Top 10 atrakcji w Bergen – co trzeba zobaczyć?

Z jednej strony typowa skandynawska architektura, z drugiej fiordy, góry, morze i jeziora. Oto Bergen, drugie największe miasto w Norwegii, którego wyjątkowo malownicze położenie sprawia, że cały urlop można tam spędzić, zdobywając okoliczne szczyty i zachwycając się widokami. Ale to nie wszystko, co to miejsce ma do zaoferowania.

bergen

Bergen – podstawowe informacje o bramie do fiordów

Bergen to położone u styku Morza Północnego z Norweskim miasto w południowo-zachodniej części Norwegii. Licząc niespełna 300 tys. mieszkańców, jest jednym z najważniejszych portów i drugim po Oslo ośrodkiem turystyczno-gospodarczym w kraju. Z racji na swoje nadmorskie położenie (część przedmieść znajduje się nawet na okolicznych wyspach) bywa nazywane “bramą do fiordów”, ale warto pamiętać, że od strony lądu Bergen otaczają góry – ich najwyższy szczyt to Ulriken (643 m n.p.m.).

CZY WIESZ, ŻE …

Bergen to miasto wielokulturowe, w którym można spotkać nie tylko turystów, ale i miejscowych mieszkańców różnych narodowości. Jedną z najliczniej reprezentowanych nacji stanowią Polacy. Według statystyk z początku 2024 roku nasi rodacy w liczbie ponad 110 tys. to największa mniejszość narodowa w Norwegii.

Również historycznie Bergen to jedno z najważniejszych miast w Norwegii. Jego korzenie sięgają XI wieku, przez pewien czas było ono nawet stolicą kraju, działała tam również faktoria niemieckiej Hanzy. Kluczowe znaczenie Bergen utrzymywało się aż do XIX wieku, gdy pod względem wielkości prześcignęło je Oslo. Do dziś jest to także centrum naukowe i kulturalne, odbywa się tam m.in. międzynarodowy festiwal muzyki i sztuki Festspillene, czyli największe tego typu wydarzenie w krajach skandynawskich.

Kiedy jechać do Bergen?

W wielu przewodnikach można przeczytać, że w Bergen jest 200 deszczowych dni w ciągu roku, więc bez parasola i płaszcza przeciwdeszczowego lepiej się tam nie wybierać. Dziś nie ma już mowy o takich ekstremach, ale nie da się ukryć, że opady to w tym mieście częsty widok, a pogoda bywa kapryśna praktycznie o każdej porze roku.

Na najmniejsze ryzyko zmiennych warunków atmosferycznych można liczyć, podróżując do Bergen w okresie od kwietnia do lipca. Ze względu na oceaniczny klimat lata tam nie są upalne (średnia temperatura w dzień oscyluje w granicach 17-19°C), ale też zimy nie należą do szczególnie mroźnych, z temperaturami często utrzymującymi się powyżej zera.

CIEKAWOSTKA

Rekord pod względem liczby deszczowych dni z rzędu padł w Bergen w 2006 roku. Padało tam wówczas nieustannie przez 85 dni.

Zwiedzanie Bergen – jak poruszać się po mieście?

Bergen jest bardzo dobrze skomunikowane. Międzynarodowy port lotniczy Flesland znajduje się 20 km od miasta, a dostać się tam można bezproblemowo m.in. za pomocą linii tramwajowej, która startuje z samego centrum miasta. W samym Bergen najłatwiej poruszać się z kolei autobusami, które obsługuje firma Skyss. Popularnym środkiem transportu są też miejskie rowery i hulajnogi, które można tam spotkać na każdym kroku.

Bergen – ceny biletów autobusowych

Bilety autobusowe można nabyć u kierowcy lub wygodnie za pomocą aplikacji w smartfonie. Ceny wynoszą*:

 • 44 NOK (ok. 16 zł) – bilet jednoprzejazdowy,
 • 110 NOK (ok. 40 zł) – bilet dobowy,
 • 250 NOK (ok. 91 zł) – bilet tygodniowy,
 • 785 NOK (ok. 286 zł) – bilet miesięczny.

*1 NOK = 0,36 PLN wg kursu z dnia 19.05.2024

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli planujesz intensywne zwiedzanie Bergen, dobrym pomysłem będzie zakup tzw. Bergen Card, która gwarantuje bezpłatny wstęp do wielu atrakcji, darmowe przejazdy komunikacją miejską czy zniżki w restauracjach.

Bergen – co warto zobaczyć?

Bergen to miasto, które ma mnóstwo do zaoferowania turystom. Od kilometrów górskich tras spacerowych począwszy, przez rejsy po fiordach, aż po zwiedzanie historycznych części miasta, atrakcje dla miłośników sztuki, nauki czy muzyki. Czego szczególnie nie wolno tam pominąć?

 1. Bryggen

Nie można zacząć zwiedzania Bergen inaczej, niż od wizyty w będącej jego wizytówką historycznej dzielnicy Bryggen. Składająca się z szeregu położonych na nabrzeżu charakterystycznych hanzeatyckich budynków, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest pamiątką po czasach największej handlowej świetności miasta. Drewniane zabudowania niegdyś pełniły rolę jego centrum, dziś znajdują się w spacerowej odległości do niego, kusząc nie tylko wyjątkową architekturą, zapachem drewna i klimatem, ale też mieszczącymi się tam pracowniami miejscowych artystów czy wizytą w Muzeum Hanzeatyckim.

CZY WIESZ, ŻE …

Chociaż historia Bryggen sięga nawet XII wieku, współcześnie stojące tam budynki mają najwyżej ok. 300 lat. Wszystko przez pożar, który w 1702 roku pochłonął wszystkie tamtejsze drewniane zabudowania.

 1. Fløyen

Drugie z najbardziej charakterystycznych dla Bergen miejsc jest związane z jego malowniczym położeniem. Chodzi bowiem o szczyt Fløyen (399 m n.p.m.), na który z samego centrum miasta można się dostać słynną kolejką linowo-terenową Fløibanen liczącą sobie już przeszło 100 lat! Warto, bo znajdująca się na górze platforma widokowa oferuje spektakularną panoramę Bergen, a ponadto na szczycie znajdują się m.in. kawiarnia, restauracja, sklep z pamiątkami, plac zabaw dla dzieci, trasy spacerowe, a także… bardzo towarzyskie, swobodnie pasące się pomiędzy turystami kozy. Wjazd na górę zajmuje ok. 8 minut, a bilety kosztują 90 koron dla dorosłych i 45 dla dzieci.

 1. Ulriken

Chociaż to Fløyen jest najbardziej znanym szczytem w Bergen, to wiecie już, że wcale nie najwyższym. Prześciga je m.in. Ulriken, na które, co ciekawe, również można dostać się kolejką – tym razem jednak linową i znajdującą się nieco dalej od centrum. Na górze czekają oczywiście wspaniałe widoki, a także wieża telewizyjna i restauracja, oraz liczne piesze szlaki o różnym poziomie trudności prowadzące wśród malowniczych górskich dolin i jezior.

CZY WIESZ, ŻE …

Zarówno na Fløyen, jak i Ulriken można się oczywiście dostać również na piechotę. Ścieżka na pierwszy ze szczytów zaczyna się przy dolnej stacji kolejki i choć pnie się w górę, można ją łatwo pokonać nawet z wózkiem dziecięcym. Większym wyzwaniem jest wejście na Ulriken, na które prowadzi ścieżka składająca się z ponad 1400 stromych kamiennych schodów.

 1. Targ rybny w Bergen

Być w Bergen i nie skosztować jedno z lokalnych specjałów z tamtejszego Fisketorget to istna zbrodnia. Znajdujący się częściowo w namiotach na świeżym powietrzu, a częściowo w nowoczesnym, oszklonym budynku targ oferuje ogromny wybór świeżych ryb i owoców morza, które można kupić zarówno na wynos, jak i przyrządzone w każdej formie, jaką tylko sobie wymarzysz. A prawdziwą gratką dla smakoszy jest przygotowywane bezpośrednio na oczach klientów sushi.

 1. Gamle Bergen

Gamle Bergen, czyli dosłownie Dawne Bergen, to znajdujące się w najstarszej dzielnicy miasta muzeum na świeżym powietrzu. Odwiedzając je, można na chwilę przenieść się w czasie do XIX wieku, przejść się po starych uliczkach, zwiedzić drewniane domki i zobaczyć za sprawą aktorów, jak wyglądało życie w Norwegii w dawnych czasach.

CZY WIESZ, ŻE …

Na miłośników historii czeka w Bergen znacznie wiecej atrakcji. Odwiedzić można jeszcze m.in. kamienną twierdzę Bergenhus z XIII wieku, utrzymaną w stylu rokoko XVIII-wieczną rezydencję Damsgård Manor czy średniowieczny kościół klepkowy Fantoft stavkirke.

 1. Byparken

Miejsce, od którego z dużym prawdopodobieństwem zaczniecie zapoznawanie się z Bergen, bo to właśnie przy tym niewielkim, ale niezwykle uroczym miejskim parku znajduje się końcowy przystanek linii tramwajowej łączącej centrum z lotniskiem. Pełen kwiatów i zieleni teren to idealne miejsce na chwilę wytchnienia w trakcie zwiedzania. Pośrodku parku mieści się żeliwny pawilon muzyczny, jest także pomnik Edvarda Griega, a tuż obok jeziorko Lungegård, które jest otoczone szeregiem historycznych zabudowań.

 1. Muzea sztuki w Bergen

Jak wspominaliśmy, Bergen to także miasto sztuki, której miłośnicy nie mogą pominąć wizyty w muzeach Kode. Są to cztery zlokalizowane obok siebie w samym centrum budynki, w których znajdziemy zbiory prezentujące twórczość skandynawskich artystów (m.in. jedną z największych na świecie kolekcję dzieł Edvarda Muncha), a także sztukę nowoczesną i wystawy czasowe. Fanów muzyki zainteresować z kolei mogą muzea poświęcone norweskim kompozytorom, m.in. Troldhaugen mieszczące się w domu Edvarda Griega.

CZY WIESZ, ŻE …

Do wszystkich czterech muzeów sztuki Kode (Lysverket, Rasmus Meyer, Stenersen, Permanenten) można wejść w ramach jednego biletu.

 1. Architektura i sztuka uliczna w Bergen

Bergen to znakomite miejsce do zwiedzania na piechotę – nie tylko dlatego, że największe atrakcje znajdują się blisko siebie, ale przede wszystkim z powodu charakterystycznej architektury, która tworzy jedyny w swoim rodzaju skandynawski klimat tego miejsca. Warto zagubić się w tamtejszych uliczkach. Wyjątkowego charakteru takiemu spacerowi nadaje dodatkowo bardzo bogata w Bergen sztuka uliczna, w tym m.in. kilka dzieł autorstwa Banksy’ego.

 1. Akwarium w Bergen

Atrakcja, która może zainteresować zwłaszcza najmłodszych. Oddalone krótkim spacerem od centrum Akwarium oferuje szereg atrakcji, prezentując podwodne życie zarówno tych gatunków zwierząt, które można spotkać w wodach Norwegii, jak i znacznie bardziej egzotycznych. Wizytówką tego miejsca są z kolei urocze pingwiny i foki – raz dziennie odbywa się ich publiczne karmienie, warto zaplanować wizytę, żeby trafić na ten moment.

CZY WIESZ, ŻE …

Koszt biletu do Akwarium to 365 koron dla dorosłych i 230 koron dla dzieci. 25-procentowa zniżka dotyczy posiadaczy Bergen Card.

 1. Rejs po fiordach

Na koniec zostawiliśmy atrakcję, która nie dotyczy bezpośrednio samego miasta, ale jest z nim ściśle związana. Chodzi oczywiście o rejsy statkami po norweskich fiordach, do których Bergen jest świetnym punktem startowym. W zależności od potrzeb i możliwości można wybrać się zarówno w kilkugodzinny rejs zaczynający się przy nabrzeżu w Bergen i obejmujący pobliskie atrakcje (choćby wodospady w cieśninie Mostraumen), jak i w dłuższą, całodniową wycieczkę do Flåm, skąd odbywają się rejsy po Sognefjorden.

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii – już od 25 zł

Planujesz połączyć wycieczkę do Bergen z aktywnym spędzaniem czasu? Już rozpisujesz górskie trasy, które zamierzasz pokonać i rejsy, w które chcesz się wybrać? A może wolisz skupić się na spokojnym zwiedzaniu i podziwianiu widoków? Nieważne, jak dokładnie wyglądają Twoje urlopowe plany, w każdym przypadku warto się zabezpieczyć na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji.

W tym celu przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne, którego zakres możesz dowolnie dopasować do swoich potrzeb. Kupując już podstawową ochronę, możesz liczyć na:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywające wydatki na leczenie za granicą do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia,
 • ubezpieczenie akcji ratowniczych – obejmujące akcje poszukiwawcze i ratownicze w górach i na morzu,
 • ubezpieczenie NNW – w ramach którego otrzymasz odszkodowanie po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • ubezpieczenie assistance – gwarantujące szereg usług przydatnych podczas pobytu i kłopotów za granicą.

Potrzebujesz ochrony o szerszym zakresie? Żaden problem. Za pomocą kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi możesz znaleźć i porównać oferty różnych firm, dopasowując je do Twoich potrzeb. Oprócz standardowej ochrony możesz zagwarantować sobie również m.in. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Ile to wszystko kosztuje? Sprawdziliśmy koszty ochrony ubezpieczeniowej dla jednego dorosłego turysty, który wybiera się na tydzień do Bergen. Planuje on połączyć zwiedzanie miasta z aktywnym wypoczynkiem i uprawianiem rekreacyjnej turystyki górskiej. W tabeli przedstawiamy wybrane oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 85 370 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
WienerKL: 170 740 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 712 zł
36 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
39 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
54 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (19.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o atrakcje Bergen

Czy do Bergen można dolecieć bezpośrednimi lotami z Polski?
Czy z Bergen można dostać się na fiordy?
Co robić w Bergen przez weekend?
Jakie są atrakcje dla dzieci w Bergen?
PODSUMOWANIE
 • Bergen to drugie pod względem wielkości miasto w Norwegii, położone nad Morzem Północnym i Norweskim w południowo-zachodniej części kraju.
 • Bergen jest otoczone z jednej strony przez morze, a z drugiej przez góry. Na najwyższy szczyt w okolicy – Ulriken – można wyjechać kolejką linową.
 • Najsłynniejszymi atrakcjami Bergen są historyczna dzielnica Bryggen i kolejka na wzgórze Fløyen.
 • Bergen to miasto pełne historycznych zabytków, a także muzeów. Warto odwiedzić m.in. Gamle Bergen czy muzea sztuki Kode.
 • Nadmorskie położenie Bergen sprawia, że jest to znakomity punkt startowy rejsów na fiordy.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!