Bezpieczny wypoczynek nad wodą – podstawowe zasady

Wakacje to idealny czas, aby wypocząć nad wodą. Niestety chwile odprężenia często wiążą się z lekkomyślnością, co niejednokrotnie doprowadziło do tragedii. Praktycznie co roku wraz z rozpoczęciem lata zaczynają pojawiać się w mediach informacje dotyczące tragicznych wypadków. Planujesz relaks nad wodą? Pamiętaj o bezpieczeństwie. W poniższym artykule przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

bezpieczeństwo nad wodą

Nie lekceważ żywiołu – czyli jak niebezpieczna potrafi być woda

Woda to żywioł, którego nie można lekceważyć. Nawet osoby, którym wydaje się, że potrafią dobrze pływać, mogą znaleźć się w ogromnym niebezpieczeństwie, gdy napotkają wir wodny lub prąd. Co roku w sezonie wakacyjnym docierają do nas tragiczne informacje na temat wypadków nad wodą. Najczęstszymi przyczynami wspomnianych wypadków są lekkomyślność i lekceważenie niebezpieczeństwa. Pomimo tego, że wiele podmiotów prowadzi co roku głośne kampanie dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, wciąż dochodzi do wielu tragedii. Budowanie świadomości – zwłaszcza wśród młodych ludzi jest bardzo ważne, dlatego akcje nawołujące do bezpiecznego zachowania na plaży, powinny być stale nagłaśniane. Niestety wiele osób, pomimo tego, że zna podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie stosuje się do nich, całkowicie ignorując moc żywiołu. Takie zachowanie jest wysoce nieodpowiedzialne.

Dlatego pamiętaj – nie lekceważ żywiołu. To, że dobrze idzie Ci pływanie na basenie, nie oznacza, że jesteś przygotowany na każdą sytuację. Pływając w morzu czy jeziorze, musisz liczyć się z dodatkowymi czynnikami, których nie zaznasz na basenie, a które znacznie obniżają poziom bezpieczeństwa. Te niebezpieczne czynniki to przede wszystkim: prądy i wiry wodne, dodatkowo nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, czy nagle nie skończy Ci się dno pod stopami – w naturalnych akwenach bardzo często można spotkać się z gwałtownymi spadami dna. Pogoda również nie działa na Twoją korzyść, należy unikać kąpieli podczas silnych wiatrów. Upał także może okazać się zgubny, ponieważ rozgrzana osoba może doznać szoku termicznego, wchodząc do bardzo zimnej wody.

Nie wchodź do wody po alkoholu

Picie alkoholu i pływanie nie są dobrym połączeniem. Co roku w sezonie letnim można usłyszeć wiele informacji o wypadkach nad wodą, również o tych śmiertelnych. W większości przypadków przyczyną jest alkohol. Nad wodą nietrudno o dostęp do alkoholu. W większości miejsc możesz zamówić piwo w budce przy plaży. Ratownicy niejednokrotnie wypowiadali się, że spożywanie alkoholu na plaży jest zjawiskiem powszechnym. O ile samo spożywanie alkoholu nie jest zakazane, o tyle wchodzenie do wody po wypiciu jakiegokolwiek trunku powinno być zabronione. Pomimo tego, że każdy z nas wie – chociażby ze szkoły, ale i również z corocznych kampanii prowadzonych przez różne podmioty, że pływanie po alkoholu jest niebezpieczne – wciąż wiele osób to robi, ignorując całkowicie kwestie bezpieczeństwa. Alkohol mocno wpływa zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną, Twój organizm nie funkcjonuje po alkoholu normalnie. Przede wszystkim dochodzi do upośledzenia koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Alkohol negatywnie wpływa również na ocenę sytuacji. Osoba będąca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie prawidłowo ocenić stopnia niebezpieczeństwa. Alkohol sprawia ponadto, że ludzie są bardziej śmiali, po spożyciu alkoholu łatwiej zdecydować się na ruch, nad którym w normalnej sytuacji zastanowiłbyś się dwa razy. Po alkoholu znika więc strach, co więcej w opisywanych sytuacjach często dochodzi do przecenienia swoich umiejętności, co w efekcie nierzadko jest bezpośrednią przyczyną tragedii.

Zimne piwo wydaje się być idealnym orzeźwieniem w upalny dzień, nie musisz z niego rezygnować, jeśli już jednak chcesz pić je na plaży, to zrób to dopiero po wyjściu z wody. Pływanie po spożyciu alkoholu, jak i również po zażyciu innych substancji odurzających jest niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii.

Wybieraj strzeżone kąpieliska

Chcąc uniknąć tłumów, wiele osób wybiera nieznane, niestrzeżone kąpieliska. Niestety takie rozwiązanie niesie ze sobą duże ryzyko. Wybierając niestrzeżone akweny, należy zachować szczególną ostrożność. Niebezpieczeństwo wiąże się przede wszystkim z nieznanym gruntem – nawet przy stosunkowo bliskiej odległości od brzegu, może okazać się, że dno jest naprawdę głębokie. Nawet osoba, której wydaje się, że umie dobrze pływać, może doznać szoku, gdy okaże się że nagle utraciła grunt pod nogami  – takie nagłe spady niestety się zdarzają, a panika to najgorsze co może spotkać Cię w wodzie. Na strzeżonych plażach miejsca przeznaczone do pływania są specjalnie oznakowane, co więcej na plaży są ratownicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów. Zadaniem ratownika jest również ocena panujących warunków. Jeśli w danych warunkach kąpiel stanowi niebezpieczeństwo, to ratownik wywiesza czerwoną flagę. Biała flaga z kolei oznacza, że można się bezpiecznie kąpać.

Podsumowując: najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel na strzeżonej plaży, pod okiem ratownika. W miejscach dzikich, niestrzeżonych nie wiesz, czego się spodziewać. Główne niebezpieczeństwa to: nagły spadek dna, wiry oraz prądy. Jeśli wybierasz dziką plażę, to pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim nie wypływa za daleko od brzegu.

Nie skacz w nieznanym miejscu

Skok do wody, zwłaszcza na główkę może zakończyć się tragicznie, jeśli wybierasz nieznane miejsce. Pomimo corocznych kampanii nagłaśniających ten problem, wciąż zdarzają się wypadki – w szczególności wśród młodszych osób. Skok do wody może zakończyć się złamaniami, stłuczeniami, a w najgorszej sytuacji uszkodzeniem kręgów, złamaniem kręgosłupa czy nawet śmiercią. Zaledwie krótka chwila może nieodwracalnie zmienić życie, niestety co roku zdarzają się wypadki, które kończą się trwałym kalectwem.

Pamiętaj, że skacząc w niezbadanym miejscu, nie jesteś w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą. Może okazać się, że dno jest zbyt płytkie lub w miejscu, w którym skaczesz, kryją się pod wodą kamienie i skały.

Najczęstszymi poszkodowanymi są niestety młode osoby. Co skłania je do skakania w niebezpiecznych miejscach? Alkohol, brawura, chęć zaimponowanie innym, potrzeba doznania adrenaliny, czy po prostu ugięcie się pod namową znajomych. Dla jednej, krótkiej chwili młodzi ludzie ryzykują wszystko. Uszkodzenie kręgosłupa to najczęstszy skutek skoków do wody. Jeśli nie dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego, poszkodowany ma szansę na to, że będzie mógł się samodzielnie poruszać, co nie oznacza, że nie czeka go ciężkie leczenie i długotrwała rehabilitacja. Ważne jest również, aby w takie sytuacji poszkodowany jak najszybciej otrzymał fachową pomoc. W gorszych przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego, wypadek może zakończyć się trwałym kalectwem, nie wspominając już o najgorszych sytuacjach, które kończą się życiem pod respiratorem lub śmiercią. Jak widać skutki mogą być daleko idące, a często i nieodwracalne, nie warto ryzykować dla chwili adrenaliny.

Pilnuj dziecka nad wodą

Niestety co roku zdarzają się wypadki nad wodą z udziałem dzieci, także gdy rodzice są tuż obok. Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego też należy mieć je cały czas na oku. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których rodzice na chwile spuścili wzrok z dziecka i doszło w tym czasie do tragedii. Pamiętaj, że obecność ratownika na plaży nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Nawet jeśli dziecko potrafi pływać, trzeba mieć je cały czas na oku, nigdy nie wiadomo czy nie przyjdzie fala lub prąd, z którym dziecko sobie nie poradzi, co więcej nawet zachłyśnięcie wodą może skończyć się tragicznie.

Dziecko powinno być pilnowane nie tylko, gdy wchodzi do wody. Rodzice powinni mieć je cały czas na oku. Na wielu strzeżonych kąpieliskach przed wejściem na plażę rozdawane są opaski na rękę dziecka, na których można wpisać dane kontaktowe do rodziców lub opiekunów – na wypadek gdyby dziecko oddaliło się od rodziców i zaginęło w tłumie plażowiczów.

Wypadek nad wodą – jak udzielić pomocy?

Jeśli widzisz osobę topiącą się, a przebywasz na strzeżonym kąpielisku, niezwłocznie poinformuj o tym ratownika, który będzie potrafił udzielić odpowiedniej pomocy. Jeśli przebywasz na dzikiej plaży i w pobliżu nie ma ratownika, a widzisz, że ktoś się topi, natychmiast wezwij pomoc – zadzwoń na numer alarmowy oraz poinformuj WOPR. Zorientuj się w sytuacji na plaży – sprawdź, czy w pobliżu jest osoba, która potrafi udzielić pomocy tonącemu. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo również jest ważne. Nawet osobie, która potrafi świetnie pływać, może być ciężko wyciągnąć z wody topiącą się osobę. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, to nie ryzykuj, skup się na zorganizowaniu odpowiedniej pomocy. Jeśli już dojdzie do udzielenia pomocy w wodzie, pamiętaj, że osoba tonąca nie panuje nad tym, co dzieje się dookoła, więc może wciągnąć Cię pod wodę. W pierwszej kolejności spróbuj podać jej coś, czego będzie mogła się złapać – koło ratunkowe, kij, linę.

Nie wyciągaj osoby poszkodowanej z wody, ciągnąc ją za ręce. Najlepiej aby poszkodowany ułożony był na plecach. Pamiętaj, że jeśli osoba straciła przytomność na skutek skoku na płytką wodę, to może oznaczać uszkodzony kręgosłup. Musisz więc uważać przy przenoszeniu takiej osoby na brzeg, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić kręgów. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, należy udrożnić jej drogi oddechowe. Jeżeli dalej nie zacznie oddychać, trzeba będzie przystąpić do resuscytacji. 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – podstawowe zasady

Wybierając się nad wodę, pamiętaj o poniższych zasadach. Stosując się do powyższych wytycznych, unikniesz niebezpieczeństwa.

  • Nie przeceniaj swoich sił – jeśli nie czujesz się pewnie w wodzie, nie próbuj na siłę walczyć ze swoimi słabościami na nieznanym gruncie. Nie wypływaj za daleko od brzegu, może Ci nie starczyć siły na powrót.
  • Wybieraj miejsca strzeżone, które są odpowiednio zorganizowane i oznaczone.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska – zasady nie są ustalane po to, aby uprzykrzyć Ci życie. Stosuj się do znaków oraz wytycznych ratownika. Jeśli widzisz czerwoną flagę, nie wchodź do wody.
  • Nie pływaj po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Alkohol rozluźnia, co za tym idzie – powoduje, że nie jesteś w stanie trafnie ocenić sytuacji. W dodatku alkohol w znaczny sposób wpływa na Twoją koordynację ruchową i siły.
  • Pilnuj swojego dziecka, chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Obecność ratownika na plaży nie zwalnia rodziców z obowiązku pilnowania dzieci.
  • Pływając na materacu, nie oddalaj się od brzegu, zwłaszcza jeśli Twoje umiejętności pływania nie są zbyt wysokie.
  • Podczas korzystania ze sprzętów wodnych typu: ponton, kajak czy rower wody, zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową.
  • Nie skacz na główkę – zwłaszcza w nieznanych miejscach. Skoki na nieznany grunt często kończą się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Wchodź do wody powoli – w upalny dzień Twoje ciało jest rozgrzane, wchodząc szybko do zimnej wody, możesz doznać wstrząsu termicznego.
  • Nie pływaj bezpośrednio po obiedzie – daj swojemu organizmowi trochę czasu, najlepiej odczekaj 2 godziny, nim wejdziesz do wody.  
  • Pilnuj swoich rzeczy – chwila nieuwagi może skutkować utratą cennych rzeczy lub dokumentów. Utrata dokumentów nigdy nie należy do przyjemnych sytuacji. Należy podjąć szereg czynności, aby nikt nie wykorzystał ich przeciwko Tobie.
zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

FAQ – najważniejsze pytania o bezpieczny wypoczynek nad wodą

Czego unikać podczas plażowania i wypoczynku nad wodą?
Czy w każdej chwili można wejść do wody?
Jakie są podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą?
PODSUMOWANIE
  • Planując wypoczynek nad wodą, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie ignoruj siły żywiołu, lekkomyślność może doprowadzić do tragedii.
  • Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Nie wiesz, co kryje się pod taflą wody. Może okazać się, że dane miejsce jest zbyt płytkie lub że występują w nim skały – skok w takim miejscu może zakończyć się tragicznie.
  • Nie wchodź do wody po alkoholu. Jeśli planujesz spożywać trunki alkoholowe, zrób to po wyjściu z wody.
  • Pilnuj swojego dziecka, nawet jeśli potrafi pływać. Pamiętaj, że dzieci nie są w stanie trafnie ocenić panującej sytuacji. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!