Bezpieczny transport dziecka do szkoły – co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Dotarcie dziecka do szkoły to zmartwienie wielu rodziców. Bezpieczeństwo pociechy w drodze tam i z powrotem nie daje Ci spokoju? Czas to zmienić! Sprawdź ofertę ubezpieczenia dla uczniów z NNW szkolnym. Dowiedz się, jak szeroka jest ochrona w ramach polisy!

bezpieczenstwo dziecka szkola

Martwisz się o bezpieczeństwo swojego dziecka w wieku szkolnym? Spokoju nie dają Ci myśli, czy całe i zdrowe dotrze do placówki edukacyjnej i wróci do domu? Poznaj zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, które przydadzą się najmłodszym!

Dowiezienie dzieci do szkoły – newralgiczna chwila

Odwiezienie uczęszczającej do szkoły pociechy to kluczowy moment w harmonogramie. Rodzice i opiekunowie pod ten punkt planu dnia układają pozostałe obowiązki, albo zawożą dziecko o jednakowej porze każdego dnia w tygodniu roboczym (od poniedziałku do piątku) niezależnie od godziny rozpoczęcia zajęć lekcyjnych, mając na względzie punktualną obecność w pracy.

Co się dzieje rano pod szkołą?

W zależności od godzin otwarcia placówki w godzinach porannych pod szkołami ma miejsce kocioł komunikacyjny. W tym tyglu, w którym mieszają się różne podejścia znajdują się podminowani rodzice poganiający zaspane dzieci obładowane plecakami i pozostałymi pakunkami z przyborami szkolnymi. W tej sytuacji o wypadek nietrudno!

wypadki dzieci(

Na podstawie policyjnej statystyki wypadków widać wyraźny skok liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzieci w wieku szkolnym (7–14 lat) w godzinie poprzedzającej 8:00. Kolejny wzrost następuje po godz. 10:00 i przebija wskaźnik sprzed 8:00 w godzinie poprzedzającej  13:00, aby szczyt wypadków osiągnąć przed 16:00. Co ciekawe ten szczyt przypada również w przypadku najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym (0–6 lat), z kolei poranny punkt kulminacyjny wypada godzinę później – bezpośrednio przed godz. 9:00.

Z analizy wypadków według dni tygodnia wynika, że najwięcej wypadków miało miejsce w piątki (322), natomiast w piątki i poniedziałki odnotowano największą liczbę ofiar śmiertelnych wśród dzieci (10).

statystyka.policja.pl

Gdzie dochodzi do wypadków z udziałem dzieci?

Najczęściej wypadki z udziałem nieletnich w wieku 0–14 lat mają miejsce w województwach takich jak:

 • woj. wielkopolskie – 209 zdarzeń*,
 • woj. małopolskie – 185 zdarzeń*,
 • woj. śląskie – 179 zdarzeń*.

Najrzadziej do tego typu wypadków dochodzi w takich rejonach Polski, jak:

 • woj. podlaskie – 26 zdarzenia*,
 • woj. opolskie – 32 zdarzenia*,
 • woj. lubuskie – 34 zdarzenia*,

* – dane pochodzą z policyjnego raportu wypadków drogowych w 2023 r.

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Wypuszczanie dzieci samych do szkoły nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią ok. 45,7% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. Kierowcy i pasażerowie w samochodach są osłonięci elementami karoserii pojazdu, poduszkami powietrznymi i pasami bezpieczeństwa.

Sprawdź również: Czy kurtyny powietrzne w aucie wpływają na cenę polisy OC?

Wypadki z udziałem pieszych

W 2023 r. odnotowano 4943 wypadki z udziałem pieszych (23,6% zdarzeń), w których zginęło 457 pieszych (24,1% wszystkich zabitych), a 4609 osób zostało rannych (19,1% ogółu). Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w obszarze zabudowanym, jednak to skutki zdarzeń poza obszarem zabudowanym są statystycznie bardziej tragiczne – co trzeci wypadek kończy się śmiercią człowieka, natomiast w obszarze zabudowanym co szesnasty.

ObszarLiczba wypadków z udziałem pieszychLiczba ofiar (zabitych)Liczba rannych
Zabudowany4484 2864301
Niezabudowany459171308
Źródło: Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku – raport roczny Biura Ruchu Drogowego KGP.

Gdzie dochodzi do wypadków z udziałem pieszych?

Zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego najczęściej mają miejsce na obszarze niniejszych województw:

 • woj. śląskie – 551 zdarzeń (44 ofiary)*,
 • woj. małopolskie – 530 zdarzeń (31 ofiar)*,
 • woj. wielkopolskie – 506 zdarzeń (36 ofiar)*.

Najniższa liczba wypadków z pieszymi występuje na terenie województw, takich jak:

 • woj. podlaskie – 76 zdarzeń (15 ofiar)*,
 • woj. opolskie – 84 zdarzenia (4 ofiary)*,
 • woj. lubuskie – 105 zdarzeń (7 ofiar)*.

* – dane pochodzą z policyjnego raportu za rok 2023 r.

Policyjne działania edukacyjne – spotkania z najmłodszymi

Przedstawiciele policyjnej drogówki odbywają regularnie spotkania edukacyjne z uczniami w szkołach, a także podopiecznymi przedszkoli. Przekazują w ten sposób wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z infrastruktury drogowej.

W ramach zajęć dzieci poznają m.in.:

 • przepisy i zasady obowiązujące pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym,
 • praktyczne wykorzystanie teorii w sytuacjach codziennych (np. podczas dojazdów do szkoły),
 • zasady udzielania pierwszej pomocy.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Ogólnopolskie akcje policyjne kierowane do uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczne wyjście i powrót ze szkoły

Reguł, którymi rządzi się ruch drogowy należy uczyć dziecko od najmłodszych lat. Pozwala to wyrobić zdrowe nawyki u dziecka, które pozwalają uchronić malucha przed zagrożeniami obecnymi na jezdni.

Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze

 1. Zapewnij dziecku odblaski (np. na plecaku, butach, kurtce lub czapce) – poza obszarem zabudowanym koniecznie wyposaż je w kamizelkę odblaskową.
 2. Zadbaj o dobrą widoczność – jeśli dziecko, porusza się na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach lub innym urządzeniu transportu osobistego (UTO) dopilnuj, aby był w trakcie jazdy było widoczne z daleka, czyli miało: sprawne i przepisowe oświetlenie (białe/żółte z przodu i czerwone z tyłu), przynajmniej jeden sprawy hamulec (fabryczny), dodatkowe odblaski (najlepiej na wys. 30–90 cm od powierzchni), sprawny dzwonek lub sygnał ostrzegawczy.
 3. Stosuj kask i ochraniacze – przypilnuj, aby dziecko podczas jazdy miało na głowie zawsze kask ochronny oraz pozostałe elementy chroniące kończyny przed otarciami i stłuczeniami (np. dodatkowe okulary ochronne przed owadami).
 1. Nie zatrzymuj się w miejscu do tego nieprzeznaczonego – postój na pasie i pojawienie się dziecka na jezdni to bardzo niebezpieczna sytuacja; zjedź w bezpieczne miejsce (po tej samej stronie, co szkoła, aby dziecko nie musiało samo przekraczać jezdni).
 2. Nie wkraczaj na jezdnię bez rozejrzenia się – ocena sytuacji wokół (spojrzenie w lewo, prawo i lewo) pozwala zorientować się, czy przejście na drugą stronę drogi może odbyć się swobodnie.
 3. Poruszaj się głównymi szlakami komunikacyjnymi – droga “na skróty” może być niebezpieczna.
 4. Przekraczaj ulicę tylko w miejscach wyznaczonych – korzystaj z przejść dla pieszych, a poza obszarem zabudowanym przechodź tylko w bezpiecznym miejscu najkrótszą drogą (np. na prostym odcinku drogi, a nie na zakręcie lub “na ukos”).
 5. Gdy nie ma chodnika, idź lewą stroną drogi – nie poruszaj się obok innych pieszych, tylko gęsiego (jeden za drugim).
 6. Korzystaj ze ścieżki rowerowej – gdy poruszasz się jednośladem lub na rolkach  wykorzystaj do tego specjalną infrastrukturę w Twojej okolicy.
 7. Nie korzystaj z telefonu – w trakcie poruszania się po drodze skup się na własnym bezpieczeństwie i obserwacji otoczenia.
UWAGA!

Kask to obowiązkowy element podczas jazdy rowerem, hulajnogą lub UTO! Chroni przed groźnymi urazami głowy, twarzy, czaszki czy nawet górnego odcinka kręgosłupa. Zapamiętaj: “Kask na głowę i gotowe!”.

Jakie ubezpieczenie dla dziecka w wieku szkolnym?

Zależy Ci, na tym, aby dziecko było chronione podczas dojazdów do szkoły oraz samodzielnych powrotów do domu? Zapewnij mu ubezpieczenie szkolne NNW.

CZY WIESZ, ŻE …

Zakup ubezpieczenia preferowanego przez placówkę nie jest obowiązkowy! Polisa grupowa nabywana przez rodziców uczniów danej szkoły na początku roku szkolnego jest przeważnie tania w zakupie – roczna składka wynosi ok. 30 zł. Ma jednak bardzo ograniczony zakres i niskie sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dla dziecka – grupowe czy indywidualne?

Decydując się na objęcie dziecka indywidualnym ubezpieczeniem rodzic ma decydujący wpływ na wybór oferty. Pozwala to również pominąć okres karencji, gdyż polisa wchodzi w życie już następnego dnia po opłaceniu składki. NNW szkolne obejmuje ochroną dziecko w wieku szkolnym (6–19 albo nawet 26 lat), które uczęszcza do placówki edukacyjnej niższego szczebla. Zapewnia świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku lub uszkodzenia ciała.

NNW szkolne działa w przypadku np.:

 • złamania ręki lub nogi,
 • skręcenia kostki lub zwichnięcia nadgarstka,
 • wstrząsu mózgu.

Do powyższych zdarzeń może dojść w szkole podczas zajęć (np. wychowania fizycznego – WF), w przerwie między nimi lub po nich – na terenie szkoły lub poza nim, kiedy dziecko jest w drodze do domu. Jeśli uczeń jest w wystarczającym wieku, aby poruszać się samodzielnie, polisa działa także w trakcie codziennych dojazdów do szkoły na lekcje.

Przeczytaj również: Gdzie kupić NNW dla dziecka?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bezpieczne dojazdy dziecka do szkoły w roku szkolnym 2023/2024

Ile kosztuje NNW szkolne?
Czy dojazd dziecka do szkoły taksówką jest bezpieczny?
PODSUMOWANIE
 • Bezpieczne dowiezienie dziecka do szkoły to podstawowy aspekt. Przed godz. 8:00 dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem nieletnich w wieku szkolnym (7–14 lat). Szczyt zdarzeń drogowych z udziałem dzieci przypada potem na godz. 14–16, czyli w czasie powrotów ze zajęć lekcyjnych.
 • Na terenie zabudowanym dochodzi do wielkiej liczby potrąceń pieszych, w których poszkodowanych jest dużo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Poza obszarem zabudowanym najechanie na pieszego nie jest aż tak powszechne, ale częściej przynosi bardziej tragiczne skutki.
 • Aby dziecko bezpiecznie poruszało się po drodze do i ze szkoły, powinno znać elementarne reguły panujące w ruchu drogowym. O ich wpojenie powinni zadbać przede wszystkim rodzice i opiekunowie, a w dalszej kolejności również szkoła i policja drogowa.
 • Dzieci w wieku szkolnym mogą być objęte ubezpieczeniem zbiorowym w placówce, do której uczęszczają. Rodzic lub prawny opiekun może również zdecydować się na inną ofertę polisy indywidualnej i zawrzeć ją samodzielnie. Za jednakową lub odrobinę większą opłatą (już od 39 zł) zapewnia dogodne warunki z często szerszym zakresem ochrony.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC