Bezpieczna podróż na święta – statystyki wypadków, przydatne ubezpieczenia i zalecane zachowanie

W ciągu roku mamy trzy popularne święta, w czasie których zdecydowanie rośnie ruch na drogach. Wiele osób podróżuje wtedy do najbliższych lub w rodzinne strony. Mowa tutaj o Świętach Wielkanocnych, Wszystkich Świętych i Świętach Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi wypadków i bezpieczeństwa w czasie ich trwania!

bezpieczny wyjazd na święta

Wypadki w czasie popularnych świąt – czy dochodzi do większej liczby zdarzeń?

Zazwyczaj w kwietniu, na przełomie października i listopada, a także pod koniec grudnia Polacy masowo ruszają w podróże. Wielu z nas wybiera się do rodziny w inne części kraju lub coraz częściej za granicę do najbliższych, którzy są na emigracji. Oczywiście podczas Wszystkich Świętych odwiedzamy groby w rodzinnych stronach. A czy ten wyjazd przekładają się na większą liczbę wypadków?

Statystyki wypadków w 2022 roku w czasie Wielkanocy, Wszystkich Świętych i Świąt Bożego Narodzenia:

ŚwiętoLiczba wypadków drogowychOfiary śmiertelneRanni
Wielkanoc18931211
Wszystkich Świętych33431373
Boże Narodzenie15613183
Źródło: opracowanie własne Mubi.

Do największej liczby wypadków doszło w czasie Wszystkich Świętych. To wtedy Policja prowadzi akcję “Znicz”. Natomiast najbezpieczniejsze w 2022 roku okazały się Święta Bożego Narodzenia – bezśnieżne i bez oblodzonych dróg, co mogło przyczynić się do niewielkiej liczby zdarzeń na drodze. Zastanówmy się, jak sprawdzić, czy wymienione święta przekładają się na wzrost liczby wypadków?

Co ciekawe, raport Komendy Głównej Policji Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku wskazuje, że do największej liczby wypadków dochodzi wiosną i latem, a nie zimą. I tak najgorszymi 3 miesiącami pod tym względem są: czerwiec (2 349 zdarzeń), sierpień (2 199) i lipiec (2 153) – miesiące letnie!

Z kolei najbezpieczniejszymi miesiącami są te zimowe: luty (1 220 zdarzeń) styczeń (1 300) i grudzień (1 463). Jaka może być tego przyczyna? Zimą jeździmy ostrożniej, bo są gorsze warunki na drogach, a do tego rzadziej wyjeżdżamy w dalekie podróże i częściej poruszamy się po miastach i w okolicy miejsca zamieszkania, gdzie częściej dochodzi do stłuczek, a nie groźnych wypadków.

Na koniec sprawdźmy, jaki procent wypadków w ciągu miesiąca stanowią te, do których doszło w święta. W przypadku Wszystkich Świętych musimy wziąć sumę wypadków z października i listopada. Oto wyniki:

ŚwiętoLiczba wypadków w święta (w miesiącu, w którym święto wypada)Procent zdarzeń w święto
Wielkanoc189 (1 479)12,78%
Wszystkich Świętych334 (3 515)9,50%
Boże Narodzenie156 (1 463)10,66%
Źródło: opracowanie własne Mubi.

W kwietniu i listopadzie jest 30 dni, a w październiku i grudniu po 31. Wynika z tego, że w kwietniu statystycznie dochodziło do ponad 49 wypadków dziennie, w październiku i listopadzie do blisko 58 zdarzeń, a w grudniu do 47. Po co te dane?

Na przykład akcja “Znicz” w 2022 roku trwa od 28 października do 2 listopada, czyli 6 dni. Statystycznie powinno w ciągu tego okresu dojść do 348 wypadków, a było ich 334, a więc o 12 mniej. Wniosek? Mimo dużego natężenia ruchu we Wszystkich Świętych nie dochodzi do większej liczby wypadków, jeśli policzymy wszystkie dni akcji “Znicz”.

Natomiast w Święta Wielkanocne doszło do 189 wypadków, licząc od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego. Natomiast zgodnie ze średnią miesięczną w 4 dni powinno dojść statystycznie do 196 wypadków, a było ich mniej.

Z kolei w ciągu 4 dni Świąt Bożego Narodzenia doszło do 156 wypadków, a statystyki grudniowe wskazują, że powinniśmy się spodziewać 188 takich zdarzeń. Ostateczny wniosek? Podczas 3 najpopularniejszych świąt nie dochodzi do większej liczby wypadków na polskich drogach – jest ich nawet nieco mniej, niż wskazywałyby na to statystyki zdarzeń z danych miesięcy!

Ubezpieczenia na świąteczną podróż – dodatkowe ochrony jako przydatne wsparcie

Podczas podróży na święta może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Od awarii pojazdu aż do kolizji czy wypadku. Również w czasie parkowania samochodu może zostać on uszkodzony przez siły przyrody lub skradziony. Dlatego warto na okazję świątecznego wyjazdu być przygotowanym i mieć dodatkowe ubezpieczenia.

 • Autocasco – popularne AC kupuje się w pakiecie z OC, więc nie można go dokupić przed samym wyjazdem. Ubezpieczenie to zapewnia finansowe wsparcie ubezpieczyciela w przypadku spowodowania uszkodzeń i zniszczenia pojazdu przez jego kierowcę (właściciela), osoby trzecie (np. chuligani) czy siły przyrody (upadające drzewo). Ubezpieczony otrzyma odszkodowanie także w przypadku kradzieży. Autocasco dostępne jest w wersji Pełnej i Mini, które ma ograniczony zakres ochrony do wybranych zdarzeń, np. tylko kradzież lub żywioły.
 • Assistance – w ramach ochrony ubezpieczyciel zapewnia wiele świadczeń w przypadku uszkodzenia, awarii czy kradzieży pojazdu. Wśród nich może być, w zależności od wybranego wariantu, wymiana opony i akumulatora, naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie, transport zastępczy czy pomoc informacyjna. Co ważniejsze, część ubezpieczycieli oferuje assistance krótkoterminowe, które można wykupić przed podróżą.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zadziała, gdy kierowca lub pasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu bądź poniosą śmierć podczas podróży ubezpieczonym pojazdem.

Ile kosztowałby pakiet ubezpieczeń OC + AC z dodatkowym assistance i NNW? Kalkulację przeprowadziliśmy dla 40-letniego właściciela Skody Scali z 2019 roku z benzynowym silnikiem o pojemności 1,5 l. Pojazd ma na liczniku 46 tys. km, a w przyszłym roku właściciel planuje przejechać do 10 tys. km.

Na co dzień auto parkowane jest we wspólnym garażu. Właściciel wraz z żoną i 8-letnim synem mieszkają w Katowicach. Ubezpiecza on pojazdy od ponad 10-lat i w tym czasie nie miał szkody. Prawo jazdy ma od 19 lat. Ile zapłaciłby za pełen pakiet ubezpieczeń?

UbezpieczycielSzczegóły ofertyCena pakietu ubezpieczeń
UNIQAAC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 1 000 zł i kradzieży 10%, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 0 zł;
Assistance – po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny Polska, limit holowania 275 km, samochód zastępczy;
NNW — 10
1 124 zł
TrastiAC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 0 zł i kradzieży 0 zł, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 0 zł;
Assistance – po wypadku, zakres terytorialny Europa, limit holowania do najbliższego warsztatu;
NNW — 50 000 zł.
1 424 zł
LINK4AC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 500 zł i kradzieży 0 zł, amortyzacja części 40%, minimalna wartość szkody 500 zł;
Assistance – po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny Europa, limit holowania 500 km, samochód zastępczy;
NNW — 20 000 zł.
1 603 zł
BeesafeAC – warsztat, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 500 zł i kradzieży 500 zł, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 500 zł;
Assistance – po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny Europa, limit holowania 200 km, samochód zastępczy;
NNW — 50 000 zł (kierowca), 10 000 zł (pasażerowie).
1 864 zł
mtu24.pl AC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 10% i kradzieży 10%, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 500 zł;
Assistance – po awarii, wypadku, zakres terytorialny Polska, limit holowania 150 km;
NNW — 15 000 zł.
3 397 zł
TUZ UbezpieczeniaAC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 10% i kradzieży 0%, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 500 zł;
Assistance – po kolizji, zakres terytorialny Polska, limit holowania 100 km;
NNW — 10 000 zł.
4 725 zł
ERGO Hestia AC – kosztorys, części zamienne, udział własny w szkodach wypadkowych 0% i kradzieży 0%, amortyzacja części 0%, minimalna wartość szkody 500 zł;
Assistance – po awarii, wypadku, kradzieży, zakres terytorialny Europa, limit holowania 500 km w Polsce i 250 w Europie, samochód zastępczy;
NNW — 10 000 zł.
7 669 zł
Źródło: Kalkulator OC/AC Mubi [29.11.2023].

Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie pakiety z pełnym AC. W drugiej kolumnie podaliśmy najważniejsze szczegóły oferty. Przy wyborze ubezpieczenia na święta warto zwrócić uwagę choćby na zakres terytorialny w assistance, jeśli planujesz podróż za granicę.

UWAGA!

W przypadku dobrowolnych ubezpieczeń AC, NNW i assistance zawsze sprawdź szczegóły oferty i zapoznaj się z warunkami konkretnego ubezpieczenia, ponieważ mogą się one różnić w zależności od wybranego wariantu i ubezpieczyciela!

Bezpieczeństwo podczas świątecznej podróży samochodem – jak o nie zadbać?

Zarówno samochód, jak i kierowca, muszą być przygotowani na długą świąteczną podróż. O czym więc należy pamiętać przed jej rozpoczęciem, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie jazdy? A co warto robić podczas podróży?

 • Ogumienie dopasowane do pory roku – jeśli nie masz całorocznych opon, to powinieneś pamiętać o ich wymianie na ten dopasowane do sezonu (również jeżdżenie na zimówkach wiosną może stwarzać większe zagrożenie, ponieważ mają one gorszą przyczepność na mokrej nawierzchni w czasie deszczu).
 • Światła i płyny eksploatacyjne – przed wyjazdem sprawdź, czy wszystkie światła działają. Dzięki temu zwiększysz swoje bezpieczeństwo i unikniesz ewentualnego mandatu. Warto także zajrzeć, jaki jest stan płynu w chłodnicy, oleju czy płynu do szyb.
 • Planowanie trasy i czasu wyjazdu – jeśli jest taka możliwość, to warto zaplanować podróż nie na ostatnią chwilę i w czasie największego ruchu, ale nieco wcześniej. Warto także sprawdzić, czy nie są prowadzone remonty na trasie przejazdu. 
 • Dobra kondycja kierowcy – przed długą świąteczną podróżą kierowca powinien się wyspać, zrezygnować z oczywistych względów z zakrapianej imprezy dzień wcześniej (alkohol wpływa również negatywnie na jakość snu).
 • Przerwy podczas jazdy – co jakiś czas warto robić przerwy, by rozprostować nogi, dać odpocząć oczom i głowie, coś zjeść czy napić się kawy. Kiedy robić takie postoje? To zależy od indywidualnych czynników, ale zaleca się taką przerwę co 2-3 godziny jazdy.
 • Dokumenty podczas podróży za granicę – jeśli wyruszasz w trasę za granicę, to musisz mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.

Nie będziemy tutaj wspominać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, ponieważ wydaje się to oczywiste w kontekście bezpieczeństwa na drodze.

jak zadbać o bezpieczeństwo podczas świąt Bożego Narodzenia
UWAGA!

Dwie najczęstsze przyczyny wypadków w 2022 roku w Polsce to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczną podróż na święta

Do ilu wypadków dochodzi podczas popularnych świąt?
Które ubezpieczenia komunikacyjne mogą być pomocne podczas świątecznej podróży samochodem?
Co sprawdzić w samochodzie przed świąteczną podróżą?
PODSUMOWANIE
 • W 2022 roku doszło do 189 wypadków podczas Świąt Wielkanocnych, 334 podczas Wszystkich Świętych i 156 w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
 • Statystycznie podczas okresu Wielkanocy, Wszystkich Świętych i Świąt Bożego Narodzenia nie dochodzi do większej liczby wypadków.
 • Podczas świątecznej podróży wsparciem będą dodatkowe ubezpieczenia AC, NNW i assistance.
 • Na długą świąteczną podróż należy przygotować samochód – zadbać o odpowiednie ogumienie, sprawdzić oświetlenie i płyny eksploatacyjne.
 • Kierowca powinien być wyspany i w dobrej kondycji.
 • Podczas podróży warto robić przerwy regeneracyjne.
Źródła:
 • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC