Nowy znak na autostradach w Europie – co oznacza biały romb na niebieskim tle?

Przemierzając drogi w jednym z krajów Unii Europejskiej, kierowcy mogą spotkać się z niewystępującym nigdzie indziej, zupełnie nowym znakiem drogowym przedstawiającym biały romb na niebieskim tle. Co on oznacza? Lepiej to wiedzieć, bo za nieznajomość przepisów grozi wysoka kara!

droga we francji

Biały romb na niebieskim tle – gdzie pojawiły się nowe znaki drogowe?

Ujednolicony system znaków drogowych w Europie sprawia, że wyjeżdżając za granicę, kierowcy z Polski nie muszą martwić się zderzeniem z kompletnie obcym oznakowaniem. Wręcz przeciwnie, choć widoczne są między nimi niewielkie różnice, symbole spotykane przy drogach w różnych krajach nie różnią się od siebie w znaczący sposób, dzięki czemu ich zrozumienie nie przysparza kłopotów prowadzącym pojazdów różnej narodowości.

Czasem od tej reguły występują jednak wyjątki i w danym kraju pojawia się znak, którego nie można spotkać nigdzie indziej. Tak właśnie jest we Francji, gdzie przy drogach szybkiego ruchu można od pewnego czasu zobaczyć nowe znaki przedstawiające biały romb na niebieskim tle.

CZY WIESZ, ŻE …

Znak ma rozmiar 70 x 70 cm, a znajdujący się pośrodku romb 45 x 45 cm. W rombie może, ale nie musi, znajdować się także piktogram przedstawiający pojazd z pasażerami.

Pierwsze z nowych znaków pojawiły się już w 2020 roku w Lyonie, Grenoble i Strasburgu, ale z czasem zaczęło ich przybywać w kolejnych częściach Francji. Zeszłego lata tablice dotarły do regionu paryskiego, stanęły także w Rennes i Nantes, a kolejne są planowane w Lille, Aix-en-Provence i Marsylii – jak donosi portal radia France Bleu. Ale o czym właściwie informuje ten znak?

Znak z białym rombem na niebieskim tle – co to znaczy?

Znak z białym rombem na niebieskim tle, nazywany także “białym diamentem”, to w oryginale Voie Reservee, co oznacza “zarezerwowany pas ruchu”. Jak można się więc domyślić, jego rolą jest wyznaczanie pasa ruchu zarezerwowanego dla określonego rodzaju pojazdów. Jakich?

Znaczenie nowego znaku drogowego jest ściśle związane z ideą tzw. carpoolingu, czyli wspólnego podróżowania. Odnosi się ona do faktu, że poruszające się po drogach samochody najczęściej przewożą tylko jedną osobę – kierowcę – podczas gdy reszta miejsca w pojeździe pozostaje niezagospodarowana. Carpooling oznacza dzielenie się tą przestrzenią poprzez organizowanie wspólnych przejazdów, np. kilku osób do pracy czy dzieci do szkoły, co w założeniu ma zmniejszyć natężenie ruchu drogowego.A jak mają się do tego nowe znaki drogowe? Otóż wyznaczają one specjalne pasy dla pojazdów, w których podróżuje co najmniej dwóch pasażerów. Wprowadzony w ten sposób przywilej ma nakłonić francuskich kierowców do jazdy w większym gronie osób, z czego do tej pory korzystało jedynie 3% z nich. Nowe przepisy mają nawet potroić tę liczbę, co przyczyni się do rozładowania ruchu oraz przyczyni się do redukcji emisji spalin.

CZY WIESZ, ŻE …

Znaczenie znaku z białym rombem może być rozszerzone za pomocą dodatkowych oznaczeń, które wskazują np. minimalną liczbę pasażerów lub ograniczają możliwość korzystania ze specjalnego pasa ruchu do określonych godzin.

Biały romb wyznacza specjalny pas ruchu – kto może z niego korzystać?

Samochody, w których podróżują kierowca z co najmniej dwójką pasażerów, to nie wszystkie pojazdy, które mogą korzystać ze specjalnych pasów wyznaczonych przez znaki drogowe z białym rombem. Mogą się po nich poruszać również:

  • taksówki,
  • autobusy,
  • inne środki transportu publicznego,
  • motocykliści z pasażerem,
  • samochody z napędem elektrycznym.

W przypadku pojazdów z napędem elektrycznym nie ma obowiązku przewożenia pasażera – ze specjalnego pasa można wówczas korzystać, nawet podróżując w pojedynkę. Jest jednak zastrzeżenie: mogą to robić jedynie kierujący samochodami posiadającymi naklejkę Crit’Air, która informuje o zerowej emisji (jest więc odpowiednim polskiej zielonej tablicy rejestracyjnej).

CZY WIESZ, ŻE …

Oznaczenie specjalnych pasów do jazdy z pasażerami występuje nie tylko we Francji – od dawna z powodzeniem stosuje się je również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nowe znaki drogowe we Francji – uwaga na mandaty!

Idea przyświecająca wprowadzeniu nowych znaków drogowych we Francji jest więc szczytna, ale jak zawsze w takim przypadku, pojawia się pytanie o respektowanie przepisów przez kierowców. Do tego mają nakłonić przewidziane przez francuskie prawo kary za niestosowanie się do oznaczeń.

Te są natomiast dotkliwe i mogą wynieść nawet 135 euro (ok. 585 zł). A w jaki sposób będą egzekwowane? Zarówno tradycyjnie, czyli poprzez lokalne kontrole policyjne, jak i za pomocą systemów monitorujących drogę, które skanują pojazdy, a nawet sprawdzają liczbę pasażerów. Samotny kierowca, który przedwcześnie ucieszy się, że udało mu się przejechać bez konsekwencji, może się więc zdziwić, gdy jakiś czas później otrzyma mandat z takiego fotoradaru do domu.

UWAGA!

Tłumaczenie się nieznajomością przepisów obowiązujących w danym kraju nie uchroni Cię przed otrzymaniem mandatu!

co powinieneś wiedzieć o nowym znaku drogowym

FAQ – najczęściej zadawane pytania o znak drogowy z białym rombem na niebieskim tle

Czy na drogach w Europie występują znaki drogowe nieznane w Polsce?
Kto może jechać po pasie wyznaczonym przez znak z białym rombem na niebieskim tle?
Czy za jazdę po pasie do carpoolingu bez pasażera grozi mandat?
PODSUMOWANIE
  • Przy drogach szybkiego ruchu we Francji pojawił się nowy znak drogowy przedstawiający biały romb na niebieskim tle.
  • Znak z białym rombem na niebieskim tle wyznacza specjalny pas ruchu zarezerwowany dla pojazdów przewożących co najmniej dwóch pasażerów.
  • Ze specjalnego pasa ruchu mogą korzystać przewożący co najmniej dwóch pasażerów, autobusy, taksówki, motocykle z pasażerem oraz właściwie oznaczone pojazdy zeroemisyjne.
  • Za zignorowanie znaku z białym rombem na niebieskim tle grozi mandat w wysokości do 135 euro.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC