Bieszczady – przewodnik dla turystów

Na południowo-wschodnim krańcu Polski leżą góry, a na ich szczytach usłyszysz szum traw oraz ryk niedźwiedzia w lesie. To kraina wolności, spokoju i wyciszenia, do której podróż będzie jednocześnie wycieczką w świat przyrody, magicznych zabytków oraz własnej duszy. Odwiedzając Bieszczady, poznasz nie tylko jeden z najpiękniejszych regionów Polski, ale także siebie. To tam zobaczysz rozświetlone gwiazdami niebo i popływasz kajakiem po sztucznym jeziorze!

Przygotowania, dojazd, nocleg

Do wyjazdu w Bieszczady trzeba się przygotować jak do każdej wyprawy w góry. Wprawdzie Tarnica, czyli najwyższy szczyt, ma tylko 1346 m n.p.m, a tamtejszy krajobraz przypomina zielone fale, to jednak odpowiedni strój, buty oraz ekwipunek w plecaku będą niezbędne podczas pokonywania szlaków. Przemyślane przygotowanie zapewni Ci bezpieczeństwo oraz wygodę zwiedzania.  

Buty, ubiór, plecak

Podstawą, o której nie możesz zapomnieć, są buty, odpowiedni ubiór oraz plecak z kilkoma najważniejszymi rzeczami potrzebnymi w górach.

 • Buty trekkingowe – najlepiej takie powyżej kostki, by zachować stabilność stopy podczas wchodzenia po kamieniach. Ważna jest także podeszwa o dobrej przyczepności, zwłaszcza gdy podłoże będzie wilgotne. W takich warunkach łatwo się poślizgnąć, a skręcona kostka może okazać się najmniejszym problemem. 
 • Kurtka przeciwdeszczowa – koniecznie trzeba ją mieć na wypadek zmiany pogody. Dodatkowo chroni ona także od wiatru, który szczególnie wiosną i jesienią może być zimny i porywisty. Oczywiście zimą potrzebna jest ciepła, zimowa kurtka z polarem.
 • Spodnie – latem można założyć krótkie spodnie, ponieważ w Bieszczadach nie będziesz przedzierał się przez skalne rozpadliny i wspinał po prawie pionowych ścianach. Jednak wiosną i jesienią, mimo że u podnóża gór będzie ciepło, na szczytach może wiać zimny wiatr, dlatego lepiej założyć “oddychające” długie spodnie trekkingowe. 
 • Plecak – koniecznie musisz go wziąć, by zmieścić kilka rzeczy niezbędnych podczas górskiej wyprawy – oczywiście powinien być wodoodporny i wygodny w noszeniu.

Co do plecaka?

Po co właściwie ten plecak? Oczywistą odpowiedzią jest, że na butelkę z wodą i na kaloryczne jedzenie. To podstawa, bez której wyjście w góry może podchodzić pod definicję szaleństwa – podobnie klapki na górskim szlaku.

Warto jednak włożyć do plecaka jeszcze kilka innych przedmiotów:

 • wodoodporną mapę gór,
 • apteczkę,
 • koc ratowniczy,
 • GPS,
 • latarkę,
 • scyzoryk/nóż,
 • zapałki lub zapalniczkę.

Powyższe rzeczy przydadzą się podczas załamania pogody, pojawienia się ulewy lub mgły, a także w razie wypadku. Pamiętaj, by nigdy nie lekceważyć gór!

W górach przydadzą Ci się także okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania oraz nakrycie głowy. Tak, to nie plaża, ale na bieszczadzkich połoninach słońce może także mocno grzać, zwłaszcza latem. 

Jak dojechać samochodem?

Podróż samochodem w Bieszczady z Warszawy zajmie Ci około 6 godzin. Bez względu czy wybierzesz S17 w stronę Lublina, czy S7 obok Radomia i Mielca długość trasy (około 450 km) i czas jej przejechania jest podobny. 

Z Wrocławia dojedziesz w Bieszczady również w około 6 godzin. Jednak dystans jest dłuższy o 100 kilometrów. Mieszkańcy zachodniej Polski większość trasy pokonają A4, by w Dębicy odbić na południowy wschód na drogi KW986, KW989, DK19 i DW886.

Z centralnej Polski, na przykład z Łodzi, najszybciej dostaniesz się w Bieszczady drogą DK74 do Kielc, a następnie na południe przez Mielec i Dębicę. Zajmie Ci to ponad 6 godzin. Alternatywna trasa drogami o wyższym standardzie wiedzie autostradami A1 i A4 – jest ona jednak o ponad 100 km dłuższa – mimo to czas przejazdu jest bardzo podobny. 

Oczywiście mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski powinni dojechać do któregoś w wymienionych miast, a potem zgodnie z powyższymi wskazówkami.  

Gdzie nocować?

W Bieszczadach znajdziesz bogatą ofertę noclegową, zaczynając od kwater prywatnych, poprzez ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty, a kończąc na polach kempingowych i schroniskach. W Wetlinie – Stare Sioło znajdziesz schronisko “Pod Wysoką Połoniną”, gdzie nocleg kosztuje 50 zł. Natomiast schronisko dla młodzieży “Pod Jelonkiem” w Jabłonkach oferuje noclegi od 18 do 45 zł za dobę. 

Bieszczady to przede wszystkim obcowanie z naturą, więc i na taki nocleg warto postawić. W regionie dobrze rozwinięta jest agroturystyka. Nocleg w takim miejscu znajdziesz już od 45 zł. Jednak powinieneś sprawdzić także droższe oferty, ponieważ znajdziesz w nich ciekawe dodatkowe atrakcje, takie jak jazda konna czy poznanie zwierząt gospodarskich.

CIEKAWOSTKA

Jeśli nie zależy Ci na wygodzie, lecz na niedrogim wyjeździe jak najbliżej natury, to możesz zdecydować się na pole namiotowe – ich także nie brakuje w Bieszczadach.

Spotkanie z niedźwiedziem

Różne dane mówią, że Bieszczady zamieszkuje od 40 do nawet 100 osobników, więc jest duża szansa, że Twoja droga skrzyżuje się z niedźwiedziem brunatnym. Co wtedy powinieneś zrobić?

Zazwyczaj takie spotkania kończą się rozsądnym wycofaniem się obu stron. Jeśli dojdzie do ataku zwierzęcia, to jest to prawie zawsze wina człowieka. W Bieszczadach zamontowano tablice, które informują, że w pobliżu żyje niedźwiedź. Nie powinno się wchodzić w głąb lasu, tylko iść prosto szlakiem. 

Niedźwiedź atakuje człowieka, kiedy:

 • broni młodych,
 • zbliżysz się do gawry,
 • chroni pokarm,
 • jest ranny.

Nie zbliżaj się więc do miejsca, z którego dobiega ryk niedźwiedzia. Jeśli spotkasz go na drodze, stań i poczekaj, aż przejdzie, nie podchodź, a tym bardziej nie idź za nim. To Ty jesteś gościem w jego domu!

Atrakcje, czyli połoniny, cerkwie i gwieździste niebo

Co sprawia, że Bieszczady są takie wyjątkowe? To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnik gór może przejść szlak Połoniny Wetlińskiej i odpocząć w Chatce Puchatka, czyli legendarnym schronisku. Entuzjasta historii znajdzie wiele zabytków, choćby wpisane na listę UNESCO cerkwie. Dla kogoś, kto kocha naturę i przyrodę to istny raj z połoninami, lasami w dolinach i szemrzącymi potokami. Nawet fan sportów wodnych znajdzie atrakcje dla siebie – może popływać po Jeziorze Solińskim! 

Skarb Bieszczad – przyroda

Bukowe Berdo to idealny szlak dla każdego turysty, uważany jest także za jeden z najpiękniejszych. Prowadzi do Tarnicy, czyli najwyższego szczytu Bieszczad, który mierzy 1346 m n.p.m. Na samej górze znajduje się stalowy krzyż, upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku. Można tam także przysiąść i odpocząć na drewnianych ławkach. 

Wróćmy jednak na szlak Bukowe Berdo, który ma długość ponad 15 km, a jego przejście zajmuje około 6 godzin. To na nim zobaczysz połoniny oraz najwyższe szczyty Bieszczad, takie jak Kopę Bukową, Krzemień i Halicz

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Bieszczad są połoniny. To górskie łąki, na których można poczuć prawdziwą przestrzeń. Porastają one także najwyższe szczyty gór. Najbardziej znane są Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska

najważniejsze szczyty bieszczad

Rezerwat Przyrody Sine Wiry to kolejna atrakcja przyrodnicza Bieszczad. Zajmuje on powierzchnię 450 ha i porośnięty jest przede wszystkim lasem bukowo-jodłowym. Przez rezerwat przepływa rzeka Wetlina – jej przełom jest wart zobaczenia!

Zabytkowe cerkwie

Mimo że w Bieszczady jedzie się głównie ze względu na przyrodę, to warto także zobaczyć zabytki związane z tamtejszą kulturą łączącą elementy różnych tradycji. Jednym z takich zabytków jest greckokatolicka cerkiew pw. Michała Archanioła wybudowana w 1791 roku w Smolniku

Ta istniejąca do dzisiaj jest czwartą z kolei zbudowaną w tym miejscu. Wykonano ją z drewna, a w 2013 roku wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! 

Okazale prezentuje się także cerkiew w Bystrem, która jest także pw. Michała Archanioła. Zbudowana w 1902 roku świątynia jest konsekwentnie remontowana. Wnętrze jest zamknięte, a nawet jeśli uda Ci się wejść do środka, to zobaczysz ściany bez ornamentów. 

Jezioro Solińskie

Ten zbiornik wodny istnieje dzięki zaporze zbudowanej w latach 60. Konstrukcja ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, co sprawia, że jest najwyższą taką budowlą w Polsce. Powstała na rzekach Solinka i San. Swoją nazwę zawdzięcza wsi Solina, która została zatopiona po uruchomieniu zapory.

Jeśli zmęczą Cię górskie wędrówki, to możesz wybrać się nad jezioro, To miejsce idealne do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. W pobliżu zalewu znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk oraz wiele ośrodków turystycznych. 

Chatka Puchatka

Nie zobaczysz w niej Kubusia Puchatka ani pustego słoika miodu! Jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach (1228 m n.p.m) na Połoninie Wetlińskiej. To miejsce kultowe, które musi odwiedzić każdy turysta. Obecnie nie organizuje się w nim noclegów dla turystów. Za to można dostać wrzącą wodę, coś zjeść i chwilę odpocząć. Obecnie schronisko jest nieczynne.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

To atrakcja turystyczna dla aktywnych! Aby z niej skorzystać, musisz udać się do Ustrzyk Dolnych lub do miejscowości Uherce Mineralne. To tam znajdują się stacje odjazdowe. Koszt wynajęcia drezyny to 120 złotych trasach o długości 12 km. Warto wcześniej zarezerwować drezynę przez internet.

I wiele, wiele więcej

Oczywiście to tylko początek! Bieszczady oferują dużo więcej. Gdy zgłodniejesz i będziesz chciał się napić czegoś mocniejszego, to odwiedź kultowy bar Siekierezada w Cisnej. Wnętrze na pewno Cię zaskoczy! 

Wybierz się podziwiać gwiazdy na pokaz do Parku Gwiezdnego Nieba – to w Bieszczadach brak sztucznych świateł pozwala na zobaczenie bezkresu nocnego nieba.

Jeśli interesuje Cię tematyka sakralna, to miejscowość Myczkowce będzie obowiązkowym punktem na mapie podróży. To tam ośrodek Caritas prowadzi Park Miniatur, w którym zobaczysz 150 makiet cerkwi i kościołów. 

Kilka ciekawostek filmowych związanych z Bieszczadami: 

 • nakręcono tam pierwszy polski western – “Rancho Texas” w 1958 roku! 
 • powstawał tam “Pan Wołodyjowski”.
 • “Siekierezada”, film o potrzebie ucieczki od życia – samo mówi, za siebie!
 • serial Wataha, w którym zobaczycie dzikość i piękno Bieszczad.

Oczywiście najlepiej zobaczyć Bieszczady na własne oczy!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd w Bieszczady

Jak przygotować się na wyprawę w Bieszczady?

Chociaż Bieszczady nie są najwyższymi górami, a tamtejsze krajobrazy wyglądają przystępnie, na wędrówkę po bieszczadzkich szlakach trzeba się przygotować jak na każdą inną. Niezbędne będą zatem wygodne i stabilne buty trekkingowe, kurtka przeciwdeszczowa, oddychające spodnie i plecak z niezbędnymi akcesoriami.

Czy w Bieszczadach można spotkać niedźwiedzia?

Tak! Bieszczady zamieszkuje od 40 do nawet 100 niedźwiedzi brunatnych i zdarza się, że turyści je napotykają, zwłaszcza jeśli wchodzą w głąb lasu i nie trzymają się wyznaczonych szlaków. W razie takiego spotkania należy spokojnie poczekać i pozwolić zwierzęciu przejść – nie niepokojony niedźwiedź niemal na pewno nie zaatakuje.

Co można robić w Bieszczadach?

Bieszczady to oczywiście przede wszystkim dzika przyroda. Przemierzając szlak Bukowe Berdo, można zaliczyć najwyższe szczyty pasma i zachwycić się zielonymi przestrzeniami połonin, w tym najbardziej znanych – Wetlińskiej i Caryńskiej. Odpocząć po wędrówce można np. nad Jeziorem Solińskim. Poza tym w Bieszczadach warto zwiedzić m.in. liczne na tym terenie zabytkowe cerkwie.

PODSUMOWANIE
 • Podróż samochodem w Bieszczady z Warszawy, Wrocławia czy Łodzi zajmuje ok. 6 godzin.
 • Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica (1346 m n.p.m.).
 • Wybierając się w góry, pamiętaj o odpowiednim stroju i przydatnych akcesoriach.
 • Nocleg w Bieszczadach można zorganizować m.in. w schroniskach Pod Wysoką Połoniną lub Pod Jelonkiem.
 • W Bieszczadach można spotkać żyjące na wolności niedźwiedzie.
 • Charakterystycznymi elementami bieszczadzkiego krajobrazu są połoniny.
 • Poza przemierzaniem górskich tras w Bieszczadach można zwiedzać zabytkowe cerkwie lub odpocząć nad Jeziorem Solińskim.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!