Kiedy wolno postawić blokadę parkingową?

Blokada miejsca parkingowego to najlepszy sposób na zabezpieczenie wykupionego miejsca parkingowego przed niepożądanymi gośćmi. Często pomimo opłacenia miejsca parkingowego zdarza się, że osoby nieuprawnione zajmują miejsce, kiedy widzą, że jest wolne. Najczęściej można spotkać się z taką sytuacją na parkingach osiedlowych. W poniższym artykule wskazujemy, jak legalnie zamontować blokadę na parkingu, a także wyjaśniamy, gdzie można kupić taką zaporę oraz jak ją zainstalować.

blokada parkingowa

Kiedy możesz zamontować blokadę na parkingu?

Blokada parkingowa ma za zadanie chronić wykupione miejsce parkingowe przed nieuprawnionymi osobami. Zapory stosowane są najczęściej przez osoby, które wykupiły prywatne miejsce parkingowe na osiedlu, przez firmy, które chronią dostęp do opłaconych przez siebie miejsc, czy przez inne ogólnodostępne placówki, które chcą ograniczyć dostęp osób trzecich do miejsc parkingowych, które zarezerwowane są np. dla pracowników placówki.

Zanim zdecydujesz się na montaż blokady, musisz wiedzieć, że samodzielne zainstalowanie zapory bez odpowiedniej zgody może skończyć się jej demontażem przez zarządcę terenu, a w najgorszym wypadku mandatem. Aby montaż blokady był w pełni legalny, należy uzyskać zgodę od zarządcy terenu, wspólnoty mieszkaniowej, gminy – w zależności od tego, kto jest właścicielem danego terenu.

Jeśli sam jesteś właścicielem terenu i chcesz np. postawić blokadę na swojej prywatnej posesji, nie musisz pytać nikogo o zgodę. Musisz jednak pamiętać, że zapora nie może uniemożliwiać przejazdu samochodom uprzywilejowanym i odpowiednim służbom porządkowym. Jeśli jednak udostępniono Ci miejsce na terenie gminy (taka sytuacja często ma zastosowanie do pracowników placówki znajdującej się na terenie należącym do gminy), to aby zamontować blokadę, musisz uzyskać zgodę gminy. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku ogólnodostępnych parkingów osiedlowych – aby legalnie postawić zaporę parkingową, należy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub innego zarządcy terenu.

Reasumując:

Prywatna posesja: Jeśli chcesz postawić blokadę na prywatnej posesji, nie musisz nikogo prosić o zgodę. Pamiętaj jednak, że jeśli posesja jest częścią drogi, to montaż blokady jest zabroniony. Zapora parkingowa nie może uniemożliwić ewentualnego przejazdu służbom miejskim czy innym pojazdom uprzywilejowanym.

Parking na osiedlu: jeśli chcesz zamontować blokadę na ogólnodostępnym parkingu osiedlowym, musisz uzyskać zgodę wspólnoty czy innego zarządcy terenu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku prywatnych parkingów osiedlowych – nawet jeśli wykupiłeś miejsce parkingowe, powinieneś uzyskać zgodę od podmiotu, który zarządza całością terenu. Jeśli zarządca terenu nie zadbał o to, aby parking był oznaczony jako parking prywatny, możesz wystąpić do niego z wnioskiem o ustanowienie odpowiednich oznaczeń, dzięki temu policja czy straż miejska będzie uprawniona do reakcji, jeśli osoba nieuprawniona zaparkuje na Twoim miejscu.

Gmina: jeśli chcesz zamontować zaporę parkingową na terenie, który należy do gminy, należy wystąpić do władz gminy z odpowiednim wnioskiem. Bez względu na to, czy jesteś osobą prywatną, czy przedsiębiorcą, który wynajmuje posesje.

Jaką blokadę wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów blokad parkingowych. Osoby, które chcą skutecznie zabezpieczyć wykupione przez siebie miejsca parkingowe, najczęściej decydują się na składane blokady (występują w różnych kształtach: słupka, motylka czy słonia). Składaną blokadą manewrujesz za pomocą kłódki i klucza. W momencie kiedy opuszczasz swoje miejsce, po wyjechaniu samochodem należy podnieść blokadę i zamknąć zamek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie będzie miał dostępu do miejsca parkingowego podczas Twojej nieobecności. Na rynku pojawia się także coraz więcej inteligentnych blokad, które są sterowane zdalnie.

Jak zamontować blokadę parkingową?

Montaż blokady jest bardzo prosty. Zaporę możesz zamontować samodzielnie, mocując ją za pomocą odpowiednich wkrętów czy kołków. Do zakupionej blokady powinna być dołączona instrukcja oraz odpowiednie środki mocujące.

Gdzie można kupić zaporę parkingową? Ile kosztuje blokada parkingowa?

Blokady parkingowe są ogólnodostępne. Można znaleźć je w sklepach budowlanych (np. w Castoramie), w sklepach z artykułami drogowymi czy na Allegro. Cena blokady zależy od materiału, z którego jest zbudowana oraz od wielkości. Najtańsze blokady możesz kupić za ok. 100 zł. Są to blokady w postaci składanego słupka. Najczęściej używane zapory (kształt motylka lub słonia) kosztują ok. 200-300 zł.

Co zrobić, gdy ktoś zajął Twoje miejsce parkingowe?

Osoby, których miejsce parkingowe zostało zajęte przez nieuprawnioną osobę, zazwyczaj w pierwszej chwili zgłaszają swój problem policji lub straży miejskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że policja czy straż miejska nie zawsze będą w stanie udzielić pomocy. Jeśli miejsce nie jest w odpowiedni sposób oznaczone, może okazać się, że policja nie będzie miała podstawy do podjęcia interwencji. Obowiązkiem służb jest kontrolowanie przestrzegania przepisów Kodeksu drogowego. Jeśli osoba nieuprawniona parkuje na miejscu, które należy do innej osoby, lecz nie jest ono w żaden sposób oznaczone, to policja nie będzie miała podstaw do podjęcia reakcji.

Oczywiście w takim przypadku dochodzi do naruszenia prawa własności, zatem właściciel miejsca parkingowego może dochodzić swoich praw w postępowaniu cywilnym. To jest jednak rozciągnięte w czasie, więc jeśli sytuacja była jednorazowa, właścicielowi miejsca parkingowego najzwyczajniej nie opłaca się podejmować kroków prawnych. Dochodzenie praw przed sądem będzie bardziej racjonalnym krokiem, jeśli notorycznie dochodzi do naruszenia własności i właściciel jest w stanie to wykazać.

Jak należy zatem działać, aby zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe? Najłatwiejszym sposobem jest zamontowanie zapory parkingowej i podnoszenie jej przy każdym wyjeździe. Warto zadbać również o to, aby miejsce zostało odpowiednio oznaczone – jeśli przy miejscach parkingowych będzie informacja, że parking jest prywatny i przeznaczony jedynie dla osób posiadających odpowiedni identyfikator, to w przypadku zajęcia miejsca przez nieuprawnioną osobę policja będzie mogła podjąć interwencję. Jeżeli na parkingu osiedlowym nie ma takiego oznaczenia, a miejsca są w praktyce wykupione przez osoby prywatne, to należałoby się zwrócić do zarządcy terenu z wnioskiem o ustanowienie odpowiedniego znaku.

FAQ – najważniejsze pytania o blokadę parkingową

Czy mogę sam zamontować blokadę parkingową?
Czy montaż blokady jest trudny?
PODSUMOWANIE
  • Jeśli chcesz zamontować blokadę parkingową, musisz uzyskać zgodę podmiotu, który jest właścicielem terenu. Zaporę możesz zamontować samowolnie jedynie na terenie, który jest Twoją prywatną posesją – choć musisz pamiętać, żeby nie montować blokady na drodze, która jest częścią Twojej posesji. Mogłoby to utrudnić przejazd służb publicznych.
  • Blokadę parkingową może kupić każdy. Są one ogólnodostępne w sklepach budowlanych czy innych z artykułami drogowymi. Blokadę możesz zamówić również przez internet. Ceny blokad wahają się od 100 do 300 zł.
  • Blokadę parkingową możesz zamontować samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego pomocy fachowca.
  • Do najczęściej wybieranych blokad parkingowych należą składane słupki typu motylek czy słoń. Takie blokady są zazwyczaj zamykane kłódką.
  • Jeśli osoba nieuprawniona zajęła Twoje miejsce, policja nie zawsze będzie w stanie Ci pomóc. Jeśli nieproszony gość nie złamał zakazów wynikających z przepisów drogowych czy postawionych znaków, to policja nie będzie mogła podjąć interwencji.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC