwiedzanie Bergamo, trzeba pamiętać o wspomnianym już wyżej podziale miasta na dwie części.
- Górne Miasto (Città Alta) to otoczona murami, położona na wzgórzu najstarsza część miasta, w której znajdziemy jego najważniejsze zabytki.
- Dolne Miasto (Città Bassa) to płaski teren z nowocześniejszą zabudową pełną sklepów i restauracji, znajdują się tu także dworzec autobusowy i stacja kolejowa.
Jak przemieszczać się pomiędzy dwoma częściami miasta? Najłatwiej będzie skorzystać z dobrze rozwiniętej w Bergamo sieci komunikacji miejskiej, za którą odpowiada firma ATB. Do wyboru mamy autobusy lub kolejkę linową w centrum. Należy pamiętać, że miasto i jego okolice są podzielone na strefy – w zależności od nich bilety autobusowe są droższe. Ile kosztują?
Rodzaj biletu | Cena biletu |
---|---|
Strefa 1 (75 minut) | 1,70 euro |
Strefa 2 (75 minut) | 2,30 euro |
Strefa 3 (90 minut) | 3,00 euro |
Strefa 4 (105 minut) | 3,20 euro |
Strefa 5 (120 minut) | 3,50 euro |
Karnet 10-przejazdowy w Strefie 1 (75 minut*) | 14,50 euro |
Karnet 10-przejazdowy w Strefie 2 (75 minut*) | 19,50 euro |
Karnet 10-przejazdowy w Strefie 3 (90 minut*) | 25,00 euro |
Karnet 10-przejazdowy w Strefie 4 (105 minut*) | 27,50 euro |
Karnet 10-przejazdowy w Strefie 5 (120 minut*) | 29,50 euro |
Bilet 24-godzinny (miasto) | 4,90 euro |
Bilet 24-godzinny (miasto + lotnisko) | 8,50 euro |
Bilet 72-godzinny (miasto + lotnisko) | 14,50 euro |
Bilety można zakupić m.in. na dworcu, w automatach biletowych, w kioskach lub wygodnie za pomocą aplikacji ATB. Obowiązują one zarówno w autobusach, jak i w kolejkach szynowo-linowych (Funicolare).
Lotnisko Orio al Serio znajduje się 15 minut drogi od centrum Bergamo, w 3. strefie biletowej. Z miastem łączy go linia autobusowa nr 1.
10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bergamo
Lwia część zabytków w Bergamo znajduje się na terenie Górnego Miasta i to na nich skupimy się w naszym rankingu. Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych miejsc, warto jeszcze wspomnieć, jak dokładnie dostać się do Città Alta. Są na to trzy sposoby:
- Funicolare, czyli zabytkowa kolejka, która funkcjonuje w mieście już od 1887 roku. Jadąc z Dolnego Miasta pokonuje ona odległość 240 m i wysokość 85 m. Dostępna jest także druga linia łącząca Górne Miasto ze wzgórzem Colle dei San Vigilio.
- Autobus miejski, np. linii nr 1 z lotniska.
- Spacer schodami pod górę, który zajmie ok. 20 minut.
Zwłaszcza w weekendy i w sezonie trzeba się liczyć z tym, że do Funicolare będą ustawiać się tłumy chętnych. Kolejki kursują co ok. 15 minut, każda przewozi maksymalnie do 50 osób.
Wszystko jasne? No to przechodzimy do głównego punktu programu, czyli 10 najciekawszych atrakcji Bergamo.
Mury obronne i bramy miejskie
Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO mury obronne otaczające Górne Miasto w Bergamo zostały wzniesione w czasach Republiki Weneckiej w XVI wieku. Na umocnienia składa się ponad 6 km murów, 14 bastionów, prawie 100 kazamat na armaty i 2 platformy obronne. Wzdłuż murów można się przejść Viale delle Mura. Do miasta prowadzą cztery bramy:
- Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo), najbardziej okazała, przez którą przejdziemy, jeśli wybierzemy się do Górnego Miasta na piechotę,
- Brama św. Augustyna (Porta Sant’Agostino), dawniej główna brama wjazdowa od strony północno-wschodniej,
- Brama św. Aleksandra (Porta Sant’Alessandro) w północno-zachodniej części,
- Brama Garibaldiego (Porta Garibaldi), najmniejsza, najstarsza i najbardziej oddalona od centrum.
Na Górne Miasto można się było dostać również piątą bramą, tzw. Porto del Soccorso, czyli Bramą Ucieczki, która pełniła funkcję tajnego wejścia do miasta. Dziś można ją znaleźć na ulicy Via Sotto Mura di Sant’Alessandro.
Piazza Vecchia
Stary Plac to główny plac miejski w Górnym Mieście. W jego centrum stoi fontanna Contarini, a na rogu wznosi się Torre Civica, czyli XII-wieczna wieża miejska zwana też Campanone, zapewniająca najlepszy widok na miasto z wysokości 53 m, na której szczycie znajduje się wciąż bijący dzwon (można wejść schodami lub wjechać windą, bilet kosztuje 5 euro). Na placu znajduje się także Palazzo Nuovo mieszczący bibliotekę, jego ozdobą jest natomiast Palazzo della Ragione, który w swojej długiej historii był m.in. ratuszem i teatrem.
Katedra św. Aleksandra
Z Piazza Vecchia sąsiaduje Plac Katedralny (Piazza Duomo), przy którym mieści się kilka wyjątkowo pięknych budynków. Najważniejszym jest bez wątpienia katedra Duomo di Bergamo poświęcona św. Aleksandrowi, z charakterystyczną neoklasyczną fasadą i kopułą. Znajdują się w niej m.in. relikwie i tiara należąca do papieża Jana XXIII. Katedrę można zwiedzać za darmo, zapłacić trzeba za zwiedzanie muzeum ukrytego w jej podziemiach.
Cappella Colleoni
Kolejny imponujący budynek przy Piazza Duomo to XV-wieczna kaplica stanowiąca mauzoleum rodu Colleoni, będąca przykładem architektury lombardzkiego renesansu. Wrażenie robi zwłaszcza jej różnokolorowa, marmurowa fasada. W środku znajdziemy natomiast grobowce fundatora kaplicy kondotiera Bartolomeo Colleoniego oraz jego córki Medei. Kaplicę można zwiedzać bezpłatnie, jednak w środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
Przy wyjściu z kaplicy znajduje się metalowa brama, a na niej wytarty na złoto herb rodu Colleoni przedstawiający… trzy jądra. Podobno ich potarcie przynosi szczęście.
Bazylika Santa Maria Maggiore
Zaraz obok kaplicy Colleoni znajduje się mniej imponująca z zewnątrz, za to zachwycająca barokowym wnętrzem romańska bazylika zbudowana między XII a XIV wiekiem. Pięknie prezentują się tam m.in. tapiserie (tkaniny naśladujące obraz) przywiezione z Florencji i Antwerpii, oraz renesansowe zdobienia chóru. Bilet wstępu do bazyliki kosztuje 3 euro.
Baptysterium
Ostatnie zabytkowe miejsce przy Placu Katedralnym to ośmioboczne baptysterium z XIV wieku, które choć początkowo mieściło się w bazylice, później zostało stamtąd przeniesione. Na każdej z jego ścian jest osiem kolumn, a na kopule stoi osiem postaci symbolizujących różne cnoty.
San Vigilio
Choć nazwa by na to wskazywała, Górne Miasto nie jest wcale najwyższym punktem Bergamo. Nad nim góruje bowiem wzgórze San Vigilio, na które można się dostać drugą kolejką Funicolare (długość 630 m, wysokość 90 m). Kiedyś znajdował się tam zamek, z którego dziś pozostały tylko ruiny, za to widoki z góry są nadal imponujące – przy dobrej pogodzie można dostrzec Mediolan i Alpy. Ponadto na wzgórze można też dostać się pieszo, urządzając sobie spacer przez park Parco dei Colli.
Aby znaleźć stację kolejki na San Vigilio, należy kierować się w stronę bramy Porta Sant’Alessandro.
Città Bassa
Jak wspominaliśmy, większość zabytków w Bergamo znajduje się na terenie Górnego Miasta. Jednak również dolna część miasta jest warta odwiedzenia – to tam koncentruje się codzienne życie jego mieszkańców. Warto przejść się głównym deptakiem Via Sentierone pełnym barów, sklepów i restauracji, wejść do kościoła San Bartolomeo, czy trafić na plac Piazza Matteotti, przy którym znajdziemy pomnik Wiktora Emanuela II, Nową Bramę (Porta Nuova) stanowiącą wjazd do miasta, Teatro Donizetti i wieżę Torre dei Caduti.
Accademia Carrara
Już na terenie Dolnego Miasta znajduje się najważniejsza lombardzka i jedna z ważniejszych w całych Włoszech galeria sztuki, czyli Accademia Carrara. W środku można podziwiać dzieła m.in. Lorenza Lotto, Sandro Botticellego, Tycjana, Rafaela Santiego, Canaletto, Antona van Dycka, El Greco czy Albrechta Dürera – łącznie ponad osiemset obrazów. A są także inne eksponaty, jak rysunki i grafiki, rzeźby, porcelana czy meble. Wstęp do galerii kosztuje 15 euro.
Parco dei Colli
Zmęczonym zwiedzaniem zabytków turystom na koniec można jeszcze polecić wybranie się do rozległego (5 ha) parku położonego na północnych obrzeżach miasta. Poprzecinany ścieżkami spacerowymi teren idealnie nadaje się na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Bliżej centrum znajdziemy z kolei niewielki ogród botaniczny Orto Botanico Lorenzo Rota.
Historyczną część Bergamo można zwiedzać w pojedynkę lub z przewodnikiem, który oprowadzi Cię po wybranej trasie. Tego typu wycieczki organizuje lokalne biuro informacji turystycznej.
Ubezpieczenie na weekend w Bergamo – już od 11 zł!
Nawet najkrótszy zagraniczny wypad, np. na weekendowy city break, może skończyć się dla Ciebie fatalnie, jeśli w jego trakcie zachorujesz, przydarzy Ci się wypadek lub kłopoty z bagażem. Tego typu problemy podczas wyjazdu to nie tylko mnóstwo stresu, ale też najpewniej spore wydatki związane m.in. z droższym niż w Polsce leczeniem. Lepiej więc dmuchać na zimne i wcześniej się zabezpieczyć, w czym pomoże ubezpieczenie turystyczne.
Zakup polisy dla podróżnych jest nie tylko szybki i wygodny dzięki porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi, ale przede wszystkim przynosi ubezpieczonym wymierne korzyści. Jakie?
- Pokrycie kosztów leczenia za granicą, w tym m.in. wizyty u specjalisty, leczenia prywatnego, hospitalizacji, zabiegów czy zakupu leków.
- Wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia NNW w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
- Pokrycie szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim w ramach OC w życiu prywatnym.
- Rekompensatę za zniszczony, uszkodzony, zgubiony lub opóźniony bagaż podróżny.
- Różnorodne wsparcie ubezpieczyciela dzięki szerokiemu pakietowi usług assistance.
Dokładny zakres gwarantowanej przez ubezpieczyciela ochrony zależy od warunków ubezpieczenia wybranych przez klienta. Im szersza ochrona, tym droższa polisa, jednak trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić z oszczędzaniem. Wybór np. ubezpieczenia kosztów leczenia ze zbyt niską sumą ubezpieczenia może bowiem sprawić, że część wydatków będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. A te mogą być liczone w tysiącach euro!
Ubezpieczenie pokrywające te koszty to z kolei wielokrotnie mniejszy wydatek. Jak pokazują przykładowe obliczenia przeprowadzone na mubi.pl dla jednego dorosłego turysty, który wybiera się na weekend do Włoch, w najkorzystniejszym wariancie polisa może kosztować nawet mniej niż 4 zł za dzień ochrony!
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia turystycznego | Cena ubezpieczenia turystycznego |
---|---|---|
SIGNAL IDUNA | KL: 85 282 zł, NNW: 15 000 zł | 11 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 13 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 14 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 14 zł |
Wiener | KL: 170 596 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 106 622 zł | 15 zł |
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 16 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 22 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje turystyczne w Bergamo
Jest to bardzo proste, ponieważ Bergamo to obok Rzymu najlepiej skomunikowane z Polską włoskie miasto. Wynika to z dużej liczby połączeń tanich linii lotniczych, które oferują loty m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Katowic. Kupując bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, można za niego zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych.
Z lotniska Orio al Serio najłatwiej dostać się do centrum Bergamo autobusem linii nr 1, której przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Bilet autobusowy kosztuje 3 euro i jest ważny przez 90 minut od skasowania. Autobusem można dojechać w ok. 15 minut do stacji kolejowej w centrum miasta i w ok. 22 minuty do stacji końcowej na Górnym Mieście.
Weekend spokojnie wystarczy na zobaczenie najważniejszych atrakcji Bergamo, które w większości skupiają się na terenie Città Alta, czyli zabytkowego Górnego Miasta. Do najbardziej znanych należą otaczające je mury obronne, katedra św. Aleksandra, Cappella Colleoni czy bazylika Santa Maria Maggiore. Warto też wybrać się kolejką na górujące nad miastem wzgórze San Vigilio, z kolei miłośnicy sztuki muszą odwiedzić galerię Accademia Carrara.
Bergamo to nie tylko miasto, które samo w sobie jest warte uwagi, ale też punkt, z którego można sobie urządzić do licznych atrakcji w okolicy. Najwięcej turystów wybiera oczywiście Mediolan, czyli stolicę Lombardii ze słynną katedrą, “Ostatnią Wieczerzą”, Galerią Wiktora Emanuela II czy teatrem La Scala. Warto jednak wybrać się również do drugiego największego miasta w regionie, czyli Brescii, a także nad przepiękne jezioro Como.
- Bergamo to miasto położone we włoskiej Lombardii, około 50 km od Mediolanu.
- Bergamo dzieli się na zabytkowe Górne Miasto (Città Alta) oraz nowocześniejsze Dolne Miasto (Città Bassa), które łączy m.in. kolejka linowo-szynowa Funicolare.
- Do najważniejszych zabytków w Bergamo należą m.in. wpisane na listę UNESCO mury obronne z czterema bramami miejskimi, Piazza Vecchia z wieżą miejską, katedra św. Aleksandra, kaplica Colleoni czy bazylika Santa Maria Maggiore.
- W Dolnym Mieście warto odwiedzić m.in. Accademię Carrara – jedną z najważniejszych galerii sztuki we Włoszech.
- Bergamo może być dobrym punktem wypadowym m.in. do Mediolanu czy nad jezioro Como.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji