Bądź bezpieczny, obchodząc dzień Wszystkich Świętych!
Jesień to szczególny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego (w tym także kierowców). Poruszanie się po polskich drogach w październiku, listopadzie i grudniu jest utrudnione ze względu na pogarszające się warunki pogodowe oraz święta, podczas których ruch drogowy zawsze jest wzmożony już na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych. Czego powinieneś się spodziewać, wyjeżdżając na drogę o tej porze roku? I jak się do tego przygotować?
W tym artykule przeczytasz:
Jakie akcje są prowadzone przez funkcjonariuszy policji jesienią?
Wraz z początkiem jesieni i zmianą typowo letniej pogody na jesienną słotę, Policja rozpoczęła szereg akcji edukacyjno-informacyjnych i kontroli związanych z pogarszającą się pogodą, a co za tym idzie, z niekorzystnymi warunkami na drogach. Edukacja i kontrole na polskich drogach prowadzone były szczególnie intensywnie w październiku, ale też na przełomie października i listopada, kiedy to ma miejsce wzmożony ruch w związku z obchodzonym dniem Wszystkich Świętych. Jakie akcje prowadzi lub prowadziła w ostatnich latach Policja w tym okresie?
- Akcja “Świeć przykładem”
Akcja jest skierowana przede wszystkim do pieszych i rowerzystów, a ma na celu przypomnienie o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym. Przykładowo, funkcjonariusze z Przeworska na Podkarpaciu swoje działania w ramach tej akcji skupili na rozdawaniu tym uczestnikom ruchu odblasków i zwracaniu uwagi na błędy popełniane podczas poruszania się po drodze, gdy na dworze jest już ciemno, drogi są mokre i śliskie, a widoczność ograniczona przez mgłę. Akcję zaplanowano na cały okres jesienno-zimowy. Działania policjantów rozpoczęły się 1 października i trwały do końca 2022 roku.
- Akcja “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Kolejna akcja, która zwraca uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa sprawność świateł podczas jazdy, gdy widoczność jest mocno ograniczona przez szybko zapadający zmrok, deszcz i mgły. Działania te tym razem skierowane były jednak do kierowców. Od 20 października do 15 grudnia 2022 roku roku policjanci ruchu drogowego oraz pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole pojazdów ze szczególnym skupieniem uwagi na sprawności świateł zatrzymywanych do kontroli pojazdów. Właściciele samochodów mieli także możliwość korzystania z bezpłatnego przeglądu świateł na stacjach diagnostycznych, które uczestniczyły w akcji.
- Akcja policjantów z łódzkiej grupy SPEED
Policjanci z łódzkiej grupy SPEED swoje działania skoncentrowali na łamaniu przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. W efekcie ich działań odnotowano 162 wykroczenia.
- Akcja “Znicz”
Akcja “Znicz” już od kilku lat jest regularnie organizowana przez Policję w całej Polsce na przełomie października i listopada. Jej celem jest pilnowanie bezpieczeństwa podczas dni Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, kiedy to ruch na drogach jest wzmożony ze względu na większą liczbę podróżujących, którzy chcą w tym czasie odwiedzić groby swoich bliskich.
Akcja “Znicz” – jak wyglądała w ostatnich latach?
Co roku z powodu Święta Zmarłych znacznie wzrasta ruch i zagrożenie na polskich drogach. Z tego też względu policja przeprowadza coroczną akcję “Znicz”, zaczynając wzmożone działania już od drugiej połowy października. Funkcjonariusze w tym czasie kontrolują zarówno kierowców pod względem przestrzegania zasad regulowanych przez kodeks drogowy (prędkość, trzeźwość kierowców), jak i pieszych. Jak wypadają statystyki tych akcji?
Na 1 listopada na polskich drogach notuje się dużo kolizji i wypadków. Tylko w 2021 roku było 288 wypadków! Jak jeździć bezpiecznie na Wszystkich Świętych?
Czytaj dalejW 2022 roku dzień Wszystkich Świętych wypadł we wtorek, dlatego liczba odwiedzających cmentarze rozłożyła się na cały weekend i początek tygodnia. Mimo to na polskich drogach doszło do 334 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne. Zatrzymano także 1906 nietrzeźwych kierowców, a wielu kierowców straciło uprawnienia ze względu na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. W porównaniu z rokiem 2021 statystyki są gorsze – wówczas na przełomie października i listopada na polskich drogach życie straciło 18 ofiar, więcej było wypadków, rannych i pijanych kierowców.
Akcja “Znicz” w 2022 roku była o tyle wyjątkowa, że po raz pierwszy funkcjonariusze Policji wystawiali mandaty zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od początku roku. Kierowcom przekraczającym przepisy groziły zatem kary w wysokości nawet 2500 zł (5000 zł w warunkach recydywy) i 15 punktów karnych za pojedyncze wykroczenie.
Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze podczas obchodzenia dnia Wszystkich Świętych?
- Jeśli to możliwe, udaj się na cmentarz pieszo.
- Jeśli przemieszczasz się na piechotę lub rowerem, noś elementy odblaskowe, zwłaszcza po zmroku i podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.
- Jeśli przemieszczasz się na piechotę, idź chodnikiem lub poboczem, jak najdalej od jezdni.
- Jako pieszy zachowaj ostrożność, przechodząc przez jezdnię i poruszaj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
- Jeśli jedziesz samochodem, przestrzegaj ograniczeń prędkości i dostosuj ją do warunków panujących na drodze.
- Zachowaj bezpieczny odstęp od pojazdu poruszającego się przed Tobą.
- Zwolnij, zbliżając się do przejścia dla pieszych.
- Unikaj podjeżdżania pod sam cmentarz. Sąsiadujące z nim ulice mogą zostać tymczasowo zamknięte.
- Stosuj się do wskazówek funkcjonariuszy kierujących ruchem.
- Jesienią warunki na drogach mogą być niekorzystne zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Widoczność ograniczają deszcze, mgły i szybko zapadający zmrok, na drogach jest ślisko, a na przełomie października i listopada może pojawić się wzmożony ruch ze względu na dzień Wszystkich Świętych.
- Wraz z początkiem jesieni Policja prowadzi różnego rodzaju akcje edukacyjno-informacyjne oraz kontrole, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
- Na przełomie października i listopada od kilku lat prowadzona jest akcja “Znicz”, podczas której na drogach, zwłaszcza w okolicach cmentarzy, obserwuje się większą liczbę funkcjonariuszy Policji czuwających nad bezpieczeństwem.
- W 2022 roku podczas akcji “Znicz” doszło do 334 wypadków. Zginęło w nich 31 osób, a 373 zostały ranne. Co roku policjanci kontrolują dużą liczbę nietrzeźwych kierowców.
- Uczestnicząc w obchodach tych świąt, trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach, zwłaszcza w okolicach cmentarzy.
- Kierowcy, rowerzyści i piesi powinni stosować się do poleceń funkcjonariuszy i zachować szczególną ostrożność.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczeństwo podczas Wszystkich Świętych
Jesienią i zimą ważne jest używanie elementów odblaskowych, szczególnie w terenie niezabudowanym. Piesi powinni przemieszczać się po chodnikach albo poboczem, a przechodząc przez jezdnię, robić to tylko w wyznaczonych do tego miejscach i zachowywać ostrożność.
Kierowcy udający się na cmentarze powinni dbać o bezpieczeństwo podobnie, jak w innych sytuacjach. Muszą dostosować prędkość do warunków jazdy, zwracać szczególną uwagę na przejścia dla pieszych i zachowywać odpowiednią odległość od innych pojazdów. Powinni być też ostrożni na przycmentarnych parkingach, gdzie w czasie okołoświątecznym łatwo o stłuczkę.
Akcja Znicz zwykle trwa kilka dni i rozpoczyna się od dnia poprzedzającego Wszystkich Świętych. W ostatnich 15 latach podczas Akcji Znicz dochodziło średnio do 200-600 wypadków, w których ginęło od kilkunastu do 50 osób. Poza tym funkcjonariusze Policji w ciągu tych kilku dni wykrywali alkohol we krwi 1000-2000 kierowców.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji