Płatne odcinki na A4 – ile zapłacisz za przejazd autostradą w 2024 roku?

667 km – to długość polskiego odcinka drogi A4, najdłuższej autostrady w Polsce. Popularna A4, która ciągnie się w południowej części kraju, biegnie od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa – Krakowiec. Autostrada jest w większości darmowa. Jednak za przejazd 2 jej odcinkami trzeba zapłacić. Ile? Jak to zrobić? I kto ma taki obowiązek?

płatne odcinki na a4

Te 2 odcinki autostrady A4 są płatne

Autostradą A4 codziennie jeżdżą tysiące osób. To dla niektórych najłatwiejsza i najszybsza droga, aby dojechać do pracy lub na wakacje. Spora część popularnej “czwórki” jest udostępniana kierowcom bezpłatnie. Na 667 km autostrady tylko 2 odcinki wymagają wniesienia opłaty za przejazd:

 1. Wrocław (Bielany Wrocławskie) – Gliwice (Sośnica),
 2. Katowice – Kraków

Przejazd między tymi miastami wiąże się z koniecznością zapłaty. To, ile zapłacisz, zależy od zarządcy danego odcinka drogi. A każdym z nich opiekuje się inna instytucja. Fragmentem autostrady A4 między Wrocławiem a Gliwicami zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Z kolei trasą z Katowic do Krakowa zajmuje się koncesjonariusz – firma Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Jeśli jesteś ciekawy, jak kwestia opłat za przejazd autostradą wygląda za granicą, przeczytaj artykuł: Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują?.

Przejazd autostradą A4 – ile zapłacisz?

Jak już wspominaliśmy, wiele odcinków autostrady A4 jest bezpłatnych. Nic nie zapłacisz przykładowo na trasie od Zgorzelca do Wrocławia czy między Tarnowem a Rzeszowem. Przejazd z Wrocławia do Gliwic oraz z Katowic do Krakowa wiąże się z koniecznością zapłaty, ale nie dla wszystkich. Ze względu na to, że każdym odcinkiem zarządza inny podmiot, ceny również będą nieco inne.

Ile zapłacisz na trasie: Wrocław – Gliwice?

Do końca czerwca 2023 roku za przejazd autostradą A4 między Wrocławiem a Gliwicami musieli płacić wszyscy kierowcy. Z dniem 1 lipca 2023 roku z opłat zostali zwolnieni kierowcy pojazdów lekkich, a więc także samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Posiadacze pojazdów ciężarowych nadal muszą płacić za przejazd tym odcinkiem A4.

Ministerstwo Infrastruktury ustaliło opłatę za każdy przejechany kilometr na tym odcinku. Kwoty ustalone rozporządzeniem nie są wysokie, co możesz sprawdzić w treści ustawy lub na stronie GDDKiA.

Kategoria pojazduStawka dla pojazdów klasy max. EURO 2Stawka dla pojazdów klasy max. EURO 3Stawka dla pojazdów klasy max. EURO 4Stawka dla pojazdów klasy min. EURO 5
Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i poniżej 12 t0,55 zł0,48 zł0,39 zł0,28 zł
Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 t0,73 zł0,63 zł0,51 zł0,38 zł
Autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej0,55 zł0,48 zł0,39 zł0,28 zł
Źródło: etoll.gov.pl (stan na dzień 22.03.2024).

Ile zapłacisz na trasie: Katowice – Kraków?

Stawki za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem są zależne od rodzaju pojazdu. UWAGA! Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązywać będą nowe stawki opłat! W tabeli podajemy ceny po zmianie. Stawki obowiązujące do dnia 1 kwietnia 2024 roku podane są pod tabelą.

Kategoria i rodzaj pojazduOpłata za przejazd
Kategoria 1 – motocykle8 zł
Kategoria 1 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach16 zł
Kategoria 2 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach (co najmniej jedna z kołem bliźniaczym) lub pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepą29 zł
Kategoria 3 – pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach (co najmniej jedna wyposażona w koło bliźniacze, z przyczepami)29 zł
Kategoria 4 – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach (również z przyczepami) i pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami49 zł
Kategoria 5 – pojazdy, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a także pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym49 zł
Źródło: www.autostrada-a4.com.pl (22.03.2024).
CZY WIESZ, ŻE …

Do dnia 1 kwietnia 2024 roku stawki za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wynoszą odpowiednio: 7 zł i 15 zł – dla pojazdów kategorii 1, 27 zł – dla pojazdów kategorii 2 i 3, oraz 46 zł – dla pojazdów kategorii 4 i 5.

Przeczytaj też: Płatne drogi w Polsce i Europie – cenniki 2023

Jak zapłacić za przejazd autostradą? Czy bramki na A4 nadal funkcjonują?

Od czerwca 2021 roku, kiedy wprowadzono system e-TOLL, sposób płacenia za przejazd każdym z dwóch płatnych odcinków jest nieco inny. System e-TOLL ma zastosowanie jedynie na drogach zarządzanych przez GDDKiA (na autostradzie A4 jest to odcinek między Wrocławiem a Gliwicami). Prywatni koncesjonariusze, w tym zarządca trasy z Katowic do Krakowa, mają swoje metody pobierania opłat. Na tym odcinku wciąż funkcjonują bramki. Na A4 jest to jedyne miejsce, w którym można zapłacić w taki sposób. Bramki na A4, na PPO Karwiany (okolice Wrocławia) i PPO Sośnica (Gliwice) są już nieczynne.

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4: odcinek Wrocław – Gliwice?

Bramki na A4, które działały na tym odcinku do 2021 roku, już nie funkcjonują. Na tej trasie wdrożono system e-TOLL, który umożliwia opłacenie przejazdu poprzez zakup biletu autostradowego. Gdzie można go kupić?

 • w aplikacji e-TOLL PL BILET,
 • na stronie etoll.gov.pl,
 • w stacjonarnych punktach współpracujących z systemem (bilet w wersji papierowej).
UWAGA!

Wśród partnerów udostępniających aplikacje lub zajmujących się stacjonarną sprzedażą biletów autostradowych znajduje się m.in. mPay S.A. (sprzedaż w aplikacji i stacjonarnie), PKN ORLEN S.A. (sprzedaż w aplikacji i stacjonarnie), MOL Polska Sp. z o.o. (sprzedaż stacjonarnie), Autokonto Sp. z o.o. (sprzedaż w aplikacji).

E-bilet autostradowy możesz kupić nawet na 60 dni przed podróżą, jeśli znasz dokładny czas wyjazdu. Żeby dokonać takiej transakcji, potrzebujesz:

 • numeru rejestracyjnego pojazdu, którym będziesz jechał,
 • danych odcinka autostrady A4, który przemierzysz,
 • planowany termin wyjazdu (datę i godzinę).
UWAGA!

Bilet zachowuje ważność przez 48 godzin od daty i godziny, którą wskażesz przy zakupie.

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4: odcinek Katowice – Kraków?

Ze względu na to, że odcinek między Katowicami i Krakowem znajduje się pod opieką koncesjonariusza, nie wprowadzono tam systemu e-TOLL, który działa między Wrocławiem a Gliwicami i na autostradzie A2. Tam nadal zapłacisz na tzw. Placach Poboru Opłat, czyli na popularnych bramkach.

Bramki na A4 znajdują się w dwóch miejscach – w Mysłowicach i w Balicach.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli Twoja trasa przebiega przez ten fragment autostrady A4, zapłacisz zarówno przy wjeździe na odcinek Katowice – Kraków, jak i przy wyjeździe. Nie będzie to jednak podwójna opłata. W każdym z tych punktów zapłacisz połowę stawki obowiązującej na tej trasie.

Jakie sposoby przyjmowania płatności są tu wykorzystywane?

 • Gotówka,
 • karty bankowe: Mastercard, VISA, Maestro,
 • elektroniczny pobór opłat A4Go,
 • elektroniczny pobór opłat Telepass,
 • kartA4,
 • videotolling we współpracy z aplikacją: Autopay, SkyCash, IKO, mPay,
 • videotolling dla posiadaczy kart flotowych ORLEN (typu “S”),
 • karty flotowe i paliwowe: PKN ORLEN – Flota i Open Drive, karty ROUTEX (wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil), karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100.

Jeśli nie zapłacisz za przejazd autostradą…

Odcinkiem Katowice – Kraków, gdzie działają bramki na A4, właściwie nie da się przejechać bez wnoszenia opłaty. Za to na trasie Wrocław – Gliwice nie ma przeszkód w postaci szlabanów, które otwierałyby się dopiero po opłaceniu przejazdu. Wjeżdżasz zatem na płatny odcinek autostrady, a na wjeździe nikt nie kontroluje Twojego biletu.

Jeśli zapomniałeś zapłacić za przejazd i przypomniałeś sobie o tym dopiero przy wjeździe lub już będąc na płatnym odcinku A4, nic straconego. Nadrób to jak najszybciej, jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Nie zatrzymuj się nagle przed rozpoczęciem płatnego odcinka lub w trakcie pokonywania go. Bilet możesz kupić w aplikacji, jeśli zatrzymasz się w dozwolonym miejscu lub jeśli transakcję wykona pasażer, albo na najbliższej stacji paliw, która zajmuje się sprzedażą biletów autostradowych.

UWAGA!

Na A4 między Wrocławiem a Gliwicami, a więc na odcinku, którym przejazd jest odpłatny, są prowadzone kontrole. Policja lub funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej mogą zatrzymać Cię i sprawdzić, czy masz bilet na przejazd tym fragmentem autostrady. Jeśli okaże się, że nie zapłaciłeś należności, otrzymasz mandat w wysokości 500 zł.

Może zdarzyć się tak, że nie będziesz mógł kupić zaległego biletu podczas przejazdu tym odcinkiem autostrady A4, a jednocześnie nie zostaniesz poddany kontroli. W takiej sytuacji, zamiast myśleć “udało mi się”, należy kupić bilet w ciągu 3 dni od zakończenia podróży płatnym odcinkiem.

UWAGA!

Kupując bilet po czasie, pamiętaj, żeby podać dokładną datę i godzinę wjazdu na płatną część autostrady.

Twój przejazd z pewnością zostanie zarejestrowany przez kamery, które odczytują numery rejestracyjne. Jeśli nie wykupisz biletu najpóźniej w ciągu 3 dni po zjechaniu z płatnej trasy, musisz liczyć się z naliczeniem dodatkowej opłaty w wysokości 500 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o opłaty za przejazd autostradą A4

Czy na autostradzie A4 są bramki?
Czy wszyscy kierowcy muszą płacić za przejazd odcinkiem Wrocław – Gliwice?
Jak można kupić bilet autostradowy na przejazd na trasie Wrocław – Gliwice?
PODSUMOWANIE
 • Płatne odcinki autostrady A4 znajdują się między Wrocławiem i Gliwicami oraz między Katowicami i Krakowem.
 • Każdy z odcinków jest zarządzany przez inny podmiot. Trasa Wrocław – Gliwice przez GDDKiA, natomiast fragment Katowice – Kraków przez prywatnego koncesjonariusza.
 • Opłaty na każdym odcinku są nieco inne i zależą od rodzaju pojazdu, którym jedziesz.
 • Z opłat za przejazd odcinkiem od Wrocławia do Gliwic od 1 lipca 2023 roku zwolnieni są kierujący pojazdami lekkimi.
 • Na odcinku między Wrocławiem a Gliwicami działa system e–TOLL, który umożliwia zakup biletu autostradowego w aplikacji, przez stronę www lub na wybranych stacjach paliw.
 • Między Katowicami i Krakowem opłaty są pobierane na tzw. Placach Poboru Opłat, czyli na popularnych na A4 bramkach.
 • Na odcinek Katowice – Kraków nie wjedziesz, jeśli nie zapłacisz. Opłaty są pobierane zarówno na bramkach w Mysłowicach, jak i w Balicach.
 • Jeśli nie wykupisz biletu na przejazd autostradą na trasie między Wrocławiem a Gliwicami, otrzymasz mandat w wysokości 500 zł.
Źródła:
 • https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/oplaty-i-sposoby-wnoszenia-oplat-cennik
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A4_(Polska)
 • https://drogi.gddkia.gov.pl/informacje-drogowe/oplaty/oplaty-za-autostrady
 • https://etoll.gov.pl/lekkie/system-e-toll/lista-odcinkow-platnych/
 • https://etoll.gov.pl/lekkie/e-bilet-autostradowy/czym-jest-e-bilet-autostradowy/
 • https://etoll.gov.pl/lekkie/partnerzy-siec-dystrybucji-e-biletu-autostradowego/lista-partnerow/lista-partnerow/
 • https://etoll.gov.pl/lekkie/e-bilet-autostradowy/stawki/
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

16 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Wprowadzacie ludzi w błąd… odcinek A4 Wrocław - Sośnica od 1 lipca 2023 jest bezpłaty.
Dzień dobry, od 1 lipca 2023 odcinek A4 Wrocław - Sośnica jest bezpłatny tylko dla pojazdów lekkich. Kierowcy pozostałych pojazdów nadal muszą płacić za przejazd tym fragmentem autostrady. Piszemy o tym w powyższym artykule.
avatar autora komentarza
Niestety, ale artykuł jest nierzetelny. Faktycznie w artykule brak informacji ,że od lipca 2023 odcinek A4 od Wrocławia do Sośnicy dla pojazdów lekkich jest bezpłatny. Lepiej skorzystać z rzetelnych informacji w sieci.
Informacje o zwolnieniu kierowców pojazdów lekkich z opłat za przejazd odcinkiem Wrocław - Sośnica zostały podane w artykule nawet kilkakrotnie na początku lipca.
avatar autora komentarza
Dlaczego nie wspomina Pani w swoim artykule o kosztach opłat za przejazd A4 tych pojazdów, które nie jadą całym odcinkiem autostrady Katowice-Kraków? Przecież wielu kierowców jedzie np. do Chrzanowa, cza Alwerni. Co wówczas z opłatami? Czy tam są bramki czy nie? To bardzo ważne.
Jak wspomniano w artykule, Place Poboru Opłat na tym odcinku A4 znajdują się w Mysłowicach i w Balicach. Dokładny koszt przejazdu można wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie koncesjonariusza.
avatar autora komentarza
Tak to prawda, artykuł do poprawy.
avatar autora komentarza
Proszę poprawić artykuł. Najpierw piszecie o opłatach na A4, potem dopiero że 0d 01.07 ich nie ma.
Dzień dobry. Artykuł mówi o opłatach na całej autostradzie A4. Nadal są tam odcinki, na których obowiązują opłaty. Za przejazd między Wrocławiem a Gliwicami wciąż muszą płacić kierowcy niektórych rodzajów pojazdów. Płatny jest też przejazd odcinkiem między Katowicami a Krakowem. Opłaty nie zostały więc całkowicie zniesione, a tylko dla pojazdów lekkich i tylko na odcinku między Wrocławiem a Gliwicami (kryterium łączne).
avatar autora komentarza
No faktycznie pani Tedaktor ma widzę ... na staż z nią niech sie uczy czytac i pisać
avatar autora komentarza
Przeczytałam artykuł i znalazłam informacje, których potrzebowałam. Dziękuję. Po co zaczęłam czytać komentarze? Nie mam pojęcia! Pani redaktor gratuluję cierpliwości i spokoju w wyjaśnianiu artykułu.
Cieszę się, że artykuł okazał się pomocny. ;)
avatar autora komentarza
Czy od Mysłowic do Zakopanego płaci się dwa razy czy raz
avatar autora komentarza
Artkykuł do bani, niby zaktualizowany w marcu 2024, a wprowadza w błąd. Odcinek gliwice wroclaw dla samochodow osobowych jest ciagle bezplatny.
Przejazd A4 na odcinku Gliwice – Wrocław jest bezpłatny tylko dla pojazdów lekkich, w tym dla samochodów osobowych. Kierowców samochodów ciężarowych nadal obowiązują opłaty. Artykuł jest kierowany nie tylko do kierowców osobówek, ale też do kierowców cięższych pojazdów, dlatego mówimy o opłatach na tym odcinku.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC