Blokada alkoholowa – czym jest, kiedy można ją zainstalować i ile to kosztuje?

Kierowcy prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu wciąż stanowią sporą grupę sprawców wypadków drogowych. Chociaż na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba zdarzeń spowodowanych alkoholem spadła niemal o połowę, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 2717, a liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierujących w 2019 roku wyniosła 1655 (dane z policyjnego raportu Wypadki Drogowe w Polsce w 2019 roku).

Polskie prawo przewiduje rozmaite kary dla osób, które dopuściły się wykroczenia lub przestępstwa związanego z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Dla pewnej grupy skazanych z tego tytułu wyjściem może okazać się blokada alkoholowa. Czym jest? Jak działa? Kiedy można z niej skorzystać? I jakie korzyści niesie dla kierowców?

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu – co grozi nieodpowiedzialnym kierowcom?

Nie trzeba spowodować wypadku, jadąc samochodem po alkoholu, żeby zostać ukaranym za tak nieodpowiedzialne zachowanie jak wsiadanie za kółko po piwie czy dwóch. Nietrzeźwy kierowca odpowie za prowadzenie pojazdu po pijanemu w zależności od tego, jakie stężenie alkoholu ma we krwi lub wydychanym powietrzu, a także czy był już karany za podobne przewinienia.

CZY WIESZ, ŻE …

Osoba, która ma od 0,1 do 0,25 promila alkoholu w wydychanym powietrzu lub od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi i w tym stanie kieruje samochodem, popełnia wykroczenie w związku z prowadzeniem pojazdu po użyciu alkoholu.

Osoba, która ma ponad 0,25 promila alkoholu w wydychanym powietrzu lub ponad 0,5 promila alkoholu we krwi i w tym stanie prowadzi samochód, popełnia przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Kierowca z mniejszą zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi, prowadząc samochód, naraża się na grzywnę w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt trwający 30 dni, 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowca prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości, czyli z większą zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi, otrzyma wyższą karę: grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności, zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 15 lat, 10 punktów karnych, karę pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, której wysokość może sięgać od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

Niektórzy kierowcy z takimi wyrokami są jednak zniecierpliwieni czekaniem na zwrot prawa jazdy, które jest im odbierane przez starostę. Zdarza się, że niektórzy z nich decydują się na prowadzenie auta mimo zakazu. Wówczas grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, obowiązek świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości powyżej 10 tys. zł, dalszy zakaz prowadzenia pojazdu do 3 lat.

miniaturka wpisu
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Konsekwencją picia może być nie tylko kac, lecz także dotkliwe kary. Sprawdź jakie!

Przejdź do artykułu

Zakaz prowadzenia pojazdu jest szczególnie dotkliwy dla osób, którym samochód jest niezbędny do wykonywania obowiązków służbowych lub kierowca jako jedyny w rodzinie ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Odebranie prawa jazdy może znacznie utrudnić życie. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o wcześniejsze cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?

Okazuje się, że można ubiegać się o zwrot prawa jazdy, jednak nie do końca jest to cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów. Kierowca, który stracił prawo jazdy, a bardzo go potrzebuje, może ubiegać się o zgodę na prowadzenie pojazdów z blokadą alkoholową. Jak wygląda taki proces?

Kierowca, który odbył już połowę kary, tzn. stosował się do zakazu przez więcej niż połowę orzeczonego czasu, może złożyć do sądu wniosek o zmianę całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia tych bez blokady alkoholowej. Do wniosku powinno się dołączyć potrzebną dokumentację, która wyjaśniałaby powód, dla którego taki środek miałby zostać zastosowany. Przydadzą się:

  • opinia z zakładu pracy,
  • motywacja (np. konieczność wykonywania zawodu, który wiąże się z użytkowaniem pojazdu),
  • zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności,
  • udział w życiu społecznym.

Wówczas, jeśli sąd przychyli się do takiego wniosku, skazany będzie mógł prowadzić tylko takie pojazdy, w których blokada alkoholowa została zainstalowana. Odpowiednia informacja o ograniczeniu uprawnień w kierowaniu pojazdami zostanie wówczas wpisana do dokumentu prawa jazdy danego kierowcy.

Blokada alkoholowa a dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Kierowcy, którzy mimo zakazu prowadzenia pojazdów, wsiadają za kółko kolejny raz, ryzykują utratą prawa jazdy do końca życia. Także oni mogą ubiegać się o zmianę całkowitego zakazu prowadzenia pojazdu na zakaz prowadzenia samochodów bez blokady, jednak dopiero po upływie 10 lat od odebrania takim kierowcom uprawnień.

UWAGA!

Umożliwienie prowadzenia pojazdów z blokadą alkoholową zarówno w przypadku czasowego, jak i dożywotniego odebrania prawa jazdy może zostać cofnięte przez sąd, jeśli kierowca nadal będzie stanowił zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zagrożenie to nie musi być związane z prowadzeniem po alkoholu.

Czym jest blokada alkoholowa i jak działa?

Definicję blokady alkoholowej można znaleźć w art. 2 pkt 84 ustawy z 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a brzmi ona:

blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3;

Art. 2 pkt 84 ustawy z 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Możliwość zainstalowania blokady alkoholowej w Polsce funkcjonuje zaledwie od 5 lat, bo dotyczące tego rozwiązania przepisy wprowadzono w marcu 2015 roku.

Blokada alkoholowa jest urządzeniem montowanym w samochodzie. Uniemożliwia uruchomienie silnika poprzez zablokowanie zapłonu w aucie osoby, której wydychane powietrze zawiera promile. W użyciu jest podobne do tradycyjnego alkomatu. W praktyce wykorzystanie tego mechanizmu wygląda tak, że kierowca wsiadający do pojazdu musi dmuchnąć w odpowiedni element urządzenia. Jeśli pomiar nie wykaże obecności alkoholu, samochód zostanie uruchomiony. Jeśli jednak urządzenie wykryje promile w wydychanym powietrzu kierowcy, pojazd nie zareaguje na próby uruchomienia.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje montaż blokady alkoholowej?

Jeśli sąd wyrazi zgodę na zwrot prawa jazdy i prowadzenie pojazdów z blokadą alkoholową, koszt zakupu i instalacji takiej blokady ponosi kierowca. Samo urządzenie można wynająć lub kupić. Koszt wynajmu to około 90 zł miesięcznie, a koszt nabycia potrzebnej aparatury to zwykle od około 3 tys. zł w górę. Koszt montażu jest zależny od modelu auta. Może wynieść od 300 zł nawet do kilku tysięcy. Po instalacji blokady alkoholowej w pojeździe trzeba jeszcze udać się do Stacji Kontroli Pojazdów na przegląd, za który też trzeba zapłacić (zwykle około 50 zł).

Przeczytaj też: Jak działa wirtualny alkomat? Czy można wierzyć w podawane tam dane?

UWAGA!

Montaż blokady alkoholowej powinien wykonać fachowiec – elektryk samochodowy z odpowiednimi uprawnieniami, aby kierowca miał pewność, że mechanizm spełnia wymagane normy.

PODSUMOWANIE
  • Za prowadzenie pojazdu po alkoholu nakładane są kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, a także obowiązek dodatkowych świadczeń pieniężnych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu otrzymuje również punkty karne.
  • Po upływie przynajmniej połowy orzeczonego przez sąd czasu zakazu kierowca może wnioskować o zmianę całkowitego odebrania prawa jazdy na ograniczenie uprawnień do kierowania pojazdami z blokada alkoholową.
  • Podobny wniosek mogą złożyć kierowcy z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, jednak dopiero po upływie 10 lat od nałożenia kary.
  • Blokada alkoholowa uniemożliwia uruchomienie samochodu, gdy kierowca jest nietrzeźwy.
  • Łączny koszt zakupu i montażu blokady alkoholowej może sięgnąć kilku tysięcy złotych. Pokrywa je skazany kierowca.

Źródła:

Oceń artykuł:
23,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!