Bądź bezpieczny, obchodząc dzień Wszystkich Świętych!

Jesień to szczególny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego (w tym także kierowców). Poruszanie się po polskich drogach w październiku, listopadzie i grudniu jest utrudnione ze względu na pogarszające się warunki pogodowe oraz święta, podczas których ruch drogowy zawsze jest wzmożony już na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych. Czego powinieneś się spodziewać, wyjeżdżając na drogę o tej porze roku? I jak się do tego przygotować?

Jakie akcje są prowadzone przez funkcjonariuszy tej jesieni?

Wraz z początkiem jesieni i zmianą typowo letniej pogody na jesienną słotę Policja rozpoczęła szereg akcji edukacyjno-informacyjnych i kontroli związanych z pogarszającą się pogodą, a co za tym idzie, z niekorzystnymi warunkami na drogach. Edukacja i kontrole na polskich drogach prowadzone są szczególnie intensywnie w październiku, ale też na przełomie października i listopada, kiedy to ma miejsce wzmożony ruch w związku z obchodzonym dniem Wszystkich Świętych. Jakie akcje prowadzi Policja jesienią 2020 roku?

 • Akcja “Świeć przykładem – Bądź widoczny!”

Akcja jest skierowana przede wszystkim do pieszych i rowerzystów i ma na celu przypomnienie o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusze z Przeworska na Podkarpaciu swoje działania w ramach tej akcji skupili na rozdawaniu tym uczestnikom ruchu odblasków i zwracaniu uwagi na błędy popełniane podczas poruszania się po drodze, gdy na dworze jest już ciemno, drogi są mokre i śliskie, a widoczność ograniczona przez mgłę. Akcję zaplanowano na cały okres jesienno-zimowy. Działania policjantów rozpoczęły się 24 września i potrwają do 20 marca 2021 roku.

 • Akcja “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Kolejna akcja, która zwraca uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa sprawność świateł podczas jazdy, gdy widoczność jest mocno ograniczona przez szybko zapadający zmrok, deszcz i mgły. Działania te tym razem skierowane są do kierowców. Czas kampanii pokrywa się z czasem trwania akcji “Świeć przykładem – Bądź widoczny!”. Między 24 września 2020 roku a 20 marca roku kolejnego policjanci ruchu drogowego oraz pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili kontrole pojazdów ze szczególnym skupieniem uwagi na sprawności świateł zatrzymywanych do kontroli pojazdów. Właściciele samochodów będą mieli także możliwość korzystania z bezpłatnego przeglądu świateł na stacjach diagnostycznych, które uczestniczą w akcji.

 • Akcja “Telefon”

30 września policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzili akcję pn. “Telefon”, zwracając uwagę kierowców na problem korzystania przez nich z komórek podczas jazdy. Dzięki akcji wykryto 236 wykroczeń związanych z korzystaniem z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu. Funkcjonariusze uświadamiali kierowców, jak bardzo wpływa to na koncentrację za kółkiem.

 • Akcja policjantów z łódzkiej grupy SPEED

Policjanci z łódzkiej grupy SPEED na początku października swoje działania skoncentrowali na łamaniu przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. W efekcie ich działań skontrolowano 32 kierowców, którzy jechali zbyt szybko.

 • Akcja “Znicz”

Akcja “Znicz” już od kilku lat jest regularnie organizowana przez Policję w całej Polsce na przełomie października i listopada. Jej celem jest pilnowanie bezpieczeństwa podczas dni Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, kiedy to ruch na drogach jest wzmożony ze względu na większą liczbę podróżujących, którzy chcą w tym czasie odwiedzić groby swoich bliskich.

Akcja “Znicz” – jak wyglądała w 2019 roku i jak będzie wyglądała w 2020 roku?

W zeszłym roku święto Wszystkich Świętych wypadło w piątek. W ciągu tego przedłużonego weekendu Polacy przemieszczali się nie tylko między cmentarzami znajdującymi się w miejscowości, którą zamieszkują na co dzień, ale także między miastami, odwiedzając groby swoich bliskich zmarłych w rodzinnych miejscowościach. Podczas tego świątecznego weekendu doszło do 230 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 295 podróżujących zostało rannych. Większość zdarzeń była spowodowana niedostosowaniem prędkości i brawurową jazdą. Policjanci zatrzymali również ponad tysiąc nietrzeźwych osób kierujących pojazdami.

miniaturka wpisu
Wzmożony ruch na przełomie października i listopada – 230 wypadków podczas Wszystkich Świętych w 2019 roku

Za kilka dni na polskich drogach znów zrobi się tłoczno. Zwiększony ruch da się odczuć zwłaszcza w okolicach cmentarzy, gdzie Polacy na początku listopada będą odwiedzali groby bliskich.

Przejdź do artykułu

W tym roku, ze względu na panującą epidemię, wzmożony ruch w okolicach cmentarzy można było zauważyć już tydzień przed końcem października. Z tego też względu na przykład Policja w Chrzanowie rozpoczęła coroczną akcję “Znicz” już 23 października. Funkcjonariusze w tym czasie kontrolowali zarówno kierowców pod względem przestrzegania zasad regulowanych przez kodeks drogowy (prędkość, trzeźwość kierowców), jak i pieszych oraz stosowanie się do rygorów sanitarnych. Z racji tego, że od 30 października do 2 listopada cmentarze zostały zamknięte, można spodziewać się, że zwiększony ruch na cmentarzach, a także w ich okolicach będzie widoczny w kolejnych dniach listopada.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze podczas obchodzenia dnia Wszystkich Świętych?

 • Jeśli to możliwe, udaj się na cmentarz pieszo.
 • Jeśli przemieszczasz się na piechotę lub rowerem, noś elementy odblaskowe, zwłaszcza po zmroku i podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.
 • Jeśli przemieszczasz się na piechotę, idź chodnikiem lub poboczem, jak najdalej od jezdni.
 • Jako pieszy zachowaj ostrożność, przechodząc przez jezdnię i poruszaj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
 • Jeśli jedziesz samochodem, przestrzegaj ograniczeń prędkości i dostosuj ją do warunków panujących na drodze.
 • Zachowaj bezpieczny odstęp od pojazdu poruszającego się przed Tobą.
 • Zwolnij, zbliżając się do przejścia dla pieszych.
 • Unikaj podjeżdżania pod sam cmentarz. Sąsiadujące z nim ulice mogą zostać tymczasowo zamknięte.
 • Stosuj się do wskazówek funkcjonariuszy kierujących ruchem.
PODSUMOWANIE
 • Jesienią warunki na drogach mogą być niekorzystne zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Widoczność ograniczają deszcze, mgły i szybko zapadający zmrok, na drogach jest ślisko, a na przełomie października i listopada może pojawić się wzmożony ruch ze względu na dzień Wszystkich Świętych.
 • Wraz z początkiem jesieni Policja prowadzi różnego rodzaju akcje edukacyjno-informacyjne oraz kontrole, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
 • Na przełomie października i listopada od kilku lat prowadzona jest akcja “Znicz”, podczas której na drogach, zwłaszcza w okolicach cmentarzy, obserwuje się większą liczbę funkcjonariuszy Policji czuwających nad bezpieczeństwem.
 • W 2019 roku podczas akcji “Znicz” doszło do 230 wypadków. Zginęło w nich 21 osób, a 295 zostało rannych. Co roku policjanci kontrolują dużą liczbę nietrzeźwych kierowców.
 • Uczestnicząc w obchodach tych świąt, trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach, zwłaszcza w okolicach cmentarzy.
 • Kierowcy, rowerzyści i piesi powinni stosować się do poleceń funkcjonariuszy i zachować szczególną ostrożność.
 • https://dlakierowcow.policja.pl/dk/wydarzenia/195094,Trwa-policyjna-akcja-Swiec-Przykladem-Badz-widoczny.html
 • https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-przeworsk/wydarzenia/100077,Policjanci-rozdawali-odblaski-pieszym-i-rowerzystom.html
 • https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/195250,TwojeswiatlaNaszebezpieczenstwo.html
 • https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadom/111139,Podsumowanie-dzialan-quotTelefonquot.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=YGP7_r3k4LU
 • https://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/53329,Policjanci-z-grupy-SPEED-walcza-z-piratami-drogowymi.html
 • https://policja.pl/pol/aktualnosci/194804,Jesienia-bezpiecznie-na-drodze.html
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!