Black guiding i czarni przewodnicy – śmiertelne zagrożenie podczas wycieczek!

Przewodnicy bez uprawnień to zmora turystów na całym świecie. Wyprowadzają podróżników w sam środek największych zagrożeń, z których nie potrafią lub nie chcą ich wyciągnąć. Porzucają ludzi na pastwę losu bez cennego dobytku i niezbędnego sprzętu. Nie daj się oszukać i dowiedz się, jak się przed tym ustrzec!

czarni przewodnicy

Zastanawiasz się, jak można sprawdzić kwalifikacje zawodowe przewodnika przed wyruszeniem na wyprawę? Dowiedz się, jak nie znaleźć się na skraju życia i śmierci. Dobry i sprawdzony przewodnik, który nie poprowadzi po omacku na skraj przepaści to podstawa!

Czarne przewodnictwo górskie – ludzkie życie na krawędzi

Wyprawy wysokogórskie muszą odbywać się w ściśle określonych warunkach, aby zachowane było bezpieczeństwo na wymaganym poziomie. Wśród podmiotów turystycznych występuje jednak zjawisko, które ma niewiele wspólnego z tym odpowiedzialnym zachowaniem. To tzw. czarnoprzewodnictwo (z ang. black guiding), które dla korzyści finansowych świadomie naraża turystów na niebezpieczeństwo. Czym dokładnie jest black guiding w zagranicznej turystyce? Oznacza brak poszanowania norm, reguł i zasad powszechnie obowiązujących podczas wypraw podniesionego ryzyka w celu czerpania maksymalnych zysków oraz przy minimalnych nakładach na ochronę turystów.

UWAGA!

Pseudoprzewodnictwo górskie to fałszywe przewodnictwo, które jest dobrze znane w miejscach szczególnie uczęszczanych przez alpinistów i himalaistów. Okazyjna cena i prowadzenie po nieprzetartych szlakach bez zachowania jakichkolwiek zasad to jedne z kluczowych symptomów tego typu praktyk!

Czarne wyprawy – igraszki z ludzkim życiem

Podróżowanie jest fascynującym sposobem na odkrywanie nowych miejsc, kultur i doświadczeń. Jednak zawsze występują ryzyko i zagrożenia, które podróżni powinni brać pod uwagę przed wyruszeniem. Jedną z mało znanych, ale niezwykle groźnych sytuacji, o którym warto wiedzieć, jest tzw. black guiding. To zjawisko, które może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla tych, którzy narażają się na nie podczas wypraw w nieznane.

Igranie z ludzkim życiem i zdrowiem to coś, czego powinno się unikać na dalekim wyjeździe. Czarni przewodnicy muszą liczyć się z tym, że komuś z uczestników wyprawy może stać się krzywda, jednak przymykają na to oko z chęci zwiększenia własnych przychodów.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą black guiding?

Organizatorzy czarnych wypraw stawiają na szali życie i zdrowie wszystkich uczestników, a czasem również swoje. Nie mają odpowiedniego wyszkolenia (uprawnień), a najczęściej braki ma również ich wyposażenie z zakresu wspinaczki górskiej.

 • Bezpośrednie zagrożenie

Czarni przewodnicy trudniący się black guidingiem często nie są przeszkoleni w tym zakresie lub świadomie ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Często nie mają wymaganych uprawnień przewodnickich, więc posługują się fałszywymi poświadczeniami swoich umiejętności. To oznacza, że za ich sprawą, podróżnicy mogą znaleźć się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. I co wtedy?

 • Zagrożenie dla środowiska

Nielegalne wycieczki mogą wpływać negatywnie na przyrodę i środowisko. Brak poszanowania norm może prowadzić do zniszczenia przyrody, miejsc lęgowych dzikich zwierząt i cennego ekosystemu np. na terenie parku narodowego. Może również dojść do naruszenia dawnych budowli.

 • Zakazane miejsca

Niektórzy fałszywi przewodnicy prowadzą do miejsc, do których dostęp jest zabroniony ze względów kulturowych lub bezpieczeństwa. To z kolei może prowadzić do konfliktów z lokalnymi władzami i naruszania prawa oraz poniesienia konsekwencji karnych lub finansowych.

 • Ryzyko oszustwa

Oszukani przewodnicy często wykorzystują nieświadomych podróżników, aby osiągać zyski. Mogą obiecywać unikalne doświadczenia, których nie są w stanie dostarczyć. Poza tym mogą żądać dopłaty do pierwotnej stawki za zmyślone usługi dodatkowej. Niektórzy uciekają się nawet do wyprowadzenia wycieczki w pole, ograbienia turystów i pozostawienia ich samych na odludziu.

zagrożenia związane z czarnym przewodnictwem

Jak nie paść ofiarą czarnych przewodników?

Czy można ustrzec się przed czarnymi przewodnikami górskimi? Tak. Trzeba tylko stosować się do poniższych zasad, dzięki którym ryzyko natrafienia i skorzystania z usług osoby udającej przewodnika znacznie maleje.

 • Renomowane firmy

Korzystanie ze sprawdzonych i polecanych agencji turystycznych pozwala ograniczyć ryzyko trafienia na nieuczciwą firmę lub konkretnego przewodnika, który organizuje wyjścia w góry wbrew przepisom i bez wymaganych uprawnień.

 • Sprawdzanie zezwoleń

Przed zawarciem umowy o przewodnictwo górskie, należy dokładnie sprawdzić rekomendacje i stosowne uprawnienia osoby i firmy, którą reprezentuje. Przewodnik powinien je okazać i udostępnić w taki sposób umożliwiający ich potwierdzenie i upewnienie się, że są autentyczne.

 • Znajomość miejsca

Przed podróżą w dane miejsce świata, warto więcej się o nim dowiedzieć. W ten sposób możesz przygotować się na ewentualne zagrożenia, które czyhają tam na bujających w obłokach turystów. Jednym z nich jest właśnie black guiding. Znając zasady i przepisy w konkretnym regionie, nie będziesz stanowić łatwego celu dla oszustów wykorzystujących niewiedzę przyjezdnych.

 • Ograniczone zaufanie

Szukając ofert wycieczek, możesz natknąć się na piękne obrazki i opisy wypraw, które gwarantują niesamowite przeżycia w super cenie. Należy zachować dystans w stosunku do nich, gdyż ich wyjątkowa atrakcyjność może wynikać z łamania przepisów, czyli np. wyprowadzenia grup liczniejszych niż dopuszczalne.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami turystycznymi?

Tam, gdzie są się duże skupiska ludzi z zasobnym portfelem, czyli w kurortach i miejscowościach turystycznych, pojawiają się również oszuści. Podróżnicy dysponują przeważnie określonym budżetem wakacyjnym, który zamierzają przeznaczyć na wypoczynek i atrakcje. Po dotarciu na miejsce, wydają pieniądze czasem w dość impulsywny sposób, działając pod wpływem emocji (zwłaszcza w początkowej fazie euforii). Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę i oferują “niezwykłą przygodę”, reklamując i ogłaszając się już na lotnisku.

Polisa turystyczna – pomoc w opresji 

Te niesamowite wyprawy kończą się często ewakuacją lub akcją ratunkową. Wyciągnięcie z opresji bez dodatkowych kosztów zapewnia kompleksowe ubezpieczenie podróży. Polisa turystyczna to gwarancja otrzymania niezbędnego wsparcia, nawet wtedy, gdy zdaje, że pomoc nie nadejdzie. Przed wyjazdem wystarczy nabyć odpowiedni pakiet ochronny, zapewniający adekwatne sumy poszczególnych ubezpieczeń, aby w wymagającej sytuacji, towarzystwo wyciągnęło do nas pomocną dłoń.

Ile kosztuje polisa turystyczna na wyjazd za ocean?

Grzesiek (30 lat) wybiera do Chile. Podczas swojego tygodniowego pobytu w tym kraju w Ameryce Południowej zamierza wybrać się na wyprawę w Andy. Planuje wynajęcie lokalnego przewodnika, ale obawia się, że pomimo sprawdzenia jego referencji, okaże się on oszustem. W poszukiwaniu polisy, która zapewni mu wsparcie nawet, jeśli utknie w wysokich górach, odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Grzesiek potrzebuje kompleksowej polisy, która obejmuje OC prywatne, NNW podróżne i ubezpieczenie sportowe oraz bagażu.

TowarzystwoZakresCena
mu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
ub. bagażu: 2 000 zł
37,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
ub. bagażu: 2 000 zł
44,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
ub. bagażu: 1 000 zł
56,00 zł
WienerKoszty leczenia: 345 488 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 215 930 zł
ub. bagażu: 1 000 zł
62,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
ub. bagażu: 2 000 zł
62,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 172 744 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 129 558 zł
ub. bagażu: 1 000 zł
71,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ub. bagażu: 3 000 zł
89,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ub. bagażu: 3 000 zł
109,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
*zestawienie zawiera najtańsze propozycje poszczególnych ubezpieczycieli spełniające wymagane kryteria w cenach zaokrąglonych do pełnych wartości

FAQ – najczęściej zadawane pytania o black guiding w turystyce

Czy wyjście w góry z czarnym przewodnikiem jest bezpieczne?
Czy czarny przewodnik jest lepszy niż wycieczka bez przewodnika?
Czy pełne uprawnienia to wymysł lobby przewodników?
PODSUMOWANIE
 • Black guiding to poważne zagrożenie dla podróżników, które może mieć tragiczne konsekwencje zwłaszcza dla amatorów wypraw wysokościowych i wspinaczki górskiej. Zjawisko występuje w różnych częściach świata, ale nie jest jeszcze szerzej znane w Polsce.
 • Tylko prawdziwy przewodnik z licencją może zapewnić legalność wycieczki i bezpieczeństwo jej uczestnikom. Wykwalifikowany przewodnik pewnie przeprowadzi wyprawę nawet przez teren, na którym występują liczne zagrożenia.
 • Zdobywaj najwyższe szczyty z przewodnikiem wysokich lotów! Przy boku osoby, której umiejętności jesteś pewien, możesz czuć się pewnie i swobodnie.
 • Nie ryzykuj zdrowia lub życia! Przyjrzyj się dokładnie ofercie, zanim będzie za późno. Decyduj się tylko na korzystanie z usług licencjonowanych przewodników.
 • Pełnię bezpieczeństwa zapewnia ubezpieczenie turystyczne obejmujące wspinaczkę górską i eksplorację jaskiń. Towarzystwo zorganizuje pomoc nawet w najtrudniejszej sytuacji, wymagającej wsparcia z zewnątrz i użycia sprzętu (np. śmigłowca).
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!